Podobnie jak w zeszłym roku, w ramach uczestnictwa w Korpusie Solidarności, ogłosiliśmy konkurs na inicjatywy wolontariackie – czyli jeśli osoby wolontariackie z nami związane miały jakiś fajny pomysł, to byliśmy w stanie pomóc w jego realizacji.
Jednym z wyróżnionych projektów był pomysł Kamili Habury-Marczuk (nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielawie a także wolontariuszki związanej z naszym projektem “Łączą nas góry”), która zaproponowała warsztaty kulinarne dla uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami. Dzięki wsparciu fundacji, pomysł został zrealizowany, a warsztaty stały się okazją do rozwijania samodzielności, współpracy i kompetencji życiowych uczestniczek i uczestników.
Warsztaty kulinarne trwały dwa tygodnie i miały wyjątkowy program oparty na kuchniach świata: włoskiej, greckiej, polskiej i japońskiej. Uczniowie i uczennice nie tylko uczyli się gotowania, ale także zdobywali wiedzę na temat świadomego korzystania z jedzenia, planowania wydatków, nakrywania do stołu oraz zasad zachowania się podczas posiłków.
Zajęcia sprzyjały rozwijaniu samodzielności, integracji zmysłowo-ruchowej oraz pracy zespołowej. Uczestniczki i uczestnicy ćwiczyli odpowiedzialność, komunikację i budowanie relacji, a wspólne gotowanie okazało się doskonałą okazją do terapii i wzmacniania więzi.
Pomysł na warsztaty zrodził się podczas pieczenia pierników w zeszłym roku. Jak mówi inicjatorka projektu, Kamila Habura-Marczuk: To sprawiło naszym uczniom tyle radości, że postanowiliśmy rozszerzyć tę inicjatywę. Dzięki wsparciu Fundacji Ładne Historie udało się ją zrealizować. W realizacji warsztatów wsparły ją nauczycielki: Małgorzata Subocz, Iwona Drozdowska oraz Anna Chęcińska-Witczak.
Warsztaty nie tylko rozwijały kompetencje uczestników, ale również inspirowały kadrę i rodziców. Dziecie nauczyły się, jak ważne jest bycie częścią zespołu i wspólne dążenie do celu. Projekt pokazał, jak wielką wartość ma praca zespołowa i wspólne działania na rzecz rozwoju.
Lokalna prasa również opisała tę inicjatywę:
Dziękujemy za inspirację i gratulujemy wspaniałej inicjatywy!
Działanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018–2030.