O projekcie
Wojny podwórkowe to projekt dla dzieci i młodzieży, na który składa się seria działań warsztatowych oraz wystawa podsumowująca całą akcję. Do udziału zaprosiliśmy grupę kreatywnych i doświadczonych osób – artystek i artystów, animatorek i animatorów, edukatorek i edukatorów – którzy proponują młodym uczestniczkom i uczestnikom twórcze rozprawienie się z tematem konfliktu. Korzystając z różnych sposobów ekspresji – m.in. ruchowych, typograficznych, instalacyjnych, dźwiękowych – wspólnie szukamy sposobów opowiadania o tym, czym są spory rówieśnicze, z czego wynikają i jak rozładowywać te napięcia.
Dzieciństwo to niewątpliwie najintensywniejszy czas, jeśli chodzi o zawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, z drugiej strony – to okres wypełniony mniejszymi i większymi wojnami. To wtedy właśnie testujemy pierwsze sposoby radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi, to z tych doświadczeń kształtują się więzi społeczne i dalsze relacje. Realizując „Wojny podwórkowe”, stawiamy sobie za cel budowanie wartościowych relacji rówieśniczych i integrację dzieci poprzez wspólną aktywność artystyczną.
Energia, którą wyzwala konflikt, przekierowana w innym kierunku może stać się siłą twórczą. Sprzeczka, starcie, awantura, spięcie mogą nieść za sobą potencjał zmiany, a różnice, przeciwstawności i niespójności – powodem do doświadczania czegoś innego, nowego. „Wojny podwórkowe” przebiegają w warunkach pokojowych, w których uczestniczki i uczestnicy poznają sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uwrażliwiają się na potrzeby, emocje i opinie innych, praktykują skuteczną komunikację, zyskują wiarę w siebie i swoje możliwości.
Działania warsztatowe:
wrzesień-październik 2019
co sobotę od 12:00 do 16:00
Harmonogram spotkań:
- 7 września 2019: Agnieszka Kozak + Magdalena Kreis | działania rozwojowo-twórcze
- 14 września 2019: Natalia Gołubowska | działania liternicze i graficzne
- 21 września 2019: Novy Ruch Teatr: Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka | działania ruchowe
- 28 września 2019: Tomasz Opania | działania rzeźbiarskie
- 5 października 2019: Jakub Drzastwa | działania dźwiękowe
- 12 października 2019: Karolina Balcer | działania instalacyjne
- 19 października 2019: Agnieszka Pajączkowska | działania fotograficzne
- 26 października 2019: Marcin Koziński | działania tekstowo-twórcze
WYSTAWA:
Od 16 listopada do 10 grudnia 2019 w Wieży Ratuszowej (I piętro) w Świdnicy
Więcej informacji 👉 https://ladnehistorie.pl/wojny-podworkowe-wystawa/
Gdzie odbędą się „Wojny podwórkowe”?
Wieża Ratuszowa w Świdnicy
(I piętro)
Dla kogo są?
Wiek uczestniczek i uczestników: 7-14 la
Jak się zapisać?
Zapisy prowadzimy drogą mailową na adres:
zapisy@ladnehistorie.pl
W treści maila prosimy o podanie imienia, nazwiska i wieku dziecka, kontaktu telefonicznego do rodzica/opiekuna oraz terminów warsztatów, których dotyczą zapisy.
Istnieje możliwość zapisów na pojedyncze warsztaty.
Twórczyni projektu: Magdalena Kreis
Organizator: Fundacja Ładne Historie
Partnerami projektu są: Gmina Miasto Świdnica oraz Świdnicki Ośrodek Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Gminy Miasta Świdnica.