Historia #OD_NOWA

Plac Grunwaldzki to wyjątkowe osiedle – jest jednym z najistotniejszych obszarów na mapie Wrocławia, a jego bogata historia inspiruje i zachwyca kolejne pokolenia. Na przestrzeni lat na jego terenie znalazły się m.in. ulica Cesarska i zaprojektowany przez Richarda Plüddemanna Most Grunwaldzki, lotnisko wojskowe powstałe m.in. na gruzach ewangelickiego kościoła Marcina Lutra, szaberplac wypełniony pozostałościami po mieszkańcach Breslau, legendarny namiot handlowy „Goliat” – potocznie znany jako „Balon” czy plac targowy stanowiący obowiązkowy punkt spotkać mieszkanek i mieszkańców. Na osiedlu znajduje się zabytkowa architektura niemiecka, socrealistyczna i ta najnowsza – powstała na przestrzeni ostatnich kilku lat – oraz liczne podwórza i tereny zielone, z którymi wiążą się wspólne wspomnienia.

Przeżyjmy #OD_NOWA

W tym roku zaprosiliśmy wszystkie mieszkanki i wszystkich mieszkańców Placu Grunwaldzkiego, aby podzielili się z nami swoimi fotografiami – zarówno tymi sprzed kilkudziesięciu lat, jak i tymi zrobionymi całkiem niedawno. Ich domowe archiwa okazały się być skarbnicą wiedzy na temat historii osiedla, relacji sąsiedzkich, lokalnych anegdot i cennych narracji, które z biegiem czasu ulegają zapomnieniu. W ramach projektu „Plac Grunwaldzki od nowa!” – zrealizowanego w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw – rozpoczęliśmy proces budowania osiedlowego społecznego, które umożliwi nam zebranie w jednym miejscu wspomnień związanych z najważniejszym osiedlem we Wrocławiu.

  • Zdjęcie: Marta Sobala

To dopiero początek!

Praca z mieszkankami i mieszkańcami osiedla zainspirowała nas do kontynuowania tego projektu, w związku z czym nie zamykamy naszego formularza i zachęcamy wszystkich – bez względu na to gdzie mieszkają! – do podzielenia się z nami swoimi foto zasobami. Jak zgłosić się do udziału w naszej akcji? Wystarczy wypełnić formularz online – nasz zespół skontaktuje się z osobami, które za pośrednictwem formularza wyrażą chęć udziału w naszej akcji.

ISTOTNE INFORMACJE

W przypadku wydruków fotograficznych nie zabieramy ich od Was na stałe – wypożyczamy na określony czas, by je zdigitalizować w odpowiedni sposób (zeskanować przy użyciu sprzętu pozwalającego stworzyć cyfrową kopię zdjęcia w jakości umożliwiającej nam jego publikację w Internecie). W trosce o bezpieczeństwo uczestniczek i uczestników akcji każda osoba będzie musiała zaakceptować regulamin oraz podać nam swoje imię i nazwisko, oraz numer telefonu.

Fotograficzne archiwum społeczne – zaproszenie w PJM


Projekt „Plac Grunwaldzki od nowa!” – pierwsza faza budowania społecznego archiwum fotograficznego Osiedla Plac Grunwaldzki we Wrocławiu – został zrealizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020″.

Operatorami Dolnośląskiego Fundusze Małych Inicjatyw są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum Ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa” oraz Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”.