Dorzuć się do puszki i chodź z nami w góry!

Aktualności

Lekcje Sztuki: Jak zapisać miasto?

Wszystkie drogi prowadzą do Świdnicy – także w tym pełnym wyzwań pandemicznym roku Lekcje Sztuki wracają do swojego ulubionego miasta! W ramach czterech wrześniowych spotkań będziemy wspólnie odkrywać sekrety miejskiej typografii, tradycji rzemieślniczych emanujących w postaci neonów i szyldów, które wskazują nam drogę do ulubionego warzywniaka, nieocenionego szewca czy piekarni z wieloletnią tradycją świetnych wypieków. Liternictwo w mieście to dla nas nie tylko oznaczenia na mapie służące lepszej orientacji w przestrzeni, ale także nieodłączny element estetyki miejskiego pejzażu.

Czy potraficie wyobrazić sobie miasto wyczyszczone z reklam i banerów?

My nie tylko potrafimy je sobie wyobrazić, ale możemy wskazać wiele przykładów miast w Europie, które – dzięki współpracy z projektantami graficznymi, etnografami i kulturoznawcami, a także rzemieślnikami i lokalną społecznością – postawiły na zrównoważoną estetykę przestrzeni publicznej. W ramach tegorocznej edycji świdnickich „Lekcji Sztuki” postanowiliśmy zaprosić osoby, które na co dzień pracują z typografią i jej emanacjami w przestrzeni miasta – mamy nadzieję, że ich opowieści zainspirują Was do zmiany w postrzeganiu miejskiego krajobrazu i pozwolą dostrzec piękno w rzemieślniczych tradycjach, które od niedawna znów zyskują sympatyków.

O miejskiej estetyce posłuchacie co środę (od godziny 18:00) w naszej ulubionej Galerii Fotografii (Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 44, 58-100 Świdnica). Podczas każdego ze spotkań zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.

WSTĘP NA KAŻDE ZE SPOTKAŃ JEST WOLNY – ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA KAŻDEGO Z UCZESTNIKÓW OBOWIĄZUJE REJESTRACJA POPRZEZ FORMULARZ ONLINE. UCZESTNICTWO W WYDARZENIU WIĄŻE SIĘ Z AKCEPTACJĄ JEGO REGULAMINU!

 • 9 września, godzina 18:00
  „Warszawskie kroje: znikające tradycje miejskiej typografii” – Jan Franciszek Cieślak;
 • 16 września, godzina 18:00
  „Projektowanie graficzne i reklama w przestrzeni publicznej” – Karol Pawełek | Studio YOS;
 • 23 września, godzina 18:00
  „Rzemieślnicy rozświetlają neonami miasto” – Kamila Mróz;
 • 30 września, godzina 18:00
  „Typografia i metaloplastyka w architekturze i przestrzeni publicznej lat PRL” – Maciej Czarnecki.

O prowadzących:

Jan Franciszek Cieślak – kurator i koordynator projektu „Warszawskie Kroje”. Projektant graficzny, programista, aktywista miejski. Współzałożyciel Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Miastodwa”. Zajmuje się badaniem tożsamości wizualnej miasta i projektowaniem komunikacji. Prowadzi projekty łączące dizajnerów, badaczy i miejskich aktywistów.

Karol Pawełek – projektant graficzny, założyciel i dyrektor kreatywny Studia YOS. Przez 2 lata kierował kampanią edukacyjno-informacyjną pt.: Park Kulturowy Stare Miasto w Poznaniu. Projekt miał na celuwdrożenie uchwały porządkującej zabiegi reklamowe przedsiębiorców na terenie staromiejskim. YOS Studio dostarcza kreatywne rozwiązania dla biznesu i kultury. Projektuje m.in. systemy identyfikacji wizualnej, wystawy, informację kierunkową oraz reklamy zewnętrzne.

Kamila Mróz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski na Wydziale Ceramiki i Szkła, specjalizacja Projektowanie szkła (2013). Część użytkowa jej dyplomu magisterskiego reprezentowała uczelnię na wystawie Najlepszych Dyplomów Projektowych Akademii Sztuk Pięknych 2013 i otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego. Praca ta była również prezentowana na Międzynarodowym Przeglądzie Najlepszych Projektów Dyplomowych w Zamku Cieszyn oraz w trakcie Budapest Design Weekend w 2014. Laureatka m.in EGE – European Glass Experience competition 2014 (wystawy w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech), „European Glass Context 2016” – Bornholm Art Museum w Danii, „International Biennale of glass Bulgaria 2017”, „Milano Vetro 35 Competition” we Włoszech, 2018. W latach 2014 – 2016 prowadziła autorską pracownię szkła – 550 stopni STUDIO, której działalność skupiała się głównie na projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnej biżuterii oraz prowadzeniu warsztatów pracy ze szkłem w płomieniu palnika. W październiku 2018 roku rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Obecnie skupiona jest na badaniu wyładowań plazmowych w gazach szlachetnych oraz wykorzystaniu ich jako nowe medium sztuki użytkowej.

Maciej Czarnecki – zajmuje się architekturą, która nie przeprasza. Składa się na to głównie szeroko rozumiany modernizm, zwłaszcza w wydaniu powojennym, brutalizm, futuryzm. Na co dzień publikuje na Instagramie (@maciejdusiciel) i Facebooku (@architekturaktoranieprzeprasza), gdzie architektura łączy się z jego pozostałymi zainteresowaniami – podróżami i fotografią. Z wykształcenia jest urbanistą, zawodowo zajmuje się projektowaniem mebli, stoisk targowych i wnętrz.


Organizowane przez Fundację Ładne Historie „Lekcje Sztuki” to cykl spotkań o formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, makerów, projektantów i kuratorów. W ramach tematycznych edycji prezentujemy szerszej publiczności najbardziej interesujące trendy w polskim środowisku twórczym. Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów. Nasz program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce.


Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Partnerzy: Urząd Miasta ŚwidnicyŚwidnicki Ośrodek KulturyFEST PROMO
Projekt „Lekcje Sztuki” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Świdnica oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Facebook: https://www.facebook.com/LekcjeSztuki/
Instagram: https://www.instagram.com/LekcjeSztuki/