Czas biegnie bardzo szybko! Zanim zdążyliśmy się obejrzeć, minęło kolejne półrocze działań na wrocławskim osiedlu Plac Grunwaldzki. Dziękujemy Wam za obecność i aktywne uczestnictwo w projektach realizowanych przez Fundację Ładne Historie na Grunwaldzie – to właśnie dzięki Waszemu wsparciu i entuzjazmowi Plac Grunwaldzki OD NOWA tak szybko się rozwija, a nasza praca jest pełna radości i satysfakcji. Korzystając z letniego spowolnienia, prezentujemy podsumowanie naszych grunwaldzkich działań, niezmiennie zapraszając Was – mieszkanki i mieszkańców osiedla – do aktywnego współtworzenia oferty Centrum.
Od czterech lat wzmacniamy kapitał społeczny na Grunwaldzie i aktywizujemy różne grupy wiekowe. Nasze Centrum rośnie – z roku na rok coraz więcej osób w różnym wieku angażuje się w życie osiedla, integruje się i spędza razem czas podczas różnego rodzaju warsztatów, spacerów oraz wydarzeń edukacyjnych, profilaktycznych i kreatywnych. Plac Grunwaldzki OD NOWA to miejsce, w którym coś dla siebie znajdą dzieci i młodzież, osoby dorosłe i studiujące na okolicznych uniwersytetach, a także seniorki i seniorzy. To także partnerstwo lokalne, w ramach którego regularnie spotykamy się i współpracujemy z partnerami lokalnymi oraz program wolontariacki, w ramach którego osoby w różnym wieku wspierają osiedlowe działania.
Centrum to połączenie kilku programów i projektów, które co roku realizujemy wspólnie z Wami. Chcemy wiedzieć, czy są one dla Was satysfakcjonujące i ciekawe, co możemy zrobić lepiej, a co nam się udało. Jeśli angażujecie się w działania wokół Placu Grunwaldzkiego OD NOWA, serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej, w której możecie podzielić się z nami Waszymi opiniami, rekomendacjami i pomysłami. Znajdziecie ją, klikając w ten link: KLIKNIJ, ABY WYŚWIETLIĆ FORMULARZ.
Centrum Aktywności Lokalnej jest dla wszystkich osób związanych z Placem Grunwaldzkim – sąsiadów i sąsiadek, lokalnych partnerów, studentów i studentek, a także ludzi, którzy na Grunwaldzie pracują. W pierwszym półroczu 2024 roku zorganizowaliśmy wiele bezpłatnych i otwartych wydarzeń dla lokalnej społeczności, w tym regularne dyżury zespołu, spotkania z trenerem dla seniorów, treningi pamięci, narady sąsiedzkie, zajęcia wokalne, wydarzenia dotyczące profilaktyki i bezpieczeństwa, spotkania fanów gier planszowych i gry w Rummikuba oraz męskie kręgi. Łącznie w naszych działaniach wzięło udział ponad różnych 100 osób. Bardzo ważnym aspektem CALu jest także prowadzenie partnerstwa lokalnego zrzeszającego podmioty publiczne i prywatne, dla których Plac Grunwaldzki jest miejscem pracy i rozwoju.
Centrum Aktywności Lokalnej to miejsca na realizację Waszych inicjatyw! Jeśli chodzi Wam po głowie jakaś fajna sąsiedzka akcja i chcecie nam zgłosić swój pomysł, możecie skorzystać z formularza online (KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYŚWIETLIĆ FORMULARZ), napisać do nas maila (placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl) lub zadzwonić (71) 757 15 87 / (+48) 573 815 456 – od poniedziałku do piątku od 12:00 do 17:00.
W centrum znajdziecie też aktualne wydania Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego oraz wydawnictwa wroclaw.pl. Pamiętajcie o tym, że odwiedzając nas, możecie zaopatrzyć się we własne bezpłatne kopie.
Projekt „Centrum Aktywności Lokalnej na Placu Grunwaldzkim” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).
W tym roku mamy przyjemność realizować projekt dedykowany nestorom i nestorkom osiedla, z którymi na Placu Grunwaldzkim pracujemy od samego początku. Opierając się na ich rekomendacjach, przygotowaliśmy rozwinięcie oferty CAL polegającą na realizacji zajęć opracowanych z myślą właśnie o tej grupie. Realizowany w Świdnicy i Wrocławiu (w ramach programu Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska „Dolnośląska Akademia Kompetencji Seniora”) projekt umożliwia nam aktywizację seniorek i seniorów w ramach różnego rodzaju zajęć: treningów ruchowych, zajęć edukacji medialnej i bezpieczeństwa w sieci, psychoedukacji i profilaktyki. W ramach projektu udało się nam także wesprzeć organizację prób zainicjowanego przez mieszkankę osiedla senioralnego Chóru Grunwald. We Wrocławiu od początku roku zrealizowaliśmy ponad 36 spotkań z udziałem osób starszych!
Projekt „Ładne Historie dolnośląskich seniorów i seniorek” sfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Dzieci i młodzież to grupa, z którą w Fundacji Ładne Historie pracujemy od początku istnienia naszej organizacji – najpierw w Świdnicy, a potem na wrocławskim Grunwaldzie oraz terenie Aglomeracji Wrocławskiej. Równolegle do CAL prowadzimy Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży, w ramach którego od poniedziałku do piątku popołudniami odbywają się regularne zajęcia dla najmłodszych mieszkańców i mieszkanek osiedla, a podczas ferii zimowych i w okresie letnim zajęcia w ciągu dnia. W ramach tego programu międzykulturowa grupa dzieci i młodzieży bierze udział w warsztatach profilaktycznych, kreatywnych i ruchowych, spacerach osiedlowych oraz wizytach w instytucjach kultury, placówkach edukacyjnych i sportowych. Dzieci mają możliwość eksplorowania swojej kreatywności, odkrywania nieznanych obszarów i zdobywania nowych umiejętności, rozwijania umiejętności interpersonalnych i radzenia sobie z emocjami.
Aby zapisać swoje dziecko do grupy, należy wypełnić formularz online (KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYŚWIETLIĆ FORMULARZ), napisać do nas maila (marta.sobala@ladnehistorie.pl) lub zadzwonić (71) 757 15 87 / (+48) 573 815 456 – od poniedziałku do piątku od 12:00 do 17:00.
Projekt „Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży na osiedlu Plac Grunwaldzki” współfinansowany jest ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) i Fundacji Mayday.
Nasze osiedle ma wyjątkową historię, którą odkrywamy wspólnie z jego mieszkankami i mieszkańcami. Nic więc dziwnego, że jeden z projektów, które realizujemy na Grunwaldzie, dotyczy bezpośrednio historii Placu Grunwaldzkiego i związanej z nią tożsamości. Historię osiedla opowiadamy, czerpiąc ze wspomnień osób związanych z nim, analizując materiały archiwalne i angażując społeczność lokalną w działania wokół historii Breslau i Wrocławia. Osią, wokół której stworzyliśmy ten projekt jest Kaiserstrasse – dzisiejsza ul. Plac Grunwaldzki, na której terenie w czasie oblężenia Breslau dokonano wyburzeń zabudowy mieszkalno-publicznej pod lotnisko wojskowe. W tym roku zorganizowaliśmy pokazy filmowe połączone ze wzruszającymi dyskusjami, warsztaty oraz spacer historyczny, a na naszej stronie internetowej regularnie publikujemy wywiady i wspomnienia (KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYŚWIETLIĆ WYWIADY) oraz felietony dotyczące historii Placu Grunwaldzkiego (KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYŚWIETLIĆ FELIETONY).
„Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”. #SupportedByEVZ
Gospodarzem budynku, w którym prowadzimy nasze działania dla lokalnej społeczności, jest Wrocławska Spółdzielnia Socjalna, z którą stale współpracujemy projektowo. W tym roku wspólnie zaplanowaliśmy 18 wydarzeń różnego typu, z których zrealizowaliśmy już 16. Były to cztery spacery, 9 warsztatów kreatywnych, piknik sąsiedzki z okazji Święta Osiedla Plac Grunwaldzki wraz z dogrywką w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz 3 warsztaty antywypaleniowe dla pracownic i pracowników zespołu terenowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Łącznie wzięło w nich udział ponad 300 osób!
Wydarzenia zostały realizowane dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.
Kolejnym działaniem, które zrealizowaliśmy w pierwszej połowie roku, były spotkania w ramach „Osiedla dla sztuki” – projektu, który obejmował weekendowe cykle tematyczne wokół projektowania graficznego i wpływie dizajnu na jakość życia na osiedlu. Wykłady i warsztaty dotyczyły zarówno historycznych przykładów projektowania, jak i współczesnych jego przejawów w przestrzeni miejskiej. W ramach projektu odbyło się 5 różnych wydarzeń.
Projekt „Osiedle dla sztuki” realizowany jest przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).
Nasze działania w pierwszym półroczu 2024 roku przyniosły wiele satysfakcji i radości, angażując Was w różnego rodzaju inicjatywy i działania. Wspólnie tworzymy przestrzeń, w której każdy może znaleźć coś dla siebie – od spotkań z trenerami, przez warsztaty, po historyczne spacery i spotkania edukacyjne. Z entuzjazmem patrzymy na nadchodzącą jesień, która zapowiada się równie intensywnie i będzie pełna ciekawych wydarzeń. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do aktywnego uczestnictwa w naszych projektach i wspólnego budowania programu Centrum.