Podoba Ci się to, co robimy? Dorzuć się do wirtualnej puszki!

Aktualności

Wojny podwórkowe – wystawa

Ile potrwa wojna na spojrzenia albo miny? Jak to jest być podglądanym? Co zrobić, by zdetonować swoje emocje? Czy da się zamrozić złowrogie gesty? Jak rozłożyć konflikt litera po literze? Gdzie przebiegają nasze granice? 

Po serii sobotnich działań warsztatowych, które odbywały się w Świdnicy przez ostatnie dwa miesiące, przyszedł czas na wystawę podsumowująca proces rozprawiania się z tematem konfliktu. Zaproszeni do projektu artystki i artyści, animatorki i animatorzy, edukatorki i edukatorzy pokazali uczestniczkom i uczestnikom projektu – odnosząc się do wybranych przez siebie zagadnień – różne sposoby rozumienia hasła wojna, a także rozmaite metody pracy twórczej. 

Wystawa nie tylko prezentuje efekty spotkań warsztatowych, ale też zaprasza do dalszego zgłębiania tego, z czego wynikają napięcia między ludźmi i jak je rozładowywać bez przemocy. Próby twórcze dzieci stają się dla odbiorców wystawy punktem wyjścia do własnych rozważań, ale też pokazują, że niejednokrotnie (nie)mała wojna odbywa się pomiędzy założeniami projektu a rzeczywistym działaniem. Założenia, plany i ambitne cele może rozłożyć na łopatki grypa żołądkowa, brzydka pogoda lub zagubione nożyczki. Ekspozycja z pewnością nie wyczerpuje wszystkich wątków wokół tematu konflikt, jest raczej próbką tego, jak można rozmawiać z dziećmi o konfliktach. A że trzeba i warto, to oczywiste.

Podobno istnieje duńskie przysłowie, które mówi, że „konflikt to dyskusja zakończona zbyt wcześnie”. Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie okazją do tego, by rozmawiać, zastanawiać się i zapobiegać sytuacjom, w których w ogóle dochodzi do konfliktów. Trudno jednak udawać, że wojen nie ma i nie będzie, dlatego, jeśli już się zdarzają, to warto pomyśleć o nich, jako okazji do odkrywania tego, co głęboko schowane, wykrzyczenia potrzeb, zadbania o swoje racje, poznania innych i siebie. Po wojnie przychodzi czas na odczuwanie harmonii i spokoju. 

16 listopada – 10 grudnia 2019

otwarcie 16 listopada o godzinie 15:00

Wieża Ratuszowa w Świdnicy / I piętro

Szczegóły organizacyjne:

  • Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Wieży Ratuszowej (od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00–18:00). 
  • Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
  • Możliwość zorganizowania zwiedzania z oprowadzaniem dla grup zorganizowanych! Kontakt w tej sprawie pod adresem mailowym: fundacja@ladnehistorie.pl

Uwaga!
Na pierwszych 100 zwiedzających czeka niespodzianka – dedykowana wystawie mini publikacja edukacyjna.

Twórczyni projektu: Magdalena Kreis
Prowadzący i prowadzące warsztaty: Agnieszka Kozak, Natalia Gołubowska, Teatr Novy Ruch / Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka, Tomek Opania, Jakub Drzastwa, Karolina Balcer, Agnieszka Pajączkowska, Marcin Koziński
Organizator: Fundacja Ładne Historie
Partner: Świdnicki Ośrodek Kultury
Finansowanie: Gmina Miasto Świdnica, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego