Fundacja Ładne Historie to organizacja pozarządowa, która powstała jako efekt współpracy osób, które na co dzień zajmują się edukacją i animacją, szeroko definiowaną kulturą i sztuką, a także tożsamością lokalną i dziedzictwem kulturowym. Inspirujemy do współdziałania, wzbudzamy kreatywność i zachęcamy do tworzenia, uczymy wzajemnego szacunku i empatii, mobilizujemy lokalne społeczności i tworzymy wciąż rosnącą grupę osób, które chcą zrobić coś dla innych.

Na stałe związaliśmy się ze Świdnicą i Wrocławiem, gdzie działamy, angażując ich mieszkanki i mieszkańców w procesy związane z kulturą, edukacją i tożsamością lokalną. Wierzymy w interdyscyplinarne podejście do realizacji projektów, a nasz zespół tworzą osoby ze zróżnicowanym doświadczeniem i zestawem kompetencji. Jesteśmy od siebie różni i różne, ale razem tworzymy nową jakość.

Naszym strategicznym celem jest kreowanie zmiany w myśleniu o edukacji kulturowej i społecznej, a także rozwijanie nowych narzędzi służących jej realizacji. Projekty opieramy na znajomości lokalnych potrzeb i kontekstów, realizujemy je w trybie wieloletnim, a każde z działań ma zachęcać uczestników do aktywnej postawy. Naszą pracę opieramy o relacje, budujemy poczucie tożsamości i więzi z tym, co lokalne, bliskie i istotne. Działania planujemy w taki sposób, by przyczyniały się do poprawy dostępności, różnorodności i innowacyjności oferty kulturalnej i społecznej. Nasz program realizujemy z przekonania, że kultura ma nie tylko wzmacniać, integrować i budować lokalne społeczności, ale również wpływać na poprawę jakości i warunków, w których one funkcjonują na co dzień. Wierzymy, że to właśnie kultura – otwarta, dostępna i wynikająca z lokalnych potrzeb – jest narzędziem do kreowania pozytywnej zmiany społecznej w polskich regionach, miastach i na osiedlach.

Na łące, na tle pastelowych bloków stoi 10 osób, to zespół Ładnych Historii.
fot. Jerzy Wypych

Główne działania fundacji:

Na tle alejki z drzewami pokrytymi żółtymi liśćmi stoi grupa 11 osób. 3 dziewczyny kucają w pierwszym rzędzie, a za nimi stoi 5 kobiet i 3 mężczyzn. To zespół Ładnych Historii.
fot. Jerzy Wypych

Zarząd Fundacji:

Młoda kobieta na tle ceglanej kamienicy. Ma długie brązowe włosy i niebieskie oczy.  Ubrana jest w szarą koszulkę i granatową marynarkę.
fot. Jerzy Wypych

Maria Zięba

Jestem animatorką i badaczką kultury, fundraiserką, doradczynią organizacji pozarządowych. W fundacji jestem prezeską, która stara się mieć oko na wszystko. Moim ulubionym obszarem pracy jest fundraising i współpraca z partnerami. Prywatnie, uwielbiam jeść śniadania i z zapałem propaguję ten zwyczaj. I choć mogłabym mieszkać w dziesiątkach miejsc na świecie, to jednak większość z nich jest na Dolnym Śląsku, w którym jestem absolutnie zakochana.

Młoda kobieta na tle świdnickich budynków. Ma krótkie bond włosy i niebieskie oczy. Ubrana jest w gruby biały sweter w czarną kratę.
fot. Jerzy Wypych

Anna Gerus

Jestem członkinią zarządu Fundacji, człowiekiem odpowiedzialnym za wszelkie umowy, tabelki i rozliczenia. Od lat zawodowo związana z pracą biurową i administracyjną zarówno w sektorze prywatnym, jak i w jednostkach samorządowych i rządowych. Optymistka szukająca uśmiechu i dobra nawet w najciemniejszych miejscach i sytuacjach. Dzięki Fundacji mam możliwość rozwoju, realizacji pomysłów i pracy z ludźmi, którzy mają podobną wizję na świat, co ja.

Młody mężczyzna na tle mostu Zwierzynieckiego. Na głowie ma czapkę z daszkiem. Ubrany jest w czarno-białą koszulę oraz szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Krzysztof Bielaszka

Jestem menedżerem i aktywistą, który kulturę i edukację uważa za ważne narzędzia zmiany społecznej. Przez ostatnie lata moją uwagę zajmują głównie ekologia i kryzys klimatyczny. Moje miejsce na ziemi to wrocławski Grunwald i tu przede wszystkim realizuję fundacyjne działania, ale swoją pracę w Ładnych Historiach zacząłem od projektu „Lekcje Sztuki”. Praca w Fundacji pozwala mi realizować moje pasje w gronie osób, z którymi mamy wspólne wartości i w podobny sposób widzimy świat wokół nas. Prywatnie lubię koty, miasta, poezję i planszówki.

Świdnica:

Młoda kobieta na tle jesiennych drzew. Ma blond włosy do ramion i niebieskie oczy. Szeroko się uśmiecha. Ubrana jest w zielony płaszcz.
fot. Jerzy Wypych

Kalina Żaczek

Jestem koordynatorką projektów, fotografką, trenerką edukacji w plenerze i obywatelką sektora organizacji pozarządowych oraz pasjonatką wegańskiej kuchni, miłośniczką ciszy i lasu, która spokój odnajduje na macie i podczas górskich wędrówek. Jestem zakochana w swojej psiej towarzyszce życia. W Fundacji cenię sobie różnorodny zespół, nowe wyzwania, dające możliwość rozwoju i przestrzeń na bycie sobą. Jestem koordynatorką programową w Świdnicy, poprzez zdjęcia i media społecznościowe pokazuję powstające tam ładne historie, buduję relacje z wolontariuszami/kami i małymi krokami tworzę Otwartą Pracownię Młodzieżową.

Łączą nas góry:

Młody mężczyzna na tle świdnickiego rynku. Ma krótkie ciemne włosy i krótki zarost. Ubrany jest w ciemną, sportową kurtkę.
fot. Jerzy Wypych

Daniel Gerus

Jestem miłośnikiem gór i aktywności outdorowej. Od lat staram się zarażać pasją innych. W Fundacji skupiam się na turystyce społecznej i udowadniam, że góry są dla każdego, a ograniczenia są tylko w naszych głowach. Tato dwóch synów, interesuję się astronomią, fizyką kwantową. Z Fundacją związany od trzech lat, kiedy w głowie zaświtał mi pomysł na projekt Łączą nas góry, który razem z Ładnymi Historiami realizujemy i rozwijamy.

Młoda kobieta na tle wrocławskich budynków. Ma blond włosy do ramion i niebieskie oczy. Ubrana jest w długi czarny płaszcz.
fot. Jerzy Wypych

Sylwia Świerczyńska

Jestem kobietą kultury: pracowniczką, kierowniczką, koordynatorką. Czytam polską prozę i biografie. Słucham podcastów. Uwielbiam swojego psa i nasze wspólne spacery. Trenuje fitness. W Fundacji koordynuje projekty, dające ludziom szczęście i poczucie wyjątkowości. Jestem tu, bo potrzebuje ładnych historii w swoim życiu. Znajduję moc i sens w działaniach, które wspólnie tworzymy.

Wrocław:

Młoda kobieta na tle wrocławskich kamienic. MA długie blond włosy, niebieskie oczy i szeroko uśmiecha się do aparatu. Ubrana jest w szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Agnieszka Kozak

Jestem psycholożką, psychoterapeutką poznawczo – behawioralną w trakcie szkolenia. Interesuje mnie poznawanie różnych metod wspierających zdrowie psychiczne. Jednym z miejsc, w których lubię przebywać, jest sala kinowa. Podczas seansu resetuję głowę, albo otwieram się na nową wiedzę, sytuacje, zachowania. Z połączenia tych dwóch ważnych dla mnie obszarów: kina i psychologii powstał pomysł na realizację warsztatów z filmoterapii, które są jednym z moich działań w Fundacji Ładne Historie. Prowadzę też warsztaty psychoedukacyjne dla dorosłych i młodzieży. Ładne Historie to dla mnie współpraca z inspirującymi ludźmi, z którymi można robić kreatywne rzeczy, dając tym samym dobro i uśmiech innym.

Młoda kobieta na tle kolorowych wrocławskich budynków. Ma brązowe włosy do ramion i niebieskie oczy. Ubrana jest w czarną kurtkę.
fot. Jerzy Wypych

Marta Sobala

Działam w sektorze kultury, zarówno w obszarze twórczym, jak i produkcyjnym. Jestem fotografką, prowadzącą warsztaty, koordynatorką projektów. Ukończyłam kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz mediacje sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W Fundacji Ładne Historie w ramach Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA pracuję jako koordynatorka świetlicy środowiskowej, odpowiedzialna jestem także za jej program. Ponadto, freelancersko zajmuję się dokumentacją fotograficzną wydarzeń kulturalnych i społecznych, a czasem też prowadzę warsztaty kreatywne (m.in. we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza czy Wrocławską Fundacją Filmową).

Młoda kobieta na tle wrocławskich kamienic. Ma brązowe włosy związane w kucyk. Ubrana jest w szarą marynarkę, na szyi ma zawiązaną kolorową apaszkę.
fot. Jerzy Wypych

Katarzyna Pela

Nie ma przypadków, dlatego tutaj jestem. Po dekadzie doświadczenia w branży nieruchomości i wzmacnianiu standardów biznesu postawiłam na rozwój w obszarze projektów społecznych. W zespole Fundacji jestem organizatorką wydarzeń – rola pozwala mi łączyć umiejętności planistyczne i komunikacyjne. Znaczącym filarem pracy są działania rejonie i bezpośredni kontakt ze społecznością. Nurt miast 15-minutowych jest dla mnie arcyważny. Niebagatelne są też partnerstwa, w tym mieszkańców z zarządcami budynków i ich wspólne dążenia o jakość życia w śródmiejskiej architekturze. Osobiste historie to Wałbrzych – pasja do rewitalizacji i ożywiania miasta w otoczeniu gór i post-turystycznych spacerów.

Młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i ciemnym zarostem. Stoi na tle jesiennych krzewów. Ubrany jest w szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Marcin Rosiński

Jestem projektantem graficznym, a kiedyś animatorem kultury i lokalnym liderem. Ostatnio interesuję się głównie rodzicielstwem, ale znajduję też czas na projektowanie etykiet wina i naukę gry w hokeja. W fundacji Ładne Historie prowadzę Pracownię Obywatelską, która odkrywa i aktywizuje Plac Grunwaldzki. Pracuję w Fundacji, bo mamy wspólne wartości i jesteśmy ciekawi tego miasta.

Media społecznościowe i strona internetowa:

Młoda kobieta na tle jesiennych drzew. MA długie blond dready i niebieskie oczy. Ubrana jest w czarną bluzkę i długi czarny sweter.
fot. Jerzy Wypych

Alicja Kania

Jestem specjalistką ds. social media, zaangażowaną w projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne. W Fundacji działam od samego jej początku, poruszając się głównie w obszarze internetu – publikuję w mediach społecznościowych oraz zajmuję się stronami internetowymi. Działam w Ładnych Historiach, bo wierzę, że to, co robimy, ma sens i przynosi ludziom radość. W wolnym czasie oglądam seriale, gram w planszówki i bawię koty. Zazwyczaj swoje.

Młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i krótkim, ciemnym zarostem. Stoi na tle jesiennych drzew. Ubrany jest w czarną kurtkę. Trzyma ręce w kieszeniach.
fot. Jerzy Wypych

Jacek Parafinowicz

Ponoć jestem lokalnym patriotą – urodziłem się, żyję i pracuję  w Świdnicy. Zawodowo marketingowiec, z przeszłości komputerowiec. Lubię elektroniczne gadżety, zwłaszcza te, z których można wydobyć dźwięki. W Fundacji odpowiadam za infrastrukturę informatyczną. Z Ładnymi Historiami jestem od samego początku, a nawet trochę wcześniej.


Statut Fundacji Ładne Historie:

Sprawozdania: