W 2021 roku wraz z zajęciami na świdnickich podwórkach rusza druga edycja Letniego Kino Na Kocach. Wszystkie pokazy są bezpłatne.

Harmonogram na sierpień

6 sierpnia, godzina 21:00
Osiedle Zawiszów – Skwer Galla Anonima (przy SP nr 1)

„Supa Modo”, reż. Likarion Wainaina
lektor, 121 minut

Opis filmu:

Jo jest supermanką. Przy użyciu woli przesuwa przedmioty, zatrzymuje czas, a nawet zmienia wynik meczu piłkarskiego. Przed nią największe wyzwanie w życiu.

13 sierpnia, godzina 21:00
Osiedle Zarzecze – boisko koło TBS

„Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów”, reż. Louis Clichy
dubbing, 85 minut

Opis filmu:

Juliusz Cezar decyduje się na budowę dzielnicy mieszkaniowej dla właścicieli rzymskich i nazywa ją Osiedlem Bogów.

20 sierpnia, godzina 20:30
Osiedle Młodych – ul. Prądzyńskiego, koło kortu tenisowego

„Tajemnica Raoula Taburina”, reż. Pierre Godeau
lektor, 89 minut

Opis filmu:

Raoul Taburin jest ekspertem w naprawianiu rowerów, który nie potrafi na nich jeździć. 

27 sierpnia, godzina 20:00
Osiedle Zawiszów – Skwer Galla Anonima (przy SP nr 1)

„Mamo, kocham Cię”, reż. Jānis Nords
lektor, 82 minut

Opis filmu:

Dwunastoletni chłopiec próbuje uchodzić w oczach matki za miłego, ułożonego chłopca. Jednocześnie bez jej wiedzy wkracza w struktury młodocianego gangu.

3 września, godzina 20:00
Osiedle Zarzecze – boisko koło TBS

„Jestem William”, reż. Jonas Elmer
dubbing, 86 minut

Opis filmu:

William uważa się za pechowca, a życie cały czas stawia przed nim wyzwania. Chłopiec musi się przekonać, że ma w sobie siłę i spryt, a los podsyła wskazówki, jak wyjść z opresji.


Harmonogram na lipiec

2 lipca, godzina 21:30
Osiedle Zawiszów – Skwer Galla Anonima (przy SP nr 1)

„Był sobie pies”, reż. Lasse Hallström
polskie napisy, 121 minut

Opis filmu:

Niezwykle wzruszająca i zabawna opowieść o tym, że każdy pies ma na tym świecie do wypełnienia swoją misję, a czasem nawet kilka…

Film Lasse Hallstroma, trzykrotnie nominowanego do Oscara, twórcy takich przebojów jak „Podróż na sto stóp”, „Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Wciąż ją kocham”, „Czekolada”.

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy. Gdy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę – wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę.

9 lipca, godzina 21:00
Osiedle Zarzecze – boisko koło TBS

„Nazywam się cukinia”, reż. Claude Barras
dubbing / polskie napisy, 66 minut

Opis filmu:

Świetna animacja i bardzo dobry, przejmujący film, miejscami dramatyczny. Claude Barras porusza tu trudne tematy. Robi to w urzekającej plastyczne formie, z dużą delikatnością. Film zachwycił widzów i krytyków. Dostał m.in. nominacje do Złotych Globów i Oscarów, dwa francuskie Cezary – dla najlepszej animacji i za scenariusz adaptowany oraz Europejską Nagrodę Filmową.

Film opowiada historię dziewięcioletniego Ikara, którego wszyscy nazywają Cukinią. Chłopiec pochodzi z patologicznej rodziny. Wychowuje go matka alkoholiczka, która całymi dniami pije piwo i ogląda telewizję. Ojciec dawno porzucił rodzinę. Matka często bije Cukinię. Pewnego dnia pijana kobieta spada ze schodów i się zabija. Chłopiec trafia do domu dziecka, gdzie są jego rówieśnicy, którzy tak samo jak on doświadczyli okrucieństwa dorosłych. To dzieci narkomanów, ofiary molestowania, świadkowie morderstw i samobójstw. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.

16 lipca, godzina 21:30
Osiedle Młodych – ul. Prądzyńskiego, koło kortu tenisowego

„Na zawsze razem”, reż. Mikhaël Hers
polskie napisy, 107 minut

Opis filmu:

Współczesny Paryż. 24-letni David żyje z dnia na dzień. Utrzymuje się z dorywczej pracy i ciągle odkłada na później poważne decyzje. Kiedy jego siostra ginie w tragicznych okolicznościach, David będzie musiał zaopiekować się jej małą córką.

W swoim najnowszym filmie Mikhaël Hers (Uczucie lata, Memory Lane) przygląda się przeżywaniu żałoby. Osadzona w Paryżu, osnuta wokół tragicznego w skutkach zamachu terrorystycznego opowieść jest subtelnym i poruszającym zapisem życia w cieniu traumy, utrzymanym w klimacie Manchester by the Sea Kennetha Lonergana. Na ekranie: Vincent Lacoste (Sorry Angel, Victoria, Lolo), Stacy Martin (Vox Lux, Ja, Godard) oraz debiutantka Isaure Multrier.

23 lipca, godzina 21:30
Osiedle Zarzecze – boisko koło TBS

„Cały świat Romy”, reż. Mischa Kamp
polskie napisy, 90 minut

Opis filmu:

Wychowywana przez samotną matkę nadwyraz dojrzała jak na swój wiek dziesięciolatka całe dnie spędza we fryzjerskim salonie pod opieką swej babci Stine. Starsza kobieta od lat pracuje jako fryzjerka i zdaje się, że jedyne co obecnie ma dla niej znaczenie to losy jej zakładu. Tymczasem zostawiona sama sobie dziewczynka musi zadowolić się towarzystwem kota w sąsiednim pokoju. Stine nie młodnieje, zdrowotne kłopoty i nadmiar pracy sprawiają, że towarzystwo wnuczki, zamiast wnosić radość do jej życia, zdaje się je uprzykrza. Chłodne relacje pomiędzy bohaterkami zaczynają się jednak ocieplać, a to za sprawą pewnych wspólnych planów, których realizacji obie się poświęcą.

Film „Cały świat Romy” to nie tylko historia prawiąca o znaczeniu rodzinnych więzów. Przede wszystkim to ciepły i wzruszający obraz przedstawiający międzypokoleniową przyjaźń ze swoistymi jej wyzwaniami, ale i urokami.

30 lipca, godzina 21:00
Osiedle Młodych – ul. Prądzyńskiego, koło kortu tenisowego

„Kedi – sekretne życie kotów”, reż. Ceyda Torun
polskie napisy, 80 minut

Opis filmu:

„Kedi – sekretne życie kotów” – to nie tylko bliskie spojrzenie na codzienność myszołapów, lecz także oryginalny sposób pokazania wielkiego tureckiego miasta – Stambułu z zupełnie innej perspektywy. To niezwykłe miejsce, mające sięgającą tysięcy lat historię, można bez wątpienia nazwać kocim królestwem. Nie będzie przesadne stwierdzenie, że te czworonogi są tu traktowane niemalże na równi z mieszkańcami, tworzą lokalny koloryt miejsca. Być może wpływa na to fakt, że większość z nich żyje jednocześnie bez właścicieli, jak dzikie zwierzęta, z drugiej strony mieszkają w wielkim mieście, otaczają ludzi.

Kogo ścieżki oglądamy w filmie? Sieden wyjątkowych stworzeń nazwanych znacząco: Flirciarz, Bestia, Szajba, Cwaniak, Spryciara, Przylepa i Sułtan to jak się można domyśleć wielkie indywidua. To oni oprowadzają widza po Stambule. Dzięki filmowi można obejrzeć z bliska, z ich perspektywy: długie spacery, przygody dnia codziennego, a także spotkania z ludźmi. Te miauczące istoty żywe, słynące z niezależności odwiedzają kawiarnie, mieszkania, sklepy. Czarując wszystkich wkoło, zdobywając ludzkie serca. Bez wątpienia, mają duży wpływ na charakter tureckiego miasta. Zapraszamy do poznania ich sekretów.

Dzieło zostało nominowane do nagrody Satelity w kategorii najlepszy film dokumentalny przyznawanej przez Międzynarodową Akademię Prasową. Całość została nakręcona w Stambule. To piękna oda postawiona tym kultowym, w niektórych kręgach zwierzętom – indywidualistom i przyjaciołom człowieka.


Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Edukacja Kulturalna 2021.

Facebook: LatoNaPodworku
Instagram: LatoNaPodworku