Partnerstwo „Nasz Grunwald” to nieformalna grupa inicjatywna, której celem jest międzysektorowa współpraca na rzecz poprawy jakości życia na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Partnerstwo tworzą osoby, dla których sprawy osiedla są priorytetowe i które na co dzień działają na rzecz mieszkanek i mieszkańców osiedla – naszych sąsiadów i sąsiadek. Reprezentujemy organizacje pozarządowe, instytucje publiczne i środowisko akademickie, podmioty sektora prywatnego oraz oddolne inicjatywy społeczne. Łączymy nasze kompetencje i zasoby, by wzmocnić markę osiedla na poziomie miejskim, zbudować trwałe i wartościowe więzi w lokalnej społeczności, a także promować sąsiedzkość i lokalną tożsamość. Wierzymy, że Plac Grunwaldzki to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia i dlatego właśnie zdecydowaliśmy się połączyć nasze siły na rzecz jego rozwoju.
Jedną z głównych inicjatyw, którą wspólnie stworzyliśmy jest Święto Osiedla Plac Grunwaldzki – pierwsza edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbyła się w 2021 roku jako odpowiedź na zidentyfikowaną przez nas potrzebę integracji mieszkanek i mieszkańców osiedla, których relacje sąsiedzkie uległy znacznemu pogorszeniu na skutek pandemii i związanych z nią obostrzeń.
Święto Osiedla jest dla lokalnej społeczności okazją do wspólnego spędzenia wolnego czasu w sposób twórczy i poznania swojej najbliższej okolicy – jej losów, kultury i często zapomnianych już podwórkowych historii, a także zbudowania poczucia lokalnej tożsamości. W ramach serii wydarzeń adresowanych do osób mieszkających, uczących się lub pracujących na terenie Placu Grunwaldzkiego odbywają się spacery z przewodnikami, warsztaty i animacje na podwórkach, a także sąsiedzki piknik z ogromem atrakcji dla osób w różnym wieku.
Kolejną z inicjatyw powstałych w efekcie naszej współpracy jest Nauczycielska 8/4 – przestrzeń do pracy i spotkań, którą stworzyliśmy z myślą o osobach przybyłych do Wrocławia z Ukrainy na skutek wybuchu wojny. Naszym celem jest stworzenie miejsca na mapie osiedla, które służy środowisku ukraińskiemu – pomaga zapoznać się z ofertą miasta Wrocławia, a przede wszystkim jest dynamicznie zmieniającą się przestrzenią, której program dostosowywany jest do zidentyfikowanych potrzeb naszych odbiorców.
Nauczycielska 8/4 powstała dzięki uprzejmości Pathway – firmy z sektora IT, która udostępnia swoją przestrzeń w celu prowadzenia aktywności dla osób z Ukrainy. Operatorami przestrzeni są Fundacja Ładne Historie, Fundacja Fabryka Sensu oraz Soroptimist International Club Vratislavia.
Partnerstwo lokalne to żywy organizm, którego członkowie pozostają ze sobą w stałym kontakcie. Oprócz stałych, comiesięcznych spotkań podczas których omawiamy najważniejsze dla osiedla kwestie (od momentu zawiązania się naszej grupy nieformalnej odbyło się już kilkanaście zebrań partnerstwa) nasza grupa działa jako lokalna sieć wsparcia i swego rodzaju spółdzielnia. Za każdym razem kiedy któreś z aktywnych na terenie osiedla podmiotów potrzebuje wsparcia logistycznego, sprzętowego lub produkcyjnego może liczyć na błyskawiczną pomoc. Współpraca w tym gronie ułatwia każdej i każdemu z nas realizację codziennych zadań i działań projektowych które adresujemy do lokalnej społeczności.