Dorzuć się do puszki i chodź z nami w góry!

Aktualności

Z kulturą u Najnajów

Nikt nie jest za młody na uczestnictwo w kulturze! Już 13 października najmłodsze świdniczanki i świdniczanie, będą mieli okazję doświadczyć teatru, biorąc udział w wyjątkowym przedstawieniu.

Fundacja Ładne Historie i Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku 6-18 miesięcy na spektakl „Mamajatataja”, który odbędzie się 13 października (niedziela) w sali teatralnej w świdnickim Rynku, w godzinach:

👉 11:00 (Grupa I – maksimum 15 mam/tatów + 15 dzieci = 30 osób)
👉 12:00 (Grupa II – maksimum 15 mam/tatów + 15 dzieci = 30 osób)
👉 13:00 (Grupa III – maksimum 15 mam/tatów + 15 dzieci = 30 osób)

Spektakl trwa około pół godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji – zgłoszenia proszę przesyłać na adres zapisy@ladnehistorie.pl, w tytule maila wpisując „Najnaje”, a treści podając imię, nazwisko i kontakt telefoniczny do rodzica/opiekuna, imię i wiek dziecka oraz godzinę, na którą chcą się Państwo zapisać.

Najnaje to określenie, które teatry stosują dla swoich najmłodszych widzów, czyli takich, którzy nie ukończyli jeszcze trzeciego roku życia. W spektaklach przygotowanych dla najmłodszych odbiorców zazwyczaj nie ma słów, kluczową rolę odgrywają w nich muzyka, dźwięki, światła, kolory, zróżnicowane faktury. Zapraszamy dzieci do udziału w spektaklu, który w łagodny sposób wprowadzi ich w świat teatru i sztuki. Interaktywne przedstawienie daje widzom możliwość faktycznego uczestnictwa w tym, co dzieje się na scenie oraz, co najważniejsze, daje możliwość wpływu na to, jak spektakl wygląda.

Łagodna muzyka, gra świateł oraz przyjemne w dotyku, miękkie materiały, stwarzają idealne warunki do stymulacji dziecięcego rozwoju. Dźwięki, światła oraz rekwizyty, które są nieodzowną częścią przedstawień teatralnych, są bardzo charakterystyczne i w znaczący sposób oddziałują na nasze zmysły. Ponieważ nie są to typowe bodźce, które występują w naszym życiu na co dzień, mogą budzić w małych uczestnikach lęk i niezrozumienie. Dlatego też zaproszenie do uczestnictwa najmłodszych uczestników, pozwala na wczesne obycie się z tego typu wydarzeniami, daje możliwość spędzenia czasu w sposób nietypowy, interesujący i rozwijający. Dzięki temu dzieci poznają nowe sposoby spędzania wolnego czasu. Obecność na scenie opiekunów pozwala wejść w ten magiczny świat w sposób bezpieczny i bez lęków.

Organizatorzy: Fundacja Ładne Historie, Świdnicki Ośrodek Kultury
Koncepcja, scenografia, realizacja: Agata Elsner, Kuba Kapral
Muzyka, światło: Hubert Wińczyk
Produkcja: Stowarzyszenie Artystyczne Kolektyw
Projekt dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Świdnicy.