Osiedle dla sztuki

Druga edycja „Osiedla dla sztuki” odbyła się w czerwcu i lipcu 2023 roku. Hasłem przewodnim było „dizajn, sztuka, miasto”. Postawiliśmy na Wasze ulubione oprowadzania z przewodnikami_czkami po osiedlu oraz działania warsztatowe, do udziału w których zachęcaliśmy wszystkie osoby z Wrocławia zainteresowane rzemiosłem, projektowaniem i sztuką użytkową!

 

Program wydarzenia powstał w oparciu o wyniki ankiet ewaluacyjnych z lokalną społecznością. Na podstawie wypełnianych przez Was fiszek badawczych, przygotowaliśmy działania, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Od 7 czerwca do 15 lipca spacerowaliśmy po osiedlu, a także braliśmy udział w kreatywnych warsztatach florystycznych, sitodruku, linorytu czy robiliśmy sobie zdjęcia portretowe w mobilnym studio fotograficznym.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

Podczas drugiej edycji zrealizowaliśmy łącznie 3 wydarzenia na osiedlu Plac Grunwaldzki, do udziału w których zaprosiliśmy mieszkańców i mieszkanki Wrocławia, w tym:

 

  • 1 rodzinny spacer z Agatą Iżykowską-Uszczyk (7.06);
  • 1 spacer z audiodeskrypcją z Ewą Plutą (15.07);
  • 1 wydarzenie plenerowe na skwerze im. Ireny Sendlerowej, podczas którego zorganizowaliśmy m.in.: warsztaty linorytu, warsztaty sitodruku, warsztaty florystyczne, mobilne studio fotografii (15.07).

 

„Przestrzeń, ach to Ty!” – podczas tego wyjątkowego rodzinnego spaceru uczestnicy i uczestniczki wspólnie zastanawiali się, kto jeszcze korzysta z tej samej przestrzeni, co oni. Kogo spotykamy na ulicy, na światłach? Jakie są ich potrzeby, czy poruszanie się po placu Grunwaldzkim jest dla nich łatwe? Czy napotykają trudności? Odpowiadając na te pytania oraz poznając charakterystykę terenu, na którym obecnie znajduje się Plac Grunwaldzki, oraz potrzeby osób zamieszkujących go sto, dwieście czy pięćset lat temu, stworzyli mapę dobrych praktyk, aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie eksplorując osiedle.

zdjęcie: Marta Sobala

Po raz drugi, pod przewodnictwem Ewy Pluty, ruszyliśmy poznać zakamarki, historie i miejskie legendy związane z Placem Grunwaldzkim z audiodeskrypcją. Tym razem przeszliśmy kółko po północnej stronie osiedla. Na trasie mijaliśmy m.in.: budynek zwany „książką” czy słynny bar po Złotą Kolumną.

 

Osiedle dla sztuki 2023 zwieńczyliśmy przyjemnym sobotnim popołudniem wokół rzemiosła, projektowania i sztuki użytkowej w zielonej przestrzeni skweru im. Ireny Sendlerowej na terenie Placu Grunwaldzkiego! Wspólnie spędziliśmy czas w niezwykle kreatywny sposób! Pod okiem Pana Kwiaciarza przygotowaliśmy w wazonach kwietne kompozycje rodem z lat 70., kiedy Wrocławskie Święto Kwiatów przeżywało swój rozkwit. Na warsztatach z linorytu odtwarzaliśmy wzory i ornamenty obecne w przestrzeni publicznej i poniemieckich kamienicach osiedla, a także drukowaliśmy na bawełniane torby replikę jednej z najpopularniejszych rzeźb na Grunwaldzie. Chwytaliśmy również ulotne wspomnienia w mobilnym studio portretowym, a każdy uczestnik i uczestniczka mógł_a zabrać ze sobą do domu foto-pamiątkę. Daliśmy upust naszej wyobraźni podczas dwóch współorganizowanych przy udziale studentów Akademii Sztuk Pięknych warsztatach – kolażu i odciskach natury. Przyszli projektanci i projektantki spędzili czas na kreatywnych zabawach i animacjach.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

Dodatkowo w ramach zadania zrealizowaliśmy działania badawcze i wydobywcze związane z tematyką projektu na terenie osiedla Plac Grunwaldzki i Wrocławia. W ramach ww. działań zrealizowaliśmy badanie ankietowe i rozmowy indywidualne z uczestnikami pikniku w dniu 15 lipca.

 

Zainteresowanym zadaliśmy 3 pytania, z których pierwsze dotyczyło najlepszego wydarzenia kulturalnego we Wrocławiu, w jakim brali_ły udział. Obok powtarzających się w odpowiedziach wszelkich spacerów i warsztatów artystycznych oraz kulinarnych, a także festiwali filmowych, w tym seansów na świeżym powietrzu, pojawiły się odpowiedzi jednostkowe, mówiące o wystawach sztuki w różnych dzielnicach Wrocławia czy zlocie harleyowców.

 

Drugie pytanie pozwalało popuścić wodze fantazji, pytaliśmy bowiem o wymarzone wydarzenie kulturalne na osiedlu Plac Grunwaldzki. Tutaj ponownie największą rolę odegrały warsztaty kreatywne, czy to ceramiczne, czy florystyczne oraz spacery, których tematyka oscylowała najczęściej wokół grunwaldzkiej flory i fauny. Odbiorcy zaproponowali m.in. spacery dendrologiczne, ornitologiczne, a nawet o bezkręgowcach. Wyrazili również chęć wzięcia udziału w piknikach sąsiedzkich, połączonych z pchlim targiem bądź wymianą przedmiotów oraz zorganizowania sąsiedzkiej wystawy artystycznej.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

Co najbardziej podobało się uczestniczkom i uczestnikom w Osiedlu dla Sztuki 2023? Większość bez zastanowienia odpowiadała – sąsiedzka atmosfera i warsztaty florystyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pozostałe proponowane tego dnia zajęcia, m.in. linorytu czy sitodruku. Czas spędzony przy stole sąsiedzkim również nie pozostał bez echa i pojawił się w wielu odpowiedziach.

 

Osoby korzystające z mobilnego studio portretowego również zmierzyły się z kilkoma pytaniami. Pierwsze z nich dotyczyło ich związku z osiedlem Plac Grunwaldzki. Większość ankietowanych to mieszkańcy Grunwaldu. Niektórzy z nich, jeśli w okolicy nie mieszkają, przebywają w niej często ze względu na studia lub pracę, a także fakt, że mieszkają tu członkinie i członkowie ich rodzin.

 

Drugie pytanie obejmowało wymarzone wydarzenie kulturalne odbiorców. Tu, ponownie, pojawiły się propozycje dotyczące warsztatów kreatywnych oraz wszelkich działań więziotwórczych. Wiele osób wyrażało potrzebę spotkań międzypokoleniowych, które pozwoliłyby im na poznanie swoich sąsiadów i wspólne zadbanie o Plac Grunwaldzki w przyjaznej atmosferze. Pojawiały się również odpowiedzi dotyczące inicjatywy jadłodzielniczej oraz zorganizowania gry miejskiej w celu bliższego poznania zamieszkiwanej przestrzeni.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

Tegoroczna edycja Osiedla dla sztuki to również udane współprace z partnerami i partnerkami. O włączenie osób z niepełnosprawnościami zadbała Fundacja na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”. Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu przygotował 2 warsztaty kreatywne, a o smaczny poczęstunek zadbał fyrtel.market, El Gordito i On Lemon. Dzięki redaktorowi z Akademickiego Radia LUZ można nas było słyszeć na antenie lokalnej rozgłośni.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

Archiwum

  • 2022
  • Czy sztuka i dizajn mogą być naszymi towarzyszkami w codziennym życiu? Jaką rolę odgrywają w przestrzeni publicznej na osiedlu i jak wpływają na nasze samopoczucie? Czy zmieniają rzeczywistość wokół nas i poprawiają jakość naszego życia, czy może są tylko dodatkami do naszego funkcjonowania w mieście?

     

    Pomysł na to, by na terenie osiedla Plac Grunwaldzki pojawiły się przykłady działań artystycznych, jest nieprzypadkowy. Naszą pierwszą przygodą ze społecznością Grunwaldu była organizacja sąsiedzkiego stołu na skwerze im. Ireny Sendlerowej, nad którym do dziś podziwiać możecie niezwykły mural, wykonany jako znak przyjaźni i prezent dla Wrocławia od Bredy – naszego miasta partnerskiego z Holandii. To właśnie to spotkanie umożliwiło nam poznanie mieszkanek i mieszkańców osiedla, którzy swoją serdecznością i otwartością sprawili, że pokochaliśmy tę część Wrocławia. Sentyment do murali, rzeźb i artystycznych obiektów w przestrzeni publicznej pozostał z nami do dzisiaj, a mural autorstwa Robina Nasa mijamy codziennie, idąc do naszego centrum.

     

    zdjęcie: Marta Sobala

     

    W 2022 roku wróciliśmy do tematu sztuki w przestrzeni publicznej, tym razem uruchamiając pilotażową edycję projektu „Osiedle dla sztuki”. Nasz pomysł był prosty: w rozmowy i wspólne kreatywne działania wokół tematu sztuki chcemy zaangażować mieszkanki i mieszkańców osiedla w różnym wieku, a dodatkowo stworzyć kolejną oś programową adresowaną także do osób z niepełnosprawnością oraz świeżo przybyłej do Wrocławia społeczności ukraińskiej.

     

    zdjęcie: Marta Sobala

     

    Pierwsza edycja „Osiedla dla sztuki” była dla nas okazją do powrotu do naszych korzeni – jako organizacja pozarządowa zaczynaliśmy właśnie od krzewienia i popularyzacji kultury i sztuki. Nasza Fundacja to w dużej mierze osoby, które swoją ścieżkę zawodową rozwijały właśnie w sektorze kulturalnym, a mocno uspołeczniony wymiar naszych działań wynika z potrzeby zaadresowania problemów i wyzwań społecznych, które obserwujemy wokół siebie – przede wszystkim na terenie osiedla Plac Grunwaldzki, ale i w szerszym ujęciu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

     

    Przestrzeń publiczna osiedla może być polem do zorientowanych na partycypację działań artystycznych –  w przypadku naszego osiedla przede wszystkim z uwagi na brak działającej tu galerii sztuki.

     

    Co odbyło się w ramach edycji pilotażowej? W ramach niniejszego zadania zrealizowaliśmy dziesięć wydarzeń adresowanych do mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, w tym:

     

    • 2 rodzinne warsztaty prowadzone przez Natalię Jerzak i Agatę Iżykowską-Uszczyk.
    • 2 rodzinne spacery – w tym jeden z audiodeskrypcją i drugi z tłumaczeniem na Polski Język Migowy;
    • 6 animacyjnych akcji podwórkowych na wybranych kwartałach osiedla.

     

    Dodatkowo w ramach zadania zrealizowaliśmy działania badawcze i wydobywcze związane z tematyką projektu i obecnością sztuki i działań artystycznych na terenie osiedla Plac Grunwaldzki. W ramach ww. działań zrealizowaliśmy badanie ankietowe adresowane do lokalnej społeczności oraz rozmowy indywidualne z mieszkańcami i mieszkankami podczas wydarzeń otwartych (tu m.in. podczas warsztatów zrealizowanych w ramach projektu oraz dodatkowo podczas sąsiedzkiego pikniku w dniu 10 września na terenie kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego).

     

    zdjęcie: Marta Sobala

Projekt „Osiedle dla sztuki” realizuje Fundacja Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.