Oddychaj z kulturą to cykl bezpłatnych, cotygodniowych warsztatów arteterapii i filmoterapii, przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i ich rodzicach oraz opiekunach.

Zielona grafika, po środku napis: Cykl warsztatów muzykoterapii i filmoterapii. Poniżej dopisek: dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów. U dołu grafiki pasek z logotypami organizatorów.

Warsztaty arteterapii

Świdnica

warsztaty w godzinach między 15:30 a 18:30

 • 1 spotkanie – 7 października
 • 2 spotkanie – 14 października
 • 3 spotkanie – 21 października
 • 4 spotkanie – 28 października

Dzierżoniów

warsztaty w godzinach między 16:00 a 19:00

 • 1 spotkanie – 8 listopada 
 • 2 spotkanie – 15 listopada 
 • 3 spotkanie – 22 listopada
 • 4 spotkanie – 29  listopada

W programie: 

WARSZTATY FILMOTERAPII  dla rodziców i opiekunów – podczas każdego spotkania ZAPEWNIAMY OPIEKĘ WYTCHNIENIOWĄ PODOPIECZNYM (dzieciom i osobom dorosłym z niepełnosprawnościami), którzy równolegle uczestniczyć będą w WARSZTATACH ARTETERAPII 

WARSZTATY FILMOTERAPII   spotkania  filmowe wraz z dyskusją po zakończonym seansie.
WARSZTATY ARTETERAPII – zajęcia muzykoterapeutyczne w czasie których zostaną wykorzystane metody i techniki muzykoterapii kreatywnej  oraz techniki relaksacyjne.

Gdzie?

 • ŚWIDNICA – Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Rynek 43
 • DZIERŻONIÓW –  Zakład Aktywności Zawodowej, Parkowa 4i 

Dla kogo?

 • Warsztaty arteterapii dla dzieci i dorosłych osób  z niepełnosprawnościami.
 • Warsztaty filmoterapii dla rodziców i opiekunów dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami  

Zapraszamy do zapisów przez formularz elektroniczny:

Więcej informacji:

koordynatorka projektu Sylwia Świerczyńska, 
telefon: +48 531 866 532, 
mail: sylwia.swierczynska@ladnehistorie.pl 

Regulamin warsztatów: bit.ly/RegulaminWARSZTATOWarteterapii2022

Wyprawa Silnych Kobiet

W tegorocznej, nowej odsłonie projektu Oddychaj z kulturą 2022, odbyła się, już Wyprawa Silnych Kobiet (20-22 maja), na którą zaprosiliśmy Mamy wraz ze swoimi dziećmi z niepełnosprawnościami. Spędziliśmy wspólnie trzy dni w Szklarskiej Porębie, rozmawiając, odpoczywając i biorąc udział w dedykowanych naszym uczestniczkom warsztatach wzmacniających. 


Archiwum

2021

Projekt Odetchnij z kulturą stworzyliśmy, by zapewnić uczestnikom i uczestniczkom aktywną opiekę wytchnieniową, w taki sposób by z różnorodnych form arteterapii mogły korzystać zarówno osoby niepełnosprawne jak i ich opiekunowie i całe rodziny. Warsztaty plastykoterapii czy choreoterapii dla dzieci i młodzieży odbywały się równolegle do warsztatów filmoterapii dedykowanych rodzicom. Takie rozwiązanie dało obu zainteresowanym stronom możliwość komfortowego udziału w zajęciach. Poprzez nasze działania chcieliśmy zatroszczyć się również o rodziców, niemogących na co dzień pozwolić sobie na uczestnictwo w podobnych wydarzeniach.

Koncerty

Projekt rozpoczął się w lipcu od wydarzeń muzycznych. Przygotowaliśmy koncerty plenerowe dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej, odbywające się w ogrodach na terenie ich placówek.

Zagrali:

 • Paweł Lisiecki Quartet – 7 lipca, godzina 12:00 – DPS – Świebodzice
 • Jacek Szreniawa Trio – 13 lipca, godzina 10:30 – DPS Jaszkotle
 • Andrzej Michalak Quartet – 19 lipca, godzina 14:00 – DPS Szklarska Poręba

Dodatkowy koncert dla rodzin

Dzięki współpracy z Fundacją Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej zaplanowaliśmy otwarty koncert jazzowy w Bukowcu, na który zaprosiliśmy wszystkich uczestników projektu Łączą nas góry wraz z ich rodzinami i opiekunami, a także partnerów i przyjaciół naszej Fundacji.

Wystąpił:

 • Jerzy Kaczmarek Quartet – 10 lipca (sobota) 16:00 – Bukowiec Dolina Pałaców i Ogrodów

Warsztaty arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami

Jesienią 2021 roku odbyły się warsztaty arteterapii. Warsztaty poprowadzili animatorzy kultury i fizjoterapeuci, posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnościami. Zajęcia odbywały się według wcześniej przygotowanych scenariuszy, które uwzględniały: plastykoterapię – malowanie pędzlem, palcami, dłońmi, nicią/sznurkiem, malarstwo „gestu” (action painting), techniki rysunkowe, odbitka (kalkografia, monotypia itp. techniki graficzne), collage, formy rzeźbiarskie, przestrzenne, instalacje, biżuteria artystyczna oraz choreoterapię (z wykorzystaniem ruchu): – gest, ruch i taniec (swobodny, naturalny); inspirowany dźwiękami i muzyką taniec twórczy pochodzący z własnego ciała, „taniec wnętrza”, rozumiany nie w kategoriach figur i kroków, a raczej ruchu i ekspresji, – improwizacje ruchowe — ilustrowanie ruchem treści słyszanej melodii.

Galeria: arteterapia

Warsztaty filmoterapii dla rodziców/opiekunów

Równolegle do warsztatów arteterapii odbywały się warsztaty filmoterapii, mające na celu m.in. uświadomienie, że dbanie o siebie i potrzeby rodzica jest tak samo ważne, jak dbanie o dziecko. Każdemu spotkaniu towarzyszył pokaz filmu.

warsztaty we Wrocławiu
warsztaty w Świdnicy

Wspólne warsztaty muzykoterapii

Blok wspólny dzieci z rodzicami. Zorganizowaliśmy warsztaty, na których przy pomocy dźwięku wprowadziliśmy rodziny w stan relaksacji, pomogliśmy odprężyć się, zmniejszyć napięcia. Chcieliśmy dać szansę naszym uczestnikom i uczestniczkom na wspólne kąpiele w dźwiękach, relaksację w bezpiecznie zorganizowanej przestrzeni, poradzenie sobie z emocjami poprzez wyciszenie, wsłuchanie się w siebie. Słuchanie dźwięków natury oraz muzyki poważnej, która przez wielu naukowców wskazywana jest jako skuteczna forma terapii, było dopełnieniem dwóch wcześniejszych bloków.

Galeria: muzykoterapia


Raport ewaluacyjny 2021 do pobrania


Organizatorem projektu „Odetchnij z kulturą” jest Fundacja Ładne Historie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Działanie finansują także: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Fundusz Feministyczny Fem Fund, Fundacja BGK Skrzydła dla Mamy

Logotyp programu kultura dostępna
Polskie godło i flaga
Logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Herb Powiatu Świdnickiego
Logotyp Funduszu Feministycznego
Logotyp Fundacji BGK