ZACZAROWANY ŚWIAT PODWÓREK

Od niemal sześciu lat – za pierwszym razem jeszcze jako grupa nieformalna, a następnie już jako fundacja – w ramach akcji „Lato na podwórku” spędzamy wakacje wspólnie z dziećmi na czterech świdnickich podwórkach. Tam, gdzie potrzeba działań edukacyjnych i animacyjnych jest według nas najbardziej widoczna. To nasz pomysł na to, jak pomóc dzieciom, które na co dzień mają trudności w nawiązywaniu relacji, które dodatkowo zostały wzmocnione rokiem szkolnym spędzonym na zdalnej edukacji. To także sposób na inspirowanie i pobudzanie rozwoju ich umiejętności i talentów. 

Co roku w tych miejscach, pomiędzy blokami i kamienicami, udaje nam się wyczarowywać przyjazną, barwną i bezpieczną dla wszystkich przestrzeń. Zależy nam na stworzeniu sytuacji, w której ludzie czują się dobrze, mogą się wspólnie uczyć i doświadczać kultury, mają szansę się poznać, dzięki czemu uczą się odpowiedzialności za swoje otoczenie i czują się w nim bezpiecznie. 

„Lato na podwórku” to przestrzeń, w której każdy jest mile widziany.

Na „naszych” podwórkach w czasie zajęć nie ma dzieci zatopionych w telefonach komórkowych i tabletach – tam dzieci tańczą, projektują, grają w podwórkowe gry, malują, muzykują, uczą się nowych rzeczy. Podwórko staje się ponownie przestrzenią do spotkania, rozmowy, serdecznych gestów i przestrzenią do kształtowania i wyrażania dziecięcej wyobraźni. Dotyczy to nie tylko dzieci – razem z nimi przychodzą do nas dorośli: rodzice, opiekunowie, dziadkowie, sąsiedzi. To właśnie z myślą o nich tegoroczne działania chcemy uzupełnić o międzypokoleniowe kino podwórkowe, które pozwoli nam na jeszcze lepsze wykorzystanie wspólnoto-twórczego potencjału naszego projektu. Ponadto, po raz trzeci w historii projektu, chcemy poszerzyć program, zapraszając młodych odbiorców i odbiorczynie kultury na cykliczne warsztaty kreatywne, realizowane wiosną i jesienią w miejskiej bibliotece i – po raz drugi – również w wybranych świetlicach wiejskich.

Słoneczny dzień. Grupa dzieci i animatorek bawi się pod kolorową chustą animacyjną. Na środku szeroko uśmiechnięty chłopiec w okularach przeciwsłonecznych.
Fot. Kalina Żaczek

PRAWA DZIECKA motywem przewodnim tegorocznej edycji

Tegoroczną edycję projektu zaplanowaliśmy wokół tematu praw dziecka. Zagadnienie to uważamy za szczególnie ważne w kontekście naszego projektu i roli, jaką odgrywa w rozwoju najmłodszych mieszkańców_nek Świdnicy. 

Spotkania na podwórkach i w świetlicach to przestrzeń, w której zależy nam na budowaniu bezpiecznej atmosfery wzajemnego zaufania, sprzyjającej jednoczesnej nauce i zabawie, jak również zaistnieniu relacji dziecko – mądry dorosły. Ta z kolei otwiera szansę na dialog, w którym dziecko otrzymuje uwagę i zrozumienie i ma możliwość dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, odczuciami, pomysłami oraz trudnościami, które napotyka.

Wspólnie z uczestnikami_czkami naszych działań przyjrzymy się tak ważnemu obszarowi, jakim są prawa dziecka oraz ich egzekwowanie. Szczególnie istotne jest, aby przede wszystkim to same dzieci miały wiedzę na temat tego, jakie prawa im przysługują i jakie istnieją narzędzia, aby je chronić. Korzystając z wiedzy i doświadczenia edukatorów Fundacji Go’n’act specjalizującej się m.in. w edukacji dot. praw dziecka wybraliśmy kluczowe zagadnienia dla tego obszaru i skonsultujemy z nimi metody, które zostaną opracowane i zawarte w kartach edukacyjnych przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan z dodizajnu, tak, aby trafnie odpowiedzieć na aktualne potrzeby naszej podwórkowej grupy odbiorców.

W celu stopniowego wprowadzania grupy docelowej w temat i zadbania o odpowiednią ilość czasu każdy tydzień Lata na podwórku poświęcony zostanie jednemu prawu. Dodatkowo całą edycję rozpoczniemy od tego, czym one w ogóle są i co oznacza ‘mieć prawo’. Natomiast cykl zajęć zakończymy zajęciami poświęconymi narzędziom, które pomagają chronić prawa oraz wyposażymy dzieci w wiedzę o tym, gdzie mogą się zgłaszać, kiedy ich prawa są naruszane, w tym m.in. poprzez stworzenie indywidualnych kręgów zaufania. A to wszystko poprzez ćwiczenia i interaktywne metody aktywizujące, które w sposób atrakcyjny i angażujący zaproszą odbiorców Lata na podwórku w świat praw dziecka. Zależy nam również, aby wspólne działania przez 10 tygodni zaowocowały wypracowaniem podwórkowego Kodeksu Praw Dziecka, którego autorami będą nasi najmłodsi podwórkowicze i który zostanie z nami już na stałe.

Fot. Kalina Żaczek

W ramach zajęć podwórkowych, poza blokiem bazującym na prawach dziecka i kartach edukacyjnych, chcemy wprowadzić warsztaty relaksacji i uważności dla dzieci i młodzieży. Celem tej inicjatywy jest wygospodarowanie czasu i stworzenie sprzyjających warunków dla uczestników_czek do zatrzymania się, wyciszenia oraz możliwości skoncentrowania się na swoich emocjach i nazwania ich. Warsztaty prowadzone przez przeszkolone do tego animatorki_ów służyć będą wyposażeniu młodych mieszkańców i mieszkanki świdnickich osiedli w umiejętność zadbania o swoje samopoczucie poprzez obserwację i doświadczanie tego, co ich/je otacza, czyli przedmiotów, przyrody i innych ludzi, jak i tego, co dzieje się w nich samych, czyli odczuć z ciała, myśli, czy emocji. Dzieci bardzo szybko dostosowują się do życia w biegu, które jest typowe dla współczesnego świata i tracą swój dziecięcy zachwyt i ciekawość tego, co wokół nich. Efektem tego może być rozkojarzenie, nerwowość i narastające napięcie, które z kolei może skutkować trudnościami w szkole i w relacjach rówieśniczych oraz poczucie zagubienia i osamotnienia. Poprzez wprowadzenie na podwórka czasu na chwilę zatrzymania i rozluźnienia stworzymy uczestnikom przestrzeń na zrozumienie, że emocje są naturalną częścią naszego życia i jak można sobie z nimi poradzić, a tym samym polepszenie relacji z rówieśnikami, poprawę koncentracji oraz kreatywności.

W tym roku spotkamy się na czterech świdnickich podwórkach:

  • Podwórko przy ul. Gdyńskiej
  • Podwórko przy ul. Kopernika / Okrężna
  • Podwórko przy ul. Prądzyńskiego
  • Skwer Galla Anonima

Więcej: https://ladnehistorie.pl/lato-na-podworku/lato-2021/

W piątki organizujemy otwarte warsztaty dla młodzieży!

Szczegóły: https://ladnehistorie.pl/lato-na-podworku/pumptrack/

A w piątkowe wieczory zapraszamy na Letnie Kino Na Kocach!

Program i opisy filmów znajdziecie na stronie: https://ladnehistorie.pl/lato-na-podworku/kino/


Regulamin zajęć Lato na podwórku – do pobrania:

LATO NA PODWÓKU_Regulamin (93 KB, PDF)


Galeria


Archiwum

Edycja 2020

W 2020 roku już po raz piąty pojawiliśmy się z naszym programem ‘Lato na podwórku’ na świdnickich podwórkach, w ramach którego zaproponowaliśmy udział w zajęciach edukacyjnych dzieciom zamieszkującym okoliczne osiedla. Byliśmy obecni w pięciu lokalizacjach, od poniedziałku do piątku, niezależnie od pogody (w czasie deszczu chowaliśmy się u naszych gościnnych partnerów). Realizację zajęć oparliśmy o specjalnie do tego celu przygotowane, przez ekipę Dodizajnu, karty edukacyjne, skoncentrowane wokół tematu „Przyszłość”. Poza warsztatami animacyjnymi, prowadzonymi przed doświadczonych pedagogów i instruktorów, odbyło się również 10 wyjątkowych seansów plenerowego ‘Kina na kocach’, które zgromadziło liczną wielopokoleniową widownię. Edycja 2020 przyniosła również spełnienie naszych marzeń o międzypokoleniowym programie wolontariatu, w ramach którego działania podwórkowe wsparli słuchacze i słuchaczki świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz świdnicka młodzież, którzy zostali do tego przygotowani poprzez zaproszenie na cykl szkoleń.
Była to szczególna edycja, ponieważ jako jej kontynuację rozpoczęliśmy Projekt Przyszłość, który był odpowiedzią na skutki edukacji zdalnej. W ramach zajęć zaprosiliśmy uczniów i uczennice szkół podstawowych, do wspólnej nauki, odrabiania lekcji, zajęć kreatywnych prowadzonych przez doświadczone animatorki, w spokojnej, bezpiecznej atmosferze z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

‘Lato na podwórku’ oraz Projekt Przyszłość mogły się odbyć po raz kolejny dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Fundacji Lotto.

Edycja 2019

W 2019 roku po raz czwarty gościliśmy z projektem „Lato na podwórku” na wybranych podwórkach w Świdnicy, gdzie przez całe lato odbywały się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne różnego rodzaju, wszystkie prowadzone przez doświadczony zespół pedagogów i animatorów kultury. Od tego roku udało nam się działać aż w pięciu różnych lokalizacjach. To nasz pomysł na to, jak pomóc dzieciom z powszechnym dziś problemem z nawiązywaniem relacji, a także sposób na inspirowanie i pobudzanie rozwoju ich umiejętności i talentów. Wykorzystujemy kontekst podwórka jako wspólnej przestrzeni, mającej duży potencjał integracyjny dla mieszkańców. W ramach „Lata na podwórku” przez całe wakacje na wybranych podwórkach w Świdnicy odbywają się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne, prowadzone przez doświadczony zespół pedagożek/gów, edukatorek/ów i animatorek/ów kultury.

Działanie dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2018 rok.
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Wawel z Rodziną.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem projektu jest Agencja Pracy Smartwork.
Zapewnienie wkładów własnych do projektów oraz realizacja zajęć na dwóch nowych podwórkach jest możliwa dzięki wpłatom osób wspierających nas w ramach zbiórki internetowej i zbiórki publicznej do puszek, bardzo dziękujemy!

Edycja 2018

W 2018 roku, już po raz trzeci z rzędu, gościliśmy z projektem „Lato na podwórku” na wybranych podwórkach w Świdnicy, gdzie przez całe lato odbywały się bezpłatne animacje i zajęcia edukacyjne różnego rodzaju, wszystkie prowadzone przez doświadczony zespół pedagogów i animatorów kultury. Zeszłoroczna edycja została zorganizowana we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Polityki Socjalnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W programie podwórkowych spotkań znalazły się zajęcia profilaktyczne, animacyjne, plastyczne, artystyczne, sensoryczne oraz sportowe adresowane do najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

„Lato na podwórku” to projekt z zakresu animacji kultury i rewitalizacji społecznej, którego zamysłem jest wykorzystanie metod animacyjnych i różnorodnych środków wyrazu artystycznego w procesie zmiany społecznej. Jednak przede wszystkim jest to projekt, w którym świdniczanie wspólnie robią coś wartościowego dla dzieci w swoim najbliższym otoczeniu. W 2018 roku animatorzy i wolontariusze odwiedzili podwórka aż 24 razy, z przygotowanych zajęć skorzystało ponad 400 dzieci, w wieku od 2 do kilkunastu lat. W ramach trzeciej edycji projektu przygotowaliśmy także specjalną ofertę szkoleń dla naszych animatorów i wolontariuszy, wspierając tym samym rozwój ich umiejętności i kompetencji.

Jak pracowaliśmy na świdnickich podwórkach? Naszym animatorom jak zwykle nie zabrakło kreatywnych pomysłów. Powstała indiańska wioska, wulkan, który naprawdę wybuchał, odbyły się wyścigi w workach, budowanie miasta z kartonów i tradycyjne gry podwórkowe. Dzieci uczyły się także tańca oraz języka angielskiego. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców, wolontariuszy i partnerów kultura w wielu przejawach znów zagościł w przestrzeni Świdnicy – przestrzeni nam najbliższej, codziennej, podwórkowej. Głęboko wierzymy, że właśnie dzięki tego typu inicjatywom możliwe jest budowanie społeczności opartej na empatii i więziach międzyludzkich, a zaangażowanie świdniczan motywuje nas do dalszej pracy z najmłodszymi.

Działanie było dofinansowane jest ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2018 rok.

Edycja 2017

Po raz drugi Lato zagościło na świdnickich podwórkach. Kreatywne zajęcia dla dzieci odbywały się bezpośrednio na podwórkach, na obszarach zdiagnozowanych jako trudne społecznie (ulica Przechodnia, ulica Gdyńska) oraz takich, które w toku realizacji projektu wskazywali nam sami mieszkańcy, ze względu na dużą ilość dzieci mieszkających w okolicy (Osiedle Zarzecze). Poprzez udział w zajęciach dzieci zyskały alternatywę dla spędzania wolnego czasu w wakacje. Była to też okazja do integracji, poznawania się nawzajem i zdobywania nowych umiejętności.

Nowym elementem projektu były również wyjazdy do miejsc ważnych dla polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Dzięki realizacji projektu dzieci ze świdnickiej placówki SPDC Serce pojechały na Wawel oraz do Hydropolis, dzieci z Sokołowska pod Wałbrzychem miały okazję zobaczyć
wrocławskie Humanitarium a dzieci z Lądka Zdroju odwiedziły Teatr Lalek i Muzeum Pana Tadeusza. Program wyjazdów każdorazowo był dostosowany do zgłaszanych nam przez opiekunów preferencji. Dodatkowo świdniccy seniorzy mieli możliwość wzięcia udziału w spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który odbył się w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Edycja 2016

Projekt „Lato na podwórku” ma na celu zainicjowanie działań z zakresu animacji i edukacji kulturalnej oraz upowszechniania kultury, wspierających proces wyrównywania szans w dostępie do kultury i edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży ze Świdnicy, w tym zwłaszcza z tych, które pochodzą z trudnych społecznie środowisk. Działaniami objęliśmy cztery wybrane podwórka w centrum Świdnicy, na których z naszej oferty mogło skorzystać jak najwięcej dzieci. W ramach projektu skupiliśmy się na organizowaniu ciekawych i wartościowych działań animacyjnych, edukacyjnych i artystycznych dla dzieci, ale przy tej okazji poznaliśmy ich rodziców i innych mieszkańców okolicznych osiedli, dzięki czemu mogliśmy bliżej poznać ich sytuację, potrzeby, problemy oraz wyzwania dnia codziennego. Obserwacja sposobu ich funkcjonowania oraz przeprowadzone z nimi rozmowy stanowiły dla nas ważny element diagnozy, niezbędny w procesie rewitalizacji społecznej w tych konkretnych obszarach. Wszędzie spotykaliśmy się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem, odzew na prowadzone działania był bardzo pozytywny. Udział we wszystkich zajęciach miał otwartą formułę, każdy mógł się przyłączyć, wszystkie zajęcia odbywały się bezpłatnie. Na podwórkach, na których planowaliśmy w danym tygodniu działania, 2 – 3 dni wcześniej wieszaliśmy charakterystyczne plakaty z żółtym misiem i balonikami. Zapewniliśmy również poczęstunek podczas animacji – były bowiem podwórka, gdzie dzieci przychodziły do nas po prostu głodne. Zawsze na miejscu staraliśmy się więc mieć kanapki, lemoniadę i owoce. Regularne pojawianie się na kilku wybranych podwórkach pozwoliło nam nawiązać przyjaźnie, zdobyć zaufanie rodziców, poznać kontekst lokalny oraz sytuację danej mikrospołeczności.

W ramach projektu zrealizowaliśmy 150 godzin animacji. Przez całe wakacje z naszej oferty skorzystało niemal 200 dzieci. Dla wielu spośród tych dzieci był to jedyny kontakt z kulturą przez całe wakacje. W ramach naszych podwórkowych zajęć odbyły się min. warsztaty budowania z kartonów, lekcje tańca, konkursy talentów, animacje typu klanza, gry i zabawy podwórkowe, pikniki sąsiedzkie, zajęcia plastyczne, projekcje filmowe. Wszystkie te zajęcia spełniały funkcję integracyjną, jednocześnie pozwalając na rozwijanie nowych umiejętności i talentów oraz naukę funkcjonowania w otoczeniu społecznym. Przeprowadzona przez nas diagnoza nie skończyła się na etapie researchu, można powiedzieć, że prowadziliśmy ją przez cały czas trwania projektu, poznając coraz lepiej środowisko, w którym pracowaliśmy, zdobywając zaufanie. Zdobyte w ten sposób informacje pomogą nam lepiej planować działania w kolejnych latach, tak aby były adekwatne do potrzeb i oczekiwań naszych odbiorców i abyśmy mogli docierać z nimi do tych najbardziej potrzebujących.

Projekt był realizowany w ramach dofinansowania przyznanego przez Gminę Miasto Świdnica.

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Edukacja Kulturalna 2021 oraz środków Gminy Miasta Świdnica ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu w ramach realizacji zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Miasto Świdnica na 2021 rok.

Facebook: https://www.facebook.com/LatoNaPodworku/
Instagram: https://www.instagram.com/LatoNaPodworku/