Dzięki współpracy z marką Merrell odkrywamy dla Was nowe górskie ścieżki!  

W ramach akcji Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell, w sierpniu i początkiem września wyruszyliśmy wspólnie w Sudety trasami, które specjalnie dla Was wyszukaliśmy i przetestowaliśmy! 

3 nowe trasy:

Góry Suche:
Sokołowsko – Andrzejówka
Mapa do pobrania
(PDF, 2,20 MB)

Góry Bystrzyckie:
Spalona – Jagodna
Mapa do pobrania
(PDF, 1,79 MB)

Góry Stołowe:
Batorówek – Niknąca Łąka
Mapa do pobrania
(PDF, 2,38 MB)

Beżowe tło z dużym pomarańczowym napisem na środku: #KrokDalej z MERRELL. W górnym prawym rogu logo projektu Łączą nas góry, w dolnym prawym rogu loga Fundacji Ładne Historii oraz marki Merrell. Po lewej stronie pokryty niebieskim filtrem zarys dwóch postaci z górskim sprzętem. Poniżej rysunek górskich szczytów i duże pomarańczowe kółko w roli zachodzącego słońca.
grafika: Marcin Rosiński

Co wydarzyło się w ramach akcji?

  • wyznaczyliśmy i przetestowaliśmy trzy trasy na terenie Sudetów o niskim stopniu trudności, możliwych do pokonania przez osoby z dysfunkcjami ruchu, a jednocześnie o wysokich walorach krajobrazowych
  • zorganizowaliśmy trzy rodzinne wycieczki – po raz pierwszy wybranymi trasami
  • opracowaliśmy i opublikowaliśmy do bezpłatnego użytku mapy tych tras z niezbędnymi wskazówkami 

Skąd wziął się pomysł na wspólną akcję? 

Łączą nas góry to program, w ramach którego od trzech lat organizujemy pełne emocji, serdecznych gestów, ale też bohaterskich czynów, górskie wyprawy po Sudetach, w których biorą wspólnie udział osoby z niepełnosprawnościami. Pomysł jest prosty, a zarazem wyjątkowy: polega na organizowaniu wycieczek, w których można uczestniczyć całymi rodzinami – zasada ta dotyczy zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i naszych wolontariuszy. 

W ciągu tych trzech lat i już niemal trzech sezonów, zdobywaliśmy coraz większą wiedzę o tym, jakie informacje są potrzebne naszym uczestnikom, aby podjąć decyzję o wybraniu się na górską wyprawę. Przekonaliśmy się, że w Sudetach jest bardzo dużo tras, które spełniają odpowiednie parametry, choć nie były przystosowywane i nie są oznaczane jako trasy dla osób o specjalnych potrzebach. Z każdą wyprawą nabieraliśmy również przekonania, że są to informacje, którymi trzeba się podzielić. 

Duży nacisk od samego początku kładziemy na to, aby zachęcać naszych uczestników do samodzielnych wypraw w góry i stwarzać im ku temu jak najlepsze możliwości. Z własnego doświadczenia, ale też z rozmów z uczestnikami wypraw wiemy, że jedną z głównych barier jest brak wiedzy i brak informacji – o tym gdzie osoby mniej sprawne oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą bezpiecznie i komfortowo wybrać się na górską wycieczkę. 

Góry są bliżej, niż się  wydaje, ale aby naprawdę mogły być w zasięgu ręki, potrzebne są rzetelne i łatwo dostępne informacje o tym, jak i którędy można zacząć je odkrywać na własną rękę, niezależnie od kondycji. Informacje takie będą przydatne nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale też dla rodzin z małymi dziećmi czy dla osób w wieku senioralnym, które nadal chcą pozostać aktywne. 

Co chcieliśmy osiągnąć? 

Nasza współpraca z marką Merrell rozpoczęła się od wspólnego przekonania – góry są dla wszystkich! A przynajmniej powinno tak być.  Postanowiliśmy więc połączyć siły i zrobić tego lata wspólnie #KrokDalej w kierunku gór coraz bardziej dostępnych dla osób o różnych potrzebach.
Ideą akcji jest zachęcanie do spędzania czasu w górach i zapraszanie do wspólnego odkrywanie nowych sudeckich szlaków – takich, które łączą wysokie walory krajobrazowe i przyrodnicze z odpowiednimi warunkami, pozwalającymi na wybranie się góry osobom o różnym stopniu sprawności. Chcemy też pójść o #KrokDalej i nie tylko zabrać Was na pełne przygód górskie wycieczki, ale stworzyć też przystępne materiały, które będą przydatne dla osób chcących wybrać się w góry samodzielnie.

Co dokładnie zrobiliśmy?

Nasze doświadczenia pokazują, że duży procent uczestników, którzy wyruszyli z nami w góry, z czasem zaczyna to robić samodzielnie. Bardzo im w tym kibicujemy i chcemy zachęcać do tego kolejne osoby! W ramach premierowej edycji akcji Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell wybraliśmy dla Was trzy nowe szlaki, takie, którymi dotąd nie chodziliśmy podczas naszych rodzinnych wypraw. Wszystkie te trasy następnie zostały sprawdzone przez naszych wolontariuszy oraz przez osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki ich pracy zaprosiliśmy Was na wspólne rodzinne wycieczki! 

Jednocześnie opracowaliśmy dokumentację tych tras – tworzymy mapy z ich opisami, wskazówkami, odpowiedziami na najczęściej zadawane nam przez uczestników wypraw pytania. Mapki są dostosowane do samodzielnego wydruku na domowej drukarce – możecie zabrać je ze sobą na wybraną przez Was trasę.

Gdzie szukać informacji na temat przebiegu akcji? 

Przebieg i kulisy całej akcji mogliście śledzić na naszych profilach w mediach społecznościowych. Znajdziecie tam relacje foto i wideo z naszych wycieczek.

Bądźcie z nami tego lata! Zróbmy wspólnie #KrokDalej!


Poznajcie szlaki, którymi chcemy Was poprowadzić!

TRASA 1
Góry Suche: Sokołowsko – Andrzejówka
Mapa do pobrania (PDF, 2,20 MB)

Trasa łączy dwa najpopularniejsze miejsca w tym paśmie, czyli Sokołowsko i Przełęcz Trzech Dolin.

Dwie młode kobiety stoją na szerokiej ścieżce. Po obu stronach otacza je gęsta roślinność, wysokie trawy i krzewy. Za nimi wschodzące słońce rozświetla krajobraz.
fot. Marcin Trzpiot

Gdzie idziemy

Zaczynamy od Sokołowska, nazywanego „polskim Davos”. Niegdyś w tym klimatycznym zakątku mieściło się słynne sanatorium dr Brehmera. Naszym celem jest Przełęcz Trzech Dolin, gdzie szerokie hale położone na łagodnych stokach, całkowicie różnych od pozostałych zboczy w tych górach sprawiają, że jest to najpiękniejszy obszar w Górach Suchych i z całą pewnością jeden z najpiękniejszych w Sudetach Środkowych. Znajduje się tutaj, największy w tym paśmie, węzeł szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i narciarskich. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu długo z powodu znacznej wysokości ok. 800 m n.p.m.

Cechy charakterystyczne

Strome zbocza Gór Suchych sprawiają, że szlaki piesze bywają tutaj zaskakująco trudne, jednak wybrana przez nas ścieżka biegnie schowanym w cieniu drzew, zielonym szlakiem pieszym, wzdłuż potoku Sokołowiec. Wędrówkę zaczynamy na leśnym parkingu zlokalizowanym przy ul. Głównej w Sokołowsku. Do parkingu, z centrum Sokołowska doprowadzi nas również zielony szlak pieszy, którym będziemy kontynuować spacer do celu, jakim jest schronisko Andrzejówka. Pierwszą część trasy pokonamy równą, ubitą drogą o minimalnym nachyleniu. Po pokonaniu ok. 1.2 km docieramy na Rozdroże pod Krzywuchą, gdzie po lewej stronie ujrzymy sporą wiatę z miejscem na ognisko, warto w tym miejscu chwilę odpocząć.

Co może Ci sprawić trudność

Mniej więcej w połowie trasy, od wiaty nazywanej „Chatka Marianka” zaczyna się najtrudniejszy, stromy odcinek trasy mający ok. 400 metrów. Od tego momentu zalecamy dwie osoby do prowadzenia wózka. Schronisko Andrzejówka nie jest przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami, aby dostać się do budynku, musimy pokonać schody.

Jak dojedziesz

Do Sokołowska dojeżdżają autobusy wałbrzyskiego MPK – linia nr 15 oraz busy prywatnego przewoźnika (na Mieroszów), które odjeżdżają z ul. Sikorskiego w Wałbrzychu. Nie są one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Najwygodniej jest dostać się tutaj samochodem. W Sokołowsku znajdują się trzy bezpłatne parkingi, najbliżej wyjścia na trasę znajduje się parking na ul. Głównej. Możesz też dojechać bezpośrednio do schroniska Andrzejówka komunikacją miejską z Wałbrzycha – autobus linii nr 12. Ale wtedy ominie Cię piękny spacer przez las.

Gdzie odpoczniesz

Po dojściu do schroniska Andrzejówka, gdzie można smacznie zjeść, zlokalizowana jest kolejna wiata, parking oraz pole kempingowe.

Co zobaczysz

Po drodze zwróć uwagę na dwie śródleśne łąki, obfitujące w wiele gatunków roślin i owadów.

TRASA 2
Góry Bystrzyckie: Spalona – Jagodna
Mapa do pobrania (PDF, 1,79 MB)

Przełęcz Spalona dzieli Góry Bystrzyckie na części południową i północną. Tu zaczynamy. Jeśli chcecie wypocząć z dala od zgiełku popularnych szlaków turystycznych, pospacerować łatwymi ścieżkami wśród gęsto rosnącego lasu – dobrze trafiliście.

Hamak rozpięty miedzy drzewami, w hamaku dwie młode osoby. Rozmarzone patrzą na górski krajobraz widoczny przed nimi.
fot. Marcin Trzpiot

Gdzie idziemy

Proponujemy Wam wędrówkę rozpoczynającą się przy schronisku Jagodna, które znajduje się w budynku starej karczmy z 1895 roku. Naszym celem jest zdobycie szczytu Jagodnej, wznoszącej się 977 m n.p.m. i zaliczanej do Korony Gór Polski. Góra Jagodna posiada dwa wierzchołki – wymieniona wcześniej Jagodna oraz wyższa Jagodna Północna, zwana również Sasanką, o wysokości 986 m n.p.m., na którą nie prowadzi żaden szlak turystyczny.

Cechy charakterystyczne

Góry Bystrzyckie to łagodne wierzchołki i niskie różnice wysokości pomiędzy szczytami a przełęczami. Wybrana przez nas trasa idealnie wpisuje się w charakter tego pasma. Zaczyna się przy schronisku Jagodna, na wysokości ok. 800 m n.p.m wiodąc szeroką, szutrową drogą na szczyt. Niewielkie przewyższenia towarzyszą większości ścieżek w tym paśmie. Podczas wycieczki w orientacji pomagają niebieskie znaki szlaku pieszego. W otoczeniu drogi dominuje las świerkowy, którego runo obfituje w jagody. Również wierzchołek Jagodnej porośnięty jest lasem, dającym przyjemny cień.

Co może Ci sprawić trudność

Początkowy, ok. 300-metrowy odcinek utwardzony jest kamieniami, które mogą nieco utrudniać przejazd wózkiem. Do schroniska można wjechać wózkiem inwalidzkim, jednak obiekt nie posiada specjalnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak dojedziesz

Dojazd do schroniska tylko we własnym zakresie, samochodem (brak komunikacji zbiorowej). Przy schronisku znajdują się dwa bezpłatne parkingi.

Gdzie odpoczniesz

Warto zajrzeć już na starcie do klimatycznego schronisko Jagodna, w którym możecie również smacznie zjeść. Obok schroniska jest miejsce na ognisko, stoły i ławki, z których
możecie skorzystać. Na końcu trasy, na szczycie Jagodnej znajduje się wiata turystyczna, ok. 500 metrów przed szczytem napotkamy duży drewniany stół z ławami.

Co zobaczysz

W 2019 roku wybudowano tutaj stalowo-drewnianą wieżę o wysokości 23 metrów, z której można podziwiać panoramę niemal całych Sudetów, a przy dobrej widoczności dwa charakterystyczne szczyty pasma – Śnieżkę i Śnieżnik.

TRASA 3
Góry Stołowe: Batorówek – Niknąca Łąka
Mapa do pobrania (PDF, 2,38 MB)

Góry Stołowe to charakterystyczne pasmo górskie, gdzie zamiast wyraźnych wierzchołków widzimy płaską jak stół  powierzchnię, wyniesioną ponad 850 m n.p.m.  – jedne z nielicznych w Europie gór płytowych.

Las iglasty, na środku zdjęcia drewniana ścieżka, po której idzie młode kobieta. Od tylu rozświetlona jest przez piękne słońce, padające przez drzewa.
fot. Marcin Trzpiot

Gdzie idziemy

Wycieczkę rozpoczynamy w Batorówku, malutkiej osadzie z XVIII w. Na wschód od Batorówka przebiega granica Gór Stołowych. Stąd wyruszamy bardzo łatwym, niemalże płaskim Praskim Traktem oznaczonym niebieskimi znakami szlaku pieszego w kierunku Karłowa, by po przebyciu niecałych 3 km skręcić w prawo na żółty szlak pieszy prowadzący na „Niknącą Łąkę” będącą celem naszej wędrówki, 

Cechy charakterystyczne

Trasa w całości wiedzie przez świerkowy las równą, szutrową nawierzchnią o minimalnym nachyleniu, z którą powinna poradzić sobie nawet niedoświadczona grupa z osobą na wózku. Po dotarciu na Niknącą Łąkę, przez torfowisko poruszamy się drewnianą kładką o szerokości nieco ponad metr – można nią przejechać wózkiem inwalidzkim, czy też wózkiem dla dziecka. Po przejechaniu kładką możemy wrócić na parking tą samą drogą, lub  kontynuować wycieczkę żółtym szlakiem poprowadzonym przez Skalne Grzyby. Po dotarciu do pierwszej skały o charakterystycznym kształcie typowym dla Skalnych Grzybów polecamy zejść trawiastą ścieżką zaznaczoną na mapie, by wrócić na parking drogą, którą przyszliśmy. Dalsza część szlaku żółtego przez Skalne Grzyby jest całkowicie nieprzejezdna wózkiem. Proponowany wariant ma niecałe 500 m długości.

Co może Ci sprawić trudność

Przy tej trasie nie ma schroniska. Jedyne zagospodarowane dla turystów miejsce, to wiata turystyczna z miejscem na ognisko usytuowana przy parkingu. Przy wyborze wariantu powrotnego odcinkiem żółtego szlaku wiodącego na Skalne Grzyby, przejazd trasą jest trudny ze względu na liczne korzenie w pierwszej połowie trasy i wysoką trawę w drugiej części, więc by przejechać tam, konieczny jest wózek terenowy i asysta kilku osób.

Jak dojedziesz

Do Batorówka nie kursuje komunikacja zbiorowa, dojedziesz tylko samochodem. W Batorówku, przy wejściu na szlak niebieski jest do dyspozycji bezpłatny parking. 

Gdzie odpoczniesz

Ponieważ przy trasie, oprócz wiaty na parkingu, nie ma elementów zagospodarowania turystycznego, warto na wycieczkę zabrać koc, lub karimatę, na której możemy usiąść i odpocząć. Obok parkingu przepływa o nazwie Czerwona Woda, jego otoczenie idealnie nadaje się na piknik.

Co zobaczysz

Jeszcze niedawno na tych obszarach istniało wiele torfowisk, jednak wskutek intensywnych działań melioracyjnych w XIX w. znaczne obszary zostały osuszone, a ich teren zajął las świerkowy. Obszar ochrony ścisłej Wielkie Torfowisko Batorowskie jest objęty całkowitym zakazem wstępu człowieka. Na szczęście istnieją tu inne miejsca dostępne turystom, gdzie możemy zobaczyć resztki torfowisk. Jednym z nich jest „Niknąca Łąka” ze specjalnie stworzoną ścieżką edukacyjną. Aby można było podziwiać podmokły teren, na łące wybudowano kilkusetmetrową, drewnianą kładkę umożliwiającą poruszanie się po podmokłym terenie.

Przy drodze ustawione są tablice informacyjne, z których możemy dowiedzieć się ciekawych faktów na temat otaczającej nas przyrody. Droga ta przez wiele wieków stanowiła ważny szlak komunikacyjny, łączący Kotlinę Czeską z Dorzeczem Odry. Prowadzono tutaj zorganizowany transport przesyłek i osób, czego pozostałością są kamienie milowe wskazujące odległości na szlaku. Najważniejszym i zaskakującym elementem są pozostałości niezadrzewionych torfowisk na „Niknącej Łące”, kiedyś typowych dla tego obszaru.


O marce:

Marka Merrell wspiera działania Fundacji Ładne Historie, która w ramach projektu Łączą nas Góry organizuje wyprawy z osobami z niepełnosprawnościami. Pokonywanie barier, wyrównywanie szans i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu są bliskie Merrellowi.

Od 1981 roku Merrell oferuje obuwie przeznaczone zarówno dla miłośników i miłośniczek wypraw, jak i dla osób spędzających czas w miejskiej dżungli. Produkty wyróżnia wysoka jakość materiałów, konstrukcja zaprojektowana z dbałością o najmniejszy detal oraz wysoki komfort użytkowania. Z Merrellem pójdziesz krok dalej, przełamiesz własne ograniczenia, odkryjesz miejsca, w których jeszcze nie byłeś_aś i stworzysz zupełnie nową historię.

merrell.pl
facebook.com/MerrellPoland
instagram.com/merrellpolska/

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Działanie organizowane w ramach akcji Łączą nas góry.

facebook.com/LaczaNasGory
instagram.com/LaczaNasGory/