Podoba Ci się to, co robimy? Dorzuć się do wirtualnej puszki!

Aktualności

Śniadania z Sympozjum, czyli osiedlowe kosztowanie sztuki konceptualnej

W czerwcu 2020 roku ruszyliśmy na cztery wrocławskie osiedla, na poszukiwania wczesnoletnich warzywnych i owocowych plonów, które stały się bazą inspirowanego sztuką menu śniadaniowego. Spożywaliśmy je w pandemicznych realiach – nie przy wymarzonym przez nas wielkim wspólnym stole na środku Parku Stanisława Tołpy czy Skweru św. Damiana de Veuster, lecz w najwygodniejszych, najbardziej ulubionych czy najmniej adekwatnych do tej czynności przestrzeniach mieszkań, domów, balkonów czy ogrodów.

Śniadania z Sympozjum” to dwie akcje w ramach programu „Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później”, wspólnego weekendowego spożywania śniadaniowych posiłków inspirowanych pracami artystycznymi, które w 1970 roku miały wypełnić rozmaite przestrzenie we Wrocławiu – śródmiejskie podwórka czy skwery, międzyblokowe zielone przestrzenie czy gruzogórki i różnorodne tereny nadrzeczne oraz rzekę. Spotkaliśmy się w ich czasie nad talerzami w swoich mieszkaniach czy domach, w najbliższym gronie. Ale równocześnie, dzięki współdzieleniu czasu i potraw, na większą międzyosiedlową skalę z innymi osobami, które zdecydowały się dołączyć do naszego śniadaniowania!

Wnętrze warzywniaka "Pod bilbordem". W centrum zdjęcia uśmiechnięta właścicielka sklepu - blondynka z okularami w niebieskich oprawkach, w białej bluzce z motywem roślinnym. W jednej ręce trzyma dorodnego ziemniaka, w drugiej bakłażana. Przez ucho ma przewieszone czereśnie. W tle za nią sklepowe półki, wypełnione słoikami i puszkami.
fot. Marta Sobala

Każda osoba, która zgłosi się do nas mailowo lub przez Messengera (FB Fundacji Ładne Historie), dostała broszurkę-przepiśnik z recepturami przygotowanymi przez dwie „roślinne kucharki”: Dominikę Józalę i Izę Wiśniewską (dawne bistro Żyzna). Każdy z przepisów zaproponowanych przez dziewczyny inspirowany jest konkretną sympozjalną
pracą, dzięki czemu mogłyście i mogliście z sezonowych i lokalnych produktów wykonać na talerzu swoją jadalną wariację na temat Żywego pomnika „Arena Jerzego Beresia (Wyspa Piasek zaprasza!) czy Interpretacji przestrzennej poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność” Barbary Kozłowskiej (Park Popowicki poleca się do odwiedzania!), ale też prac nigdy nie powstałych, które mogły odmienić kształt naszego miasta!

Śniadaniowe weekendy zaplanowaliśmy dwa. Najpierw pojedli(ły)śmy na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim (13-14.06). Wybraliśmy tu sześć lokalnych warzywniaków i sklepików, w których nabywali(ły)ście najlepszej jakości produkty do przygotowania potraw. Dwa tygodnie później pośniadaniowali(ły)śmy na Szczepinie i Popowicach (27-28.06), gdzie również wskazaliśmy Wam równie godne zaufania lokale do zrobienia zakupów najlepszej jakości! Zależało nam na sezonowości, lokalności i poznawaniu najbliższego otoczenia, a także wsparciu mniejszych wieloletnich biznesów, dlatego dla każdego, kto zdecydował się odwiedzić rekomendowane przez nas miejsca – otrzymał też słodkie niespodzianki do upichcenia na weekendowy deser!

Na zdjęciu warzywniak Świeżak. Przed wejściem poustawiane kosze wypełnione warzywami i owocami.
fot. Marta Sobala

Mieszkańców i mieszkanki innych części Wrocławia również zapraszaliśmy do udziału we wspólnych w czasie, chociaż nie w przestrzeni akcji, które, mimo że przeprowadzane pod swoim dachem, w gronie najbliższych, połączą nas międzyklatkowo na osiedlach!

Po śniadaniach spływały do nas zdjęcia od smakoszy i smakoszek, ukazujące jak udało się im na talerzu stworzyć „Kompozycję z elementów ruchomych” Wandy Gołkowskiej czy „kompozycję przestrzenną bez tytułu” Adama Styki. Jak miały one wyglądać w rzeczywistości i gdzie we Wrocławiu się znaleźć, możecie sprawdzić w przygotowanej przez nas Mapie Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70, a o samym wydarzeniu sprzed 50 lat dowiedzieć się z Pigułki wiedzy o Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70.

Zbliżenie na drewniany stół. Na środku leży biały talerz, a na nim smakowicie wyglądająca kanapka z hummusem i pomidorkami.
fot. Marta Sobala

Zapraszamy Was do eksperymentowania ze sztuką i jedzeniem w każdym momencie w roku, w którym macie dostęp do świeżych warzyw i owoców!
Przepisy znajdziecie:

Spędźmy wiosnę i lato z przepyszną sztuką na talerzu!

Partnerzy akcji:
Stowarzyszenie Żółty Parasol
Stowarzyszenie Serce Szczepina
Stowarzyszenie Moje Popo

Więcej szukajcie na:
www.facebook.com/ladnehistorie
www.ladnehistorie.pl/sympozjum-wroclaw-7020 
www.sympozjum7020.pl


Śniadania z Sympozjum to działanie w ramach projektu Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później, organizowanego przez Fundację Ładne Historie przy wsparciu Gminy Wrocław. Inicjatywę realizujemy w gronie tzw. komitetu ds. edukacji grupy roboczej Sympozjum 70/20, w skład którego wchodzą niezależne edukatorki i edukatorzy, a także animatorki i animatorzy związani z Fundacją Ładne Historie oraz MWW Muzeum Współczesne Wrocław, a także Muzeum Pana Tadeusza.

Śniadania z Sympozjum to dopiero początek tego co dla Was przygotowaliśmy! Zaglądajcie do naszych materiałów edukacyjnych (Pigułka wiedzy, Mapa i Scenariusze działań) oraz na nasze strony, na których znajdziecie bieżące informacje na temat programu Sympozjum 70/20.

Projekt „Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat poźniej” dofinansowany jest ze środków Gminy Wrocław.