O projekcie

Wojny podwórkowe to projekt dla dzieci i młodzieży, na który składa się seria działań warsztatowych oraz wystawa podsumowująca całą akcję. Do udziału zaprosiliśmy grupę kreatywnych i doświadczonych osób – artystek i artystów, animatorek i animatorów, edukatorek i edukatorów – którzy proponują młodym uczestniczkom i uczestnikom twórcze rozprawienie się z tematem konfliktu. Korzystając z różnych sposobów ekspresji – m.in. ruchowych, typograficznych, instalacyjnych, dźwiękowych – wspólnie szukamy sposobów opowiadania o tym, czym są spory rówieśnicze, z czego wynikają i jak rozładowywać te napięcia.

Dzieciństwo to niewątpliwie najintensywniejszy czas, jeśli chodzi o zawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, z drugiej strony – to okres wypełniony mniejszymi i większymi wojnami. To wtedy właśnie testujemy pierwsze sposoby radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi, to z tych doświadczeń kształtują się więzi społeczne i dalsze relacje. Realizując „Wojny podwórkowe”, stawiamy sobie za cel budowanie wartościowych relacji rówieśniczych i integrację dzieci poprzez wspólną aktywność artystyczną.

Energia, którą wyzwala konflikt, przekierowana w innym kierunku może stać się siłą twórczą. Sprzeczka, starcie, awantura, spięcie mogą nieść za sobą potencjał zmiany, a różnice, przeciwstawności i niespójności – powodem do doświadczania czegoś innego, nowego. „Wojny podwórkowe” przebiegają w warunkach pokojowych, w których uczestniczki i uczestnicy poznają sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uwrażliwiają się na potrzeby, emocje i opinie innych, praktykują skuteczną komunikację, zyskują wiarę w siebie i swoje możliwości.


Działania warsztatowe:
wrzesień-październik 2019
co sobotę od 12:00 do 16:00

Harmonogram spotkań:

  • 7 września 2019: Agnieszka Kozak + Magdalena Kreis | działania rozwojowo-twórcze
  • 14 września 2019: Natalia Gołubowska | działania liternicze i graficzne
  • 21 września 2019: Novy Ruch Teatr: Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka | działania ruchowe
  • 28 września 2019: Tomasz Opania | działania rzeźbiarskie
  • 5 października 2019: Jakub Drzastwa | działania dźwiękowe
  • 12 października 2019: Karolina Balcer | działania instalacyjne
  • 19 października 2019: Agnieszka Pajączkowska | działania fotograficzne
  • 26 października 2019: Marcin Koziński | działania tekstowo-twórcze

WYSTAWA:
Od 16 listopada do 10 grudnia 2019 w Wieży Ratuszowej (I piętro) w Świdnicy
Więcej informacji 👉 https://ladnehistorie.pl/wojny-podworkowe-wystawa/

Gdzie odbędą się „Wojny podwórkowe”?

Wieża Ratuszowa w Świdnicy
(I piętro)

Dla kogo są?

Wiek uczestniczek i uczestników: 7-14 la

Jak się zapisać?

Zapisy prowadzimy drogą mailową na adres:
zapisy@ladnehistorie.pl

W treści maila prosimy o podanie imienia, nazwiska i wieku dziecka, kontaktu telefonicznego do rodzica/opiekuna oraz terminów warsztatów, których dotyczą zapisy

Istnieje możliwość zapisów na pojedyncze warsztaty.



Prowadzący spotkania


Magdalena Kreis – twórczyni, edukatorka, animatorka; pomysłodawczyni projektu „Wojny podwórkowe”. Działa na zasadzie: od pomysłu do realizacji. Wymyśla, koordynuje, wspiera. Od ponad 9 lat tworzy autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu angażujące publiczność w różnym wieku, najczęściej jednak pracuje z młodymi odbiorcami i ich bliskimi – rodzicami, opiekunami, nauczycielami. Stoi m.in. za takimi działaniami jak: „3D czyli Dizajn Dla Dzieci” (galeria Dizajn BWA Wrocław), „Niedzielne Poranki we WRO”, „Sygnały / Interaktywny Plac Zabaw” (Centrum Sztuki WRO), „Małe WRO” (Biennale Sztuki Mediów WRO), „Aż nuda się uda” (galeri Dizajn BWA Wrocław), „BAZA” (Biennale Sztuki dla Dziecka), do dizajnu.

Agnieszka Kozak – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Na co dzień wspiera psychologicznie rodziców oraz personel Wrocławskiego Zespołu Żłobków. W latach 2017-2018 współtworzyła projekt „Uwolnij Emocje”, prowadząc we wrocławskich szkołach podstawowych całoroczne warsztaty kształtujące inteligencję emocjonalną u dzieci. Ukończyła I stopień szkolenia Porozumienia Bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga, którego założenia wykorzystuje w codziennej pracy.

Natalia Gołubowska – absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunkach: Mediacja sztuki, Edukacja artystyczna, Wzornictwo w szkle. Założycielka OZArt, czyli Otwartego Zakładu Artystycznego. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce. Autorka licznych projektów edukacyjno-artystyczno-społecznych m.in. „Wołów – Nowy Jork”, „Aktywny alfabet nie tylko dla najmłodszych”, „Akademia Młodego Artysty”, „Stuk puk otwórz drzwi, czyli otwarci w zamknięciu”. Innowatorka w programie Generator Innowacji. Sieci wsparcia z projektem „Po sąsiedzku – kieszeń wsparcia”. Obecnie menadżerka Pracowni Komuny Paryskiej 45 we Wrocławiu.

Tomasz Opania – zajmuje się rzeźbą, instalacją, performansem, działaniami w przestrzeni publicznej i projektowaniem. W 1994 roku ukończył rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP we Wrocławiu – gdzie pracuje od 1996 roku). W latach 1994–1996 studiował także w Ecole Superieure / Arts Visuels w Genewie. Buduje narzędzia sztuki: obiekty, przyrządy i wynalazki. Współpracuje z fachowcami z wielu dziedzin, wykorzystując w swoich realizacjach różne techniki, często tylko na potrzeby jednego projektu. Swoje prace traktuje jako komentarz do aktualnych zdarzeń i otaczającej go rzeczywistości.

Karolina Balcer (http://karolinabalcer.com/) – absolwentka ASP we Wrocławiu w pracowni malarstwa prof. Piotra Błażejewskiego oraz multimediów prof. Pawła Jarodzkiego (2014) oraz międzywydziałowych studiów doktoranckich na tej samej uczelni (2017). Zajmuje się malarstwem, wideo, tworzy obiekty malarskie, instalacje w przestrzeni publicznej. Jej działania zawierają w sobie dużą wrażliwość na architekturę jako narzędzie organizacji życia społecznego. Balansuje na granicy tego, co zaburza prywatność, a co daje nam bezpieczeństwo, zarówno w sferze rejestracji czyjegoś wizerunku, relacji międzyludzkich, jak i schronienia. Od 2015 roku współtworzy galerię Wykwit. Od 2017 roku członek zarządu Wytwórni Wykwitex. 

Kuba Drzastwa (www.kubadrzastwa.pl) – animator kultury, pedagog teatru, projektant, producent, koordynator i kurator projektów kulturalnych i teatralnych, autor scenografii i muzyki. Interesuje się projektowaniem sytuacji twórczych, działaniami na granicy sztuk oraz projektowaniem procesów, wprowadzających innowacyjne rozwiązania. Współpracuje z teatrami, domami kultury, muzeami, fundacjami, podmiotami prywatnymi, szkołami oraz festiwalami. Głównymi przestrzeniami zainteresowania są: design, edukacja, architektura tymczasowa oraz scenografia. W tym roku realizuje stypendium MKiDN z zakresu animacji kultury. Absolwent Historii UAM w Poznaniu (2013) oraz studiów podyplomowych Zarządzanie Innowacjami – Design Management na School of Form w Poznaniu (2015).

Marcin Koziński – animator kultury, historyk i kustosz Muzeum Wojska w Białymstoku, autor wystaw czasowych i programów kulturalno-społecznych. Współtworzona przez niego „Wyrwa w pamięci” (2013) otrzymała nagrodę Sybilli, a „Ścieżki 3Dostępu” (2014) były nominowane do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku 2015. Za projekt „Słowo historii. Fotoeseje” otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku (2016). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). 


Twórczyni projektu: Magdalena Kreis
Organizator: Fundacja Ładne Historie 
Partnerami projektu są: Gmina Miasto Świdnica oraz Świdnicki Ośrodek Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Gminy Miasta Świdnica.