Realizację projektu rozpoczęliśmy od stworzenia zestawu edukacyjnego „Zaczyna się we Wrocławiu”, w ramach którego przygotowaliśmy Pigułkę wiedzy o Sympozjum, Mapę Sympozjum oraz pakiet Scenariuszy działań Sympozjum.
W Pigułce wiedzy o Sympozjum zebraliśmy najważniejsze informacje na temat Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 – krótkie kalendarium, nazwiska twórców, kontekst organizacji przedsięwzięcia, a także przyczyny, dla których większość projektów nie doczekała się realizacji w przestrzeni Wrocławia. W Mapie Sympozjum prezentujemy wybrane projekty stworzone przez artystki i artystów podczas sympozjalnych spotkań. Dla części z nich już w 1970 roku została wybrana lokalizacja – stąd konkretne punkty osadzone na mapie naszego miasta. Część koncepcji opisaliśmy, by stanowiły dla odbiorców inspirację do samodzielnego zwiedzania Wrocławia ich tropem. Sympozjalne prace i koncepcje, które nie doczekały się realizacji lub zrealizowane zostały w niewielkiej części po 1970 roku, stały się punktem wyjścia do stworzenia Scenariuszy działań Sympozjum, które adresujemy do różnych grup wiekowych. Narzędzie zostało zaprojektowane jako wsparcie w procesie edukacji formalnej i nieformalnej. Scenariuszy można używać swobodnie, traktując je jako inspirację do działań animacyjnych w szkole, na podwórku, w ośrodku kultury, centrum aktywności lokalnej, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, bibliotece, a także w domu – zwłaszcza teraz, gdy edukację realizujemy zdalnie.
Ciekawi Was jak możecie skorzystać z pakietu materiałów edukacyjnych, które przygotowaliśmy? Niniejsza wideorozmowa z twórczyniami zestawu, które odpowiedziały na pytania o jego poszczególnych częściach i sposobach pracy z nimi, a szczególnie wykorzystywaniu do aktywności animacyjnych i edukacyjnych scenariuszy działań na pewno Wam pomoże. Autorki materiałów, czyli Magdalena Kreis, Anna Krukowska, Natalia Romaszkan oraz Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy oraz koordynatorka działań edukacyjnych grupy roboczej Sympozjum Wrocław 70/20, Anna Bieliz przedstawią możliwe do przeprowadzenia z użyciem zestawu edukacyjnego działania: warsztaty, spacery czy inne aktywności.
Przygotowane przez nas narzędzia zostały zaprojektowane w przejrzysty sposób przez grafika Mariana Misiaka, a zebraną w nich wiedzę prezentujemy w przystępny dla różnych grup wiekowych sposób. Sprawdźcie sami – wszystkie udostępniliśmy na wolnej licencji, są więc dostępne do pobrania i upowszechniania w dowolny sposób!
projekt graficzny: Marian Misiak
projekt graficzny: Marian Misiak
projekt graficzny: Marian Misiak
Rozwinięciem i uzupełnieniem zestawu edukacyjnego „Zaczyna się we Wrocławiu” jest zestaw działań, które zrealizowaliśmy wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia:
Śniadania z Sympozjum to dwie akcje, które zrealizowaliśmy „zdalnie”, zapraszając naszych odbiorców do śniadaniowania z Sympozjum w ich domach. Zaproszone przez nas do współpracy pasjonatki kultury kulinarnej – Dominika Józala i Iza Wiśniewska – przygotowały zestaw posiłków na początek dnia, inspirowanych wybranymi pracami z Sympozjum. Także tymi, które we Wrocławiu się znajdują! Zebrane przez nie przepisy zostały opracowane w oparciu o następujące założenia: wszystkie niezbędne produkty mają być łatwo i powszechnie dostępne – także w kontekście ekonomicznym, przygotowanie potraw nie wymaga specjalnego sprzętu czy umiejętności, a realizowana przez nas akcja promowała wykorzystanie lokalnych i sezonowych produktów (w imię filozofii less waste!) oraz sąsiedzkie wsparcie dla osiedlowych usług. Akcję zrealizowaliśmy w dwóch osiedlowych odsłonach: na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim oraz na Szczepinie i Popowicach.
projekt graficzny: Marian Misiak
Sytuacja zagrożenia pandemicznego wiąże się z obostrzeniami dotyczącymi funkcjonowania w przestrzeni publicznej i my – organizatorzy i promotorzy kultury – bezpieczeństwo naszych odbiorców zawsze stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego też planowane działania plenerowe w ramach projektu „Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat poźniej” zrealizowaliśmy w oparciu o aktualne wytyczne i rekomendacje
Pierwszą z inicjatyw zaplanowanych na drugą połowę roku było Sympozjum 70/20 na moim podwórku, czyli dwa cykle warsztatowe prowadzone we współpracy z lokalnymi podmiotami na Szczepinie, Popowicach, Ołbinie i Placu Grunwaldzkim. W naszych projekcie odnieśliśmy się do wyników konsultacji „rewitalizacja NOWA”, w ramach której poznaliśmy lokalną sytuację poszczególnych osiedli Wrocławia. W ramach warsztatów wrócimy do tematu planowania przestrzeni wrocławskich osiedli, ich potrzeb i problemów, a wreszcie koncepcji dotyczących ich przyszłości – ramą czasową dla naszej pracy będzie rok 2070 na wrocławskich osiedlach.
projekt graficzny: Marian Misiak
Cykl ten podzieliliśmy na dwie części:
Do poprowadzenia warsztatów na Szczepinie i Popowicach zaprosiliśmy Jerzego Kosałkę – wrocławskiego artystę konceptualnego, który sam jest mieszkańcem Szczepina. Naszymi partnerami są Fundacja Sztuki Współczesnej ART TRANSPARENT, grupa nieformalna Moje Popo oraz Stowarzyszenie Serce Szczepina. Naszym wspólnym celem było stworzenie opartej na marzeniach i fantazji, ale i wynikającej bezpośrednio z potrzeb mieszkańców, wizji przyszłości ich osiedli.
Działania na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim z kolei skupione były na ich najbardziej zdegradowanych obszarach. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol i zaproszonymi edukatorkami zrealizowaliśmy warsztaty na podstawie wybranych przez nas Scenariuszy działań Sympozjum.
Po Wrocławiu, podobnie jak artyści i artystki, którzy w 1970 roku szukali najlepszych lokalizacji dla swoich projektów i instalacji, wspólnie też spacerowaliśmy w ramach „Oprowadzań Sympozjum 70/20”, które wraz z naszymi partnerami – Stowarzyszeniem Serce Szczepina i Wrocławską Fundacją Filmową – zrealizowaliśmy w dwóch odsłonach, na trzech osiedlach: Gajowicach, Szczepinie i Popowicach. Każdy ze spacerów był okazją do wykorzystania zestawu edukacyjnego „Zaczyna się we Wrocławiu” – na bazie Pigułki wiedzy o Sympozjum przygotowaliśmy dla uczestników animacje odnoszące się do Sympozjum i jego roli w kształtowaniu przestrzeni publicznej, Mapa Sympozjum z kolei pozwoliła spacerowiczom zapoznać się ze skalą planowanych w ramach Sympozjum działań i umiejscowić je w konkretnych fragmentach Wrocławia. Dodatkowo stała się okazją do ćwiczenia wyobraźni, zachęcając do myślenia o znanych i bliskich sobie miejscach, jako o potencjale dla sympozjalnych projektów.
Kończącym rok działaniem wokół obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 były spotkania „Sympozjum 70/20 cyklicznie”, które zorganizowaliśmy w Barbarze – jednej z przestrzeni Strefy Kultury Wrocław. Wykłady i dyskusje mające na celu popularyzację tematyki Sympozjum wśród dwóch grup odbiorców: dzieci i młodzieży oraz seniorów w wieku 60+, odbyły się w formule dyskusji zaproszonych gości z publicznością.