Ruszamy z zupełnie nowym, świeżym projektem: Otwarta Pracownia Młodzieżowa w ŚWIDNICY, w ramach którego od lipca do listopada 2021 odbędzie się cykl spotkań, warsztatów i webinarów skierowanych do dzieci, młodzieży oraz rodziców!

Grafika prezentuje pionowy plakat, w kolorze czerwonym. W lewym górnym rogu widoczne jest logo Fundacji Ładne Historie. Większą część plakatu zajmuje ilustracja przedstawiająca dziewięć czarnych pól na tle żółtego okręgu. Na narożnych oraz środkowym polu umieszczone są symboliczne rysunki: oko, kwiat, serce, kropla i liść. Treść plakatu informuje o tym, że Otwarta Pracownia Młodzieżowa zaprasza na zajęcia. Dofinansowano ze ścieżki Funduszu Pomocowego Fundacji Edukacja dla Demokracji. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.ladnehistorie.pl.

Las w słoiku – warsztaty dla rodziców i dzieci – LISTOPAD

Cztery duże słoje z korkowymi zatyczkami stoją na trawie pośrodku lasu. W słojach znajdują się rośliny, posadzone na podłożu z ziemi i kamieni.

O zajęciach

Tym razem zapraszamy na warsztaty LAS W SŁOIKU dla duetów rodzic/opiekun i dziecko w dwóch terminach: 16 i 17 listopada (wtorek i środa) w godz. 17:00-18:45 w Centrum Wspierania Inicjatyw w Rynku w Świdnicy.

W przypadku dzieci młodszych zaprosimy do wspólnego stworzenia jednego lasu razem z rodzicem/opiekunem. Dzieci starsze będą mogły wykonać równolegle swój własny las w słoiku.

Szczególnie ciepło zapraszamy rodziców i dzieci, które uczestniczyły w naszych pozostałych działaniach projektowych (warsztaty w hamakach, warsztaty uważności, webinary).

Warsztaty będą okazją do stworzenia własnego małego ekosystemu leśnego, a przede wszystkim do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi na twórczym działaniu. Wykonany Las w słoiku zabieracie ze sobą do domu, gdzie możecie go dalej wspólnie pielęgnować (podobnie jak swoje relacje).

ZAPISY

Na warsztaty obowiązują zapisy i ograniczona liczba miejsc (pięć par rodzic+dziecko na każde spotkanie). O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Link do zapisów: https://forms.gle/1wKCJtSPWgcpBeVx5

O prowadzących

Zajęcia poprowadzi ekipa Echo Lasu ze Świdnicy – miłośnicy lasu, zieleni, prostej formy, relaksu na łonie natury, a także ciszy i spokoju. Uwielbiają czytać książki na łonie natury, a także korzystać z jej darów. Nie lubią nudy… a las działa na nich kojąco. W swoim leśnym azylu czują się jak w domu. Spełniają się twórczo i kreatywnie realizując leśne projekty.


Rodzic świadomie wspierający – cykl webinarów dla rodziców – PAŹDZIERNIK/LISTOPAD

Grafika w kolorze pomarańczowym. W lewym dolnym rogu widoczne jest logo Fundacji Ładne Historie. Większą część grafiki zajmuje ilustracja przedstawiająca dużą dłoń, trzymająćą mniejszą dłoń na tle żółtego okręgu. Treść grafiki informuje o tym, że Otwarta Pracownia Młodzieżowa zaprasza na cykl webinarów dla rodziców: rodzic świadomie wspierający, które odbędą się w październiku i listopadzie. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.ladnehistorie.pl.

O webinarach

W ramach świdnickiego projektu „Otwarta Pracownia Młodzieżowa” zapraszamy serdecznie rodziców dzieci w (przede wszystkim w wieku 10-19 lat) na cykl webinarów „Rodzic świadomie wspierający”, który odbędzie się w październiku i listopadzie. 

Zdając sobie sprawę z tego, że czas edukacji zdalnej i izolacji przyniósł ze sobą wiele niespodziewanych wyzwań, zaplanowaliśmy cztery spotkania ONLINE skoncentrowane wokół potrzeb rodzica, relacji rodzic-dziecko, rodzicielstwa bliskości, uważności w rodzinie, wymagań i oczekiwań, jakie sobie stawiamy oraz emocje, jakie się z tym wszystkim wiążą.

W PAŹDZIERNIKU dwa webinary poprowadzi MARTA ELWARD – certyfikowana coach specjalizująca się w coachingu rodzicielskim- pracy z rodzicami oraz wspólnej pracy z rodzicami i dziećmi, bazującej na bliskości i budowaniu relacji. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego UW na kierunku pedagogika ogólna ze specjalizacją animacji społeczno-kulturalnej oraz edukacji początkowej. Współorganizatorka warsztatów dla rodziców i dzieci dotyczących samorozwoju, uważności oraz bliskości z samym sobą i dzieckiem.

W LISTOPADZIE natomiast webinary poprowadzi AGNIESZKA KOZAK – psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła Studium Psychologii Sądowej w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii, I stopień kursu Komunikacji NVC M. Rosenberga, Szkołę Konsultacji dla psychologów w nurcie Rodzicielstwa Bliskości w Bliskim Miejscu. Współtworzyła i koordynowała projekt Uwolnij Emocje! Fundacji Impossible. Brała udział w szkoleniach m.in.: Wprowadzenie do terapii ACT, Zaburzenia emocjonalne dzieci i młodzieży. Jak pracować z lękiem, stresem oraz trudnymi emocjami dziecka i nastolatka.

Harmonogram

  • 19 PAŹDZIERNIKA we WTOREK w godz. 19:00-21:00
    Świadomie o sobie – warsztat stawiający w centrum rodzica jako fundamentu budowania relacji z dziećmi, którego celem będzie stworzenie przestrzeni na sprawdzenie przez uczestników, w jakiej są kondycji, czy ich potrzeby są zaspokojone oraz jak mogą się sobą zaopiekować. Informacje przekazane podczas webinaru będą miały na celu uświadomienie rodzicom, że punktem wyjścia do zadbania o relacje z dziećmi, jest zadbanie również o siebie i swoje zasoby.
  • 26 PAŹDZIERNIKA we WTOREK w godz. 19:00-21:00
    Komunikacja uważności w rodzinie – warsztat, podczas którego uczestnicy przyjrzą się poziomowi swojej uważności w relacjach rodzinnych, porozmawiają o tym jak „usłyszeć to, co słyszą i jak dostrzec to, co widzą” oraz jak być dla dziecka bez oceniania, interpretowania i analizowania, aby dać mu poczucie bycia zauważonym, usłyszanym, akceptowanym.
  • 2 LISTOPADA we WTOREK w godz. 19:00-21:00
    Bądź wystarczająco dobrym rodzicem – warsztat skoncentrowany na zasobach rodzica, aby nie dążył do bycia idealnym. Zwrócenie uwagi na metody, które mogą wspomóc ich w sytuacjach, kiedy brakuje siły lub popełniają błędy (m.in. zastosowanie tzw. rozmowy naprawczej).
  • 9 LISTOPADA we WTOREK w godz. 19:00-21:00
    Widzę cię. Słyszę cię. Jestem. Warsztat o tym, jak rozpoznać sygnały, które mogą świadczyć o kryzysie psychicznym dziecka? Omówienie objawów zaburzeń nastroju i emocji, lękowych, które mogą być dla rodzica ważną wskazówką, że trzeba wspomóc dziecko, podpowiedź gdzie szukać pomocy, jak wesprzeć dziecko w tym czasie.

Zapisy

Na webinary obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/yHSUXg5BmFmzw97M9


Wytańcz siebie – warsztaty tańca spontanicznego dla rodziców – PAŹDZIERNIK

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty tańca spontanicznego dla rodziców w ramach projektu Otwarta Pracownia Młodzieżowa, które odbędą się w dniu 29 października, PIĄTEK, w godzinach 17:00-19:00 w Świdnickiej Szkole Jogi przy ul. Lelewela 26 w Świdnicy.

Zachód słońca, pada deszcz. Na łące tańczy młoda dziewczyna w zielonej sukience bez rękawów. Ma uniesione do góry ręce, szeroki uśmiech na twarzy i zupełnie przemoczone włosy, unoszące się dookoła głowy.

O zajęciach

Spotkania warsztatowe tańca spontanicznego, dające przestrzeń na rozluźnienie, odpoczynek, oddech. Spotkanie w ruchu z sobą samym. Zajęcia bazujące na metodach pracy z ciałem, w tym metodzie 5Rytmów wg Gabrielle Roth, choreoterapii i tańcu intuicyjnym.

Ruch spontaniczny, w którym pozwalamy ciału się prowadzić, jest doskonałym narzędziem do uwolnienia napięć z ciała, odreagowania stresu, porzucenia przymusów, podążania za intuicją.

Praktyka dla każdego bez względu na kondycję fizyczną czy wcześniejsze doświadczenie. Podczas zajęć uczestnicy nie uczą się żadnych kroków, nie naśladują innych, nie ma niczego, co robią dobrze czy źle. Poruszają się zgodnie z potrzebami ciała, nastrojem. Mogą pozwolić sobie na swobodę ruchu, bez oceniania siebie, ani innych. Ruch spontaniczny jest czymś niecodziennym, czymś, czego zwykle się wstydzimy, a co uwalnia tłumione emocje i napięcia nagromadzone w ciele. W przestrzeni warsztatu „Wytańcz to” będą mieli namiastkę tych doświadczeń, jednocześnie uwalniając nagromadzone napięcia w ciele.

W tańcu poprowadzi Was Monika Masłowska, która od 16 lat tworzy autorskie spektakle teatralne jako Teatr „Zielona Gęś” z seniorami z Dziennego Domu „Senior-WIGOR” oraz pracuje jako animatorka dla dzieci jako Klaunikowa Fifi (tak, na muralu na ul. Teatralnej to ona!). Z wykształcenia pedagożka, terapeutka zajęciowa i socjoterapeutka oraz reżyserka. Od lat rozwija się w dziedzinie pracy ciałem. Ukończyła kursy choreoterapii, tańców w kręgu, Klanzy, Szkołę Teatru Ruchu, Szkołę Tańca, Dramy i Pantomimy w Wiśle, Szkołę Teatralną w kierunku reżyseria i liczne warsztaty psychologiczne oraz teatralne. Od trzech lat wraz z Elą Wilk współprowadzi warsztaty dla kobiet „Poruszenie”, od ubiegłego roku natomiast warsztat taneczny „Wytańcz siebie” dla mężczyzn i kobiet.

Kiedy?

  • 29 października (PIĄTEK)
    w godzinach 17:00-19:00 w Świdnickiej Szkole Jogi przy ul. Lelewela 26 w Świdnicy.

ZAPISY

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/7ZZ121hPLFyWwinF8
Udział w warsztatach jest bezpłatny.


Warsztaty uważności – PAŹDZIERNIK

Grafika w kolorze turkusowym. W lewym dolnym rogu widoczne jest logo Fundacji Ładne Historie. Większą część grafiki zajmuje ilustracja przedstawiająca spadającą kroplę na tle żółtego okręgu. Treść grafiki informuje o tym, że Otwarta Pracownia Młodzieżowa zaprasza na warsztaty uważności - zajęcia dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w październiku. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.ladnehistorie.pl.

O zajęciach

Cykl spotkań dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych 10-14 lat oraz 15-19 lat zostanie zrealizowany w październikowe poniedziałki w Centrum wspierania Inicjatyw, Rynek 39/40.

Szykujemy dla Was przystępne i ciekawe zajęcia pozwalające odpocząć, przyjrzeć się swoim emocjom oraz złapać dystans do życia szkolnego. Spotkania pozwolą Wam odetchnąć, zrelaksować się oraz rozpoznać źródła stresu i odczuwanych napięć. Każdy osoba uczestnicząca w zajęciach powinna mieć ze sobą koc lub karimatę oraz wodę.

Zajęcia poprowadzi SYLWIA ŁOPACKA, która spotkała się z młodszą grupą w ramach warsztatów „Odetchnij z naturą” – psycholożka, specjalistka terapii uzależnień, nauczycielka programu NAP (Non Aggression Programme). Ukończyła kierunek psychologia kliniczna w SWPS w Warszawie. Od ponad 10 lat pracuje z dziećmi m.in. w szkole podstawowej. Metody, których używa to m.in. Porozumienie bez przemocy Marshalla Rosenberga, Trening uważności, podejście Reggio Emilia, praktyki oddechowe, wizualizacja, relaksacja itp.

Kiedy?

  • 4 PAŹDZIERNIKA [poniedziałek]
    grupa wiekowa 10-14 lat, godz. 16:30-18:30
     
  • 11 PAŹDZIERNIKA [poniedziałek]
    grupa wiekowa 15-19 lat, godz. 16:30-18:30
     
  • 18 PAŹDZIERNIKA [poniedziałek]
    grupa wiekowa 10-14 lat, godz. 16:30-18:30
  • 25 PAŹDZIERNIKA [poniedziałek]
    grupa wiekowa 15-19 lat, godz. 16:30-18:30

ZAPISY

Na zajęcia obowiązują ZAPISY (liczba miejsc jest ograniczona).
Aby wziąć udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/6Js3xCbDSf7vS4LHA
Warunkiem udziału w zajęciach jest posiadanie podpisanej zgody rodzica/opiekuna (wzór dokumentu wyślemy na podany w zgłoszeniu adres e-mail).


Odetchnij z naturą – LIPIEC/SIERPIEŃ

Grafika w kolorze zielonym. W lewym dolnym rogu widoczne jest logo Fundacji Ładne Historie. Większą część grafiki zajmuje ilustracja przedstawiająca rozwieszony hamak na tle żółtego okręgu. Treść grafiki informuje o tym, że Otwarta Pracownia Młodzieżowa zaprasza na cykl spotkań w hamakach, które odbędą się w lipcu i sierpniu. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.ladnehistorie.pl.

„Odetchnij z naturą” to cykl spotkań w hamakach (i na kocach) dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych 10-14 lat oraz 15-19 lat. Spotkania zostaną zrealizowane w wybrane lipcowe sobotnie poranki.

Kiedy?

  • 10 LIPCA
    • grupa wiekowa 15-19 lat, godz. 10:00-12:00, prowadząca: Agnieszka Kozak
  • 17 LIPCA
    • grupa wiekowa 10-14 lat, godz. 10:00-12:00, prowadząca: Sylwia Łopacka
  • 31 LIPCA
    • grupa wiekowa 10-14 lat, godz. 9:00-11:00, prowadząca: Sylwia Łopacka
    • grupa wiekowa 15-19 lat, godz. 11:00-13:00, prowadząca: Agnieszka Kozak

Dlaczego hamaki?

Żeby oderwać się od ziemi. Albo uziemić się na kocu. Pobujać się i rozluźnić ciało. Złapać oddech. Zwolnić…

Przyjrzymy się sobie w otoczeniu natury. Natury, która będzie widziana z perspektywy HAMAKA, czyli płachty materiału rozwieszonej pomiędzy drzewami lub z perspektywy koca rozłożonego na ziemi.
Będziemy doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami po to, by zatrzymać się na chwilę, odetchnąć bez maseczki oraz zastanowić się jak się czujemy bez cywilizacyjnych zakłóceń, szumu miasta i urządzeń cyfrowych. Czyli, krótko mówiąc, wrzucamy na luz.

W takich okolicznościach prowadząca spotkanie zaprosi uczestników i uczestniczki do ćwiczeń relaksacyjnych, praktykowania uważności, poznania prostych technik oddechowych, rozpoznawania skąd się biorą emocje i ich nazywania. Będzie to też okazja do spotkania z samym sobą, jak również poznania nowych osób.

ZAPISY

Na zajęcia obowiązują ZAPISY (liczba miejsc jest ograniczona).
Aby wziąć udział w warsztatach, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/ffkWqEVQjHKHppZ47
Warunkiem udziału w zajęciach jest posiadanie podpisanej zgody rodzica/opiekuna (wzór dokumentu wyślemy na podany w zgłoszeniu adres e-mail).


Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Pomocowego Fundacji Edukacja dla Demokracji.