Wroć
Dalej

Plac Grunwaldzki to nasze ulubione osiedle we Wrocławiu. Nasz zespół działa tu już kolejny rok, a każdy następny sezon jest przepełniony nowościami. Poznajemy kolejnych sąsiadów i sąsiadki z okolicy, w nasze działania angażują się kolejne podmioty i grupy nieformalne, a podczas organizowanych przez nasz zespół wydarzeń widzimy coraz więcej nowych twarzy. Bardzo nas motywuje Wasze zaangażowanie i wsparcie, a rozmowy z Wami inspirują nas do dalszych działań i rozwoju.

 

Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań, ale i podziękowań dla Was. Prowadzone przez nas centrum żyje właśnie dzięki Wam i energii, którą się nami dzielicie. Wspólnie spędzamy ze sobą czas i lepiej się poznajemy, opowiadamy sobie historie i dzielimy się wspomnieniami, snujemy plany, rozmawiając i potrzebach naszych sąsiadek i sąsiadów, naradzamy się i szukamy rozwiązań, odkrywamy tożsamość i historię osiedla, motywujemy nawzajem do działania. Osiedlowa społeczność jest bardzo zróżnicowana, ale łączy nas niezwykłe osiedle, na którym mieszkamy, pracujemy, uczymy się, dorastamy, spędzamy jesień swojego życia.

Kolorowa, pozioma fotografia: grupa osób w różnym wieku bierze udział w spacerze z przewodnikiem po osiedlu. Grupa zatrzymała się pod drzewem i w skupieniu słucha opowieści Maćka Wlazło - przewodnika wycieczki.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

 

W 2023 roku w ramach różnych projektów i działań realizowanych we współpracy z lokalną społecznością i partnerstwem „Nasz Grunwald” zorganizowaliśmy m.in. 13 spacerów po osiedlu, 37 warsztatów dla dorosłych, kilkudniowe Święto Osiedla, 1264 godzin zajęć wyrównawczych, 936 godzin regularnych zajęć dla dzieci i młodzieży, 1 wystawę fotografii modernistycznej architektury, szereg narad i spotkań z lokalną społecznością. Nasze seniorki przez cały rok co tydzień trenowały z Rafałem Czaplińskim, uczestniczyły też w treningach pamięci. Centrum Aktywności Lokalnej było otwarte pięć dni w tygodniu przez co najmniej 5 godzin (co w skali roku daje 1250 godzin), ale często spotykaliśmy się z Wami także po godzinie 17:00 – m.in. podczas spotkań wokół gier planszowych, spacerów i wydarzeń plenerowych, pikników czy narad podwórkowych. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego złożyliśmy dwa projekty dotyczące naszego osiedla i zrealizowaliśmy pierwszą profesjonalną kampanię wokół WBO. Wspieraliśmy Wasze inicjatywy nie tylko w ramach WBO, ale i Mikrograntów. Wspólnie z Wami odwiedzaliśmy instytucje kultury, place zabaw, parki rozrywki, a w grudniu udało się nam zebrać grupę senioralną, z którą wybraliśmy się do Wałbrzycha na wycieczkę krajoznawczą!

Kolorowa, pozioma fotografia: grupa seniorów i seniorek pozuje do zdjęcia pod Zamkiem w Wałbrzychu.

zdjęcie: Anna Pazdej

 

Pracując lokalnie, rozwijamy i wykorzystujemy wiele naszych kompetencji – animujemy i integrujemy, badamy i nazywamy lokalną tożsamość, sieciujemy i wzmacniamy lokalną społeczność. Aby zapewnić Wam wysoką jakość naszych działań, realizujemy sporo projektów i pozyskujemy środki na szeroką pulę działań, w które angażujemy osoby w różnych wieku i o różnych potrzebach. Znacie nas pod jedną nazwą, ale pod nią skrywa się wiele procesów!

 

„Plac Grunwaldzki OD NOWA” to centrum, w ramach którego realizujemy kilka różnych stałych programów. Są to m.in. Centrum Aktywności Lokalnej prowadzone w ramach wrocławskiego modelu CAL dzięki finansowaniu ze środków Gminy Wrocław, Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży, które realizujemy w ramach programu Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Gminy Wrocław, „Osiedle dla sztuki”, czyli projekt realizowany w ramach dofinansowania Gminy Wrocław. Nasz zespół jest liderem partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald”, współpracujemy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną, realizując program merytoryczny Centrum Organizacji pozarządowych na Skłodowskiej-Curie, a od tego roku rozpoczęliśmy realizację projektu „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia”, który realizujemy w ramach programu Fundacji EVZ. W ramach programu „Pod wrocławską parasolką” współpracowaliśmy z Fundacją Umbrella, realizując cykl warsztatów i wycieczek dla najmłodszych z Ukrainy, a także zapewniając im obecność asystentki międzykulturowej. Współpracujemy też z Radą Osiedla, wspierając radnych w realizacji ich działań i promocji ważnych dla osiedla spraw.

 

W tym roku nasze działania dla seniorów i seniorek wsparł także Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a dzięki współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu zrealizowaliśmy pierwszą wystawę w naszym centrum. Rok 2023 to także duża kampania wokół Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, którą opracowaliśmy i zrealizowaliśmy w ramach dwuletniego projektu „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA”, który zrealizowaliśmy dzięki finansowaniu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. W 2023 roku rozpoczęliśmy też projekt „Siła Społeczności w akcji – rozwój wolontariatu wielopokoleniowego w Fundacji Ładne Historie”, w ramach którego wspieramy i rozwijamy kapitał społeczny, który budują nasi wolontariusze i wolontariuszki! Projekt ten finansujemy ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach „Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.

Kolorowa, pozioma fotografia. Trójka kilkuletnich chłopców stoi przy stole i dekorują naleśniki. Na stole stoi talerz z naleśnikami, miska z kremem czekoladowym oraz duża miska z różową polewą.

zdjęcie: Marta Sobala

 

Dwoimy się i troimy, aby nasze centrum się rozwijało, z roku na rok stając się przestrzenią i motorem dla pozytywnych zmian na Placu Grunwaldzkim. Nie robimy tego same/sami! Współpracujemy z sektorem biznesu, który wspiera nasze działania – m.in. pwc, które wsparło finansowo cykl działań dla społeczności ukraińskiej i podarowało dla świąteczne paczki dla nestorek i nestorów osiedla czy Pasaż Grunwaldzki, który wspiera nas produkcyjnie i finansowo przy organizacji wydarzeń (i kampanii WBO), sieć Tradycja i Jakość oraz podmioty takie jak On Lemon. W grudniu z powodzeniem zrealizowaliśmy dwie akcje charytatywne dla seniorek i seniorów – #ŁadneMorsy oraz współpracę z Drogeriami DM.

Kolorowa, pozioma fotografia: grupa osób w różnym wieku zebrała się wokół długiego stołu pełnego owoców, ciast i innych przekąsek. Trwa sąsiedzki piknik.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

 

Pamiętajcie, że jeśli chcecie być z nami w stałym kontakcie, to mamy na to kilka sposobów:

 

  • możecie zapisać się do naszej bazy i otrzymywać od nas regularne newslettery z informacjami na temat działań i projektów realizowanych na osiedlu,
  • możecie obserwować nas w mediach społecznościowych: prowadzimy profile na Facebooku i Instagramie,
  • możecie wpaść do nas do centrum i napić się z nami kawy przy wspólnym stole (tutaj wskazówki jak do nas dotrzeć),
  • możecie do nas zadzwonić (od poniedziałku do piątku między 12:00 i 17:00) pod numer (71) 757 15 87 lub napisać wiadomość na adres placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl.

 

Do zobaczenia w 2024 roku – już nie możemy się doczekać! Tymczasem życzymy Wam spokojnych i wesołych świąt spędzonych w gronie Waszych bliskich.