Podoba Ci się to, co robimy? Dorzuć się do wirtualnej puszki!

Aktualności

ONLINE / Sympozjalny Zestaw Edukacyjny – jak z niego korzystać?

Zestaw edukacyjny Zaczyna się we Wrocławiu od 9 maja jest do dyspozycji wszystkich chętnych do poznania szczegółów niezwykłego spotkania artystów, krytyków i teoretyków sztuki, które wydarzyło się we Wrocławiu 50 lat temu, czyli Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Jego trzy elementy: Pigułka wiedzy o Sympozjum, Mapa Sympozjum oraz Scenariusze działań Sympozjum zostały opracowane z myślą o popularyzacji przedsięwzięcia i dotarciu z założeniami oraz pomysłami opracowanymi w 1970 roku do szerokiego grona odbiorców.

8 czerwca udostępnimy Wam wideorozmowę z twórczyniami zestawu, które odpowiedzą na pytania o jego poszczególnych częściach i sposobach pracy z nimi, a szczególnie wykorzystywaniu do aktywności animacyjnych i edukacyjnych Scenariuszy działań. Autorki materiałów, czyli Magdalena Kreis, Anna Krukowska, Natalia Romaszkan oraz Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy oraz koordynatorka działań edukacyjnych grupy roboczej Sympozjum Wrocław 70/20, Anna Bieliz przedstawią możliwe do przeprowadzenia z użyciem zestawu edukacyjnego działania: warsztaty, spacery czy inne aktywności.

Materiały, które przygotowaliśmy, mogą być bardzo użyteczne w zdalnej, pandemicznej edukacji. Pakiet „Scenariuszy działań” zawiera 7 scenariuszy na około godzinne warsztaty w mniejszych i większych zespołach – dziecięcych i rodzinnych (dzieci 7-12 lat), młodzieżowych (14 plus) lub senioralnych (60 plus). Każdy ze scenariuszy posiada pełną instrukcję przeprowadzania działań oraz załączniki niezbędne do pracy, każdy z nich mimo przeznaczenia głównie dla jednej wybranej grupy wiekowej, zawiera opcje dostosowania do innych odbiorców. Celem działania jest zawsze praktyczna praca z różnymi tematami: formami geometrycznymi, zjawiskami w przyrodzie, zagadnieniami ze sztuki, ale i życia codziennego.

Pakiet scenariuszy – w każdym ze scenariuszy znajdują się odniesienia do materiałów edukacyjnych, w których zebraliśmy najważniejsze informacje o Sympozjum oraz stworzyliśmy mapę niezrealizowanych (oraz zrealizowanych) prac. Mamy nadzieję, że wkrótce trafią do Was w druku.
Mapa – jest świetną bazą pod wycieczki, oprowadzania oraz rowerowe wędrówki (do których wyznaczyliśmy dwie trasy).
Pigułka wiedzy – z niej możecie dowiedzieć się o podstawowych założeniach Sympozjum, warunkach, w jakich powstała jego idea oraz zaangażowanych artystach, kuratorach czy zakładach produkcyjnych.

Wszystkie materiały, udostępnione na wolnej licencji, znajdziecie również na stronie: sympozjum7020.pl 

Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70 było wydarzeniem, które pierwszy raz w takiej skali, w naszym mieście, pozwoliło artystom i innym ogólnopolskim twórcom proponować koncepcje, projekty i interwencje dla różnych – osadzonych poza ścisłym Centrum Wrocławia – lokalizacji (osiedli czy podwórek). Spora część nowych miejskich symboli – rzeźb czy instalacji – miała zostać usytuowana na Gajowicach, Powstańców Śląskich, Ołbinie czy Placu Grunwaldzkim. W przedsięwzięcie byli włączani architekci, urbaniści, robotnicy, lokalne zakłady produkcyjne, a przede wszystkim zwykli odbiorcy i użytkownicy przestrzeni miasta.

Dlatego w programie edukacyjnym, który prowadzony jest w ramach dwóch projektów: Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później oraz Sympozjum 70/20. Program działań edukacyjnych wokół 50. rocznicy Sympozjum Wrocław ’70, nawiązujemy do pracy „z i dla” społeczności lokalnej. Szykujemy na drugą część roku warsztaty, oprowadzania, a już za moment na 4 osiedlach startujemy z angażującą aktywnie w zabawę ze sztuką, akcją zdalną „Śniadań z Sympozjum”, dzięki którym przez jedzenie poznamy proponowane do realizacji prace i różne zagadnienia wokół sztuki konceptualnej.

Opisu wszystkich działań w ramach całorocznego programu edukacyjnego Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później szukajcie na stronie Ładnych Historii. Więcej o samym zestawie edukacyjnym przeczytacie na stronie Muzeum Współczesnego Wrocław.


Bieżące informacje na temat programu Sympozjum 70/20 znajdziecie na:
www.sympozjum7020.pl/,
www.muzeumwspolczesne.pl,
www.ladnehistorie.pl/

Materiały powstały z okazji obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 w ramach następujących projektów:
Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później
oraz
Sympozjum 70/20. Program działań edukacyjnych wokół 50. rocznicy Sympozjum Wrocław ‘70
realizowanych przez:
Fundację Ładne Historie oraz Muzeum Współczesne Wrocław
partnerzy:
Fundacja Sztuki Współczesnej ART TRANSPARENT, Moje Popo, Strefa Kultury Wrocław, Stowarzyszenie Serce Szczepina, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Wrocławska Fundacja Filmowa

Projekt „Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat poźniej” dofinansowany jest ze środków Gminy Wrocław.