Lekcje Sztuki: Ściany budynków czy płótna dla artystów?

Sztuka współczesna to nie tylko działania prezentowane w galeriach czy muzeach – to także jeden z głównych budulców tożsamości miasta. Bez realizacji zewnętrznych – murali, szablonów czy instalacji przestrzennych – eksplorowanie przestrzeni publicznej nie byłoby takie same. Podobno urban art daje wolność – bez względu na formę i strategię działania. Często prace te są efemeryczne – twórcy zakładają ich nietrwałość i krótki czas istnienia – czasem jednak pozostają z nami na dłużej, na stałe wpisując się w trasy przewodników i przewodniczek. Wielkoformatowe produkcje, interwencje inspirowane dziedzictwem i kultura ludową, a także rzeźby i obiekty umiejscowione w nietypowych lokalizacjach – wszystkie są wyrazem nierozerwalnej więzi pomiędzy twórcami i miastem.

Nie wyobrażamy sobie miasta bez sztuki!

Tej jesieni – na przekór pandemicznym przeciwnościom losu – wracamy do Jeleniej Góry, by spotkać się z osobami, które od lat wspierają scenę miejskiej sztuki. Na co dzień zajmują się one jej partycypacyjnym wymiarem – angażują mieszkańców i mieszkanki do wspólnego decydowania o lokalizacji i formie danej realizacji, śledzą zagraniczny obieg sztuki i sprowadzają do Polski najlepszych twórców, tworzą biżuterię miejską opartą o wzory koronek ludowych, a także katalogują i archiwizują realizacje zewnętrzne w swoich miastach. Wszystko po to, by ściany budynków i uliczne mury tętniły życiem!

Kiedy i gdzie?

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną i w trosce o Wasze bezpieczeństwo, wspólnie z zaproszonymi przez nas gośćmi, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu jeleniogórskiej odsłony Lekcji Sztuki w całości do Internetu. Oznacza to, że wszystkie spotkania w ramach cyklu Lekcje Sztuki: Ściany budynków czy płótna dla artystów? obejrzycie komfortowo we własnych domach!

Nasze spotkania odbędą się zgodnie z pierwotnym planem – do obejrzenia dostępne będą za pośrednictwem naszego profilu na portalu Facebook oraz na profilach Otwartej Papierni i Fundacji Ładne Historie.

  • 16 października – Barbara Sroka, Instytut Kultury Miejskiej – „Murale Gdańsk Zaspa – Kolekcja Malarstwa Monumentalnego”
  • 23 października – Teresa Latuszewska-Syrda, Fundacja Urban Forms – „Sztuka miejska: w mieście i dla miasta”
  • 6 listopada – NeSpoon – „Miasto całe w koronkach”
  • 13 listopada – Aleksandra Litorowicz, Fundacja Puszka – „Zapuszkowane: warszawski street art”
Czerwona prostokątna grafika. We wszystkich rogach granatowe trójkąty. Po lewej stronie granatowy napis: lekcje sztuki, pod spodem miejsce i czas wydarzenia: październik - listopad 2020, co piątek o godzinie 18:00 #wSieci. Po prawej stronie tytuł cyklu napisany wielkimi literami: ściany budynków czy płótna dla artystów? Poniżej dopisek: wstęp wolny.

O prowadzących:

Barbara Sroka – menedżerka kultury, absolwentka Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z rynkiem reklamowym i wydawniczym (m.in. Hachette Filipacchi Polska). W latach 2008 -2011 była Główną Konsultantką ds. Strategii i Promocji w biurze Gdańsk 2016. Od 2011 roku Zastępca Dyrektora w Instytucie Kultury Miejskiej. Realizuje projekty związane ze sztuką w przestrzeni miejskiej (m.in. Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, Gdańska Szkoła Muralu) oraz działania angażujące lokalną społeczność (m.in. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki).

Teresa Latuszewska-Syrda – z wykształcenia humanistka (Filologia Polska na Uniwersytecie Łódzkim), z zawodu aktorka. W latach 2006–2007 organizatorka polskiej edycji międzynarodowego festiwalu graffiti „Meeting of Styles”. W 2008 stworzyła koncepcję i zorganizowała pierwszą edycję festiwalu graffiti Outline Colour Festival i w tym samym roku założyła Fundację Wspierania Sztuki Ulicy Outline – obecnie znaną jako Fundacja Urban Forms, której jest prezeską. Autorka koncepcji umieszczania na ścianach kamienic w centrum Łodzi wielkoformatowych obrazów – murali, które mają tworzyć stałą ekspozycję sztuki w przestrzeni publicznej. Od 2010 roku z powodzeniem realizuje tę koncepcję tworząc Galerię Urban Forms, a prowadzona przez nią Fundacja stała się jedną z najbardziej znanych w Polsce i na świecie organizacji z kręgu sztuki miejskiej.

NeSpoon – artystka miejska, tworzy na styku street artu, garncarstwa, malarstwem, rzeźby i biżuterii. Jak sama twierdzi, chciałaby tworzyć sztukę pozytywną i związaną z pozytywnymi emocjami. Czasami w swojej sztuce odnosi się do kwestii społecznych i politycznych, które uważa za ważne. Większość jej prac składa się z odbitek tradycyjnych koronek ludowych, wykonanych z gliny lub malowanych na ścianach. Koronki stanowiące wzór dla prac NeSpoon są wykonywane ręcznie, przez artystów ludowych, od których Dymna je kupuje. Jej prace można zobaczyć między innymi w Hiszpanii, Włoszech (Valverde na Sycylii), Holandii, Francji (w Pont-l’Abbé), Polsce, Portugalii, Szwecji, Austrii, Hongkongu, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Indiach.

Aleksandra Litorowicz – prezeska Fundacji Puszka, kulturoznawczyni, badaczka, twórczyni portalu o warszawskim street arcie i sztuce w przestrzeni publicznej PUSZKA, konkursu dla Warszawy przyszłości FUTUWAWA oraz portalu edukacyjnego sztukapubliczna.pl. Współzałożycielka Szkoły Architektury Społeczności SAS. Współautorka wielu projektów badawczych, wykładowczyni semestru miejskiego School of Ideas w SWPS, współpracowniczka „Magazynu Miasta” i „Notesu na 6 tygodni”. Przez wiele lat współpracowała z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie i wykładała na studiach miejskich Miasta i Metropolie. Kierowniczka ogólnopolskiego badania malarstwa monumentalnego oraz trzyletniego projektu badawczego „Place Warszawy (do odzyskania)”. Kuratorka cyklu performatywnego dla warszawskich przestrzeni publicznych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Organizowane przez Fundację Ładne Historie „Lekcje Sztuki” to cykl spotkań o formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, makerów, projektantów i kuratorów. W ramach tematycznych edycji prezentujemy szerszej publiczności najbardziej interesujące trendy w polskim środowisku twórczym. Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów. Nasz program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce.


Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Partnerzy: Urząd Miasta Jelenia Góra, Otwarta Papiernia, FEST PROMO
Projekt „Lekcje Sztuki” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Facebook: https://www.facebook.com/LekcjeSztuki/
Instagram: https://www.instagram.com/LekcjeSztuki/