O projekcie

Od 2016 roku w ramach akcji „Lato na podwórku” spędzamy wakacje wspólnie z dziećmi na pięciu świdnickich podwórkach, na których potrzeba działań edukacyjnych i animacyjnych jest najbardziej widoczna. To nasz pomysł na to, jak pomóc dzieciom z powszechnym dziś problemem z nawiązywaniem relacji, a także sposób na inspirowanie i pobudzanie rozwoju ich umiejętności i talentów. Wykorzystujemy kontekst podwórka jako wspólnej przestrzeni, mającej duży potencjał integracyjny dla mieszkańców. W ramach „Lata na podwórku” przez całe wakacje na wybranych podwórkach w Świdnicy odbywają się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne, prowadzone przez doświadczony zespół pedagożek/ów, edukatorek/ów i animatorek/ów kultury.


Dołącz do zespołu Fundacji Ładne Historie i zostań animatorem/ką zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży podczas tegorocznej edycji Lata na podwórku w Świdnicy (lipiec-sierpień 2021)! 

Jeśli masz doświadczenie w prowadzeniu zajęć animacyjnych, działanie w plenerze widzisz jako ciekawe wyzwanie, jesteś osobą kreatywną, uważną, otwartą i podobnie jak my uważasz, że temat praw dziecka jest ważny – prześlij nam swój formularz aplikacyjny do dnia 13 kwietnia 2021.

Słoneczny dzień na świdnickim osiedlu. Na łące grupa młodzieży oraz animatorów i animatorek bawi się w przeciąganie liny. W tle za nimi białe bloki.
fot. Kalina Żaczek

Fundacja Ładne Historie to organizacja powołana w Świdnicy w wyniku współpracy grupy animatorów, artystów, kuratorów, aktywistów i promotorów kultury.
Naszym strategicznym celem jest kreowanie zmiany w myśleniu o edukacji kulturowej i społecznej, a także rozwijanie nowych narzędzi służących jej realizacji. Zróżnicowany program realizujemy z przekonania, że kultura ma nie tylko wzmacniać, integrować i budować lokalne społeczności, ale również wpływać na poprawę jakości i warunków, w których funkcjonują one na co dzień.

W związku ze zbliżającą się kolejną edycją Lata na podwórku poszukujemy do współpracy ANIMATOREK I ANIMATORÓW ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH.

Do Zespołu zaprosimy osoby, które:

 • posiadają wykształcenie kierunkowe: psychologia, pedagogika, animacja kultury i pokrewne (lub w trakcie studiów)  i/lub
 • ukończony kurs pedagogiczny/policealne studium animatorów kultury i/lub
 • udokumentowane doświadczenie w pracy animatora/ki kultury/czasu wolnego z dziećmi/młodzieżą
 • są niekarane
 • posiadają wykształcenie minimum średnie
 • mile widziane dodatkowe kursy, umiejętność korzystania z chusty Klanzy
 • posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów z dziećmi, młodzieżą i rodzicami
 • komunikują się w sposób nieoceniający, uważny, asertywny
 • są otwarte, pomysłowe, poszukują kreatywnych rozwiązań
 • znają gry i zabawy edukacyjne/ruchowe oraz potrafią dostosować je do wieku uczestnikczek/ów zajęć
 • są gotowe do pracy w plenerze
 • są dyspozycyjne od końca czerwca do końca sierpnia (10 tygodni), od poniedziałku do czwartku w godzinach popołudniowych (grafik do ustalenia)

Ze swojej strony oferujemy:

 • współpracę w oparciu o umowę cywilno-prawną na czas trwania projektu (10 tygodni)
 • elastyczny grafik, praca popołudniami w plenerze (na terenie Świdnicy)
 • współtworzenie szóstej już edycji projektu animacyjno-edukacyjnego Lato na podwórku
 • stawkę: 50 zł brutto/godzinę
 • szansę na zdobycie doświadczenia pracy animacyjnej w oparciu o autorskie karty edukacyjne
 • udział w projekcie skoncentrowanym wokół ważnego tematu, jakim są prawa dziecka
 • wsparcie koordynatorki projektu
 • udział w szkoleniach przygotowujących do pracy w ramach projektu

Osoby zainteresowane udziałem w rekrutacji prosimy o wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://forms.gle/h5HNxtWi4F9nFsLu8
Wybrane osoby zaprosimy na rozmowę rekrutacyjną w Świdnicy w drugiej połowie kwietnia.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu: kalina.zaczek@ladnehistorie.pl


Galeria


Archiwum

Edycja 2020

W 2020 roku już po raz piąty pojawiliśmy się z naszym programem ‘Lato na podwórku’ na świdnickich podwórkach, w ramach którego zaproponowaliśmy udział w zajęciach edukacyjnych dzieciom zamieszkującym okoliczne osiedla. Byliśmy obecni w pięciu lokalizacjach, od poniedziałku do piątku, niezależnie od pogody (w czasie deszczu chowaliśmy się u naszych gościnnych partnerów). Realizację zajęć oparliśmy o specjalnie do tego celu przygotowane, przez ekipę Dodizajnu, karty edukacyjne, skoncentrowane wokół tematu „Przyszłość”. Poza warsztatami animacyjnymi, prowadzonymi przed doświadczonych pedagogów i instruktorów, odbyło się również 10 wyjątkowych seansów plenerowego ‘Kina na kocach’, które zgromadziło liczną wielopokoleniową widownię. Edycja 2020 przyniosła również spełnienie naszych marzeń o międzypokoleniowym programie wolontariatu, w ramach którego działania podwórkowe wsparli słuchacze i słuchaczki świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz świdnicka młodzież, którzy zostali do tego przygotowani poprzez zaproszenie na cykl szkoleń.
Była to szczególna edycja, ponieważ jako jej kontynuację rozpoczęliśmy Projekt Przyszłość, który był odpowiedzią na skutki edukacji zdalnej. W ramach zajęć zaprosiliśmy uczniów i uczennice szkół podstawowych, do wspólnej nauki, odrabiania lekcji, zajęć kreatywnych prowadzonych przez doświadczone animatorki, w spokojnej, bezpiecznej atmosferze z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

‘Lato na podwórku’ oraz Projekt Przyszłość mogły się odbyć po raz kolejny dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Fundacji Lotto.

Edycja 2019

W 2019 roku po raz czwarty gościliśmy z projektem „Lato na podwórku” na wybranych podwórkach w Świdnicy, gdzie przez całe lato odbywały się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne różnego rodzaju, wszystkie prowadzone przez doświadczony zespół pedagogów i animatorów kultury. Od tego roku udało nam się działać aż w pięciu różnych lokalizacjach. To nasz pomysł na to, jak pomóc dzieciom z powszechnym dziś problemem z nawiązywaniem relacji, a także sposób na inspirowanie i pobudzanie rozwoju ich umiejętności i talentów. Wykorzystujemy kontekst podwórka jako wspólnej przestrzeni, mającej duży potencjał integracyjny dla mieszkańców. W ramach „Lata na podwórku” przez całe wakacje na wybranych podwórkach w Świdnicy odbywają się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne, prowadzone przez doświadczony zespół pedagożek/gów, edukatorek/ów i animatorek/ów kultury.

Działanie dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2018 rok.
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Wawel z Rodziną.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem projektu jest Agencja Pracy Smartwork.
Zapewnienie wkładów własnych do projektów oraz realizacja zajęć na dwóch nowych podwórkach jest możliwa dzięki wpłatom osób wspierających nas w ramach zbiórki internetowej i zbiórki publicznej do puszek, bardzo dziękujemy!

Edycja 2018

W 2018 roku, już po raz trzeci z rzędu, gościliśmy z projektem „Lato na podwórku” na wybranych podwórkach w Świdnicy, gdzie przez całe lato odbywały się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne różnego rodzaju, wszystkie prowadzone przez doświadczony zespół pedagogów i animatorów kultury. Zeszłoroczna edycja została zorganizowana we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Polityki Socjalnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W programie podwórkowych spotkań znalazły się zajęcia profilaktyczne, animacyjne, plastyczne, artystyczne, sensoryczne oraz sportowe adresowane do najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

„Lato na podwórku” to projekt z zakresu animacji kultury i rewitalizacji społecznej, którego zamysłem jest wykorzystanie metod animacyjnych i różnorodnych środków wyrazu artystycznego w procesie zmiany społecznej. Jednak przede wszystkim jest to projekt, w którym świdniczanie wspólnie robią coś wartościowego dla dzieci w swoim najbliższym otoczeniu. W 2018 roku animatorzy i wolontariusze odwiedzili podwórka aż 24 razy, z przygotowanych zajęć skorzystało ponad 400 dzieci, w wieku od 2 do kilkunastu lat. W ramach trzeciej edycji projektu przygotowaliśmy także specjalną ofertę szkoleń dla naszych animatorów i wolontariuszy, wspierając tym samym rozwój ich umiejętności i kompetencji.

Jak pracowaliśmy na świdnickich podwórkach? Naszym animatorom jak zwykle nie zabrakło kreatywnych pomysłów. Powstała indiańska wioska, wulkan, który naprawdę wybuchał, odbyły się wyścigi w workach, budowanie miasta z kartonów i tradycyjne gry podwórkowe. Dzieci uczyły się także tańca oraz języka angielskiego. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców, wolontariuszy i partnerów kultura w wielu przejawach znów zagościł w przestrzeni Świdnicy – przestrzeni nam najbliższej, codziennej, podwórkowej. Głęboko wierzymy, że właśnie dzięki tego typu inicjatywom możliwe jest budowanie społeczności opartej na empatii i więziach międzyludzkich, a zaangażowanie świdniczan motywuje nas do dalszej pracy z najmłodszymi.

Działanie było dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2018 rok.

Edycja 2017

Po raz drugi Lato zagościło na świdnickich podwórkach. Kreatywne zajęcia dla dzieci odbywały się bezpośrednio na podwórkach, na obszarach zdiagnozowanych jako trudne społecznie (ulica Przechodnia, ulica Gdyńska) oraz takich, które w toku realizacji projektu wskazywali nam sami mieszkańcy, ze względu na dużą ilość dzieci mieszkających w okolicy (Osiedle Zarzecze). Poprzez udział w zajęciach dzieci zyskały alternatywę dla spędzania wolnego czasu w wakacje. Była to też okazja do integracji, poznawania się nawzajem i zdobywania nowych umiejętności.

Nowym elementem projektu były również wyjazdy do miejsc ważnych dla polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Dzięki realizacji projektu dzieci ze świdnickiej placówki SPDC Serce pojechały na Wawel oraz do Hydropolis, dzieci z Sokołowska pod Wałbrzychem miały okazję zobaczyć
wrocławskie Humanitarium a dzieci z Lądka Zdroju odwiedziły Teatr Lalek i Muzeum Pana Tadeusza. Program wyjazdów każdorazowo był dostosowany do zgłaszanych nam przez opiekunów preferencji. Dodatkowo świdniccy seniorzy mieli możliwość wzięcia udziału w spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który odbył się w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Edycja 2016

Projekt „Lato na podwórku” ma na celu zainicjowanie działań z zakresu animacji i edukacji kulturalnej oraz upowszechniania kultury, wspierających proces wyrównywania szans w dostępie do kultury i edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży ze Świdnicy, w tym zwłaszcza z tych, które pochodzą z trudnych społecznie środowisk. Działaniami objęliśmy cztery wybrane podwórka w centrum Świdnicy, na których z naszej oferty mogło skorzystać jak najwięcej dzieci. W ramach projektu skupiliśmy się na organizowaniu ciekawych i wartościowych działań animacyjnych, edukacyjnych i artystycznych dla dzieci, ale przy tej okazji poznaliśmy ich rodziców i innych mieszkańców okolicznych osiedli, dzięki czemu mogliśmy bliżej poznać ich sytuację, potrzeby, problemy oraz wyzwania dnia codziennego. Obserwacja sposobu ich funkcjonowania oraz przeprowadzone z nimi rozmowy stanowiły dla nas ważny element diagnozy, niezbędny w procesie rewitalizacji społecznej w tych konkretnych obszarach. Wszędzie spotykaliśmy się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem, odzew na prowadzone działania był bardzo pozytywny. Udział we wszystkich zajęciach miał otwartą formułę, każdy mógł się przyłączyć, wszystkie zajęcia odbywały się bezpłatnie. Na podwórkach, na których planowaliśmy w danym tygodniu działania, 2 – 3 dni wcześniej wieszaliśmy charakterystyczne plakaty z żółtym misiem i balonikami. Zapewniliśmy również poczęstunek podczas animacji – były bowiem podwórka, gdzie dzieci przychodziły do nas po prostu głodne. Zawsze na miejscu staraliśmy się więc mieć kanapki, lemoniadę i owoce. Regularne pojawianie się na kilku wybranych podwórkach pozwoliło nam nawiązać przyjaźnie, zdobyć zaufanie rodziców, poznać kontekst lokalny oraz sytuację danej mikrospołeczności.

W ramach projektu zrealizowaliśmy 150 godzin animacji. Przez całe wakacje z naszej oferty skorzystało niemal 200 dzieci. Dla wielu spośród tych dzieci był to jedyny kontakt z kulturą przez całe wakacje. W ramach naszych podwórkowych zajęć odbyły się min. warsztaty budowania z kartonów, lekcje tańca, konkursy talentów, animacje typu klanza, gry i zabawy podwórkowe, pikniki sąsiedzkie, zajęcia plastyczne, projekcje filmowe. Wszystkie te zajęcia spełniały funkcję integracyjną, jednocześnie pozwalając na rozwijanie nowych umiejętności i talentów oraz naukę funkcjonowania w otoczeniu społecznym. Przeprowadzona przez nas diagnoza nie skończyła się na etapie researchu, można powiedzieć, że prowadziliśmy ją przez cały czas trwania projektu, poznając coraz lepiej środowisko, w którym pracowaliśmy, zdobywając zaufanie. Zdobyte w ten sposób informacje pomogą nam lepiej planować działania w kolejnych latach, tak aby były adekwatne do potrzeb i oczekiwań naszych odbiorców i abyśmy mogli docierać z nimi do tych najbardziej potrzebujących.

Projekt był realizowany w ramach dofinansowania przyznanego przez Gminę Miasto Świdnica.

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Gminy Miasta Świdnica ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2020 rok.

Facebook: https://www.facebook.com/LatoNaPodworku/
Instagram: https://www.instagram.com/LatoNaPodworku/