Aktualności

Mały krok do dużej zmiany. W ramach „Lata na podwórku” przyłączamy się do ruchu „zero waste”.

„Lato na podwórku” to projekt, w ramach którego od czterech lat animatorzy i wolontariusze spędzają całe wakacje na wybranych podwórkach w Świdnicy. Prowadzone przez nich zajęcia mają otwartą formułę, a więc może wziąć w nich udział każde dziecko – bez konieczności zapisów. Dobra zabawa i wspólne spędzanie czasu są pretekstem do tego, aby umożliwiać dzieciom rozwój i uczyć odpowiedzialności – za siebie, swoich bliskich, a przede wszystkim za swoje otoczenie.

Odpowiedzialność ta nabiera szczególnego znaczenia wobec postępującej degradacji środowiska, ruchów społecznych związanych z budowaniem eko świadomości, a przede wszystkim coraz głośniejszej dyskusji nad potrzebą zmiany naszych nawyków. Zmiany, którą warto rozpocząć od własnego podwórka. W przekonaniu zespołu Fundacji Ładne Historie, organizatora projektu, to właśnie organizacje pozarządowe, które są blisko ludzi i ich codziennych problemów, powinny być orędownikiem tych zmian.

„Lato na podwórku” daje szansę kształtowania postaw społecznych u najmłodszych mieszkańców Świdnicy. Jako osoby pracujące z dziećmi, animatorki projektu wiedzą doskonale, jak inspirować i kształtować postawy najmłodszych mieszkańców naszych miast. Pracując nad tegorocznym programem i planując zakup materiałów, za priorytet postawiły sobie aby od tego roku w ramach projektu nie tylko mówić o odpowiedzialnej gospodarce zasobami, ale przede wszystkim taką gospodarkę wprowadzić w naszej organizacji. Od tego roku ze stałego asortymentu znikną więc materiały szkodliwe dla środowiska: balony, stretch, folie, druciki kreatywne, plastikowe kubki i talerzyki. W zamian pojawią się różnego rodzaju materiały recyklingowe pozyskane od mieszkańców Świdnicy i lokalnych firm, które wspierają „Lato na podwórku”. Na podwórkach wykorzystywać będziemy drewno, tekstylia, kartony i wszelkie przyjazne środowisku surowce wtórne. Fundacja przyjrzy się również kwestii produkowania i dystrybucji materiałów promocyjnych, a nasze animatorki będą również uważniej podchodzić do segregowania odpadów sprzątając po wydarzeniach. Czy projekt na tym straci? Wręcz przeciwnie! Potrzeba zmiany wyzwoliła całe pokłady kreatywności i nowych pomysłów! Okazuje się, że wiele dotychczasowych decyzji co do programu było kwestią nawyków i przyzwyczajeń. Chęć bardziej świadomego podejścia do tych kwestii otworzyła głowy organizatorów na nowe rozwiązania, które jak się okazuje, są w zasięgu ręki.

Co oznacza taka zmiana w praktyce? W tym roku w ramach projektu jest planowane 50 dni bezpłatnych zajęć podwórkowych. W ramach nich średnio przez całe wakacje zużyto by: 2000 balonów, 3000 kubeczków plastikowych, 500 metrów stretchu – a takich przykładów można wymienić znacznie więcej. Liczby te doskonale pokazują, że nawet mała organizacja może mieć istotny wpływ na zmianę w swoim otoczeniu. Mamy świadomość, że to dopiero początek długiej drogi i nie wszystko uda się zrobić od razu, zaczynamy więc od tego, co możemy zrobić już w tej chwili. Symbolem wprowadzanych zmian będzie latawiec, który zastąpi od tej pory wszechobecne w projekcie balony. W trakcie wakacyjnych zajęć kilkukrotnie odbędą się warsztaty budowania latawców, które wzlecą w powietrze podczas finału akcji 14 września.

Jednocześnie Fundacja Ładne Historie zwraca się do mieszkańców Świdnicy z prośbą o rozeznanie we własnych zasobach i ogłasza zbiórkę materiałów, które animatorzy będą mogli wykorzystać do kreatywnych zajęć: skrawki papieru, kartony, skrawki tkanin, leżące w kącie bibeloty czy nawet rolki po papierze toaletowym – katalog przydatnych materiałów jest bardzo szeroki. Organizatorzy projektu zachęcają do kontaktu w tej sprawie pod numerem telefonu: +48530165873 lub adresem email: fundacja@ladnehistorie.pl .

Zachęcamy do zapisania się na newsletter podwórkowy:
https://ladnehistorie.pl/lato-na-podworku!
Zrób z nami lato!

Działanie „Lato na podwórku” dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2019 rok.