Fundacja Ładne Historie to organizacja pozarządowa, która powstała jako efekt współpracy osób, które na co dzień zajmują się edukacją i animacją, szeroko definiowaną kulturą i sztuką, a także tożsamością lokalną i dziedzictwem kulturowym. Inspirujemy do współdziałania, wzbudzamy kreatywność i zachęcamy do tworzenia, uczymy wzajemnego szacunku i empatii, mobilizujemy lokalne społeczności i tworzymy wciąż rosnącą grupę osób, które chcą zrobić coś dla innych.

Na stałe związaliśmy się ze Świdnicą i Wrocławiem, gdzie działamy, angażując ich mieszkanki i mieszkańców w procesy związane z kulturą, edukacją i tożsamością lokalną. Wierzymy w interdyscyplinarne podejście do realizacji projektów, a nasz zespół tworzą osoby ze zróżnicowanym doświadczeniem i zestawem kompetencji. Jesteśmy od siebie różni i różne, ale razem tworzymy nową jakość.

Naszym strategicznym celem jest kreowanie zmiany w myśleniu o edukacji kulturowej i społecznej, a także rozwijanie nowych narzędzi służących jej realizacji. Projekty opieramy na znajomości lokalnych potrzeb i kontekstów, realizujemy je w trybie wieloletnim, a każde z działań ma zachęcać uczestników do aktywnej postawy. Naszą pracę opieramy o relacje, budujemy poczucie tożsamości i więzi z tym, co lokalne, bliskie i istotne. Działania planujemy w taki sposób, by przyczyniały się do poprawy dostępności, różnorodności i innowacyjności oferty kulturalnej i społecznej. Nasz program realizujemy z przekonania, że kultura ma nie tylko wzmacniać, integrować i budować lokalne społeczności, ale również wpływać na poprawę jakości i warunków, w których one funkcjonują na co dzień. Wierzymy, że to właśnie kultura – otwarta, dostępna i wynikająca z lokalnych potrzeb – jest narzędziem do kreowania pozytywnej zmiany społecznej w polskich regionach, miastach i na osiedlach.

Na łące, na tle pastelowych bloków stoi 10 osób, to zespół Ładnych Historii.
fot. Jerzy Wypych

Główne działania fundacji:

Na tle alejki z drzewami pokrytymi żółtymi liśćmi stoi grupa 11 osób. 3 dziewczyny kucają w pierwszym rzędzie, a za nimi stoi 5 kobiet i 3 mężczyzn. To zespół Ładnych Historii.
fot. Jerzy Wypych

Zarząd Fundacji:

Młoda kobieta na tle ceglanej kamienicy. Ma długie brązowe włosy i niebieskie oczy.  Ubrana jest w szarą koszulkę i granatową marynarkę.
fot. Jerzy Wypych

Maria Zięba

Jestem animatorką i badaczką kultury, fundraiserką, doradczynią organizacji pozarządowych. W fundacji jestem prezeską, która stara się mieć oko na wszystko. Moim ulubionym obszarem pracy jest fundraising i współpraca z partnerami. Prywatnie, uwielbiam jeść śniadania i z zapałem propaguję ten zwyczaj. I choć mogłabym mieszkać w dziesiątkach miejsc na świecie, to jednak większość z nich jest na Dolnym Śląsku, w którym jestem absolutnie zakochana.

Młoda kobieta na tle świdnickich budynków. Ma krótkie bond włosy i niebieskie oczy. Ubrana jest w gruby biały sweter w czarną kratę.
fot. Jerzy Wypych

Anna Gerus

Jestem członkinią zarządu Fundacji, człowiekiem odpowiedzialnym za wszelkie umowy, tabelki i rozliczenia. Od lat zawodowo związana z pracą biurową i administracyjną zarówno w sektorze prywatnym, jak i w jednostkach samorządowych i rządowych. Optymistka szukająca uśmiechu i dobra nawet w najciemniejszych miejscach i sytuacjach. Dzięki Fundacji mam możliwość rozwoju, realizacji pomysłów i pracy z ludźmi, którzy mają podobną wizję na świat, co ja.

Młody mężczyzna na tle mostu Zwierzynieckiego. Na głowie ma czapkę z daszkiem. Ubrany jest w czarno-białą koszulę oraz szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Krzysztof Bielaszka

Jestem menedżerem i aktywistą, który kulturę i edukację uważa za ważne narzędzia zmiany społecznej. Przez ostatnie lata moją uwagę zajmują głównie ekologia i kryzys klimatyczny. Moje miejsce na ziemi to wrocławski Grunwald i tu przede wszystkim realizuję fundacyjne działania, ale swoją pracę w Ładnych Historiach zacząłem od projektu „Lekcje Sztuki”. Praca w Fundacji pozwala mi realizować moje pasje w gronie osób, z którymi mamy wspólne wartości i w podobny sposób widzimy świat wokół nas. Prywatnie lubię koty, miasta, poezję i planszówki.

Świdnica:

fot. Kalina Żaczek

Anastazja Konnyk

Pochodzę z Iwano-Frankowska — miasta partnerskiego Świdnicy. W Polsce mieszkam już od roku. Uwielbiam podróże, dlatego zaczęłam uczyć się hiszpańskiego. Znam język ukraiński, polski i angielski. Jestem graficzką — maluję obrazy, murale oraz tworzę ręcznie malowaną odzież. Kocham dzieci, zwierzęta, książki, kolor niebieski, morze, jednorożce, farby i jogę.

fot. Jerzy Wypych

Magdalena Kamińska

Jestem koordynatorką programową w Świdnicy, a prywatnie dumną mamą trójki dzieci — czyli tak naprawdę jestem koordynatorką całodobową. Uwielbiam aktywny, rodzinny wypoczynek na łonie natury, bieganie w górach oraz długie spacery z moim psem. Nie wyobrażam sobie życia bez filiżanki dobrej, czarnej kawy. Jestem rodowitą Świdniczanką, która niedawno wróciła z 17-letniej emigracji na Wyspach Brytyjskich. Czuję, że moje miejsce na Ziemi jest teraz tutaj — w Świdnicy i tu chce współtworzyć Ładne Historie — bo gdzie indziej niż w mieście, gdzie każda ławka w parku i każda ulica przywołuje wspomnienia z dzieciństwa? Wierzę, że to, co robi Fundacja, ma sens, bo widzę dobro i pasję ludzi z nią związanych i uśmiechy odbiorców naszych projektów.

fot. Jerzy Wypych

Beata Kuzera

Mieszkam w Świebodzicach, jednak częściej działam w Świdnicy. Z wykształcenia jestem terapeutką zajęciową. Z Fundacją współpracuję od 5 lat jako animatorka Lata na podwórku i warsztatów kreatywnych. Jestem osobą cierpliwą, otwartą i bardzo odpowiedzialną. Lubię pracę z dziećmi, z osobami niepełnosprawnymi wykorzystując wszelkie formy arteterapii, a najbardziej kocham te chwile podczas zajęć, kiedy po prostu można się w pędzącym świecie zatrzymać, pomóc, porozmawiać i wysłuchać drugiej osoby. Moje motto to: „Zazwyczaj dobro nie robi wiele hałasu, zazwyczaj hałas nie robi wiele dobra”.  W wolnych chwilach zajmuje mnie dobra książka, podróże, spacery i jazda na rowerze.

Młoda kobieta na tle jesiennych drzew. Ma blond włosy do ramion i niebieskie oczy. Szeroko się uśmiecha. Ubrana jest w zielony płaszcz.
fot. Jerzy Wypych

Kalina Żaczek

Jestem koordynatorką projektów, fotografką, trenerką edukacji w plenerze i obywatelką sektora organizacji pozarządowych oraz pasjonatką wegańskiej kuchni, miłośniczką ciszy i lasu, która spokój odnajduje na macie i podczas górskich wędrówek. Jestem zakochana w swojej psiej towarzyszce życia. W Fundacji cenię sobie różnorodny zespół, nowe wyzwania, dające możliwość rozwoju i przestrzeń na bycie sobą. Jestem koordynatorką programową w Świdnicy, poprzez zdjęcia i media społecznościowe pokazuję powstające tam ładne historie, buduję relacje z wolontariuszami/kami i małymi krokami tworzę Otwartą Pracownię Młodzieżową.

Łączą nas góry:

Młody mężczyzna na tle świdnickiego rynku. Ma krótkie ciemne włosy i krótki zarost. Ubrany jest w ciemną, sportową kurtkę.
fot. Jerzy Wypych

Daniel Gerus

Jestem miłośnikiem gór i aktywności outdorowej. Od lat staram się zarażać pasją innych. W Fundacji skupiam się na turystyce społecznej i udowadniam, że góry są dla każdego, a ograniczenia są tylko w naszych głowach. Tato dwóch synów, interesuję się astronomią, fizyką kwantową. Z Fundacją związany od trzech lat, kiedy w głowie zaświtał mi pomysł na projekt Łączą nas góry, który razem z Ładnymi Historiami realizujemy i rozwijamy.

Młoda kobieta w okularach. Ma długie, rozpuszczone włosy. Ubrana jest w granatową bluzkę oraz czarną marynarkę z ozdobnymi srebrnymi guzikami. W tle ściana porośnięta czerwonymi liśćmi.

Halina Bernatt

Jestem koordynatorką projektu „(Po)łączą nas góry”, instruktorką sportu, właścicielką szkoły pływania Active Time, certyfikowanym coachem i mentorem. Z wykształcenia jestem magistrem Turystyki i Rekreacji poznańskiego AWF-u, gdzie studiowałam również turystykę osób niepełnosprawnych. Aktywny tryb życia jest moją pasją, którą realizuję w życiu codziennym. Uprawiam jogę, turystykę pieszą, górską, Nordic Walking, jeżdżę konno, na nartach i na rowerze, dużo pływam, a w wodzie czuję się jak ryba. Chciałabym, aby wszystkie sporty były dostępne dla osób niepełnosprawnych również w naszym kraju, dlatego działania Fundacji są mi tak bliskie. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną Bartka, mamą Wojtka i Tomka. Tomek jest skrajnym wcześniakiem — urodzony w 25 tygodniu ciąży z wagą 960 g. Jego codzienna rehabilitacja i specjalne potrzeby sprawiły, że temat niepełnosprawności jest mi jeszcze bliższy. Wierzę, że poprzez działania Fundacji pokażę, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem, a szansą na zdobywanie nowych doświadczeń i przyjaźni.

Wrocław:

fot. Jerzy Wypych

Alona Bondarenko

Jestem osobą kreatywną – rysuję ilustracje, piszę wiersze, pomagam innym odkrywać własne talenty. W Fundacji pracuję z dziećmi: razem czytamy, gotujemy, bawimy się i biegamy. Naprawdę uwielbiam dostrzegać, że każda osoba jest wyjątkowa na swój sposób i również cieszę się, że jestem w pięknym mieście wśród cudownych ludzi.

fot. Jerzy Wypych

Sofia Chubak

Studiowałam stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie studiuję zarządzanie bezpieczeństwem państwa. Pracuję w Fundacji jako koordynatorka programu doradztwa zawodowego dla uchodźców z Ukrainy, wspieram Fundację również jako tłumaczka i osoba kontaktowa dla lokalnych liderów_ek reprezentujących społeczność ukraińską. Mam doświadczenie w organizowaniu wydarzeń społeczno-kulturalnych oraz doświadczenie zawodowe w organizacjach pozarządowych, w których najbardziej cenię elastyczność i możliwość bycia sobą, dlatego tu jestem. Prywatnie uwielbiam kino artystyczne, fotografię analogową, koty i muzealne wypady.

fot. Jerzy Wypych

Dagmara Furmanek

Jestem animatorką, zarządczynią projektów społecznych i politolożką. Od zawsze chciałam pracować z ludźmi i dla ludzi. I tak właśnie zaczęła się moja droga z Fundacją Ładne Historie. W Centrum Aktywności Lokalnej buduję relacje z mieszkańcami i mieszkankami osiedla Plac Grunwaldzki, produkuję wydarzenia, tworzę treści i kreuję pozytywny wizerunek w mediach społecznościowych. Prywatnie mieszkanka wrocławskich Gajowic, obserwatorka wszystkiego, co dzieje się wokół, wielbicielka dobrego jedzenia, spacerów, ale też dalszych podróży.

Młoda kobieta na tle wrocławskich kamienic. MA długie blond włosy, niebieskie oczy i szeroko uśmiecha się do aparatu. Ubrana jest w szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Agnieszka Kozak

Jestem psycholożką, psychoterapeutką poznawczo – behawioralną w trakcie szkolenia. Interesuje mnie poznawanie różnych metod wspierających zdrowie psychiczne. Jednym z miejsc, w których lubię przebywać, jest sala kinowa. Podczas seansu resetuję głowę, albo otwieram się na nową wiedzę, sytuacje, zachowania. Z połączenia tych dwóch ważnych dla mnie obszarów: kina i psychologii powstał pomysł na realizację warsztatów z filmoterapii, które są jednym z moich działań w Fundacji Ładne Historie. Prowadzę też warsztaty psychoedukacyjne dla dorosłych i młodzieży. Ładne Historie to dla mnie współpraca z inspirującymi ludźmi, z którymi można robić kreatywne rzeczy, dając tym samym dobro i uśmiech innym.

Młoda kobieta na tle kolorowych wrocławskich budynków. Ma brązowe włosy do ramion i niebieskie oczy. Ubrana jest w czarną kurtkę.
fot. Jerzy Wypych

Marta Sobala

Działam w sektorze kultury, zarówno w obszarze twórczym, jak i produkcyjnym. Jestem fotografką, prowadzącą warsztaty, koordynatorką projektów. Ukończyłam kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz mediacje sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W Fundacji Ładne Historie w ramach Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA pracuję jako koordynatorka świetlicy środowiskowej, odpowiedzialna jestem także za jej program. Ponadto, freelancersko zajmuję się dokumentacją fotograficzną wydarzeń kulturalnych i społecznych, a czasem też prowadzę warsztaty kreatywne (m.in. we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza czy Wrocławską Fundacją Filmową).

Młoda kobieta na tle wrocławskich kamienic. Ma brązowe włosy związane w kucyk. Ubrana jest w szarą marynarkę, na szyi ma zawiązaną kolorową apaszkę.
fot. Jerzy Wypych

Katarzyna Pela

Nie ma przypadków, dlatego tutaj jestem. Po dekadzie doświadczenia w branży nieruchomości i wzmacnianiu standardów biznesu postawiłam na rozwój w obszarze projektów społecznych. W zespole Fundacji jestem organizatorką wydarzeń – rola pozwala mi łączyć umiejętności planistyczne i komunikacyjne. Znaczącym filarem pracy są działania rejonie i bezpośredni kontakt ze społecznością. Nurt miast 15-minutowych jest dla mnie arcyważny. Niebagatelne są też partnerstwa, w tym mieszkańców z zarządcami budynków i ich wspólne dążenia o jakość życia w śródmiejskiej architekturze. Osobiste historie to Wałbrzych – pasja do rewitalizacji i ożywiania miasta w otoczeniu gór i post-turystycznych spacerów.

Młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i ciemnym zarostem. Stoi na tle jesiennych krzewów. Ubrany jest w szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Marcin Rosiński

Jestem projektantem graficznym, a kiedyś animatorem kultury i lokalnym liderem. Ostatnio interesuję się głównie rodzicielstwem, ale znajduję też czas na projektowanie etykiet wina i naukę gry w hokeja. W fundacji Ładne Historie prowadzę Pracownię Obywatelską, która odkrywa i aktywizuje Plac Grunwaldzki. Pracuję w Fundacji, bo mamy wspólne wartości i jesteśmy ciekawi tego miasta.

fot. Jerzy Wypych

Tatiana Kit

Ukończyłam studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Podczas studiów byłam zainteresowana przedmiotami związanymi komunikacją międzykulturową  i międzynarodowymi stosunkami kulturalnymi. Pomyślałam, że znalezienie pracy z tym związanej byłoby wspaniałym doświadczeniem i okazją do nauczenia się mnóstwa nowych rzeczy. W końcu nadarzyła się dobra okazja. Zostałam zatrudniona w Fundacji jako asystentka międzykulturowa. Swoją współpracę z fundacją rozpoczęłam troszeczkę szybciej jako wolontariuszka.

Jako asystentka międzykulturowa zawsze chętnie służę pomocą w godzinach swoich dyżurów (od 14:00 do 19:00 wtorek, środa, piątek) pod adresem ul. Nauczycielska 8/4.

Media społecznościowe i strona internetowa:

Młoda kobieta na tle jesiennych drzew. MA długie blond dready i niebieskie oczy. Ubrana jest w czarną bluzkę i długi czarny sweter.
fot. Jerzy Wypych

Alicja Kania

Jestem specjalistką ds. social media, zaangażowaną w projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne. W Fundacji działam od samego jej początku, poruszając się głównie w obszarze internetu – publikuję w mediach społecznościowych oraz zajmuję się stronami internetowymi. Działam w Ładnych Historiach, bo wierzę, że to, co robimy, ma sens i przynosi ludziom radość. W wolnym czasie oglądam seriale, gram w planszówki i bawię koty. Zazwyczaj swoje.

Młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i krótkim, ciemnym zarostem. Stoi na tle jesiennych drzew. Ubrany jest w czarną kurtkę. Trzyma ręce w kieszeniach.
fot. Jerzy Wypych

Jacek Parafinowicz

Ponoć jestem lokalnym patriotą — urodziłem się, żyję i pracuję w Świdnicy. Zawodowo marketingowiec, z przeszłości komputerowiec. Lubię elektroniczne gadżety, zwłaszcza te, z których można wydobyć dźwięki. W Fundacji odpowiadam za infrastrukturę informatyczną. Z Ładnymi Historiami jestem od samego początku, a nawet trochę wcześniej.

Badania i działania wydobywcze:

Tomasz Kasprzak

Badacz, animator. Realizator projektów związanych z planowaniem przyszłości oraz tworzeniem polityk publicznych (m.in. na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia, Lublina, Warszawy, Bielska-Białej). W latach 2016-2021 zaangażowany w realizację Programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku w obszarze diagnozy i ewaluacji. Animator w Programie DK+ Inicjatywy Lokalne, gdzie wspiera lokalne instytucje kultury. Pracownik Naukowy Instytutu Badań Edukacyjnych. W Ładnych Historiach odpowiada m.in. za ewaluację  Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA. Koordynator diagnozy Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” prowadzonego przez Fundację.

Administracja:

fot. Jerzy Wypych

Marta Korczak

To jakaś dobra energia sprawiła, że mogłam dołączyć do Fundacji Ładne Historie, w których od niedawna zajmuję się głównie sprawami administracyjnymi. Na codzień spełniam się w roli mamy, uwielbiam rośliny, słodkie wypieki i planszówki. Czuję, że znalazłam właściwe miejsce by rozkwitnąć, poznać wspaniałych ludzi, którzy z empatią i zaangażowaniem robią dużo dobrego. 


Statut Fundacji Ładne Historie:

Sprawozdania: