Lekcje Sztuki: HERSTORIE SZTUKI
Tej jesieni w Wasze ręce i na Wasze ekrany oddajemy #LekcjeSztuki #WSIECI!
„Lekcje Sztuki” znacie bardzo dobrze – na przestrzeni ostatnich kilku lat razem z Fundacją Ładne Historie odwiedziliśmy Was już kilkakrotnie w Waszych ulubionych przestrzeniach dla sztuki i kultury. Tym razem postanowiliśmy Was zaskoczyć i odwiedzić Was w Waszych domach!
Ostatnie miesiące spędziliśmy, odwiedzając designerki i artystki w ich pracowniach, domach i kryjówkach. Rozmawialiśmy o ich inspiracjach, strategiach na przetrwanie, ulubionych pracach i praktykach twórczych. Wszystko to, by móc umożliwić Wam spotkanie ich #WSIECI.
#HERSTORIESZTUKI to pierwszy cykl Lekcji Sztuki w Internecie, który w dwóch falach zadebiutuje na Waszych ekranach już w drugiej połowie września. W ramach 4 filmowych mini- opowieści poznacie historie czterech artystek, których twórczość pragniemy Wam przybliżyć.
Natalia Jerzak
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”, laureatką nagrody „30 Kreatywnych Wrocławia”. Rysuje, projektuje i drukuje, by ubierać ludzi w swoje wzory. Inicjatorka projektu „SitoOgrodnicy” w MiserArt, będącego pracownią sitodruku tworzoną wspólnie z osobami mającymi w swoim życiorysie etap bezdomności. Wydrukowana razem z SitoOgrodnikami kolekcja tkanin jej autorstwa pt. „Polskie Lato” była we wrześniu 2017 r. prezentowana w Pawilonie Polskim podczas międzynarodowych targów dizajnu „London Design Fair”. Wzorem Wandy Telakowskiej, jej celem jest tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie. Jest entuzjastką sportu, w szczególności jazdy na rowerze!
Beata Rojek
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – dyplom z wyróżnieniem z zakresu malarstwa sztalugowego w pracowni ad. hab. Mariana Waldemara Kuczmy oraz dyplom z zakresu multimedia w pracowni prof. Pawła Jarodzkiego. Pracuje głównie jako malarka, rysowniczka i animatorka, ale także tworzy wielkoformatowe obrazy i instalacje jako rysowniczka czy autorka animacji. Jest laureatką nagrody dyrektora BWA Wrocław na Konkursie Gepperta w 2013 roku.
Alicja Patanowska
Garncarka, projektantka, absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Royal College of Art w Londynie oraz Wzornictwa Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Umiejętności rzemieślnicze są kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej – tworzy poprzez manualne eksperymentowanie z materiałami. Jej odpowiedzią na eskalację chaosu konsumpcji jest praca oparta na osobistym zaangażowaniu w proces powstawania produktu. Jest laureatką m.in. Franz Award, Mazda Design Award, British Glass Biennale. Jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa m.in. Shanghai Museum of Glass. Jej produkty są dostępne np. w Merci w Paryżu, Deutsche Bank Kunsthalle w Berlinie, Barbican Center czy TATE Modern w Londynie. Brała udział w ponad 100 wystawach na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Korei, Niemczech, Azerbejdżanie, Szwecji, Finlandii, Chinach, Brazylii.
Karolina Balcer
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w pracowni malarstwa oraz multimediów. Jej projekt dyplomowy zatytułowany „Blok Techniczny” został uznany za dyplom roku w Katedrze Malarstwa i zdobył nagrody takie jak: Nagrodę Publiczności podczas 4 Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”, nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i nagrodę magazynu sztuki Format podczas 24 przeglądu Promocje w Legnicy. Laureatka konkursu Fresh Zone na ArtBoom festival w Krakowie, uczestniczka wielu przeglądów sztuki, m.in. Wro Media ART Biennale, Bielskiej Jesieni, 14.edycji Przeglądu Sztuki Współczesnej Survival, Artloop Festival, Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Sth, Otwarte Triennale w Orońsku. Zajmuje się malarstwem, wideo, tworzy instalacje w przestrzeni publicznej. Jej działania zawierają w sobie dużą wrażliwość na architekturę jako narzędzie organizacji życia społecznego.
Lekcje Sztuki: SZTUKA I MIASTO
#SZTUKAiMIASTO to drugi cykl #LekcjeSztuki w Internecie, który w dwóch falach zadebiutuje na Waszych ekranach w październiku. W ramach 4 filmowych mini-opowieści poznacie historie twórców i twórczyń, których działania pragniemy Wam przybliżyć.

Zakwas Studio / Dominika Kulczyńska, Mateusz Peringer
Projekt realizowany przez Spółdzielnię Socjalną Zakwas, zapoczątkowany w 2018 roku przez tandem dizajnerski: Dominikę Kulczyńską i Mateusza Peringera. Oboje zdecydował się na utworzenie studia w formule spółdzielczej, ponieważ ważne dla nich jest budowanie współodpowiedzialności i poczucia sprawczości w relacjach społecznych. Zakwas to pracownia ceramiczna, szwalnia i przestrzeń projektowa badająca możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych. Główną osią funkcjonowania studia jest ceramika, oparta na tradycyjnych metodach produkcji wsparta nowymi technologiami. W swoich działaniach Zakwas skupia również uwagę na edukacji ekologicznej oraz reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym. W 2020 roku, zaproszeni przez kuratorkę Agatę Nowak, współtworzyli MANUBĘ czyli limitowaną, rzemieślniczą kolekcję produktów Gdynia Design Days.
Kamila Mróz
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski na Wydziale Ceramiki i Szkła, specjalizacja Projektowanie szkła (2013). Część użytkowa jej dyplomu magisterskiego reprezentowała uczelnię na wystawie Najlepszych Dyplomów Projektowych Akademii Sztuk Pięknych 2013 i otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego. Praca ta była również prezentowana na Międzynarodowym Przeglądzie Najlepszych Projektów Dyplomowych w Zamku Cieszyn oraz w trakcie Budapest Design Weekend w 2014. Laureatka m.in. EGE – European Glass Experience competition 2014 (wystawy w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech), „European Glass Context 2016” – Bornholm Art Museum w Danii, „International Biennale of glass Bulgaria 2017”, „Milano Vetro 35 Competition” we Włoszech, 2018. W latach 2014 – 2016 prowadziła autorską pracownię szkła – 550 stopni STUDIO, której działalność skupiała się głównie na projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnej biżuterii oraz prowadzeniu warsztatów pracy ze szkłem w płomieniu palnika. W październiku 2018 roku rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Obecnie skupiona jest na badaniu wyładowań plazmowych w gazach szlachetnych oraz wykorzystaniu ich jako nowe medium sztuki użytkowej.
Traffic Design / Małgorzata Bujak, Eugenia Tynna
Multidyscyplinarny zespół projektowy, który zajmuje się kompleksowym działaniem w zakresie sztuki i designu w przestrzeni publicznej, a także placemakingu, organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Prowadzą badania i działania animacyjne, których celem jest zgłębianie charakteru i tożsamości przestrzeni miejskiej. Miejskie inspiracje przekładają na projekty identyfikacji wizualnej, kreatywne strategie marketingowe i zaskakujące projekty międzybranżowe. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystują, współpracując zarówno z sektorem publicznym jak i prywatnym. Dzielą się nimi podczas warsztatów, wykładów, spacerów edukacyjnych. Wierzą, że dobra przestrzeń uszczęśliwia użytkowników.
ZŁOTY KIOSK / Magdalena Kreis, Yuriy Biley
Niezależna przestrzeń wystawiennicza zlokalizowana we Wrocławiu na jednym z ołbińskich podwórek. To obiekt o wymiarach 2,5 x 2,5 x 2,5 m, w którym prezentowane realizacje uwzględniają i zapraszają do indywidualnego odbioru. Kolejni artyści i artystki pokazujący tu swoje prace są wybierani na podstawie rekomendacji. Artystka/artysta goszczący w danym momencie w ZŁOTYM KIOSKU typuje trzy osoby, z których wybierana jest jedna. W ten sposób tworzy się swego rodzaju sztafeta, złoty łańcuszek. Poza wernisażami ZŁOTY KIOSK działa w systemie „otwarte na żądanie”. ZŁOTY KIOSK może funkcjonować dzięki zaangażowaniu i zasobom tworzących go ludzi. Wystawy są finansowane przez Rewizję grupę projektową, która odpowiada także za ufundowanie obiektu.
„Lekcje Sztuki w sieci” to cykl spotkań online, w ramach których zaproszeni przez nas goście – artyści i artystki, designerzy i designerki, kuratorzy i kuratorki, pracownicy i pracownice akademiccy – prezentują najbardziej aktualne zjawiska w polskiej kulturze. Nasz cel? Chcemy przybliżyć naszej publiczności współczesną kulturę w jej wielu przejawach, w sposób interesujący dla zróżnicowanej grupy odbiorców – także tych, którzy na co dzień się nią nie interesują lub uważają, że uczestnictwo w niej wymaga pakietu specjalnych kompetencji czy wiedzy. Nasi goście i nasze gościnie zapraszają widzów do swoich przestrzeni, gdzie #ODKUCHNI pokazują, jak wygląda ich praca, opowiadają o swoich doświadczeniach i inspiracjach, a przede wszystkim dzielą się swoim niesamowitym talentem.
Każde z 8 filmowych mini-opowieści przygotowaliśmy, pamiętając o naszych g/Głuchych odbiorcach, zapewniając tłumaczenie na Polski Język Migowy. #KULTURADOSTĘPNA
„Lekcje Sztuki w sieci” realizuje zespół Fundacji Ładne Historie w składzie:
- Emilia Gumańska – realizacja i postprodukcja wideo
- Elżbieta Resler – tłumaczenie na Polski Język Migowy
- Katarzyna Zielińska – produkcja
- Ewa Głowacka – key visual
- Krzysztof Bielaszka – koordynacja merytoryczna
Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Projekt „Lekcje Sztuki” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Facebook: https://www.facebook.com/LekcjeSztuki/
Instagram: https://www.instagram.com/LekcjeSztuki/