Wroć
Dalej

Pierwsza połowa tego roku obfitowała w aktywności międzypokoleniowe, międzykulturowe, ale przede wszystkim działania sąsiedzkie! W ramach projektu „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki”, który jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, zorganizowaliśmy 52 wydarzenia w ramach regularnie prowadzonych cykli dla lokalnej społeczności, a łącznie spędziliśmy razem 104 godziny!

 

Co zrealizowaliśmy w ramach projektu „Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki”?

 

Grupa osób stoi w parku i z zainteresowaniem słucha przewodnika.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

Od stycznia do czerwca w Centrum Aktywności Lokalnej odbyły się 52 wydarzenia w ramach trzech regularnych cykli. W „Naturalnych Formach Ruchu”, „Przestrzeni Rodzica” oraz „Treningach Pamięci” wzięło udział 55 osób.

 

Naturalne Formy Ruchu, czyli bezpłatne sąsiedzkie treningi z Rafałem Czaplińskim zyskały grono stałych bywalców i bywalczyń. Pod czujnym okiem trenera, w każdy poniedziałek oraz czwartek w zajęciach uczestniczyły dwie grupy wiekowe: 30+ i 50+. Dlaczego podzieliliśmy grupy, odnosząc się do metryki osób uczestniczących? Zależało nam na komforcie uczestników i uczestniczek, a także dostosowaniu poziomu trudności zajęć do ich sprawności fizycznej. Jak się okazało, największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania skierowane do seniorów i seniorek, którzy i które w rozmowach z animatorami podkreślali niedobór tego typu zajęć w ofercie programowej na osiedlu Plac Grunwaldzki. Od kwietnia, aktywizujemy osoby w wieku 50+, które dzięki regularnemu uczestnictwu mogą wzmacniać swoje ciała i koordynację ruchową.

 

Na przełomie lutego i marca razem z psycholożką Agnieszką Kozak powróciliśmy do lubianego przez Was formatu zajęć. Mowa o „Przestrzeni Rodzica”. W trakcie siedmiu spotkań rozwojowych poruszyliśmy kwestie związane z wyzwaniami, z jakimi mierzą się rodzice. Rozmawialiśmy o zaburzeniach lękowych u dzieci i młodzieży, objawach i przyczynach depresji, funkcjonowaniu z osobą w spektrum autyzmu, a także o wspieraniu najmłodszych w trudnych dla nich sytuacjach. W bezpiecznej i wspierającej przestrzeni każda z uczestniczących osób miała okazję wypowiedzieć swoje emocje, potrzeby i myśli oraz być wysłuchaną bez oceniania i nadawania etykiet.

 

Od marca do czerwca, grunwaldzcy seniorzy i seniorki w niemal każdą środę ćwiczyli swoją pamięć i dbali o kondycję intelektualną! Wszystko za sprawą Beaty Działy, pedagożki, psycholożki i prowadzącej cykl „Treningi Pamięci”. Podczas dwunastu spotkań, uczestnicy i uczestniczki zdobyli wiedzę na temat pamięci i jej rodzajów, poznali techniki zapamiętywania, a przede wszystkim miło spędzili czas. Uzupełnieniem cyklu był „Salon Gier na Grunwaldzie” – co wtorkowa gimnastyka umysłu z wykorzystaniem gier planszowych, logicznych i karcianych, w tym brydża, remika, mahjonga i scrabbli.

 

W marcu z inicjatywy mieszkańców i mieszkanek uruchomiony został chór seniora przy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki. Próby zespołu odbywały się w każdy wtorek w przestrzeni Plac Grunwaldzki OD NOWA. Wokaliści – amatorzy pod batutą dyrygenta Marcina Grzywaczewskiego, śpiewali przeboje z dawnych lat, znane i lubiane utwory muzyki rozrywkowej, ale także pieśni patriotyczne.

 

zdjęcie: Dagmara Furmanek

Dialog, partnerstwo i wspólnota!

Wychodzimy z założenia, że razem możemy zdziałać więcej. Dlatego wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, środowiskiem akademickim, podmiotami sektora prywatnego oraz oddolnymi inicjatywami społecznymi pod koniec 2020 roku powołaliśmy partnerstwo lokalne „Nasz Grunwald”. Łączymy nasze kompetencje i zasoby, budujemy partnerską sieć służącą wymianie wiedzy, wspieramy się w trudnych chwilach, tak aby jakość życia na Grunwaldzie wzrosła. Na przestrzeni ostatniego półrocza, odbyło się sześć spotkań, podczas których podjęliśmy temat działań skierowanych do uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, Wrocławskiego Budżetu Miejskiego, Funduszu Osiedlowego, a także Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Nasze debaty nie poszły na marne! Dzięki uprzejmości Pathway – firmy z branży IT, która udostępniła swoją przestrzeń biurową, uruchomiliśmy dla naszych nowych sąsiadów i sąsiadek przestrzeń do pracy, nauki i spotkań o nazwie Nauczycielska 8/4. Po kilku miesiącach obserwacji dostosowaliśmy przestrzeń do potrzeb osób z niej korzystających. Zrezygnowaliśmy z głównej formy coworkingowej na rzecz bezpłatnego doradztwa zawodowego i wsparcia psychologicznego dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Naszym wielkim osiągnięciem była tegoroczna edycja Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Hasłem przewodnim wydarzenia były mosty – zarówno te dosłowne, stanowiące bramy na nasze osiedle, jak i tych metaforycznych, które przerzucamy pomiędzy kulturami i tradycjami. Podczas dwutygodniowych obchodów, poznaliśmy sekrety czterech grunwaldzkich mostów, delektowaliśmy się smakiem kultowych rurek z kremem, doszlifowaliśmy swoje pióra, tworząc autorskie eseje, ale również zadbaliśmy o osiedlowe jaskółki, wykonując dla nich gniazda. Wrażeniom nie było końca, tym bardziej podczas rodzinnego pikniku zwieńczającego wielkie świętowanie dni Grunwaldu.

 

Na łące na leżakach siedzą dzieci i osoby dorosłe.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

Bardzo lubimy pracę w terenie, a jeszcze bardziej spotkania oraz dyskusje z mieszkańcami i mieszkankami. Od stycznia do czerwca zorganizowaliśmy trzy narady sąsiedzkie. Pierwsza z nich dotyczyła doświetlenia terenu Skweru im. Ireny Sendlerowej – inwestycji zgłoszonej w ramach Funduszu Osiedlowego przez Radę Osiedla w 2021 roku. W spotkaniu zorganizowanym w Centrum Aktywności Lokalnej uczestniczyli mieszkanki i mieszkańcy oraz przedstawicielki podmiotów realizujących zadanie. Druga narada, której przedmiotem obrad był remont boiska w kwartale Ładna – Reja – Grunwaldzka odbyła się na początku marca. Jej celem było rozeznanie się w sportowej infrastrukturze na osiedlu oraz diagnoza potrzeb osób zamieszkujących Plac Grunwaldzki. W maju zorganizowaliśmy spotkanie zapoznawcze z mieszkankami i mieszkańcami ulicy Pasteura. Zależało nam na poznaniu oczekiwań, ale również problemów, z jakimi mierzy się lokalna społeczność. W trakcie trzech niezwykle owocnych narad nie tylko dowiedzieliśmy się, jak powinien wyglądać Grunwald, czego Wam tutaj brakuje, ale także nawiązaliśmy kontakt z osiedlowymi liderami i liderkami.

 

W trakcie tego półrocza wzmocniliśmy nasze relacje z Radą Osiedla Plac Grunwaldzki. Dyskutowaliśmy na temat bieżących spraw, ale również wypracowaliśmy rozwiązania służące rozwojowi Grunwaldu. Wsparliśmy radnych i radne w dotarciu do mieszkańców i mieszkanek i poinformowaniu ich o organizowanych konsultacjach społecznych, dotyczących Funduszu Osiedlowego i remontu ulicy Szczytnickiej. A to na pewno nie koniec – przed nami jeszcze wiele wspólnych działań!

 

Bez Was nie byłoby Centrum Aktywności Lokalnej. Nieustannie staramy się reagować na Wasze potrzeby, szukać nowych rozwiązań, tak aby każda osoba znalazła dla siebie miejsce do rozwoju, wytchnienia i rozmowy.

 

Dziękujemy Wam za ostatnie pół roku. Jesteśmy gotowi na więcej!

 

Na łące pod namiotem rozstawione długie stoły przy których siedzą mieszkanki i mieszkańcy osiedla, żywo o czymś dyskutują.
zdjęcie: Marcin Szczygieł


Projekt „CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ PLAC GRUNWALDZKI” prowadzi Fundacja Ładne Historie dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.