O projekcie

„Lekcje sztuki” to cykl spotkań o formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, makerów, projektantów i kuratorów. W ramach tematycznych edycji prezentujemy szerszej publiczności najbardziej interesujące trendy w polskim środowisku twórczym. Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów. Nasz program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!


Aktualna edycja: Lekcje Sztuki – Miasto, miasto, miasto! !

Czy po sztukę idzie się tylko do galerii bądź muzeum? Czy to prawda, że kultura jest jednym z najważniejszych budulców miasta? Dlaczego artyści i projektanci wykorzystują w swojej pracy dane, wspomnienia czy domowe archiwa? Czy budynki i obiekty, które na co dzień uznajemy za bezużyteczne lub wręcz przestajemy je dostrzegać, można przywrócić do życia dzięki kulturze? Czy mają one pamięć, a jeśli tak to czy możemy ją wykorzystać? Wreszcie jak twórcy angażują do swoich działań mieszkańców podwórek i osiedli? Czy poprzez sztukę możemy wspólnie zmienić miasto, w którym żyjemy?

Mamy sporo pytań, ale jednego jesteśmy pewni w stu procentach: miasto to świetne środowisko pracy dla artystów, kuratorów i projektantów, a o ich działaniach możemy słuchać bez końca!

W sierpniu zapraszamy Was więc do spotkania się z nami podczas „Lekcji Sztuki” – cyklu darmowych wykładów o sztuce i jej miastotwórczym charakterze, o którym opowiedzą zaproszeni przez nas goście. Spotykamy się co czwartek o godzinie 18:00 w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze.

Harmonogram spotkań:

Kiedy?TematPoprowadzi
8 sierpnia, godz. 18:00Promenada na południe: jak budować narrację  o mieście… i nie utonąć w danych
Anna Bil
15 sierpnia, godz. 18:00SURVIVAL: przestrzenie odkryte na nowo Michał Bieniek
22 sierpnia, godz. 18:00OUT OF STH: przegląd sztuki, który zmienił miasto społecznie Joanna Stembalska
29 sierpnia, godz. 18:00Naprawdę wszyscy: o Podwórku im. Wszystkich Mieszkańców
Iza Rutkowska

Na wszystkie wydarzenia – WSTĘP WOLNY

Z myślą o osobach g/Głuchych podczas każdego ze spotkań zapewniamy tłumacza na Polski Język Migowy.

Gdzie odbędą się „Lekcje Sztuki”?

Otwarta Papiernia
Kilińskiego 11
Jelenia Góra

Opracowanie serii:

Maria Zięba i Krzysztof Bielaszka

Partnerzy:

Otwarta Papiernia

Projekt „Lekcje Sztuki” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.


Prowadzący spotkania


Anna Bil – Senior Product designer. W codziennej pracy dba, by projektowane produkty nie tylko spotkały się z miłością użytkowników, ale spełniały konkretny cel biznesowy. Entuzjastka Agile’a, pracy w Scrumie oraz usprawniania rzeczywistości. Od ponad 7 lat związana z BOLDARE, gdzie wraz z zespołem buduje produkty internetowe dla klientów z całego świata. Swoją wiedzą dzieli się ze studentami w Pracowni Publikacji Cyfrowych na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracuje z katowickim Medialabem. W chwilach wolnych podgląda prace wielkich mistrzów lub odpoczywa w out-door’rze.

Michał Bieniek – artysta i kurator, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent. Jest twórcą i kuratorem generalnym Przeglądu Sztuki SURVIVAL, a także szefem galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2006 i 2010 roku) oraz laureat nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2004 roku. W 2010 roku otrzymał nagrodę Gazety Wyborczej WARTO. Studiował także na wydziale Curating Contemporary Art w Royal College of Art w Londynie. Laureat stypendium „Młoda Polska” w 2011. W 2011 stworzył polską edycją formatu „Emergency Room” Thierry Geoffroy’a w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. W 2012 kurator wystawy i sympozjum „Aktywna poezja. Sztuka w przestrzeni publicznej w Polsce” w Shoreditch Town Hall oraz w Courtauld Institute of Art w Londynie. Kurator wystawy „Niemcy nie przyszli” w Muzeum Współczesnym Wrocław (2014)  Kunsthaus Dresden (2016), a także polsko-ukraińsko-niemieckiej wystawy „Dispossession”, będącej elementem Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji w 2015. Od 2013 do końca 2016 kurator ds. sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ramach ESK Wrocław 2016 zrealizował ponad sto projektów – wystaw, działań edukacyjnych, interwencji w przestrzeni publicznej i in. Odpowiedzialny za sprowadzenie do Wrocławia takich wystaw jak „Eduardo Chillida. Brzmienia” w BWA Wrocław (2016) czy „Summer Rental. Kolekcja Marxa we Wrocławiu” w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu (także 2016). Kurator cyklu kilkudziesięciu szeroko zakrojonych interwencji artystyczno-społecznych w przestrzeni publicznej Wrocławia pn. „Wrocław – wejście od podwórza”. Wyróżniony przez Radio Wrocław Kultura nagrodą „Emocje!” (2016), a przez magazyn F5 uplasowany na pierwszym miejscu aktywistów i działaczy kultury, którzy zmieniają Wrocław na lepsze (2017).

Joanna Stembalska – kuratorka i historyczka sztuki. Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 roku pracuje w BWA Wrocław jako kuratorka, jako od 2013 kierowniczka galerii Studia BWA Wrocław i kuratorka programu rezydencyjnego w BWA Wrocław. Kuratorka i współkuratorka wielu wystaw, m.in. „For Kids and Adults” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, „Być jak Sędzia Główny” w galerii Awangarda BWA Wrocław oraz wielu pokazów indywidualnych, m.in. wystawy „Czarne charaktery” Olafa Brzeskiego w CSW Łaźnia w Gdańsku, „Winning” Piotra Kmity w galerii Awangarda BWA Wrocław. Wyróżniona i nagrodzona za Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, redaktorka publikacji: m.in. „Artyści zewnętrzni” (2008), „OUT OF STH prezentuje” (2010), „Publikacja podsumowująca Biennale OUT OF STH” (2016). Członkini redakcji „Biura – organu prasowego BWA” wydawanego przez BWA Wrocław. Jej zainteresowania koncentrują się m.in. na sztuce w przestrzeni miejskiej, a zwłaszcza na jej społecznym wymiarze odzwierciedlającym współczesne demokratyczne tendencje uczestniczenia w kulturze.

Iza Rutkowska – artystka, animatorka i menadżerka kultury. Założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Szkoły Nauk Praktycznych, reżyserka filmu „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców”. Współpracuje z samorządami miast, licznymi organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Realizowała projekty między innymi we współpracy z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerią Narodową w Dżakarcie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują ludzi z różnych środowisk i w każdym wieku. Bywają efemeryczne, ale częściej przeradzają się w długi proces integracji lokalnej.


Galeria