Podczas wycieczek górskich, które organizujemy dla osób z niepełnosprawnościami, udowadniamy, że góry są dla wszystkich! W tym roku wspólnie z naszym partnerem — marką Merrell — chcemy Was przekonać, że naprawdę niewiele trzeba, żeby regularnie spędzać czas na łonie natury.

Do zobaczenia na szlaku!

fot. Bartek Barczyk

O akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”

Już po raz czwarty osoby z niepełnosprawnościami wezmą udział w wycieczkach górskich po malowniczych Sudetach. W ramach tegorocznej akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”, która startuje 19 czerwca, wytyczyliśmy cztery nowe trasy górskie. Podczas wycieczek zapewniamy też uczestniczkom i uczestnikom specjalistyczny sprzęt i opiekę wolontariuszy oraz wolontariuszek. 

Przygotowaliśmy także cykl wideo-poradników, opracowany z myślą o entuzjastach aktywności w plenerze, który pomoże przygotować się do wypraw. Z filmów można dowiedzieć się m.in. jak dobrać odpowiednie obuwie, rozbić biwak czy właściwie czytać mapę. Po zdobyciu pierwszego szczytu kolejne już nie będą wydawały się ani takie wysokie, ani nieosiągalne!

Dotychczas z 36 wycieczek po Sudetach skorzystało już ponad 350 uczestniczek i uczestników. Były to zarówno osoby zdrowe, jak i z niepełnosprawnościami. Wiele z nich udział w wyprawach pomógł odnaleźć nową pasję, a dzięki zdobytemu doświadczeniu nabrali odwagi do uprawiania turystyki górskiej o własnych siłach!

Odcinek 1: jakie buty na szlak?

Odcinek 2: jak rozbić biwak?

Odcinek 3: jak czytać mapy?

Trasy i terminy wycieczek

 • 19.06 – Radunia
  Pierwsza wycieczka nową trasą wyruszy już 19 czerwca znajdującej się w masywie Ślęży. Miejsce to jest dobrze znane na Dolnym Śląsku, popularne zwłaszcza wśród mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. 

  Dobra dostępność komunikacyjna powoduje, że w trakcie weekendu trasa przyciąga dużą liczbę turystów, jednak większość z nich kieruje się na najwyższy szczyt masywu, czyli Ślężę (nazwa taka sama, jak nazwa całego masywu). Szlaki znajdujące się na sąsiadującej Raduni są mniej uczęszczane, dzięki czemu znajdziemy tutaj spokój w otoczeniu lasów mieszanych, z widokami na Wielką Sowę na pierwszym planie oraz Sudety wraz z przedgórzem w dalszej perspektywie. Oprócz spokoju dużym atutem jest małe nachylenie terenu i równe podłoże. 

  Trasa ta, jako jedna z niewielu, tworzy pętlę, więc cała wędrówka odbywa się bez powtarzania odcinków szlaku. Po powrocie na przełęcz Tąpadła zorganizujemy ognisko.

 • 25.06 – Batorowo
  Plan na kolejną wyprawę (wyjątkowo odbywającą się w sobotę 25 czerwca) to start w Batorowie i finał w Karłowie znajdującym się u podnóża Szczelińców w Górach Stołowych.

  Część tej trasy pokonaliśmy w zeszłym roku, a naszym celem był wówczas Rezerwat Niknąca Łąka. Bardzo małe przewyższenia i dobra nawierzchnia pozwoliły na zachowanie sporego zapasu sił, więc w tym roku wydłużymy szlak!

  Wybrana trasa jest bardzo szeroka i biegnie niemal prostoliniowo, co pozwoli na znaczne rozciągnięcie grupy i dużą swobodę w poruszaniu się.

  Trakt Kręgielny, którym przebiegać będzie droga powrotna, posiada specjalnie wydzielony pas dla ruchu wózków.
  Po powrocie na leśny parking zorganizujemy ognisko.

 • 03.07 – Chełmiec
  W pierwszą niedzielę lipca wyruszymy na Chełmiec. Łagodne nachylenie pozwala na przejście tej drogi z wózkiem. Choć to ambitny cel, znajduje się całkowicie w zasięgu naszych uczestniczek i uczestników! 

  Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa stylizowana na ruinę, wiata, stoły i ławy. To jeden z niewielu szczytów o płaskim wierzchołku, który świetnie nadaje się na piknik dla dużej grupy. 

  Góry Wałbrzyskie obecnie przeżywają swój rozkwit wraz z poprawą infrastruktury turystycznej. Przyciągają ludzi głównie z Wrocławia i aglomeracji Wałbrzyskiej. 

 • 10.07 – Przełęcz Bielawska Polana
  Spotykamy się na Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich, skąd niebieskim szlakiem rowerowym udamy się na Przełęcz Bielawska Polana. Trasa posiada wiele punktów widokowych na góry otaczające Kotlinę Kłodzką, od Gór Stołowych po Masyw Śnieżnika. Długość wynosi 4,5 km w jedną stronę. Po dotarciu do celu rozpalimy ognisko.

Słoneczny dzień. Grupa osób z niepełnosprawnościami oraz zdrowych idzie przez las. Na pierwszym planie młody chłopak w wózku.
fot. Marcin Trzpiot

O marce Merrell:

Merrell wspiera działania Fundacji Ładne Historie, która w ramach projektu Łączą nas Góry organizuje wyprawy z osobami z niepełnosprawnościami. Pokonywanie barier, wyrównywanie szans i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu są bliskie marce Merrell.

Od 1981 roku Merrell oferuje obuwie przeznaczone zarówno dla miłośników i miłośniczek wypraw, jak i dla osób spędzających czas w miejskiej dżungli. Produkty wyróżnia wysoka jakość materiałów, konstrukcja zaprojektowana z dbałością o najmniejszy detal oraz wysoki komfort użytkowania. Z marką Merrell pójdziesz krok dalej, przełamiesz własne ograniczenia, odkryjesz nowe miejsca i stworzysz zupełnie nową historię.

merrell.pl
facebook.com/MerrellPoland
instagram.com/merrellpolska


Poczytaj o zeszłorocznej akcji!

W ramach akcji Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell, w sierpniu i początkiem września 2021 roku wyruszyliśmy wspólnie w Sudety trasami, które specjalnie dla Was wyszukaliśmy i przetestowaliśmy! 

Co się wydarzyło?

 • wyznaczyliśmy i przetestowaliśmy trzy trasy na terenie Sudetów o niskim stopniu trudności, możliwych do pokonania przez osoby z dysfunkcjami ruchu, a jednocześnie o wysokich walorach krajobrazowych;
 • zorganizowaliśmy trzy rodzinne wycieczki – po raz pierwszy wybranymi trasami;
 • opracowaliśmy i opublikowaliśmy do bezpłatnego użytku mapy tych tras z niezbędnymi wskazówkami.

3 nowe trasy — pobierz mapy:

Góry Suche:
Sokołowsko – Andrzejówka
Mapa do pobrania
(PDF, 2,20 MB)

Góry Bystrzyckie:
Spalona – Jagodna
Mapa do pobrania
(PDF, 1,79 MB)

Góry Stołowe:
Batorówek – Niknąca Łąka
Mapa do pobrania
(PDF, 2,38 MB)

Las iglasty, na środku zdjęcia drewniana ścieżka, po której idzie młode kobieta. Od tylu rozświetlona jest przez piękne słońce, padające przez drzewa.
fot. Marcin Trzpiot

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Działanie organizowane w ramach akcji Łączą nas góry.

facebook.com/LaczaNasGory
instagram.com/LaczaNasGory/