Podoba Ci się to, co robimy? Dorzuć się do wirtualnej puszki!

Aktualności

Pracownia outdoorowa – zapraszamy na cykl spacerowych oprowadzań po osiedlu Plac Grunwaldzki

Czy może być lepszy czas na poznanie wrocławskich osiedli niż lato? W Fundacji Ładne Historie wierzymy, że wakacje to najwłaściwszy moment na eksplorowanie historii, kultury i lokalnych tradycji, a ponieważ od tego roku znacznie zwiększyliśmy zakres naszych działań jako Plac Grunwaldzki OD NOWA, postanowiliśmy zaprosić Was do wspólnego odkrywania osiedla potocznie zwanego Grunwaldem – tym razem w najpopularniejszej we Wrocławiu formule spacerów z przewodnikami i przewodniczkami!

Trzy białe budynki o charakterystycznych, zaokrąglonych oknach - tak zwany wrocławski Manhattan. Za nimi błękitne niebo, delikatnie zachmurzone. U dołu korony drzew i przewody elektryczne.
fot. Marta Sobala

Rejestracja

Udział w oprowadzaniach jest darmowy. Na każdy ze spacerów obowiązują zapisy za pośrednictwem internetowego formularza, który dostępny jest TUTAJ.
Wypełnienie powyższego formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oprowadzeń, który dostępny jest TUTAJ.

Spacer z Robertem Sobolewskim - dwóch mężczyzn i kobieta stoją pośród wysokich traw i krzewów za przewodnikiem, który wskazuje coś ręką i opowiada. W drugiej dłoni trzyma lupę.
fot. Marcin Szczygieł

Sierpień pod znakiem spacerów w ramach Pracowni Outdoorowej – poznajmy osiedle OD NOWA!

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne, tym bardziej na Placu Grunwaldzkim – jednym z najbardziej wyjątkowych osiedli Wrocławia. Naszym celem na lato i jesień 2021 roku jest aktywne włączenie mieszkanek i mieszkańców naszego miasta – w tym przede wszystkim osób mieszkających, pracujących lub uczących się na terenie Placu Grunwaldzkiego – w działania związane z poznaniem bogatej historii tego osiedla. W ramach „Pracowni Outdoorowej” – kolejnej z pracowni w ramach Placu Grunwaldzkiego OD NOWA – zrealizujemy cykl zajęć i działań edukacyjno-animacyjnych związanych z lokalną tożsamością Grunwaldu. Zaczynamy jednak od spacerów, które przygotowały dla Was osoby ściśle związane z tematyką historii Wrocławia, projektowaniem graficznym i wernakularnym, przewodnicy i przewodniczki miejskie, a także blogerzy zafascynowani tożsamością lokalną.

Przewodnik Maciej Wlazło stoi z grupą ludzi w parku. W jednej  ręce trzyma zamknięty parasol i dużą butelkę wody, drugą ręką wskazuje coś poza kadrem. W tle widoczne wysokie drzewa oraz szeroka ścieżka.
fot. Marta Sobala

Harmonogram

Oprowadzenia śladami ikon architektury osiedlowej z Szymonem Maraszewskim

  • 4 sierpnia, godz. 17:00 – Historia wojenna i powojenna
  • 6 sierpnia, godz. 17:00 – Osiedle akademickie
  • 11 sierpnia, godz. 17:00 – Architektura i sztuka
  • 13 sierpnia, godz. 17:00 – Rodzinny spacer osiedlowy

Oprowadzenia fotograficzne śladami typografii i metaloplastyki osiedlowej

  • 16 sierpnia, godz. 17:00 – metaloplastyka z Maciejem Czarneckim
  • 18 sierpnia, godz. 17:00 – architektura Barskich z Krzysztofem Zientalem
  • 20 sierpnia, godz. 17:00 – typografia z Martą Przeciszewską
  • 27 sierpnia, godz. 17:00 – architektura Breslau z Maciejem Wlazło*

*Podczas spaceru 27.08.2021 zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Fragment kamienicy obrośnięty gęstym bluszczem. Spomiędzy liści wyłaniają się okna w białych ramach.
fot. Marta Sobala

Projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław oraz wsparciu Fundacji Mayday.

Logotyp Gminy Wrocław. Biały napis "Wrocław" na czarnym tle, obok czarny dopisek "miasto spotkań" na białym tle.