Wroć
Dalej

Pierwsza połowa 2023 roku i działalności Centrum Aktywności Lokalnej na Grunwaldzie już za nami. W ramach projektu „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki”, który jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, od stycznia do czerwca zrealizowaliśmy aż 43 bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców i mieszkanek osiedla, a łącznie spędziliśmy razem aż 106 godziny.

 

Kolorowa, pozioma fotografia. Grupa osób w różnym wieku siedzi przy długim stole zastawionym jedzeniem. To uczestnicy i uczestniczki warsztatów kulinarnych wspólnie jedzący to, co przygotowali podczas spotkania.

fot. Marcin Szczygieł

 

Co się działo przez ostatnie pół roku w Centrum Aktywności Lokalnej?

 

Od stycznia do czerwca w Centrum Aktywności Lokalnej odbyły się 43 wydarzenia w ramach czterech realizowanych cykli. W „Naturalnych Formach Ruchu”, „Kręgach Kobiet”, „Grunwaldzkim Salonie Gier” oraz „Treningach umysłu na emeryturze” łącznie wzięło udział 212 osób.

 

Regularne spotkania w CAL przy Marii Skłodowskiej-Curie 63a

 

Od lutego do marca, grunwaldzcy seniorzy i seniorki ćwiczyli swoją pamięć i dbali o kondycję intelektualną. Psycholog Piotr Łącki, autor portalu psychologdlaseniora.pl, poprowadził 6 „Treningów umysłu na emeryturze”. Uczestnicy i uczestniczki rozwiązywali zadania i łamigłówki ćwiczyli procesy poznawcze, oraz dowiadywali się więcej o tym, jak zadbać o sprawność umysłową i fizyczną każdego dnia. Teoria była ograniczona do minimum, a każde zajęcia zaczynały się od treningu kung-fu.

 

Weszliśmy w 2023 rok z nową energią. Pomogły nam z tym 3 kobiece spotkania w kręgach współorganizowane przez Katarzynę Maciakiewicz, autorkę inicjatywy Szelest Ciszy. Czym jest krąg kobiet? To przestrzeń, w której kobiety mogą się wspierać i celebrować. Krąg to miejsce, gdzie każda z obecnych ma szansę być wysłuchaną bez oceniania i nadawania etykiet, gdzie może zasilić swoją kobiecość w relacji z innymi kobietami.

 

Z myślą o fanach i fankach gier planszowych, w lutym uruchomiliśmy nowy cykl – „Grunwaldzki Salon Gier”. Podczas co wtorkowych spotkań, od 15:30 do 20:00 spędzaliśmy popołudnia nad planszą i kubkiem herbaty. W sąsiedzkim gronie graliśmy w popularne planszówki, karty czy szachy. Początkowo spotykaliśmy się w dwóch grupach wiekowych, jednak z czasem bardziej sprawdziła się formuła międzypokoleniowych posiedzeń. Łącznie odbyło się 10 spotkań. Wracamy jesienią! Kontynuacją wtorkowego grania były posiedzenia Wrocławskiej Grupy Rummikub. We Wrocławskiej Lidze Rummikub brały udział osoby w różnym wieku, które grały o awans do Mistrzostw Polski w Rummikub 2023.

 

„Naturalne Formy Ruchu”, czyli bezpłatne sąsiedzkie treningi z Rafałem Czaplińskim odbywają się od stycznia 2022 roku. W spotkaniach uczestniczy grupa stałych bywalców i bywalczyń, która praktykuje zasadę w zdrowym ciele, zdrowy duch. Do tej pory odbyły się 24 zajęcia, a będzie ich na pewno więcej. Planujemy uruchomić drugą grupę ze względu na deficyt aktywności ruchowych na terenie Placu Grunwaldzkiego.

 

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawiająca grupę dzieci i dorosłych spędzających czas na podwórku otoczonym kamienicami.

fot. Marcin Szczygieł

 

Sąsiedzkie działania w przestrzeni osiedla Plac Grunwaldzki

 

Lubimy pracę w terenie, a jeszcze bardziej lubimy rozmawiać z mieszkańcami i mieszkankami Grunwaldu na ważne dla lokalnej społeczności tematy. Od marca do czerwca zorganizowaliśmy 3 sąsiedzkie narady. Pierwsza z nich poświęcona była inicjatywie „Wiosenne porządki — podwórkowa metamorfoza na Grunwaldzie” realizowanej w ramach tegorocznej edycji programu Mikrogranty na terenie podwórka w kwartale ulic: Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki mogli lepiej poznać projekt, a także porozmawiać z przedstawicielką Wrocławskich Mieszkań na temat planowanej rewitalizacji. Przedmiotem drugiej narady było omówienie możliwych działań pielęgnacyjnych i nasadzeń zieleni podwórkowej przez Wrocławskie Mieszkania na podwórku przy ul. Pasteura. Cały czas mamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację.

 

Kolejne spotkanie dotyczące zieleni we wnętrzu kwartału odbędzie się jeszcze w lipcu tego roku. Ostatnie w tym półroczu zebranie dedykowane było zieleni i małej architekturze na podwórku w kwartale ulic: Curie-Skłodowskiej, Norwida, Smoluchowskiego i Łukasiewicza. Narada została zorganizowana na prośbę jednego z mieszkańców podwórka, który wnioskował o pomoc w przeniesieniu ławek zlokalizowanych obok koszy na odpady. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o deficycie stojaków rowerowych w tej części osiedla. W trakcie trzech narad poznaliśmy lepiej Wasze potrzeby, dowiedzieliśmy się, czego Wam brakuje, a także wzmocniliśmy relacje z przedstawicielami Wrocławskich Mieszkań.

 

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawiająca grupę osób, spacerujących wąską ścieżką przez łąkę między blokami.

fot. Marcin Szczygieł

Razem możemy zdziałać więcej!

 

Jesteśmy otwarci na dialog i partnerskie działanie. Staramy się wzmacniać naszą współpracę z Radą Osiedla Plac Grunwaldzki. Wsparliśmy radnych i radne w dotarciu do mieszkańców i mieszkanek i poinformowaniu ich o organizowanych konsultacjach społecznych dotyczących remontu wnętrza podwórka w kwartale ulic Ładna – Reja – Grunwaldzka w ramach Funduszu Osiedlowego. Od marca zeszłego roku udostępniamy przestrzeń dla seniorów i seniorek, którzy i które regularnie spotykają się w niemal każdy wtorek na próbach chóru „Grunwald” działającego przy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki. Łącznie od stycznia do końca czerwca odbyło się 18 spotkań. Jesienią wspólnie organizujemy ostatni w tym roku rodzinny piknik. Więcej szczegółów zdradzimy Wam niebawem!

 

Nic tak nie motywuje do działania jak wspólny cel. Potwierdzić to mogą członkowie i członkinie zrzeszeni w ramach partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald”, które obchodzi w tym roku trzecie urodziny. Czemu możemy zawdzięczyć ten sukces? Nasza siła tkwi w nieformalnym charakterze i otwartości na potrzeby mieszkańców i mieszkanek osiedla. Razem organizujemy wydarzenia oraz angażujemy się w ważne dla sąsiadów sprawy. W tym roku spotkaliśmy się 4 razy. Tematami naszych obrad były projekty zgłoszone w ramach tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Partycypacyjnego oraz omówienie założeń ich kampanii promocyjnej, ewaluacja działań, a także Święto Osiedla Plac Grunwaldzki 2023, które w tym roku obchodziliśmy od 29 maja do 4 czerwca.

 

W obchody Grunwaldu zaangażowani byli liczni partnerzy, m.in.: Wrocławska Spółdzielnia Socjalna, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Biuro ds. odpowiedzialności społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, a także samorządy studenckie 3 wrocławskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu WSB Merito. Wspólnie zorganizowaliśmy plenerowe warsztaty ceramiczne z Zakwas Studio, detektywistyczny escape room w filii nr 29 Miejskiej Bibliotece Publicznej, spacer z Maciejem Wlazło, autorem bloga Beard of Breslau, a także koncert senioralnego chóru „Grunwald” przy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki oraz wielki sąsiedzki piknik.

 

fot. Marcin Szczygieł

 

WBO na 200 i 204 procent

 

Słuchamy Waszych potrzeb, dlatego też zainicjowaliśmy złożenie wniosków do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na dwa projekty: nr 200 dla projektu osiedlowego związanego z inwestycją na terenie skrzyżowania ulic Grunwaldzka, Miła, Ładne, Benedyktyńska i Górnickiego oraz nr 204 dla projektu ponadosiedlowego zlokalizowanego na Pasteura.

 

Pierwszy z nich stanowi kompleksową odpowiedź na potrzeby mieszkanek i mieszkańców okolic zaniedbanego skrzyżowania na północy osiedla. W ramach diagnozy prowadzonej przez nasz zespół społeczność lokalna wskazała tę przestrzeń jako najbardziej problematyczną w kontekście: dostępności, wygody, temperatury, braku zieleni i wspólnej przestrzeni. Projekt zakłada m.in. zainstalowanie stojaków na rowery oraz ławki sąsiedzkiej, nasadzenia drzew i zieleni, krzewów, roślin kwitnących, wyniesienie przejść dla pieszych wraz z instalacją niezbędnych oznaczeń dla osób niewidomych lub słabowidzących.

 

Ponadosiedlowy projekt 204 z kolei powstał na podstawie licznych spotkań i rozmów z mieszkańcami i mieszkankami okolic Pasteura, na podstawie których poznaliśmy potrzeby lokalnej społeczności. Odcinek pomiędzy ul. Plac Grunwaldzki i Marii Skłodowskiej-Curie jest jednym z ostatnich wybrzeży na terenie Śródmieścia, które wymagają szybkiego i sprawnego remontu. Zakres projektu zakłada m.in. remont ciągu pieszo-rowerowego, wraz z wytyczeniem ścieżki i wymianę nawierzchni, remont schodów prowadzących na wybrzeże od strony ulicy Karola Marcinkowskiego, montaż oświetlenia parkowego z czujnikiem ruchu wzdłuż alejki, renowację balustrady oraz nasadzenia drzew, krzewów i kwitnących roślin.

 

Grupa ludzi siedzi w przyciemnionym pomieszczeniu, zapatrzeni są w ekran niewidoczny na zdjęciu. Trwa projekcja filmu. Ostrość zdjęcia utrzymana jest na oknie, zza którego widać fragment mostu Grunwaldzkiego.

fot. Jerzy Wypych

Zawsze możecie na nas liczyć

 

Chętnie współpracujemy również z innymi organizacjami pozarządowymi oraz miejskimi programami. Od marca do końca maja wspieraliśmy merytorycznie mieszkankę, która w ramach programu Mikrogranty organizowała swój pierwszy projekt na terenie osiedla Plac Grunwaldzki. Jesteśmy zaangażowani w działanie Wrocławskiej Fundacji Filmowej „Spółdzielnia Kinowa Śródmieście”, w ramach którego – przy wsparciu lokalnego partnerstwa, w tym szczególnie Odra Centrum – zrealizowaliśmy jeden pokaz filmowy. W czerwcu w naszej przestrzeni gościliśmy nieformalną inicjatywę „Dzielnik Wrocławski”, czyli bezgotówkowy punkt wymiany przedmiotów.

 

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone sześć miesięcy! Nieustannie staramy się reagować na Wasze potrzeby, szukać nowych rozwiązań, tak aby każda osoba znalazła dla siebie miejsce do rozwoju, wytchnienia i rozmowy. Bez Was nie byłoby Centrum Aktywności Lokalnej!

 

Dajcie nam znać, jak podobają się Wam zajęcia i spotkania sąsiedzkie, czego się u nas nauczyliście_łyście i czy udział w aktywnościach Centrum umożliwił Wam poznanie innych osób z Grunwaldu! Wypełnijcie formularz badawczy, do którego link znajdziecie tutaj: bit.ly/ODNOWAankieta2023

 

Ale jeśli wolicie porozmawiać przy kawie, czy herbacie, to znacie nasz adres! Możecie również zadzwonić lub napisać — nasz zespół jest zawsze chętny do sąsiedzkich pogaduch!

 


 

Projekt „CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ PLAC GRUNWALDZKI” jest realizowany przez Fundację Ładne Historie i współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.