Turystyka wytchnieniowa

Badanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami przeprowadzone przez PFRON wskazuje, że kultura, zainteresowanie, hobby, samorealizacja, czy szczęście, zajmują ostatnie miejsca w hierarchii potrzeb osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Rozmawiając z rodzicami dzieci z niepełnosprawnościami, wskazują oni, że w codziennej gonitwie, przygnieceni problemami i martwieniem się o zdrowie swoich dzieci, nie znajdują już przestrzeni na zajęcie się potrzebami, które sami diagnozują jako potrzeby o mniejszej ważności.

 

Staramy się tworzyć ofertę wydarzeń, by mogli odetchnąć, wziąć udział w dedykowanych im warsztatach i pomyśleć przez chwilę o sobie. Co najważniejsze, nie muszą oni w tym czasie martwić się o swoje dzieci, ponieważ są one obecne razem z nimi na wyjeździe i w tym samym czasie co rodzice, uczestniczą w przygotowanych dla nich zajęciach arteterapii lub w aktywnościach, które zapewniają im wykwalifikowane opiekunki i opiekunowie wytchnieniowi, dostępni dla rodzin przez cały pobyt.

fot. Marcin Trzpiot

Co oferujemy?

  • wycieczki w góry
  • wyjazdy wytchnieniowe
  • Góry to fantastyczna forma rehabilitacji i przestrzeń dla innowacyjnego podejścia do zagadnienia przerwy wytchnieniowej, przy czym nie każdy może sobie pozwolić na poznawanie gór i spędzanie w ten sposób wolnego czasu.

     

    Dlatego uruchomiliśmy program Łączą nas góry, w ramach którego organizujemy pełne emocji, serdecznych gestów, ale też bohaterskich czynów, górskie wyprawy po Sudetach, w których biorą wspólnie udział osoby z niepełnosprawnościami wraz z osobami zdrowymi. Pomysł jest prosty, a zarazem wyjątkowy: polega na organizowaniu wycieczek, w których można uczestniczyć całymi rodzinami – zasada ta dotyczy zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i naszych wolontariuszek i wolontariuszy.

     

    fot. Marcin Trzpiot

  • Organizujemy trzydniowe wyjazdy wytchnieniowe dla rodzin dotkniętych niepełnosprawnością. W czasie takich wypraw jest wiele okazji do rozmów, nawet na trudne tematy, związane ze zdrowiem, finansami czy brakiem czasu. Jeden temat pojawiał i przewijał się przy każdej rozmowie z naszymi uczestnikami, a mianowicie potrzeba odpoczynku i zadbania o siebie. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami borykają się z chronicznym zmęczeniem, często cały swój czas przeznaczając na opiekę nad nimi.

     

    Największą wartością takich wypraw stała jest okazja do przebywania i wysłuchania rodziców dzieci z niepełnosprawnością, o których rzadko mówi się w kontekście wykluczenia społecznego, a także obserwowanie, jak w dogodnych, przyjaznych warunkach, otrzymując pomoc, mogą cieszyć się czasem spędzonym wspólnie całą rodziną.

     

     

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu!