Wroć
Dalej

Wspólne, bezinteresowne działania mają moc i sens! Przekonaliśmy się o tym 9 listopada, kiedy w Filii nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu odbył się charytatywny kiermasz książek, z którego dochód przeznaczamy na wsparcie Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Żelaźnie, które na skutek tegorocznej powodzi wymaga szybkiej i bardzo konkretnej pomocy.

 

 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Żelaźnie to miejsce, które przez ostatnie trzy lata stało się sercem życia kulturalnego i społecznego tej niewielkiej miejscowości. To tutaj dzieci po raz pierwszy poznawały świat książek, a dorośli rozwijali swoje zainteresowania, spotykając się na warsztatach i wydarzeniach. Wrześniowa powódź zniszczyła nie tylko budynek, ale i ogromny zbiór książek, który gromadzono z pasją dla lokalnej społeczności. Jak wiecie, w Fundacji Ładne Historie sercem jesteśmy na Dolnym Śląsku i chcemy wspierać wyjątkowe miejsca zlokalizowane w naszym regionie, zwłaszcza te o ogromnym znaczeniu dla mieszkanek i mieszkańców regonu.

 

Dziś chcemy ogromnie podziękować zespołom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Aglomeracji Wrocławskiej i CK Nowy Pafawag za Waszą solidarność, ogromne zaangażowanie i niesamowitą energię, które tydzień temu pozwoliły zrealizować kiermasz książek dla CBK w Żelaźnie. 9 listopada, dzięki pracy wielu osób – bibliotekarzy i bibliotekarek, osób wolontariackich i osób koordynujących, w tym zwłaszcza goszczącej nas Filii nr 22 przy Chociebuskiej – udało się nam wspólnie zebrać 9876 zł w gotówce oraz kolejne 469 zł bezpośrednio na zrzutce! Dziękujemy wszystkim osobom, które 9 listopada wybrały się na Nowy Dwór i zdecydowały się zakupić literackie cegiełki odbudowy CBK w Żelaźnie.

 

 

Pomoc poszkodowanym powodzią na Dolny Śląsk będzie wieloletnim maratonem, ale akcje takie jak miniony kiermasz upewniają nas w przekonaniu, że wspólnie z Wami, krok po kroku, uda się naprawić szkody wyrządzone przez żywioł. Pamiętajcie, że jeśli tydzień temu nie udało się Wam dotrzeć na Chociebuską, to wciąż możecie pomóc! Udostępnijcie zrzutkę dla CBK lub wpłaćcie środki – tyle ile możecie, każda kwota się przyda! – https://zrzutka.pl/43ggwb. Razem możemy uratować marzenia wielu osób!

 

Dodatkową atrakcją wokół kiermaszu była rozmowa, podczas której Pani Barbara Sadurska i Pan Maciej Płaza przeegzaminowali się wzajemnie ze znajomości swojej twórczości. Rozmowa dostępna jest na profilu FB Rozczytana.

 

Kolorowa fotografia przedstawia dwie osoby siedzące na kanapie i rozmawiające ze sobą.

zdjęcie: Grzegorz Rajter

 

Barbara Sadurska: Prawniczka, pisarka. Dotychczas wydała zbiory opowiadań „Mapa”, „W ruchu”, „Naturalnie”. W 2022 roku ukazała się jej najnowsza książka, „Czarny hetman”. Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2020 roku. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka w Krakowie.

 

Maciej Płaza: Prozaik i tłumacz. Autor powieści „Skoruń”, „Robinson w Bolechowie” i „Golem” oraz książki „O poznaniu w twórczości Stanisława Lema”; przekładał m.in. H.P. Lovecrafta, Arthura Machena, Mary Shelley. Za swoją twórczość wyróżniony m.in. Nagrodą „Literatury na Świecie”, Nagrodą Literacką Gdynia, Nagrodą Literacką Europy Środkowej Angelus, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz nominacjami do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Translatorskiej im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Nagrody Literackiej Nike.