Podoba Ci się to, co robimy? Dorzuć się do wirtualnej puszki!

Aktualności

Czas na drugą rundę #LekcjeSztuki #WSIECI!

Czas na drugą rundę #LekcjeSztuki #WSIECI!

„Lekcje Sztuki” znacie bardzo dobrze – na przestrzeni ostatnich kilku lat razem z Fundacją Ładne Historie odwiedziliśmy Was już kilkakrotnie w Waszych ulubionych przestrzeniach dla sztuki i kultury. Dwa tygodnie temu oficjalnie już rozpoczęliśmy sieciową wersję naszych działań i oddaliśmy w Wasze ręce (i na Wasze monitory) #HERSTORIESZTUKI.

Gdzie obejrzycie poprzedni cykl naszych filmowych opowieści?

Zapraszamy na kanał YouTube Ładnych Historii: https://bit.ly/ŁadneHistorieYouTube

Ostatnie miesiące

Ostatnie miesiące spędziliśmy, rozmawiając z osobami, które działają w przestrzeni publicznej – odwiedziliśmy je w pracowniach, galeriach i studiach projektowych, w których powstają realizacje na stałe wpisane w tożsamość miast, z których pochodzą nasi goście. Rozmawialiśmy o ich inspiracjach, strategiach na przetrwanie, ulubionych pracach i praktykach twórczych. Wszystko to, by móc umożliwić Wam spotkanie ich #WSIECI.

Prostokatna grafika: górna część w kolorze żółtym, stopniowo przechodząca w granatowy kolor w dolnej części. Po lewej stronie żółty gruby napis: lekcje sztuki w sieci. Po prawej większy tytuł cyklu zapisany żółtym konturem liter: sztuka i miasto. Za tytułem pionowe żółte linie.

#SZTUKAiMIASTO to drugi cykl #LekcjeSztuki w Internecie

#SZTUKAiMIASTO to drugi cykl #LekcjeSztuki w Internecie, który w dwóch falach zadebiutuje na Waszych ekranach jeszcze w tym miesiącu. W ramach 4 filmowych mini-opowieści poznacie historie twórców, których działania pragniemy Wam przybliżyć:

  • Zakwas Studio / Dominika Kulczyńska, Mateusz Peringer – projekt realizowany przez Spółdzielnię Socjalną Zakwas, zapoczątkowany w 2018 roku przez tandem dizajnerski: Dominikę Kulczyńską i Mateusza Peringera. Oboje zdecydował się na utworzenie studia w formule spółdzielczej, ponieważ ważne dla nich jest budowanie współodpowiedzialności i poczucia sprawczości w relacjach społecznych. Zakwas to pracownia ceramiczna, szwalnia i przestrzeń projektowa badająca możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych. Główną osią funkcjonowania studia jest ceramika, oparta na tradycyjnych metodach produkcji wsparta nowymi technologiami. W swoich działaniach Zakwas skupia również uwagę na edukacji ekologicznej oraz reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym. W 2020 roku, zaproszeni przez kuratorkę Agatę Nowak, współtworzyli MANUBĘ, czyli limitowaną, rzemieślniczą kolekcję produktów Gdynia Design Days.
  • Kamila Mróz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski na Wydziale Ceramiki i Szkła, specjalizacja Projektowanie szkła (2013). Część użytkowa jej dyplomu magisterskiego reprezentowała uczelnię na wystawie Najlepszych Dyplomów Projektowych Akademii Sztuk Pięknych 2013 i otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego. Praca ta była również prezentowana na Międzynarodowym Przeglądzie Najlepszych Projektów Dyplomowych w Zamku Cieszyn oraz w trakcie Budapest Design Weekend w 2014. Laureatka m.in EGE – European Glass Experience competition 2014 (wystawy w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech), „European Glass Context 2016” – Bornholm Art Museum w Danii, „International Biennale of glass Bulgaria 2017”, „Milano Vetro 35 Competition” we Włoszech, 2018. W latach 2014 – 2016 prowadziła autorską pracownię szkła – 550 stopni STUDIO, której działalność skupiała się głównie na projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnej biżuterii oraz prowadzeniu warsztatów pracy ze szkłem w płomieniu palnika. W październiku 2018 roku rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Obecnie skupiona jest na badaniu wyładowań plazmowych w gazach szlachetnych oraz wykorzystaniu ich jako nowe medium sztuki użytkowej.
  • Traffic Design / Małgorzata Bujak, Eugenia Tynna – multidyscyplinarny zespół projektowy, który zajmuje się kompleksowym działaniem w zakresie sztuki i designu w przestrzeni publicznej, a także placemakingu, organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Prowadzą badania i działania animacyjne, których celem jest zgłębianie charakteru i tożsamości przestrzeni miejskiej. Miejskie inspiracje przekładają na projekty identyfikacji wizualnej, kreatywne strategie marketingowe i zaskakujące projekty międzybranżowe. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystują, współpracując zarówno z sektorem publicznym jak i prywatnym. Dzielą się nimi podczas warsztatów, wykładów, spacerów edukacyjnych. Wierzą, że dobra przestrzeń uszczęśliwia użytkowników.
  • ZŁOTY KIOSK / Magdalena Kreis, Yuriy Biley – niezależna przestrzeń wystawiennicza zlokalizowana we Wrocławiu na jednym z ołbińskich podwórek. To obiekt o wymiarach 2,5 x 2,5 x 2,5 m, w którym prezentowane realizacje uwzględniają i zapraszają do indywidualnego odbioru. Kolejni artyści i artystki pokazujący tu swoje prace są wybierani na podstawie rekomendacji. Artystka/artysta goszczący w danym momencie w ZŁOTYM KIOSKU typuje trzy osoby, z których wybierana jest jedna. W ten sposób tworzy się swego rodzaju sztafeta, złoty łańcuszek. Poza wernisażami ZŁOTY KIOSK działa w systemie „otwarte na żądanie”. ZŁOTY KIOSK może funkcjonować dzięki zaangażowaniu i zasobom tworzących go ludzi. Wystawy są finansowane przez Rewizję grupę projektową, która odpowiada także za ufundowanie obiektu.

„Lekcje Sztuki w sieci” to cykl spotkań online, w ramach których zaproszeni przez nas goście – artyści i artystki, designerzy i designerki, kuratorzy i kuratorki, pracownicy i pracownice akademiccy – prezentują najbardziej aktualne zjawiska w polskiej kulturze. Nasz cel? Chcemy przybliżyć naszej publiczności współczesną kulturę w jej wielu przejawach, w sposób interesujący dla zróżnicowanej grupy odbiorców – także tych, którzy na co dzień się nią nie interesują lub uważają, że uczestnictwo w niej wymaga pakietu specjalnych kompetencji czy wiedzy. Nasi goście i nasze gościnie zapraszają widzów do swoich przestrzeni, gdzie #ODKUCHNI pokazują, jak wygląda ich praca, opowiadają o swoich doświadczeniach i inspiracjach, a przede wszystkim dzielą się swoim niesamowitym talentem.

Każde z 4 filmowych mini-opowieści przygotowaliśmy, pamiętając o naszych g/Głuchych odbiorcach, zapewniając tłumaczenie na Polski Język Migowy. #KULTURADOSTĘPNA

„Lekcje Sztuki w sieci” realizuje zespół Fundacji Ładne Historie w składzie:

  • Emilia Gumańska – realizacja i postprodukcja wideo
  • Elżbieta Resler – tłumaczenie na Polski Język Migowy
  • Katarzyna Zielińska – produkcja
  • Ewa Głowacka – key visual
  • Krzysztof Bielaszka – koordynacja merytoryczna

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Projekt „Lekcje Sztuki” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Facebook: https://www.facebook.com/LekcjeSztuki/
Instagram: https://www.instagram.com/LekcjeSztuki/