Aktualności

Trwa zbiórka środków na zajęcia wakacyjne na osiedlu Młodych i Zawiszów.

W Świdnicy od czterech lat dzieją się zwykłe – niezwykłe rzeczy. W ramach projektu „Lato na podwórku” przez całe wakacje grupa pasjonatek wypełnia przestrzenie miejskich podwórek kreatywnymi zajęciami, zachęcając dzieci, ale też niejednokrotnie rodziców, dziadków i sąsiadów, do wspólnego działania. Wszystko zaczęło się od oddolnej inicjatywy animatorek, które prowadziły działania związane z małą rewitalizacją podwórek w centrum Świdnicy. Potrzebą często zgłaszaną przez mieszkańców było zagospodarowanie czasu dzieciom. Pomysł bardzo się spodobał, odbyły się spacery badawcze, a Gmina Miasto Świdnica zareagowała na inicjatywę, przyznając środki na niezbędne materiały. Wybrano miejsca, w których bawi się dużo dzieci i w których można zorganizować bezpieczną przestrzeń na czas zajęć oraz takie, gdzie brakuje oferty czasu wolnego dostępnej „za rogiem”, czyli blisko miejsca zamieszkania, na własnym osiedlu.

Działania Fundacji „Ładne Historie” mają pomóc dzieciom „wylogować się” z internetu i nauczyć nawiązywać relacje z rówieśnikami w realnym świecie. Dzieci mają obecnie poważny problem z nawiązywaniem relacji. Podwórka przestały być przestrzeniami sąsiedzkimi, gdzie wspólnie spędza się czas. Organizatorzy projektu poprzez swoje działania przywracają ich wspólnototwórczą funkcję. Pokazują, jak za pomocą prostych materiałów i pomysłów można ciekawie i atrakcyjnie spędzić czas. Przekonują,  że warto znać swoich sąsiadów i spędzać czas razem, na powietrzu, zamiast przed komputerem lub ekranem telefonu. Program działań jest wyjątkowo bogaty: odbywają się zajęcia artystyczne, plastyczne, muzyczne, sportowe. Dzieci uczą się angielskiego poprzez zabawę, biorą udział w lekcjach  tańca, nie brakuje tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych oraz animacji dla najmłodszych. Poprzez zabawę dzieci podnoszą kluczowe kompetencje, rozwijają talenty i nawiązują przyjaźnie. Zajęcia mają otwartą formułę, animatorki pracują bezpośrednio w przestrzeni podwórek i każdy może w dowolnej chwili dołączyć. Przychodzą dzieci w różnym wieku, od 3 do 12 lat, dlatego zawsze jest kilku animatorów przygotowanych na różne potrzeby.

Przez ostatnie cztery lata regularne zajęcia były prowadzone na trzech podwórkach w Świdnicy: u zbiegu ul. Teatralnej i Mennickiej, przy ul. Gdyńskiej, a także przy ul. Kopernika i Skargi. Podczas tegorocznych wakacji akcja „Lato na podwórku” pojawi się w dwóch nowych miejscach – na największym osiedlu w Świdnicy – podwórko na os. Młodych (obok kortu tenisowego) i na os. Zawiszów (obok Szkoły Podstawowej nr 1). Na organizację działań na dwóch dodatkowych podwórkach potrzebna jest kwota 10000 zł (1 podwórko = 5000 zł). Ponadto planowane jest zebranie kwoty 5000 zł na zajęcia edukacyjne i warsztatowe na wszystkich podwórkach, w tym naukę angielskiego, taniec, zajęcia międzykulturowe, ceramikę, zajęcia plastyczne i teatralne. W tym celu Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Zrób z nami lato!”

Na co przeznaczymy zebrane pieniądze?

  • Wpłacając 10 lub 20 zł i więcej – pomagasz nam kupić materiały do zajęć plastycznych.
  • Wpłacając 30 lub 50 zł i więcej – pomagasz nam kupić płyn do baniek.
  • Wpłacając 75 zł i więcej – opłacasz jedną lekcję angielskiego na podwórku.
  • Wpłacając 150 zł i więcej – opłacasz dzienną stawkę wynagrodzenia jednej animatorki na podwórku.
  • Wpłacając 300 zł i więcej – pomagasz nam zorganizować festyny rodzinne na świdnickich osiedlach.
  • Wpłacając 400 zł i więcej – opłacasz tydzień dodatkowych zajęć edukacyjnych na podwórkach.

Na organizację działań na dwóch dodatkowych podwórkach potrzebujemy kwoty 10000 zł (1 podwórko = 5000 zł). Ponadto chcemy zebrać dodatkowo 5000 zł, które przeznaczymy na zajęcia edukacyjne i warsztatowe na wszystkich podwórkach, w tym naukę angielskiego, taniec, zajęcia międzykulturowe, ceramikę, zajęcia plastyczne i teatralne.

Zachęcamy do zapisania się na newsletter podwórkowy: https://ladnehistorie.pl/lato-na-podworku!
Zrób z nami lato!


Działanie „Lato na podwórku” dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2019 rok.