Aktualności

Bezpieczna szkoła, bezpieczne podwórko

W jesiennym sezonie stawiamy na nowe przestrzenie – dosłownie i w przenośni.

13 lutego  w auli widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się inauguracja projektu “Bezpieczna szkoła – bezpieczne podwórko”. Uczniów zaproszono do udziału w specjalnym widowisku.edukacyjnym „Kacper”, zorganizowanym wspólnie z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W wydarzeniu wzięło udział 280 pierwszoklasistów ze świdnickich szkół podstawowych. We wspólnej zabawie towarzyszyli im dzielnie aspirant Adam Kłyszejko i starszy sierżant Marta Balewicz z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy oraz młodszy aspirant Paweł Szydłowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
„Bezpieczna szkoła – bezpieczne podwórko” to projekt edukacyjno – prewencyjny z zakresu bezpieczeństwa na drodze i zasad udzielania pierwszej pomocy, adresowany do uczniów szkół podstawowych (klasy 1-8) ze Świdnicy. Celem projektu jest poprawa świadomości w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pierwszej pomocy, a także promocja prawidłowych postaw uczestników ruchu drogowego. Projekt poprzedzony był zorganizowaniem zimowiska pn “Zdrowe i Bezpieczne ferie” w czasie ferii zimowych, podczas którego uczestnicy m.in. uszyli misie, które za pośrednictwem świdnickiej policji i pogotowia trafią do dzieci – ofiar wypadków.

Następnie, w ramach zajęć szkolnych, zostaną zorganizowane spotkania edukacyjne dla pierwszoklasistów, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla trzecioklasistów oraz warsztaty metodą desing thinking dla uczniów klas 4-8 i ich opiekunów, podczas których uczestnicy zdiagnozują największe zagrożenia we własnym otoczeniu i zaprojektują propozycje własnych rozwiązań w tym zakresie. Dodatkowo wszystkie szkoły biorące udział w projekcie zostaną wyposażone w tablice edukacyjne oraz plecak – apteczkę wyposażony w profesjonalny sprzęt do pierwszej pomocy. Wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu będą miały bezpłatny charakter.


Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie. Partnerami projektu są Starostwo Powiatowe w Świdnicy, miasto Świdnica i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Carpe Diem. Projekt jest finansowany ze środków Firmy PZU w ramach Programu “Pomoc to moc”.