Wskazówki jak do nas dotrzeć w Polskim Języku Migowym:
Dlaczego zdecydowaliśmy się działać właśnie na terenie osiedla Plac Grunwaldzki?
Osiedle to wyróżnia niezwykła historia, ponadczasowa architektura – palimpsest łączący Breslau i Wrocław – jest to jednocześnie ośrodek akademicki o charakterze międzykulturowym, centrum biznesowe i osiedle o olbrzymim potencjale turystycznym. Najważniejsza dla nas jest jednak społeczność zamieszkująca Plac Grunwaldzki – bez niej osiedle nie tętniłoby życiem tak jak dziś!
Poprzez działania Fundacji Ładne Historie i oddolnych grup inicjatywnych wokół niej skupionych, a także dzięki współpracy z lokalnymi liderami skupionymi w ramach Partnerstwa Lokalnego „Nasz Grunwald”, Radą Osiedla i lokalną społecznością, pragniemy wzmocnić osiedle – naszym celem jest zintegrowanie lokalnej społeczności wokół tworzenia wizerunku i rozwijania potencjału Placu Grunwaldzkiego.
Dlaczego OD NOWA? Ponieważ Plac Grunwaldzki zasługuje na to, by spojrzeć nań z zupełnie nowej perspektywy – poznać jego wielopokoleniową i międzykulturową społeczność, zadbać o przestrzeń publiczną i tereny zielone, odświeżyć naszą wiedzę na temat jego historii i tożsamości, a także stworzyć ofertę zróżnicowanych i otwartych wydarzeń, które przypomną lokalnej społeczności o niesamowitym potencjale kulturowym tej części Wrocławia.
W ramach inicjatywy Plac Grunwaldzki OD NOWA realizujemy następujące projekty: Centrum Aktywności Lokalnej, Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży, Pracownię obywatelską – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA oraz szereg innych działań z obszaru animacji, edukacji, tożsamości, kultury i sztuki.
Wierzymy w tworzenie synergii pomiędzy realizowanymi przez nas projektami – działamy na grunwaldzkich podwórkach animując i edukując, prowadzimy narady sąsiedzkie i konsultacje, promujemy miejskie mechanizmy partycypacyjne i wzmacniamy poczucie odpowiedzialności za osiedlową przestrzeń publiczną. Tworząc osiedlowe Ładne Historie słuchamy opinii mieszkanek i mieszkańców, reagujemy na zidentyfikowane na osiedlu potrzeby, wspieramy inicjatywy oddolne i aktywnie angażujemy się w życie lokalnej społeczności. Pracujemy w wielopokoleniowej grupie, a w naszej przestrzeni i podczas realizowanych przez nas wydarzeń coś dla siebie znajdą zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe czy nestorzy i nestorki osiedla.
Czy osiedle Plac Grunwaldzki może wrócić w ręce mieszkańców? Jesteśmy przekonani, że tak! Jednak aby to się stało, potrzebna jest silna lokalna społeczność oraz sprawnie funkcjonujące lokalne partnerstwo, oparte na lokalnych zasobach i wspólnym kierunku działania. Założeniem naszych działań jest także wsparcie procesu budowania tożsamości lokalnej poprzez wydobycie i podkreślanie istotnych elementów kulturowych, związanych z osiedlem.