Wroć
Dalej

15 lipca zapraszamy Was na popołudnie z projektowaniem w zielonej przestrzeni skweru im. Ireny Sendlerowej na terenie osiedla Plac Grunwaldzki. Możecie z nami spacerować po osiedlu, wziąć udział w kreatywnych warsztatach florystycznych, sitodruku, linorytu czy zrobić sobie zdjęcie portretowe w mobilnym studio fotograficznym. Dołączcie do nas i poczujcie klimat Grunwaldu!

 

Ramą dla naszego spotkania na skwerze im. Ireny Sendlerowej są dizajn i projektowanie, które wśród Was cieszą się niezwykłą popularnością. W ramach tegorocznej edycji „Osiedla dla sztuki” stawiamy na działania warsztatowe, do udziału w których zachęcamy wszystkie osoby z Wrocławia zainteresowane rzemiosłem, projektowaniem i sztuką użytkową! Nieważne czy mieszkacie na Grunwaldzie, Ołbinie, Grabiszynie czy Popowicach, serdecznie Was zapraszamy do udziału!

 

„Osiedle dla sztuki” to także kolejne z działań Fundacji Ładne Historie, w którym szczególną uwagę przykładamy do aktywizacji osób ze szczególnymi potrzebami. Osoby z niepełnosprawnościami od samego początku istnienia naszej organizacji są dla nas niezwykle ważną grupą, więc i w tym przypadku mamy wydarzenie zaprojektowane specjalnie z myślą o Was – spacer z audiodeskrypcją.

 

Kolorowa, pozioma grafika. Na pomarańczowo-różowym tle czarne napisy: osiedle dla sztuki. dizajn, sztuka, miasto. 15.07.
projekt graficzny: Sylwia Słowik

Udział we wszystkich zajęciach i wydarzeniach jest bezpłatny – na część z nich obowiązują zapisy przez formularze internetowe (linki do nich znajdziecie poniżej obok opisów poszczególnych elementów programu). Każde z warsztatów prowadzone jest w języku polskim, natomiast na terenie wydarzenia obecny będzie asystent międzykulturowy, który pomoże w tłumaczeniu na język ukraiński.

 

Informujemy, że w związku z ograniczoną liczbą miejsc na warsztaty florystyczne i linorytu, jedna osoba może wziąć udział tylko w jednym wybranym przez siebie warsztacie. Nie ma możliwości zapisania się na oba zajęcia.

 

Wydarzenie odbędzie się na terenie skweru im. Ireny Sendlerowej, który znajduje się pomiędzy ulicami Łukasiewicza, Smoluchowskiego i Marii Skłodowskiej-Curie i potrwa od 16:00 do 20:00. W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia odbędą się w siedzibie Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a, I piętro, lokal w podwórzu).

 

Program wydarzeń w ramach Osiedla dla sztuki

 

  • Spacer po osiedlu Plac Grunwaldzki z audiodeskrypcją prowadzony przez Ewę Plutę

    Już po raz drugi ruszymy poznać zakamarki, historie i miejskie legendy związane z Placem Grunwaldzkim z audiodeskrypcją. W tym roku zrobimy kółko po północnej części osiedla. Przejdziemy się dzielnicą akademicką, a po drodze miniemy blok zwany przez mieszkańców i mieszkanki osiedla „książką”. Zahaczymy o sąsiedni Ołbin, by poznać historię dziewiętnastowiecznego zamku projektu słynnego architekta Alberta Graua oraz modernistyczne osiedle Theodora Effenbergera. Jedną z najlepszych międzywojennych realizacji mieszkaniowych w tej części Europy. Na trasie nie może zabraknąć miejsca kultowego – słynnego baru po Złotą Kolumną.

    ZAPISY: zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową na adres: aleksandra.skowronska@ladnehistorie.pl
    [WOLNYCH MIEJSC BRAK. ZAPISY WYŁĄCZNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ!]

    ZBIÓRKA: O godzinie 12:00 pod wejściem głównym do Pasażu Grunwaldzkiego. Spacer zakończy się o godzinie 14:00 pod Pasażem Grunwaldzkim.

    Na trasie spaceru mogą zdarzyć się nierówne nawierzchnie chodników lub nieprawidłowo zaparkowane samochody.

    Dojazd na miejsce zbiórki – przystanek „Plac Grunwaldzki” tramwajami numer: 1, 2, 4, 10, 16, 33, 70 lub autobusami numer: 111, 115, 116, 121, 131, 145, 146, 149, 151, C, D.

 

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawiająca grupę osób na spacerze. Ostrość skupiona jest na starszym mężczyźnie z parasolem. Mężczyzna ma cieme okulary, w ręce trzyma białą laskę,a w uchu ma słuchawkę. Przed nim widoczna jest przewodniczka, która przez mikrofon opowiada o mijanych miejscach.
zdjęcie: Marta Sobala

  • Warsztaty „Wrocławskie Święto Kwiatów Reaktywacja 7.0 – kompozycje kwiatowe w wazonach” z Panem Kwiaciarzem

    W ramach tego wydarzenia pragniemy przywołać tradycję związaną z „Wrocławskim Świętem Kwiatów”, które w po raz pierwszy zorganizowane zostało w Breslau w roku 1911. Podczas warsztatów zainspirujemy się kompozycjami kwiatowymi z lat 70 i 80, czyli okresu, kiedy „Wrocławskie Święto Kwiatów” przeżywało swój największy rozkwit. Przy użyciu egzotycznych i sezonowych kwiatów pochodzących z ekologicznych upraw mieszkańcy Wrocławia letnie wykonają kompozycje kwiatowe w wazonach.

    Każda uczestniczka i każdy uczestnik powinien mieć ze sobą własne naczynie (wazon lub osłonka bez dziurek), w którym będzie robić kompozycję oraz sekator lub nóż florystyczny. Mogą również przydać się rękawiczki ogrodowe.

    Zajęcia odbędą się w dwóch grupach:

    • 1 grupa – 16:00 – 17:00 [WOLNYCH MIEJSC BRAK. ZAPISY WYŁĄCZNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ!]
    • 2 grupa – 17:00 – 18:00 [WOLNYCH MIEJSC BRAK. ZAPISY WYŁĄCZNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ!]

 

Zapisy przez formularz: bit.ly/ODS2023FORMULARZZAPISOW

W wydarzeniu może wziąć ograniczona liczba osób. Nie ma możliwości wzięcia udziału w obu grupach zajęciowych. Obowiązuje kolejność zapisów.

 

  • Warsztaty linorytu „Odkrywamy linoryt” z Majką Dokudowicz

    Podczas warsztatów chcemy zainspirować Was do twórczego działania w technice linorytu. Podczas zajęć odtworzymy wzory i ornamenty obecne w przestrzeni publicznej i poniemieckich kamienicach osiedla Plac Grunwaldzki. Zebrane podczas przygotowań ornamenty z fasad budynków, kafli na poniemieckich klatkach schodowych czy zabytkowych piecach posłużą za wzory, którymi osoby uczestniczące ozdobią kartki z osiedla.
    Warsztaty potrwają od 16:30 do 18:30.

    Zapisy przez formularz: bit.ly/ODS2023FORMULARZZAPISOW
    [WOLNYCH MIEJSC BRAK. ZAPISY WYŁĄCZNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ!]

    W wydarzeniu może wziąć ograniczona liczba osób. Obowiązuje kolejność zapisów.

 

 

  • Warsztaty sitodruku „Wydrukuj sobie wrocławską sztukę” z odpodszewki

    W ramach tego warsztatu zapraszamy Was do spróbowania swoich sił w druku na sicie. Weźcie ze sobą nieużywane bluzy, koszulki i torby, a w ramach warsztatu – pod czujnym okiem prowadzącej – nadacie im nowe życie, nadrukowując na nie replikę jednej z najpopularniejszych rzeźb na Grunwaldzie – zlokalizowaną na wybrzeżu Fryderyka Joliot-Curie pracą „Atom” Romana Pawelskiego.

    NA WARSZTATY NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 

  • Mobilne studio portretowe

    W ramach mobilnego studia portretowego powstaną portrety uczestniczek i uczestników „Osiedla dla sztuki”. Studio będzie świetną okazją do zintegrowania się i poznania tajników fotografii, ale zakładamy, że w jego ramach powstaną przepiękne foto-pamiątki, które będą Wam już zawsze towarzyszyć.

    NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 

  • Warsztat kolażu z Samorządem Studenckim Akademii Sztuk Pięknych

    Podczas warsztatów damy upust swojej wyobraźni, a pierwsze skrzypce będą grały kształty, bryły, światło i kolor. Kolaże powstaną, w wyniku swobodnych eksperymentów z wycinaniem i układaniem różnych elementów takich jak wydruki, czasopisma, fotografie. Akcenty rysunkowe jak i malarskie dodadzą im indywidualnego charakteru. Uczestnicy nauczą się budowania narracji w kolażu, zasad kompozycji oraz świadomego łamania ich.

    NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 

  • Warsztat odciski natury z Samorządem Studenckim Akademii Sztuk Pięknych

    Będziemy odciskać w glinie najróżniejsze skarby i tworzyć z nich unikatowe kompozycje, które uwiecznimy w gipsie. Warsztat jest dla dzieci i dorosłych, a uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą efekty swojej pracy. Nauczymy się rozpoznawać nasiona, liście, szyszki i inne naturalne struktury.

    NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 

  • Kreatywne zabawy, animacje dla najmłodszych dla przyszłych projektantek i projektantów i dużo uwielbianych baniek mydlanych!

    NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 

Udział w wydarzeniach w ramach projektu „Osiedle dla sztuki 2023” jest równoznaczny z akceptacją postanowień regulaminów, które znajdziecie poniżej:

 

 

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawiająca kamienną płaskorzeźbę leżącej kobiety z dwójką dzieci.
zdjęcie: Marta Sobala

Osoby prowadzące

 

  • Ewa Pluta – robotnica kultury, historyczka sztuki, zawodowo związana z Muzeum Miejskim Wrocławia i Fundacją Art Transparent. Rzeczniczka prasowa, kuratorka, koordynatorka do spraw dostępności, czasem przewodniczka. Wrocław uważa za najwspanialsze miasto na świecie (mimo braku morza). Kompulsywnie eksploruje jego dziejach by wykopać z nich te wątki, które jeszcze nie zostały poznane. Szczególnie interesuje ją herstoria i queerstoria Wrocławia. Dumna mieszkanka Ołbina, opiekunka psa i kota.

 

  • Filip Marek – ogrodnik, florysta, nauczyciel, fan permakultury. Od ponad 10 lat wykłada rośliny ozdobne i florystykę we Wrocławiu, Poznaniu i Opolu. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Szkoli i egzaminuje przyszłych ogrodników, architektów krajobrazu i florystów.  Jest autorem cyklu spotkań wokół roślin „Akademia Miejskiego Ogrodnika” oraz kuratorem wystaw o tematyce związanej z historią polskiej florystyki. Nagrodzony przez Prezydenta Wrocławia tytułem „30 kreatywnych” w kategorii kultura/sztuka/dizajn. Od pięciu lat reaktywuje Wrocławskie Święto Kwiatów. Obecnie prowadzi szkołę florystyczną we Wrocławiu. Tworzy ogródki gastronomiczne i aranżuje roślinami przestrzeń znanych wrocławskich lokali gastronomicznych m.in. Czuła jest noc, AULA czy NAPA.

 

  • Zuza Tokarska – zajmuje się grafiką, ilustracją i sitodrukiem. Prowadzi markę: odpodszewki, w której zakrywa plamy na ubraniach z drugiej ręki i drukuje ilustracje  na używanych tiszertach. Przeprowadza warsztaty sitodrukowe i upcyklingowe, od niedawna drukuje również na ceramice z drugiej ręki.

 

  • Majka Dokudowicz – doktorantka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie pracuje również jako laborantka. Założycielka Misprint – pracowni graficznej i introligatorni. Podchodzi do grafiki w eksperymentalny sposób posługując się zarówno technikami metalowymi, sitodrukiem jak i linorytem, które łączy ze sztuką papieru i książki artystycznej. Jej prace były prezentowane na ponad 150 wystawach na całym świecie. Laureatka 17 nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach.

 

  • Marlena Szeliga  — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, obecna kuratorka Galerii MD_S. Na co dzień edukatorka artystyczna w Muzeum Pana Tadeusza. Fascynuje się strukturą materii, światłem w przestrzeni oraz kolorem w formach rzeźbiarskich. Szczególnie interesuje ją praca w takich materiałach jak stiuk czy drewno. Poza rzeźbą zajmuje się fotografią, kolażem oraz eksperymentuje w technikach cyjanotypii i fotografii otworkowej.

 

  • Laura Gizicka – wrocławska artystka, studentka rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się grafiką, designem i malarstwem, a w pracy rzeźbiarskiej specjalizuje się w ceramice. Inspiruje ją terapeutyczny aspekt twórczego wyrażania się, a jej dzieła odnoszą się do pracy z emocjami i podświadomością. Eksploruje sztukę etniczną i pierwotną z użyciem naturalnych surowców i technik.

 

Partnerzy wydarzenia

 

Fundacja na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”, Akademickie Radio LUZ, Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

 


 

Projekt „Osiedle dla sztuki 2023” realizuje Fundacja Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.