Wroć
Dalej

Czy sztuka może być naszą towarzyszką w codziennym życiu? Jaką rolę pełni dla nas w przestrzeni publicznej na osiedlu i jak wpływa na nasze samopoczucie? Czy zmienia rzeczywistość wokół nas i poprawia jakość naszego życia, czy może jest tylko dodatkiem do naszego funkcjonowania w mieście?

 

Odpowiedzi na te pytania chcemy poszukać razem z Wami! Drodzy sąsiedzi i drogie sąsiadki, zapraszamy Was do wzięcia udziału w nowym cyklu twórczych i animacyjnych działań na osiedlu Plac Grunwaldzki – „Osiedlu dla sztuki”! W ramach pilotażowej edycji tego projektu zaplanowaliśmy dla Was rodzinne warsztaty kreatywne, spacery, podczas których naszą okolicę odkrywać będziemy wspólnie z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności i cykl czwartkowych animacji na wybranych podwórkach na Grunwaldzie!

 

Zdjęcie: grupa ludzi zebrała się pod nowo namalowanym muralem.
zdjęcie: Marta Sobala

Zapisy na rodzinne spacery i warsztaty prowadzimy przez formularz internetowy dostępny pod linkiem: bit.ly/ODS2022FORMULARZZAPISOW. Udział w animacjach podwórkowych nie wymaga zapisów, wystarczy przyjść we wskazanych przez nas godzinach. Udział w wydarzeniach w ramach projektu „Osiedle dla sztuki 2022” jest bezpłatny.

 

Naszą ofertę spacerową dedykujemy w szczególności osobom z niepełnosprawnością wzrokową i słuchową — podczas spaceru 30.07.2022 roku zapewniamy niezbędny sprzęt dla osób z niepełnosprawnością wzroku, a podczas spaceru 6.08.2022 roku zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy. Partnerem merytorycznym i organizacyjnym w tym działaniu jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „KATARYNKA”.

 

Na bocznej stronie mostu przyklejona została podobizna nagiej kobiety.
zdjęcie: Marcin Szczygieł

WARSZTATY:

 • 30.07.2022, godz. 14:30 | Rodzinne warsztaty kreatywne „Miasto dla sztuki – po co nam sztuka na osiedlu?” | skwer im. Ireny Sendlerowej
  Prowadząca: Agata Iżykowska-Uszczyk | w zajęciach mogą wziąć udział dzieci od siódmego roku życia

  Czy w trakcie spaceru po mieście możemy spotkać dzieła sztuki? Kojarzycie przykłady takich prac? Rzeźba? Mural? A może jakaś współczesna instalacja? Wspólnie poszukamy dzieł sztuki w okolicach Placu Grunwaldzkiego – żeby nie zapomnieć, gdzie kryją się poszczególne prace, stworzymy mapę. Natomiast w miejscach, w których będzie nam pusto, stworzymy własne propozycje artystyczne.

 

 • 6.08.2022, godz. 16:30 | Rodzinne warsztaty kreatywne „Sztuka przetrwania” | skwer im. Ireny Sendlerowej
  Prowadząca: Natalia Jerzak | w zajęciach mogą wziąć udział dzieci od siódmego roku życia.

  Zainspirowani pracami artystek, zaaranżujemy przestrzeń skweru Ireny Sendlerowej poprzez własne działania twórcze. Użyjemy różnokolorowych włóczek i sznurków, by opleść nimi pnie drzew. Będzie to od nas wymagało współpracy i planowania. Na jednakowej wielkości kartkach napiszemy, co oznacza dla nas bezpieczne i przytulne miejsce. Jak powinna wyglądać idealna kryjówka do zabawy? Jakie elementy powinny się w niej znaleźć? Karteczki z odpowiedziami zawiesimy na naszym Drzewie Życzeń, które w symboliczny sposób może być utożsamiane z drzewem-pomnikiem pamięci, zasadzonym przez patronkę skweru w Jad Waszem w 1983 roku.

 

Oba warsztaty odbędą się na terenie skweru im. Ireny Sendlerowej, który znajduje się pomiędzy ulicami Łukasiewicza, Smoluchowskiego i Marii Skłodowskiej-Curie. W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia odbędą się w siedzibie Placu Grunwaldzkiego OD NOWA (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a, I piętro, lokal w podwórzu).

 

Podczas warsztatów zapewniamy tłumaczenie na język ukraiński, a do udziału w nich serdecznie zapraszamy rodziny z Ukrainy, które mieszkają na Śródmieściu i chcą spędzić swój czas wolny w twórczy i kreatywny sposób. Udział w obu warsztatach jest także świetną okazją do poznania się z Waszymi sąsiadami i sąsiadkami!

 

Grupa dzieci w muzeum z uwagą słucha tego, co opowiada przewodniczka. Wszyscy mają na sobie ochronne maseczki. Po prawej stronie widoczna tłumaczka języka migowego.
zdjęcie: Marta Sobala

SPACERY:

 • 30.07.2022, godz. 12:00-13:30 | „Rodzinny spacer po Placu Grunwaldzkim”
  miejsce zbiórki: zespół trzech fontann, przy wybrzeżu Wyspiańskiego, obok mostu Grunwaldzkiego
  Przewodniczka: Ewa Pluta

  Osiedle plac Grunwaldzki, wchodzące w granice dzielnicy Śródmieście, to nie tylko ważny węzeł przesiadkowy. Nazwę tej części Wrocławia nadał centralnie położony plac, ale ma ona znacznie więcej ciekawych miejsc, które kryją niezwykłe historie z dziejów Wrocławia. To właśnie tu najdobitniej ukazała się groza czasów wojny, ale też w tym miejscu odrodziło się wrocławskie życie akademickie po 1945 roku. W trakcie spaceru poznamy osiedle plac Grunwaldzki od nowa jako przykład skomplikowanych i ciekawych losów Wrocławia oraz miejsce, w którym szczególnie czuć lwowskiego ducha. Spacer zaczniemy tuż przy wrotach do osiedla, czyli przy najsłynniejszej wrocławskiej przeprawie rzecznej – moście Grunwaldzkim. Następnie poznamy losy lwowskiej madonny, która strzeże mieszkańców osiedla oraz historię wyjątkowej lekarki Hanna Hirszfeld. Nie zabraknie również opowieści o wioślarzach, budynku, który przypomina plaster sera szwajcarskiego, wielkim zamczysku dla studentów politechniki i luksusowych kamienicach w modnej dzielnicy. Spacer zakończymy pod „greckim” pomnikiem chirurga Jan Mikulicza  – Radeckiego.

  Dojazd na miejsce zbiórki – przystanek tramwajowy „most Grunwaldzki” tramwajami numer: 4, 16, 33, 70 lub przystanek autobusowy „most Grunwaldzki” autobusami numer: 145, 146, 149, D. Przy skrzyżowaniu Wybrzeża Grunwaldzkiego i ulicy Hoene-Wrońskiego znajduje się parking.

 

 • 6.08.2022, godz. 12:00-13:30 | Rodzinny spacer osiedlowy „Grunwald konceptualny”
  miejsce zbiórki: przed SP 12 im. M. Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu (ul. Janiszewskiego 14)
  Przewodnik: Adam Pacholak

  Odbywające się we Wrocławiu 1970 roku Sympozjum Plastyczne było istnym wybuchem sztuki konceptualnej. Eksplozja ta dosięgła również placu Grunwaldzkiego, na którym zaprojektowano widowiskowe prace Anny Szpakowskiej-Kujawskiej i Jerzego Rosołowicza. Pomimo że te nie powstały, to konceptualne wydarzenie pozostawiło coś po sobie w przestrzeni placu. Jakie jeszcze zaskakujące niewykorzystane koncepty skrywa w sobie „Grunwald”? Na spacerze przyjrzymy się niezrealizowanym koncepcjom w obrębie placu od lat 70.

  Dojazd na miejsce zbiórki – przystanek „Rondo Reagana” tramwajami numer: 1, 2, 4, 10, 16, 33, 70 lub autobusami numer: 111, 115, 116, 121, 131, 145, 146, 149, C, D. Przy skrzyżowaniu Wybrzeża Grunwaldzkiego i ulicy Hoene-Wrońskiego znajduje się parking.

 


 

Znacie nas dobrze i wiecie, że lubimy się z Wami poznawać na podwórkach. Lubimy klimat wspólnego rysowania i budowania zamków z kartonów, uwielbiamy puszczać bańki mydlane i bawić się z najmłodszymi mieszkankami i mieszkańcami naszego osiedla. W tym roku wracamy z podwórkowymi animacjami i pojawimy się na trzech kwartałach:

 • na podwórku pomiędzy wybrzeżem Stanisława Wyspiańskiego i ulicą Hoene-Wrońskiego
 • na boisku zlokalizowanym pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Ładną i Reja
 • na podwórku pomiędzy ulicami Pasteura i Placem Grunwaldzkim

 

Spotykamy się co czwartek w godzinach 17:00-19:00 według następującego harmonogramu:

 • 21.07 – Grunwaldzka/Ładna/Reja
 • 28.07 – Wyspiańskiego/Hoene-Wrońskiego
 • 4.08 – Pasteura
 • 11.08 – Grunwaldzka/Ładna/Reja
 • 18.08 – Wyspiańskiego/Hoene-Wrońskiego
 • 25.08 – Pasteura

 

W trakcie animacji wykorzystamy pakiet edukacyjny powstały w ramach obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70 – naszym przewodnikiem edukacyjnym będzie „Zaczyna się we Wrocławiu. Scenariusze działań Sympozjum 70/20”, który przygotował komitet ds. edukacji grupy roboczej Sympozjum Wrocław 70/20.

 

Warsztaty prowadzą:

 • Agata Iżykowska-Uszczyk – kulturoznawczyni, pedagożka, muzealniczka i animatorka kultury. Od 2015 roku realizuje oraz współorganizuje projekty włączające w życie kulturalne Wrocławia. Autorka cyklu warsztatów „Sztuka szuka zmysłów” oraz „Dotknij muzeum”, w którym otwiera na praktykę poznawania sztuki współczesnej wszystkimi zmysłami. Pełni funkcję koordynatorki do spraw dostępności w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
 • Natalia Jerzak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika, laureatka nagrody MKiDN za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie tytułem „Najlepszy dyplom: grafika 2015”. Inicjatorka prowadzonej przez osoby wychodzące z kryzysu bezdomności pracowni sitodruku „SitoOgrodnicy” – w 2017 roku nagrodzona za ten projekt nagrodą „Pokolenie W”. Wydrukowana razem z SitoOgrodnikami kolekcja tkanin jej autorstwa pt. „Polskie Lato” była we wrześniu 2017 r. prezentowana w Pawilonie Polskim podczas międzynarodowych targów dizajnu „London Design Fair”. Jedna z „30 kreatywnych Wrocławia 2018”.

 

Spacery prowadzą:

 • Ewa Pluta – robotnica kultury, historyczka sztuki, zawodowo związana z Muzeum Miejskim Wrocławia i Fundacją Art Transparent. Rzeczniczka prasowa, kuratorka, koordynatorka do spraw dostępności, czasem przewodniczka. Wrocław uważa za najwspanialsze miasto na świecie (mimo braku morza). Kompulsywnie eksploruje jego dziejach, by wykopać z nich te wątki, które jeszcze nie zostały poznane. Szczególnie interesuje ją herstoria i queerstoria Wrocławia.  Dumna mieszkanka Ołbina, opiekunka psa i kota.
 • Adam Pacholak — doktorant nauk o sztuce na Uniwersytecie Wrocławskim.  Jego zainteresowania badawcze to sztuka i architektura powojenna i współczesna. Autor książki „Elektroniczny mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO”. Laureat konkursów im. Mieczysława F. Rakowskiego na najlepszą pracę magisterską o historii PRL-u tygodnika „Polityka”, oraz „Przestrzeń wspólna jest wartością” NIAiU na najlepszą pracę o teorii architektury. Aktywista informacyjny i członek Kolektywu Kariatyda.

 

Duży napis pośrodku grafiki: osiedle dla sztuki, rodzinne warsztaty, spacery i animacje podwórkowe. Lipiec-sierpień 2022. Obok napisu naszkicowana ozdobna kolumna.
projekt graficzny: Zuza Tokarska


Чи може мистецтво бути нашим товаришем у повсякденному житті? Яку роль воно відіграє для нас у громадському просторі і як воно впливає на наше самопочуття? Чи змінює воно реальність навколо нас і покращує якість життя, чи це просто таке доповнення нашого функціонування в місті?

 

Відповіді на ці питання ми хочемо шукати разом з Вами! Дорогі сусіди та сусідки, ми запрошуємо Вас взяти участь у новому циклі творчих та анімаційних заходів у житловому масиві Plac Grunwaldzki – „Osiedle dla sztuki”! В рамках пілотної едиції цього проєкту ми запланували для Вас сімейні творчі майстер-класи та прогулянки, під час яких ми досліджуватимемо наші околиці разом із людьми з різними групами інвалідності, а також пропонуємо Вам цикл щочетвергових анімацій у вибраних двориках Грюнвальду!

 

Записи на сімейні прогулянки та майстер-класи відбуваються за посередництвом вебформи, доступної за посиланням: bit.ly/ODS2022FORMULARZZAPISÓW.
Участь в анімаціях не вимагає записів, просто приходьте в зазначені нами години. Участь у заходах в рамках проєкту „Osiedle dla sztuki 2022” безплатна.

 

Нашу пропозицію прогулянок ми адресуємо, зокрема, і до людей з порушеннями зору та слуху – під час прогулянки 30.07.2022 ми надаємо необхідне обладнання для людей із порушеннями зору, а під час прогулянки 6.08.2022 ми забезпечуємо переклад на польську мову жестів. Мериторичним та організаційним партнером у цій діяльності є  Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „KATARYNKA”.

 

Що ми приготували для вас в рамках цього циклу? Зустріньмося по-сусідськи в рамках креативних майстер-класів, прогулянок слідами художніх концепцій на Грюнвальді та на обраних Грюнвальдських двориках. На кожен із цих заходів Ви можете прийти зі своїми сім’ями та разом з Вашими дітьми насолоджуватися відкриттям Грюнвальду знову і знову!

 

МАЙСТЕР-КЛАСИ:

 • 30.07.2022 о 14:30 / сімейні креативні майстер-класи „Miasto dla sztuki – po co nam sztuka na osiedlu?” / “Місто для мистецтва – навіщо нам мистецтво в житловому масиві?” / skwer im. Ireny Sendlerowej /сквер ім. Ірени Сендлерової
  Ведуча: Agata Iżykowska-Uszczyk / у заняттях можуть взяти участь діти від семи років

  Чи можемо ми зустріти твори мистецтва під час прогулянки по місту? Ви знаєте приклади таких робіт? Скульптури? Мурали? Або якась сучасна інсталяція? Разом ми шукатимемо твори мистецтва в районі Грюнвальдської площі й аби не забути, де ховаються окремі роботи, створимо карту, а в тих місцях, де нам буде порожньо, створимо власні художні пропозиції.

 

 • 6.08.2022, 16:30 / сімейні креативні майстер-класи “Sztuka przetrwania” / „Мистецтво виживання” / skwer im. Ireny Sendlerowej / сквер ім. Ірени Сендлерової
  Ведуча: Natalia Jerzak / у заняттях можуть взяти участь діти з семи років

  Натхненні роботами художниць, ми використаємо площу скверу Ірени Сендлерової для власної творчої діяльності. Ми застосовуватимемо різнокольорові нитки та мотузки, щоб обплітати ними стовбури дерев. Це вимагатиме від нас співпраці та планування. На однакових за розміром листках напишемо, що означає для нас безпечне і затишне місце. Як має виглядати ідеальне місце для гри? Які елементи повинні в ній бути? Записки з відповідями ми розвісимо на нашому дереві бажань, яке символічно можна порівняти з деревом пам’яті, посадженому покровителькою скверу в Яд Вашемі в 1983 році.

 

Обидва майстер-класи пройдуть на території скверу імені Ірени Сендлерової, який розташований між вулицями  Łukasiewicza, Smoluchowskiego i Marii Skłodowskiej-Curie. У разі несприятливої погоди заняття проходитимуть в офісі нашої фундації Plac Grunwaldzki OD NOWA (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a, 1 поверх, вхід на задньому дворі).

 

Під час лекцій ми забезпечуємо переклад на українську мову, а до участі в них ми сердечно запрошуємо сім’ї з України, котрі живуть в центрі міста і хочуть творчо провести свій вільний час. Відвідування обох майстер-класів також є чудовою можливістю познайомитися з вашими сусідами та сусідками!

 

ПРОГУЛЯНКИ:

 • 30.07.2022, 12:00-13:30 | „Сімейна прогулянка по Грюнвальдській площі”
  Місце збору: група з трьох фонтанів на узбережжі Wyspiańskiego, поруч з Грюнвальдським мостом
  Екскурсоводка: Ewa Pluta

  Житловий масив plac Grunwaldzki, що входить в межі району Śródmieście/Середмістя, є не лише важливим пересадним вузлом. Хоч назва цієї частини Вроцлава і фокусується на слові “площа”, але вона має набагато більше цікавих місць, які приховують незвичайні історії Вроцлава. Саме тут найбільш яскраво проявився жах часів війни, але також після 1945 року в цьому місці відродилося наукове життя. Під час прогулянки ми познайомимося з житловим масивом plac Grunwaldzki заново як з прикладом складної, але цікавої долі Вроцлава і з місцем, де особливо відчувається львівський дух. Прогулянка почнеться біля найвідомішої річкової переправи Вроцлава – Грюнвальдського мосту. Далі ми дізнаємося долю львівської мадонни, яка охороняє жителів і жительок житлового масиву, і історію виняткової лікарки Ханни Гіршфельд. Також не бракуватиме історій про веслярів, будівлю, що нагадує шматочок швейцарського сиру, великий замок для студентів політехнічного університету та розкішні кам’яниці в модному районі. Прогулянка завершиться під „грецьким” пам’ятником хірургу Яну Микуличу-Радецькому.

  Як дістатися до місця збору: зупинка „most Grunwaldzki” на трамваях номер: 4, 16, 33, 70 або автобусах номер: 145, 146, 149, D.

  На перетині Грюнвальдського узбережжя (Wybrzeża Grunwaldzkiego) і вулиці  Hoene-Wrońskiego вулиці є паркінг.

 • 6.08.2022 год. 12:00-13:30 | Сімейна прогулянка житловим масивом „Грюнвальд концептуальний”
  місце збору: навпроти ЗОШ №12 M. Skłodowskiej-Curie у Вроцлаві (ul. Janiszewskiego 14)
  Екскурсовод: Adam Pacholak

  Пластичний симпозіум, що проходив у Вроцлаві в 70-х роках, був справжнім вибухом концептуального мистецтва. Цей вибух також досяг і Грюнвальдської площі, на якій були спроєктований виняткові роботи Анни Шпаковської-Куявської та Георгія Розоловича. Попри те, що вони так і не з’явилися, ця концептуальна подія щось таки залишила після себе в просторі площі. Які ще дивовижні концепти приховує в собі „Грюнвальд”? На прогулянці ми розглянемо нереалізовані концепції в межах площі з 1970-х років.

  Як дістатися до місця збору: зупинка „Rondo Reagana” на трамваї номер: 1, 2, 4, 10, 16, 33, 70 або автобусах номер: 111, 115, 116, 121, 131, 145, 146, 149, C, D.

  На перетині Грюнвальдського узбережжя (Wybrzeża Grunwaldzkiego) і вулиці  Hoene-Wrońskiego вулиці є паркінг.


 

Оскільки Ви добре знаєте нас, то пам’ятаєте те, що нам подобається знайомитися з Вами у дворах. Ми обожнюємо атмосферу спільного малювання і будівництва картонних замків, а ще ми любимо пускати мильні бульбашки та грати з наймолодшими жителями й жительками нашого житлового масиву. Цього року ми повертаємося з анімацією на задньому дворі та з’явимося у трьох кварталах:

 • на подвір’ї між узбережжям Stanisława Wyspiańskiego і вулицею Hoene-Wrońskiego
 • на майданчику, розташованому між вулицями Grunwaldzką, Ładną i Reja
 • на подвір’ї між вулицями Pasteura і Грюнвальдською площею

 

Ми зустрічатимемося щочетверга з 17:00 до 19:00 за наступним графіком:

 • 21.07 – Grunwaldzka/Ładna/Reja
 • 28.07 – Wyspiańskiego/Hoene-Wrońskiego
 • 4.08 – Pasteura
 • 11.08 – Grunwaldzka/Ładna/Reja
 • 18.08 – Wyspiańskiego/Hoene-Wrońskiego
 • 25.08 – Pasteura

 

Під час анімації ми використовуватимемо освітній пакет, створений в рамках святкування 50-го ювілею Пластичного Симпозіуму Вроцлав ’70 – нашим навчальним путівником буде „Zaczyna się we Wrocławiu. Scenariusze działań Sympozjum 70/20”, який підготував комітет з питань освіти робочої групи Sympozjum Wrocław 70/20.

 

Семінари ведуть:

 • Agata Iżykowska-Uszczyk – культурологиня, педагогиня, музейниця та аніматорка культури. З 2015 року реалізує і спільно організовує проєкти, які залучають до культурного життя Вроцлава. Авторка циклу семінарів Sztuka szuka zmysłów” та „Dotknij muzeum”, в якому відкривала практику пізнання сучасного мистецтва всіма почуттями. Координаторка з питань доступності в Національному музеї у Вроцлаві.
 • Natalia Jerzak – випускниця Академії Образотворчих Мистецтв ім. Євгеніуша Гепперта у Вроцлаві за спеціальністю „Графіка”, лауреатка премії MKiDN за магістерську роботу „Сучасний друк на тканині в Польщі”. Нагороджена Міжнародною Асоціацією Трієнале Графіки в Кракові під назвою „Найкращий диплом: графіка 2015”. Ініціаторка очолюваної вихідцями з кризи бездомності студії трафаретного друку „SitoOgrodnicy” – у 2017 році нагороджена за цей проєкт премією  „Pokolenie W”. Колекція тканин її авторства під назвою „Польське літо” у вересні 2017 року була представлена в польському павільйоні на міжнародній виставці дизайну „London Design Fair”. Одна з „30 креативних людей Вроцлава 2018” / „30 kreatywnych Wrocławia 2018”.

 

Прогулянки ведуть:

 • Ewa Pluta – працівниця культури, мистецтвознавиця, професійно пов’язана з міським музеєм Вроцлава та фондом мистецтв. Прессекретарка, кураторка, координаторка з питань доступності, іноді екскурсоводка. Вроцлав вважає найчудовішим містом у світі (навіть попри відсутність моря). Вона невпинно досліджує його історії, щоб викопати з неї те, що ще не було вивчене. Особливо її цікавить her-історія і queer-історія Вроцлава.  Горда мешканка Ołbina, власниця собаки та кішки.
 • Adam Pacholak – аспірант художніх наук Вроцлавського університету. Його дослідницькі інтереси включають мистецтво та архітектуру післявоєнного та сучасного періодів. Автор книги „Elektroniczny mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO”. Лауреат конкурсів ім. Mieczysława F. Rakowskiego за найкращу магістерську роботу з історії PRL-у тижневика „Polityka”, а також „Przestrzeń wspólna jest wartością” NIAiU за найкращу роботу про теорію архітектури. Інформаційний активіст і член колективу  Kariatyda.

 


Projekt „Osiedle dla sztuki 2022” realizuje Fundacja Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.
//
Проєкт „Osiedle dla sztuki 2022” реалізує Фундація Ładne Historie завдяки співфінансуванню з коштів гміни Вроцлав