Fundacja Ładne Historie to organizacja pozarządowa, która powstała jako efekt współpracy osób, które na co dzień zajmują się edukacją i animacją, szeroko definiowaną kulturą i sztuką, a także tożsamością lokalną i dziedzictwem kulturowym. Inspirujemy do współdziałania, wzbudzamy kreatywność i zachęcamy do tworzenia, uczymy wzajemnego szacunku i empatii, mobilizujemy lokalne społeczności i tworzymy wciąż rosnącą grupę osób, które chcą zrobić coś dla innych.

Na stałe związaliśmy się ze Świdnicą i Wrocławiem, gdzie działamy, angażując ich mieszkanki i mieszkańców w procesy związane z kulturą, edukacją i tożsamością lokalną. Wierzymy w interdyscyplinarne podejście do realizacji projektów, a nasz zespół tworzą osoby ze zróżnicowanym doświadczeniem i zestawem kompetencji. Jesteśmy od siebie różni i różne, ale razem tworzymy nową jakość.

Naszym strategicznym celem jest kreowanie zmiany w myśleniu o edukacji kulturowej i społecznej, a także rozwijanie nowych narzędzi służących jej realizacji. Projekty opieramy na znajomości lokalnych potrzeb i kontekstów, realizujemy je w trybie wieloletnim, a każde z działań ma zachęcać uczestników do aktywnej postawy. Naszą pracę opieramy o relacje, budujemy poczucie tożsamości i więzi z tym, co lokalne, bliskie i istotne. Działania planujemy w taki sposób, by przyczyniały się do poprawy dostępności, różnorodności i innowacyjności oferty kulturalnej i społecznej. Nasz program realizujemy z przekonania, że kultura ma nie tylko wzmacniać, integrować i budować lokalne społeczności, ale również wpływać na poprawę jakości i warunków, w których one funkcjonują na co dzień. Wierzymy, że to właśnie kultura – otwarta, dostępna i wynikająca z lokalnych potrzeb – jest narzędziem do kreowania pozytywnej zmiany społecznej w polskich regionach, miastach i na osiedlach.

Na łące, na tle pastelowych bloków stoi 10 osób, to zespół Ładnych Historii.
fot. Jerzy Wypych

Główne działania fundacji:

Na tle alejki z drzewami pokrytymi żółtymi liśćmi stoi grupa 11 osób. 3 dziewczyny kucają w pierwszym rzędzie, a za nimi stoi 5 kobiet i 3 mężczyzn. To zespół Ładnych Historii.
fot. Jerzy Wypych

Zarząd Fundacji:

Młoda kobieta na tle ceglanej kamienicy. Ma długie brązowe włosy i niebieskie oczy.  Ubrana jest w szarą koszulkę i granatową marynarkę.
fot. Jerzy Wypych

Maria Zięba

Jestem animatorką i badaczką kultury, fundraiserką, doradczynią organizacji pozarządowych. W fundacji jestem prezeską, która stara się mieć oko na wszystko. Moim ulubionym obszarem pracy jest fundraising i współpraca z partnerami. Prywatnie, uwielbiam jeść śniadania i z zapałem propaguję ten zwyczaj. I choć mogłabym mieszkać w dziesiątkach miejsc na świecie, to jednak większość z nich jest na Dolnym Śląsku, w którym jestem absolutnie zakochana.

Młoda kobieta na tle świdnickich budynków. Ma krótkie bond włosy i niebieskie oczy. Ubrana jest w gruby biały sweter w czarną kratę.
fot. Jerzy Wypych

Anna Gerus

Jestem członkinią zarządu Fundacji, człowiekiem odpowiedzialnym za wszelkie umowy, tabelki i rozliczenia. Od lat zawodowo związana z pracą biurową i administracyjną zarówno w sektorze prywatnym, jak i w jednostkach samorządowych i rządowych. Optymistka szukająca uśmiechu i dobra nawet w najciemniejszych miejscach i sytuacjach. Dzięki Fundacji mam możliwość rozwoju, realizacji pomysłów i pracy z ludźmi, którzy mają podobną wizję na świat, co ja.

Młody mężczyzna na tle mostu Zwierzynieckiego. Na głowie ma czapkę z daszkiem. Ubrany jest w czarno-białą koszulę oraz szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Krzysztof Bielaszka

Jestem menedżerem i aktywistą, który kulturę i edukację uważa za ważne narzędzia zmiany społecznej. Przez ostatnie lata moją uwagę zajmują głównie ekologia i kryzys klimatyczny. Moje miejsce na ziemi to wrocławski Grunwald i tu przede wszystkim realizuję fundacyjne działania, ale swoją pracę w Ładnych Historiach zacząłem od projektu „Lekcje Sztuki”. Praca w Fundacji pozwala mi realizować moje pasje w gronie osób, z którymi mamy wspólne wartości i w podobny sposób widzimy świat wokół nas. Prywatnie lubię koty, miasta, poezję i planszówki.

Świdnica:

Młoda kobieta na tle jesiennych drzew. Ma blond włosy do ramion i niebieskie oczy. Szeroko się uśmiecha. Ubrana jest w zielony płaszcz.
fot. Jerzy Wypych

Kalina Żaczek

Jestem koordynatorką projektów, fotografką, trenerką edukacji w plenerze i obywatelką sektora organizacji pozarządowych oraz pasjonatką wegańskiej kuchni, miłośniczką ciszy i lasu, która spokój odnajduje na macie i podczas górskich wędrówek. Jestem zakochana w swojej psiej towarzyszce życia. W Fundacji cenię sobie różnorodny zespół, nowe wyzwania, dające możliwość rozwoju i przestrzeń na bycie sobą. Jestem koordynatorką programową w Świdnicy, poprzez zdjęcia i media społecznościowe pokazuję powstające tam ładne historie, buduję relacje z wolontariuszami/kami i małymi krokami tworzę Otwartą Pracownię Młodzieżową.

Młody mężczyzna na tle świdnickiego skateparku. Ma krótkie blond włosy i niebieskie oczy. Szeroko się uśmiecha. Ubrany jest w szarą koszulkę i szare spodnie.
fot. Jerzy Wypych

Bartosz Jaśkiewicz

Ojciec, maż, brat, syn, wujek, wnuk. Mam 41 lat i pochodzę z Wrocławia. Doświadczenie zawodowe zdobywałem jako pracownik działu imprez w browarze PIAST oraz działacz związkowy UK. Zarażony sportem przez Tatę (judo, snowboard, rollki, mtb, rugby, hokej, narciarstwo zjazdowe). Jestem animatorem na skateparku, pracuję przy projekcie Pumptrack 1.0 oraz Otwartej Pracowni Kreatywnej. Szukam spokoju w niespokojnych sportach. Bycie w Fundacji daje mi uśmiech i kontakt z energią młodych ludzi. Nasze drogi się skrzyżowały w najlepszym dla mnie momencie.

Łączą nas góry:

Młody mężczyzna na tle świdnickiego rynku. Ma krótkie ciemne włosy i krótki zarost. Ubrany jest w ciemną, sportową kurtkę.
fot. Jerzy Wypych

Daniel Gerus

Jestem miłośnikiem gór i aktywności outdorowej. Od lat staram się zarażać pasją innych. W Fundacji skupiam się na turystyce społecznej i udowadniam, że góry są dla każdego, a ograniczenia są tylko w naszych głowach. Tato dwóch synów, interesuję się astronomią, fizyką kwantową. Z Fundacją związany od trzech lat, kiedy w głowie zaświtał mi pomysł na projekt Łączą nas góry, który razem z Ładnymi Historiami realizujemy i rozwijamy.

Młoda kobieta na tle wrocławskich budynków. Ma blond włosy do ramion i niebieskie oczy. Ubrana jest w długi czarny płaszcz.
fot. Jerzy Wypych

Sylwia Świerczyńska

Jestem kobietą kultury: pracowniczką, kierowniczką, koordynatorką. Czytam polską prozę i biografie. Słucham podcastów. Uwielbiam swojego psa i nasze wspólne spacery. Trenuje fitness. W Fundacji koordynuje projekty, dające ludziom szczęście i poczucie wyjątkowości. Jestem tu, bo potrzebuje ładnych historii w swoim życiu. Znajduję moc i sens w działaniach, które wspólnie tworzymy.

Wrocław:

Młoda kobieta na tle wrocławskich kamienic. MA długie blond włosy, niebieskie oczy i szeroko uśmiecha się do aparatu. Ubrana jest w szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Agnieszka Kozak

Jestem psycholożką, psychoterapeutką poznawczo – behawioralną w trakcie szkolenia. Interesuje mnie poznawanie różnych metod wspierających zdrowie psychiczne. Jednym z miejsc, w których lubię przebywać, jest sala kinowa. Podczas seansu resetuję głowę, albo otwieram się na nową wiedzę, sytuacje, zachowania. Z połączenia tych dwóch ważnych dla mnie obszarów: kina i psychologii powstał pomysł na realizację warsztatów z filmoterapii, które są jednym z moich działań w Fundacji Ładne Historie. Prowadzę też warsztaty psychoedukacyjne dla dorosłych i młodzieży. Ładne Historie to dla mnie współpraca z inspirującymi ludźmi, z którymi można robić kreatywne rzeczy, dając tym samym dobro i uśmiech innym.

Młoda kobieta na tle kolorowych wrocławskich budynków. Ma brązowe włosy do ramion i niebieskie oczy. Ubrana jest w czarną kurtkę.
fot. Jerzy Wypych

Marta Sobala

Działam w sektorze kultury, zarówno w obszarze twórczym, jak i produkcyjnym. Jestem fotografką, prowadzącą warsztaty, koordynatorką projektów. Ukończyłam kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz mediacje sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W Fundacji Ładne Historie w ramach Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA pracuję jako koordynatorka świetlicy środowiskowej, odpowiedzialna jestem także za jej program. Ponadto, freelancersko zajmuję się dokumentacją fotograficzną wydarzeń kulturalnych i społecznych, a czasem też prowadzę warsztaty kreatywne (m.in. we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza czy Wrocławską Fundacją Filmową).

Młoda kobieta na tle wrocławskich kamienic. Ma brązowe włosy związane w kucyk. Ubrana jest w szarą marynarkę, na szyi ma zawiązaną kolorową apaszkę.
fot. Jerzy Wypych

Katarzyna Pela

Nie ma przypadków, dlatego tutaj jestem. Po dekadzie doświadczenia w branży nieruchomości i wzmacnianiu standardów biznesu postawiłam na rozwój w obszarze projektów społecznych. W zespole Fundacji jestem organizatorką wydarzeń – rola pozwala mi łączyć umiejętności planistyczne i komunikacyjne. Znaczącym filarem pracy są działania rejonie i bezpośredni kontakt ze społecznością. Nurt miast 15-minutowych jest dla mnie arcyważny. Niebagatelne są też partnerstwa, w tym mieszkańców z zarządcami budynków i ich wspólne dążenia o jakość życia w śródmiejskiej architekturze. Osobiste historie to Wałbrzych – pasja do rewitalizacji i ożywiania miasta w otoczeniu gór i post-turystycznych spacerów.

Młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i ciemnym zarostem. Stoi na tle jesiennych krzewów. Ubrany jest w szary sweter.
fot. Jerzy Wypych

Marcin Rosiński

Jestem projektantem graficznym, a kiedyś animatorem kultury i lokalnym liderem. Ostatnio interesuję się głównie rodzicielstwem, ale znajduję też czas na projektowanie etykiet wina i naukę gry w hokeja. W fundacji Ładne Historie prowadzę Pracownię Obywatelską, która odkrywa i aktywizuje Plac Grunwaldzki. Pracuję w Fundacji, bo mamy wspólne wartości i jesteśmy ciekawi tego miasta.

Media społecznościowe i strona internetowa:

Młoda kobieta na tle jesiennych drzew. MA długie blond dready i niebieskie oczy. Ubrana jest w czarną bluzkę i długi czarny sweter.
fot. Jerzy Wypych

Alicja Kania

Jestem specjalistką ds. social media, zaangażowaną w projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne. W Fundacji działam od samego jej początku, poruszając się głównie w obszarze internetu – publikuję w mediach społecznościowych oraz zajmuję się stronami internetowymi. Działam w Ładnych Historiach, bo wierzę, że to, co robimy, ma sens i przynosi ludziom radość. W wolnym czasie oglądam seriale, gram w planszówki i bawię koty. Zazwyczaj swoje.

Młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i krótkim, ciemnym zarostem. Stoi na tle jesiennych drzew. Ubrany jest w czarną kurtkę. Trzyma ręce w kieszeniach.
fot. Jerzy Wypych

Jacek Parafinowicz

Ponoć jestem lokalnym patriotą – urodziłem się, żyję i pracuję  w Świdnicy. Zawodowo marketingowiec, z przeszłości komputerowiec. Lubię elektroniczne gadżety, zwłaszcza te, z których można wydobyć dźwięki. W Fundacji odpowiadam za infrastrukturę informatyczną. Z Ładnymi Historiami jestem od samego początku, a nawet trochę wcześniej.


Statut Fundacji Ładne Historie:

Sprawozdania: