O projekcie

„Lekcje sztuki” to cykl spotkań o formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, makerów, projektantów i kuratorów. W ramach tematycznych edycji prezentujemy szerszej publiczności najbardziej interesujące trendy w polskim środowisku twórczym. Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów. Nasz program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!


Aktualna edycja: Lekcje Sztuki – Dizajn wszędzie!

Dizajn i projektowanie to procesy, które właściwie od zawsze towarzyszą nam w codziennym życiu, jednak przeważnie nie zastanawiamy się nad tym, jak ogromny wpływ mają na nasze funkcjonowanie. Każde z miast, osiedli i budynków, w których żyjemy, zostały przez kogoś zaprojektowane. Wszystkie przedmioty codziennego użytku powstały w wyniku czyjeś pracy projektowej, tak samo jak elementy wystroju wnętrz czy książki, które stoją na półkach w naszych domach. Dizajn jest dosłownie wszędzie i ma ogromny wpływ na nasze społeczeństwo, co często umyka nam w codziennym pędzie.

W cztery lipcowe czwartki zapraszamy do Galerii Sztuki w Legnicy, gdzie zaproszone przez nas projektantki i kuratorki opowiedzą o dizajnie związanym z naszym codziennym życiem, prezentując najbardziej inspirujące przykłady związane ze sztuką użytkową, edukacją najmłodszych, grafiką oraz projektowaniem zaangażowanym społecznie i wspierającym oddolne inicjatywy społeczne. Na „Lekcje Sztuki” zapraszamy wszystkich, którzy interesują się projektowaniem i tworzeniem!

Harmonogram spotkań:

Kiedy?TematPoprowadzi
4 lipca, godz. 18:00do dizajnu, czyli wszystkie rzeczy zostały zaprojektowane
Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan
11 lipca, godz. 18:00od dizajnu do aktywizmu Gabriela Gabukow Kowalska
18 lipca, godz. 18:00dizajn zaangażowany społecznie Dominika Kulczyńska
25 lipca, godz. 18:00graficzka czy ilustratorka? o projektowaniu graficznym
Marta Przeciszewska

Na wszystkie wydarzenia – WSTĘP WOLNY

Z myślą o osobach g/Głuchych podczas każdego ze spotkań zapewniamy tłumacza na Polski Język Migowy.

Żółty plakat z granatowymi napisami. W tle granatowe paski różnej grubości. W lewym górnym rogu logo Lekcji Sztuki, obok nazwa cyklu „dizajn wszędzie”. Poniżej harmonogram spotkań: 4 lipca - „do dizajnu, czyli wszystkie rzeczy zostały zaprojektowane”, Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan. 11 lipca - „od dizajnu do aktywizmu”, Gabriela Gabukow Kowalska. 18 lipca - „dizajn zaangażowany społecznie”, Dominika Kulczyńska. 25 lipca - „graficzka czy ilustratorka? o projektowaniu graficznym”, Marta Przeciszewska. 
W lewym dolnym rogu znajdują się informacje dodatkowe o czasie i miejscu spotkań: w każdy lipcowy czwartek o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki w Legnicy przy placu Katedralnym 1. Wstęp wolny. Każde ze spotkań tłumaczone będzie na Polski Język Migowy.

Gdzie odbędą się „Lekcje Sztuki”?

Galeria Sztuki
Pl. Katedralny 1
Legnica

Opracowanie serii:

Maria Zięba i Krzysztof Bielaszka

Partnerzy:

Galeria Sztuki w Legnicy

Projekt „Lekcje Sztuki” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.


Prowadzące spotkania


Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan – nie są projektantkami, architektkami, graficzkami, ani siostrami. Poznały się na wrocławskim kulturoznawstwie w 2009 roku. Od tego czasu – wspólnie, ale też czasem osobno – wymyślają i realizują projekty i działania związane nie tylko z dizajnem. Lubią turystykę warsztatową, małe miasteczka i dużo jedzenia. Są pomysłodawczyniami strony do dizajnu, autorkami wszystkich tekstów oraz scenariuszy działań, które uprzednio przećwiczyły podczas swoich warsztatów.

Gabriela Gabukow Kowalska – artystka interdyscyplinarna, projektantka, aktywistka i kuratorka. Wnikliwa obserwatorka przestrzeni miejskiej i natury, a także relacji i interakcji międzyludzkich zarówno na jednostkowym, jak i kolektywnym poziomie. Fascynują ją konteksty: psychologiczny, socjologiczny i kulturowy, za sprawą których na pewne obiekty czy zjawiska reagujemy bezwarunkowo. Laureatka; „Machina Design Awards” (Młody Design 2010), dwukrotnie wyróżniona w konkursie „MakeME!” w ramach Łódź Design Festiwal. Nominowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego do nagrody „Dobry Wzór 2011”. Laureatka Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” (2009). Od 2016 roku realizuje projekt „Co mogę dla Ciebie zrobić?”, a w jego ramach bada i w twórczy sposób odpowiada na potrzeby mieszkańców danego obszaru. W tym kontekście działała wśród Basków, mieszkańców wrocławskiego Szczepina czy mniejszości ukraińskiej.

Dominika Kulczyńska – absolwentka fotografii we wrocławskiej AFIE i ceramiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje multimedialnie, z ceramiką i tkaniną. Współtwórczyni Spółdzielni Projektowej „Zakwas”, która skupia się wokół wzornictwa tworzonego w idei upcyklingu. Interesują ją tematy społeczne, które często porusza w swoich pracach. Dużą część uwagi skupia nie tylko na projektowaniu przedmiotu, ale też na projektowaniu procesów i zachowań ludzkich. Chciałaby, aby jej realizacje odpowiadały na ludzkie potrzeby lub o nich opowiadały. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Marta Przeciwszewska – asystentka w pracowni Projektowania Identyfikacji Wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się szeroko rozumianym Projektowaniem Graficznym, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania książek i systemów identyfikacji graficznej. Jej ulubionym formatem papieru jest B2.


Galeria