Przed nami kolejny etap projektu „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia”. Wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową, Dyskusyjnym Klubem Filmowym PWr i Politechniką Wrocławską zapraszamy na dwa wyjątkowe pokazy filmowe połączone z dyskusjami. Wydarzenia będą świetną okazją do wspólnej refleksji nad skomplikowaną historią Breslau i Wrocławia.
Dzisiejsza oś Grunwaldzka ma skomplikowaną historię. Tak jak w większości Wrocławia oryginalna tkanka architektoniczna Breslau została zniszczona, a w jej miejscu pojawiła się pustka. Tragedię Kaiserstrasse na tle reszty miasta wyróżnia jednak skala wyburzeń zainicjowanych przez Niemców w związku z budową lotniska w czasie Festung Breslau, a także ogromna ilość ofiar poległych przy usuwaniu gruzu wzdłuż tej jednej ulicy.
„Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt, w ramach którego wspólnie z Wami przyglądamy się temu jak budowa pasa startowego pomiędzy dwoma mostami wpłynęła na powojenną, PRL-owską i współczesną historię naszego osiedla. W trakcie trwania projektu zbieramy Wasze wspomnienia, spacerujemy po osiedlu i poznajemy jego dzieje. Kolejnym elementem naszych działań są dwa bezpłatne pokazy filmowe, które odbędą się w jednym z najważniejszych historycznie budynków na Placu Grunwaldzkim: gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej (znanym też jako A1). Obie projekcje uzupełnione będą rozmowami, które poprowadzi animator kultury i dziennikarz, Lech Moliński, związany na stałe z Wrocławską Fundacją Filmową.
Program
- 25 stycznia o godzinie 18:00 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Los” Joanny Mielewczyk (Polska, 2023), znanej Wam z audycji „Kamienice” w Radiu RAM. Film opowiada o życiu dwóch nastolatków (Jerzego i Juergena) w oblężonym Wrocławiu 1945 roku. Bohaterowie spotykają się po latach i wspominają swoje doświadczenia z tamtego czasu. Polak i Niemiec, dwójka chłopaków mieszkających w ogarniętym wojną mieście. Na ekranie towarzyszy im współczesny nastolatek, który za pośrednictwem bohaterów odkrywa przeszłość swojego miasta. Dokument trwa 60 minut.
Po projekcji spotkamy się z Jerzym Podlakiem, jednym z dwóch głównych bohaterów obrazu, a przy okazji wrocławskim pionierem, mieszkającym w stolicy Dolnego Śląska od 1944 roku, a także Piotrem Lisem, autorem książki „Kamienice 4. Opowieści o miejscach, których nie ma”. Rozmowę poprowadzi Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.
- 8 lutego o godzinie 18:00 zapraszamy na pokaz filmu „Niebo nad Berlinem” Wima Wendersa (Niemcy, 1987). Film pokazuje Berlin z końcówki istnienia muru dzielącego miasto na dwa światy. Na płaszczyźnie fabularnej obraz Wendersa przedstawia historię dwóch aniołów, z których jeden decyduje się zrezygnować z anielskiego statusu z miłości do kobiety. Film trwa 2 godz. 8 min, będzie emitowany z polskimi napisami.
W rozmowie po projekcji udział wezmą Tomasz Sikora, niemcoznawca i filmoznawca, a także Krzysztof Wiewióra z DKF-u Politechnika.
Gdzie odbywają się projekcje?
Obie projekcje odbędą się w sali nr 329 w bud. A-1 Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27. W dniu pokazu przy wejściu do budynku A-1 będzie czekać na Państwa osoba wolontariacka z naszej fundacji, która pomoże Państwu dotrzeć na salę, w której odbędą się projekcje.
Zapisy
Udział w wydarzeniach nie wymaga wcześniejszych zapisów, na sali jest 250 miejsc siedzących i nie trzeba ich wcześniej w żaden sposób rezerwować.
Jeśli chcą Państwo zgłosić nam dodatkowe potrzeby związane z Państwa uczestnictwem w wydarzeniach (np. tłumaczenie na Polski Język Migowy, wsparcie osoby asystenckiej), prosimy o zgłaszanie ich drogą mailową na adres dagmara.furmanek@ladnehistorie.pl z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmujemy także drogą telefoniczną pod numerem: (71) 757 15 87 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00).
Uczestnictwo w wydarzeniach jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu, który dostępny jest po kliknięciu linku: https://bit.ly/POKAZYFILMOWE_REGULAMIN2024.
Projekcje filmowe odbywają się dzięki współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową i DFK PWr oraz dzięki uprzejmości Politechniki Wrocławskiej.
#SupportedByEVZ „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”.