Dorzuć się do puszki i chodź z nami w góry!

Aktualności

ZRÓB Z NAMI LATO – szukamy wolontariuszy/ek

Od ponad pięciu lat projekt Lato na podwórku towarzyszy dzieciom podczas wakacji w Świdnicy. W ramach inicjatywy organizatorzy proponują pełen wachlarz atrakcji zarówno ze świata edukacji jak i rozrywki. To pomysł na to, jak na chwilę oderwać od ekranów najmłodszych mieszkańców miasta i letni, wolny czas wypełnić twórczymi zajęciami, które rozbudzą nowe umiejętności czy drzemiące w nich talenty. By plan zakończył się sukcesem, Fundacja Ładne Historie potrzebuje wsparcia wolontariuszy – otwarta rekrutacja potrwa do 15 czerwca.

Rozmowy przez media społecznościowe stały się dla młodszych pokoleń ważniejsze od relacji w świecie rzeczywistym. By przypomnieć o radości płynącej ze wspólnego działania – Ładne Historie – zachęcają do wyjścia na podwórko, gdzie będą czekać z wyjątkowo bogatym programem: tańce, gry podwórkowe, projektowanie, malowanie, konstruowanie czy nauka gry na instrumentach. Lato na podwórku pobudza wyobraźnię, pozwala zawiązać nowe znajomości, uczy tolerancji i niesie same pozytywne doświadczenia.

autor identyfikacji: Zgonowicz

Zależy nam na tym, żeby pokazywać, że nawet ta najbliższa przestrzeń wokół nas, podwórkowa, może stać się wymarzoną przestrzenią z dzieciństwa. Niezależnie od tego, jak ona jest urządzona, lepiej czy gorzej, z placem zabaw czy bez, z zielenią czy na betonie, tym co przede wszystkim ją tworzy, są nasze wzajemne, sąsiedzkie relacje. Mamy siebie nawzajem, a to przecież wystarczy, żeby wspólnie wybrać się do świata wyobraźni i czerpać z niego pełnymi garściami – mówi Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie. – Przy tworzeniu programu bierzemy pod uwagę, że pojawiają się u nas i tacy bardzo mali, i tacy trochę więksi – nasi uczestnicy mają od 3 do 15 lat, a z nimi bardzo często odwiedzają nas rodzice, dziadkowie i babcie, starsze rodzeństwo. Planujemy więc zajęcia w taki sposób, aby miały one rodzinny charakter i dawały możliwość przyłączenia się każdemu, w miarę własnych możliwości – dodaje.

Tematem przewodnim edycji jest „Przyszłość”. Tego lata przyjrzymy się takim pojęciom jak „odpowiedzialność za swoje otoczenie”, „zielona edukacja” czy „przestrzeń przyjazna dla użytkownika”. Podczas „Lata na podwórku” nie zabraknie rozmów o świecie, w którym nie ma podziałów i barier; uczestnicy akcji połączą naukę języka migowego z zabawą, tworząc własną tyflografię, czyli tablice umożliwiające czytanie osobom niewidomym. Udział w zajęciach jest oczywiście bezpłatny.

Z uwagi na wyjątkowe okoliczności epidemiczne, w jakich się znaleźliśmy, Fundacja przygotowała kilka rozwiązań: – Nasze wydarzenia mają kameralny charakter, planujemy, że odbędą się latem zgodnie z planem. Na wypadek, gdyby start regularnych zajęć pod koniec czerwca i w lipcu musiał się zdecydowanie przesunąć, wspólnie z twórczyniami projektu Do Dizajnu szykujemy bezpłatną publikację edukacyjną, którą będziemy dostarczać Podwórkowiczom z przeznaczeniem do samodzielnej pracy i zabawy w domu. Gdyby sprawdził się czarny scenariusz i zajęcia latem nie mogły się odbyć, będą one przeniesione na jesień i organizowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy. Trzymamy jednak kciuki za to, żebyśmy jak co roku mogli się spotkać w tradycyjnej formule, czyli na podwórkach – podkreśla Maria Zięba.

Cichymi bohaterami każdej edycji są wolontariusze i wolontariuszki, którzy także mają okazję odkryć swoje mocne strony. Dodatkowo, dla wszystkich chętnych – organizatorzy przygotowali specjalne warsztaty online i spotkania integracyjne. To szansa na zdobycie cennych umiejętności organizacyjno-animacyjnych oraz rekomendacji i zaświadczeń wolontariackich, które mogą się przydać przy kolejnych, podjętych wyzwaniach.

autor identyfikacji: Zgonowicz

Szukamy osób bez ograniczeń wiekowych (powyżej 15 roku życia), które mają możliwość zaangażowania się w różnorodne zadania na terenie Świdnicy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, są otwarte na wyzwania, czerpią satysfakcję z wywoływania uśmiechu, mają w sobie gotowość do dzielenia się swoim czasem i umiejętnościami oraz chęć przeżycia super przygody, działając na rzecz innych. To pożyteczny sposób na spędzenie wakacji, okazja, aby zainspirować się do podejmowania własnych inicjatyw w przyszłości, a przede wszystkim do tego, aby realnie wpłynąć na sytuację małych mieszkańców Świdnicy. Co więcej to bezcenne chwile radości, dodające siły we współpracy zespołowej – zachęca Kalina Żaczek, koordynatorka grupy wolontariatu.

W myśl hasła „ZRÓB Z NAMI LATO” zachęcamy do wzięcia udziału w wakacyjnej przygodzie: wystarczy do 15 czerwca wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Do zobaczenia na podwórkach!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2020 rok.