Wroć
Dalej

Przed nami trzecia edycja „Osiedla dla sztuki” – w tym roku naszą i Waszą uwagę zwracamy na projektowanie w przestrzeni miejskiej. W programie tegorocznej edycji sięgamy do breslauerskich tradycji rzemieślniczych, wspólnie szukamy sposobów na upiększenie otaczającej nas przestrzeni, a dla najmłodszych mieszkanek i osiedla mamy niespodziankę w postaci warsztatu typograficznego!

 

6, 13 i 20 kwietnia zapraszamy Was na Plac Grunwaldzki, gdzie we współpracy z Zakwas Studio i Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu organizujemy wykłady i warsztaty. Udział w każdym z wydarzeń jest darmowy, na warsztaty – z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc – prowadzimy wcześniejsze zapisy. W ramach „Osiedla dla sztuki” witamy wiosnę i wspólnie z Wami udajemy się na poszukiwania śladów projektowania w przestrzeni wrocławskiego Śródmieścia.

 

ZAPISY NA WARSZTATY: https://bit.ly/ODS2024ZAPISY.

 

Chcemy się z Wami rozmarzyć i poszukać odpowiedzi na pytania o rolę dizajnu i sztuki w codziennym życiu osiedla. Czy piękno i estetyka przestrzeni publicznej rzeczywiście poprawia nasze samopoczucie i jakość życia w danym miejscu? A może dizajn, typografia, murale i mała architektura to działania bez znaczenia dla lokalnej społeczności, która nie zwraca na nie uwagi? Trzy kwietniowe soboty poświęcamy szukaniu odpowiedzi i zapraszamy Was, dołączcie do nas!

 

Kolorowa, pozioma grafika. Na pomarańczowo-fioletowym tle czarne napisy: osiedle dla sztuki. projektowanie w mieście, wykłady i warsztaty. 6, 13 i 20 kwietnia na Grunwaldzie!

projekt graficzny: Aleksandra Abramik

 

Plan na tegoroczną edycję „Osiedla dla sztuki” jest bardzo prosty – pięć wydarzeń, w tym jedno stworzone z myślą o dzieciach w wieku 7-13 lat, każde z nich tematycznie wokół istotnego elementu tożsamości wizualnej wrocławskiego Śródmieścia i Placu Grunwaldzkiego.

 

Harmonogram:

 • 6 kwietnia, godz. 12:00: wykład „Wzory sprzed 100 lat. Kafle z kamienic Grunwaldu” Magdy Jarczewskiej-Bomby z Old Kafel Story
  lokalizacja: filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, ul. Reja 1
  Na to wydarzenie nie prowadzimy zapisów – wystarczy przyjść do biblioteki.
  OPIS WYDARZENIA

  Wrocławskie Środmieście i Plac Grunwaldzki to niewątpliwie skarbnice pozostałości po Breslau. Kamienice zlokalizowane w tej części Wrocławia skrywają wiele tajemnic, a jednym z ich sekretów są poniemieckie kafle ceramiczne. Podczas spotkania dowiecie się, jakie funkcje pełniły kiedyś te kafelki oraz jakie niezwykłe wzory zdobią wnętrza wrocławskich kamienic. Dołączcie do nas, aby zgłębić historię i kulturę, jakie kryją się za poniemieckimi kafelkami na terenie naszego miasta.

  O PRELEGENTCE

  Magda Jarczewska-Bomba jest autorką projektu Wrocławskie kafle / old kafel story, który w skrócie można opisać słowami: kafle, Wrocław, odkrycia. Wykonane przez nią fotografie kolorowych i wzorzystych kafli zachęcają do wyruszenia w inspirującą podróż po Wrocławiu szlakiem starych kafli ukrytych w kamienicach.

   

 •  

 • 6 kwietnia, godz. 16:00: warsztat ceramiczny w Zakwas Studio
  lokalizacja: Zakwas Studio, ul. Szczytnicka 40/1B
  Na to wydarzenie prowadzimy zapisy poprzez formularz online: https://bit.ly/ODS2024ZAPISY 

  W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 7 osób.

  OPIS WYDARZENIA

  Warsztaty ceramiczne, podczas których zgłębicie tajniki tworzenia kafli. Czy kiedykolwiek marzyliście o odkryciu technik rzemieślniczych sprzed lat i odtworzeniu tradycyjnych wzorów ceramicznych? W trakcie naszych warsztatów dowiecie się, jakie materiały i narzędzia używano w przeszłości do produkcji tych unikatowych elementów dekoracyjnych, jak ręcznie formować i zdobić kafle oraz jakie znaczenie miały one w ówczesnej architekturze i życiu codziennym. Przy okazji stworzycie swój własny kafel – pamiątkę nawiązującą do breslaureskich tradycji Śródmieścia.

  O PROWADZĄCYCH

  Spółdzielnia Socjalna Zakwas powstała pod koniec 2018 we Wrocławiu. Motywacją do utworzenia przedsiębiorstwa społecznego było wspólne zainteresowanie twórców pojęciem odpowiedzialnego i zrównoważonego projektowania, opartego o troskę i ochronę środowiska. Pracownię prowadzą doświadczeni i wykształceni ceramicy, a od powstania pracowni zespół Zakwas Studio zrealizował kilkanaście przedsięwzięć edukacyjnych i integracyjnych z zakresu rzemiosła ceramicznego i edukacji ekologicznej.

   

 •  

 • 13 kwietnia, godz. 12:00: wykład „Przestrzeń i estetyka: typografia i projektowanie graficzne na osiedlach mieszkaniowych” Kaliny Zatorskiej
  lokalizacja: Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a I piętro budynek w podwórku)
  Na to wydarzenie nie prowadzimy zapisów – wystarczy przyjść do Centrum.
  OPIS WYDARZENIA

  Polskie osiedla mieszkaniowe od lat 90-tych przeszły wiele transformacji w kontekście ich estetyki. W trakcie prezentacji przyjrzymy się ewolucji typografii oraz projektowania graficznego, które kształtują naszą codzienną przestrzeń. Prześledzimy zmiany w wyglądzie szyldów, neonów i innych elementów wizualnych, które odgrywają kluczową rolę w kreowaniu atmosfery i tożsamości osiedli. Odkryjemy, jak lokalne społeczności oraz designerzy angażują się w tworzenie estetycznie przyjemnych i funkcjonalnych przestrzeni, podnosząc tym samym jakość życia mieszkańców.

  O PRELEGENTCE

  Kalina Zatorska: na co dzień pracuje jako specjalistka ds. komunikacji. Po godzinach rozwija profil @kontrowersy poświęcony tematyce okołomiejskiej. Sezonowo prowadzi spacery tematyczne po Wrocławiu, specjalizując się w kategorii cuda i dziwy. Jest fanką odchodzącej do lamusa fantazji w przestrzeni miejskiej, tę tropi, czasem o niej pisze, a czasem nawet magazynuje w piwnicy.

   

 •  

 • 13 kwietnia, godz. 16:00-18:00: warsztat „Osiedle. Odmiana – projektowanie dla lepszej przestrzeni” z Aleksandrą Litorowicz
  lokalizacja: Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a I piętro budynek w podwórku)
  Na to wydarzenie prowadzimy zapisy poprzez formularz online: https://bit.ly/ODS2024ZAPISY.

  W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 10 osób.

  OPIS WYDARZENIA

  Przestrzeń wspólna to zawsze suma elementów. Podczas warsztatów przyjrzymy się tym z nich, które otaczają nas na co dzień i wpływają w równym stopniu na estetykę przestrzeni publicznej, jak i jej wygodę, logikę oraz charakter. To między innymi szyldy, neony, detal miejski, elementy małej architektury i inne przejawy sztuki użytkowej.

  Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym, w jaki sposób sztuka użytkowa może pozytywnie wpływać na miejsce i jego mieszkańców. Przedstawione i omówione zostaną zróżnicowane przykłady projektowania dla lepszej przestrzeni publicznych i półpublicznych. Następnie wspólnie zastanowimy się, jakie potrzeby w tym zakresie ma Plac Grunwaldzki. Będziemy rozmawiać o możliwych sposobach jego odmiany narzędziami projektowania i sztuki, pracując wspólnie nie tylko nad formą zmian, ale – nawet bardziej – nad ich wpisaniem w konkretne potrzeby, konteksty i potencjały miejsca.

  O PROWADZĄCEJ

  Aleksandra Litorowicz jest prezeską Fundacji Puszka, kulturoznawczynią, badaczką i kuratorką. Wykłada w School of Form oraz School of Ideas na Uniwersytecie SWPS, a także na studiach miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. Twórczyni konkursu dla Warszawy przyszłości FUTUWAWA oraz projektów badawczych i edukacyjnych związanych z miastem i sztuką w przestrzeni publicznej. Współzałożycielka Szkoły Architektury Społeczności SAS. Kierowniczka ogólnopolskiego badania malarstwa monumentalnego oraz projektu badawczego „Place Warszawy (do odzyskania)”. Autorka inicjatywy Miastozdziczenie.pl badającej międzygatunkowe zamieszkiwanie. Pomysłodawczyni i redaktorka książki „Atlas wszystkich mieszkańców” o ludzko-pozaludzkich relacjach w Warszawie oraz współredaktorka książki „Sztuka. Aktualizacja. Co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy, w 2021 roku wyróżniona tytułem wybitnej absolwentki dwudziestopięciolecia Uniwersytetu SWPS. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej za 2023 rok. Członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy.

   

 •  

 • 20 kwietnia, godz. 11:00-13:00 – warsztaty typograficzne dla dzieci prowadzone przez Magdę Weber
  Na to wydarzenie prowadzimy zapisy poprzez formularz online: https://bit.ly/ODS2024ZAPISY.
  lokalizacja: Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a I piętro budynek w podwórku)
  OPIS WYDARZENIA

  Zapraszamy dzieci w wieku 7-13 lat na warsztaty typograficzne, podczas których poznacie litery przedwojennego Wrocławia, podpowiem Wam gdzie nadal możecie odnaleźć je w przestrzeni miasta. Wspólnie przeanalizujemy jak zmieniał się wygląd wrocławskich ulic na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, a przede wszystkim wygląd liter. Podczas części warsztatowej pełni wiedzy i przykładów samodzielnie zaprojektujecie i wykonacie własne propozycje napisów na witryny, szyldy, neony, plakaty.

  O PROWADZĄCEJ

  Magda Weber – artystka, graficzka, animatorka kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu kierunków Mediacja Sztuki oraz Grafika. Dyplom magisterski z zakresu projektowania obroniła w Pracowni Reklamy i Informacji Wizualnej. Praca magisterska prezentowała zagadnienie Dysleksji. W ramach kampanii społecznej zaprojektowała książkę prezentującą najważniejsze informacje, statystyki oraz ilustrowała problemy z jakimi mierzą się dyslektycy na początku swojej edukacji. Na co dzień tworzy głównie w technice linorytu. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku, Prezydenta Miasta Wrocławia w 2019 oraz trzykrotna stypendystka Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej prace były wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych konkursach i biennale na całym świecie, między innymi w Armenii, Rumunii, USA czy Argentynie. Od 2017 współtworzy projekt Printcard Wrocław- międzynarodowy projekt wymiany prac graficznych. Prowadzi warsztaty z grafiki warsztatowej w MISPRINT STUDIO we Wrocławiu. Od 2018 roku związana w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, gdzie obecnie pełni funkcję edukatorki i koordynatorki dostępności.

   

 
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach „Osiedla dla sztuki” jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Uczestnictwo w wydarzeniach jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu, który dostępny jest po kliknięciu na ten link: https://bit.ly/ODS2024REGULAMIN.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam dodatkowe potrzeby związane ze swoim uczestnictwem w wydarzeniach (np. tłumaczenie na Polski Język Migowy, wsparcie osoby asystenckiej) prosimy o zgłaszanie ich w formularzu rekrutacyjnym lub drogą mailową na adres placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmujemy także drogą telefoniczną pod numerem: (71) 757 15 87 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00).

 


 

Projekt „Osiedle dla sztuki” realizowany jest przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.

 

Partnerem projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.