Dorzuć się do puszki i chodź z nami w góry!

Aktualności

Śniadania z Sympozjum, czyli osiedlowe kosztowanie sztuki konceptualnej

W czerwcu ruszymy w cztery wrocławskie osiedla na poszukiwania wczesnoletnich warzywnych i owocowych plonów, które staną się bazą inspirowanego sztuką menu śniadaniowego. Spożyjemy go nie przy wymarzonym przez nas wielkim wspólnym stole w Parku Stanisława Tołpy czy Skweru św. Damiana de Veuster, lecz w najwygodniejszych, najbardziej lubianych czy najmniej adekwatnych do tej czynności przestrzeniach Waszych mieszkań, domów, balkonów czy ogrodów.

Sympozjum to spotkanie, jednak dobrze wszyscy wiemy, że w pandemicznej rzeczywistości z taką formą kontaktu, zwłaszcza w większej skali, lepiej się póki co powstrzymać. Nie chcemy jednak zostawiać Was – i nas przy tym, samych z 50. rocznicą Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70, dlatego w czerwcu ruszamy jako Fundacja Ładne Historie z pierwszym działaniem w ramach programu Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później”.

„Śniadania z Sympozjum” to dwie akcje wspólnego weekendowego spożywania posiłków inspirowanych pracami artystycznymi, które w 1970 roku miały wypełnić rozmaite przestrzenie we Wrocławiu – śródmiejskie podwórka czy skwery, międzyblokowe zielone przestrzenie czy gruzogórki i różnorodne tereny nadrzeczne oraz rzekę.  Spotkamy się przy talerzach w swoich mieszkaniach czy domach, w najbliższym gronie. Ale równocześnie, dzięki współdzieleniu czasu i potraw, na większą międzyosiedlową skalę z innymi osobami, które zdecydują się dołączyć do naszego śniadaniowania! 

Każda osoba, która zgłosi się do nas mailowo lub przez Messengera (FB Fundacji Ładne Historie), dostanie broszurkę-przepiśnik z recepturami przygotowanymi przez dwie „roślinne kucharki”: Dominikę Józalę i Izę Wiśniewską (dawne bistro Żyzna). Każdy z przepisów inspirowany będzie konkretną sympozjalną pracą, dzięki czemu z sezonowych i lokalnych produktów będzie można wykonać na talerzu swoją jadalną wariację na temat Żywego pomnika „Arena” Jerzego Beresia (Wyspa Piasek zaprasza!) czy Interpretacji przestrzennej poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność” Barbary Kozłowskiej (Park Popowicki poleca się do odwiedzania!), ale też prac nigdy nie powstałych, które mogły odmienić kształt naszego miasta.

Zaplanowaliśmy dwa śniadaniowe weekendy.. Najpierw pojemy na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim (13-14.06). Wybraliśmy tu sześć lokalnych warzywniaków i sklepików, w których na pewno znajdziecie najlepszej jakości produkty do przygotowania potraw. Dwa tygodnie później odwiedzimy  Szczepin i Popowice (27-28.06), gdzie również wskażemy Wam równie godne zaufania lokale do zrobienia zakupów najlepszej jakości. 

Zależy nam na sezonowości, lokalności i poznawaniu najbliższego otoczenia, a także wsparciu mniejszych wieloletnich biznesów, dlatego dla każdego, kto zdecyduje się odwiedzić w celach zakupowych rekomendowane przez nas miejsca, przygotujemy słodkie niespodzianki do upichcenia na weekendowy deser! Smakołyki będzie można odebrać robiąc zakupy na 3 dni przed samymi weekendowymi śniadaniami.

Mieszkańców i mieszkanki innych części Wrocławia również zapraszamy do udziału we wspólnych w czasie, chociaż nie w przestrzeni akcjach, które, mimo że przeprowadzane pod swoim dachem iw gronie najbliższych, połączą nas międzyklatkowo na osiedlach!

Mamy nadzieję, że spłyną do nas zdjęcia i filmiki dokumentujące, jak na waszych talerzach ułożyła się „Kompozycja z elementów ruchomych” Wandy Gołkowskiej czy „kompozycja przestrzenna bez tytułu” Adama Styki. Jak miały one wyglądać w rzeczywistości i gdzie we Wrocławiu się znaleźć, możecie sprawdzić w przygotowanej przez nas Mapie Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70, a o samym wydarzeniu sprzed 50 lat dowiedzieć się z Pigułki wiedzy o Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70.

Pamiętajcie:

  • 13 i 14 czerwca jemy na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim
  • 27 i 28 czerwca jemy na Szczepinie i Popowicach

Spędźmy czerwiec z przepyszną sztuką na talerzu!

Partnerzy akcji:
Stowarzyszenie Żółty Parasol
Stowarzyszenie Serce Szczepina
Stowarzyszenie Moje Popo

Więcej szukajcie na:
www.facebook.com/ladnehistorie
www.ladnehistorie.pl/sympozjum-wroclaw-7020 
www.sympozjum7020.pl


Śniadania z Sympozjum to działanie w ramach projektu Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później, organizowanego przez Fundację Ładne Historie przy wsparciu Gminy Wrocław. Inicjatywę realizujemy w gronie tzw. komitetu ds. edukacji grupy roboczej Sympozjum 70/20, w skład którego wchodzą niezależne edukatorki i edukatorzy, a także animatorki i animatorzy związani z Fundacją Ładne Historie oraz MWW Muzeum Współczesne Wrocław, a także Muzeum Pana Tadeusza.

Śniadania z Sympozjum to dopiero początek tego co dla Was przygotowaliśmy! Zaglądajcie do naszych materiałów edukacyjnych (Pigułka wiedzy, Mapa i Scenariusze działań) oraz na nasze strony, na których znajdziecie bieżące informacje na temat programu Sympozjum 70/20.

Projekt „Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat poźniej” dofinansowany jest ze środków Gminy Wrocław.