Losy Placu Grunwaldzkiego potrafią zaskoczyć – mieszczą się tutaj historie i miejskie legendy związane z działaniem opozycji, tworzeniem się środowiska akademickiego i pierwszych, powojennych lat uczelni czy otwarcie namiotu handlowego „Goliat” i targowiska na Skłodowskiej-Curie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość tych wydarzeń nie miałoby miejsca gdyby nie masowe wyburzenia zabudowy mieszkalno-usługowej na terenie dzisiejszej Osi Grunwaldzkiej w czasach Festung Breslau.
Poszukiwania sąsiedzkich opowieści i poznawanie historii osiedla Plac Grunwaldzki kontynuujemy wokół wątku lotniska, które na terenie dzisiejszej osi grunwaldzkiej powstało na rozkaz NSDAP. Z dokumentów znalezionych po wojnie wynika, że decyzję o budowie podjął ówczesny komendant gauleiter Karl Hanke. W 1945 roku naczelny architekt miasta Wrocławia Richard Konwiarz zaproponował budowę nowego lotniska na placu Grunwaldzkim, którą zaakceptowały władze miasta, a w ciągu dwóch miesięcy wyburzono znaczną część zabudowy mieszkalnej wraz z kościołami im. Lutra oraz św. Piotra Kanizjusza, by utworzyć pas przelotowy dla nowego lotniska. Wyburzenia zainicjowane przez Niemców do dziś mają ogromny wpływ na życie mieszkanek i mieszkańców Grunwaldu – począwszy od samej nazwy głównej ulicy na osiedlu, przez kolejne dekady pustki urbanistycznej, aż po szaberplatz, który był pierwowzorem legendarnego już targu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ mamy okazję przywrócić pamięć na temat losów naszego osiedla szerszemu gronu odbiorców i odbiorczyń. Projekt „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” ma na celu umocnienie lokalnej tożsamości i świadomości historycznej poprzez wspólną refleksję nad wpływem wojny na społeczność lokalną. Organizowane będą kreatywne, edukacyjne i animacyjne wydarzenia dla różnorodnej publiczności, w tym wielopokoleniowej i międzykulturowej, tak aby zwiększyć udział przedstawicieli społeczności osiedle Plac Grunwaldzki we Wrocławiu w wydarzeniach i działaniach związanych z dziedzictwem kulturowym i historycznym.