Wroć
Dalej

Za nami dwa pierwsze warsztaty w ramach cyklu „Powrót do rzemiosła”! Temat kwietników D.I.Y. okazał się być strzałem w dziesiątkę, postanowiliśmy więc zorganizować dodatkowy warsztat – tym razem przygotowany specjalnie z myślą o osobach g/Głuchych. Waszą mentorką w tworzeniu wiszących kwietników będzie Monika Splotka, a w tłumaczeniu na PJM pomoże Elżbieta Resler.

 

Cykl „Powrót do rzemiosła” realizujemy dzięki współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną już od dwóch lat. W tym roku planujemy zarówno zajęcia z tworzenia kwietników, jak i robienia na drutach, ceramiki czy pracowni krawieckiej, w ramach której Waszym ubraniom damy nowe życie. Aby do nas dołączyć nie trzeba mieć ukrytych zdolności manualnych lub narzędzi – za każdym razem pomagamy stawiać pierwsze kroki i zapewniamy wszystkie materiały.

 

Kolorowa fotografia przedstawia dwie różowe doniczki z niedużymi kwiatkami wiszące w ręcznie plenionych sznurkowych kwietnikach, ozdobionych kolorowymi koralikami.

materiały organizatora

 

10 maja w godzinach 14:30-16:30 zapraszamy Was na warsztaty z plecenia kwietnika wiszącego samodzielnie. Ta klasyczna ozdoba do powieszenia doniczki swoją popularność w Polsce zyskała już w latach siedemdziesiątych. Ponownie przeżywa swój renesans i dzięki wspólnym warsztatom będziecie mieć okazję poznać tą jakże ciekawą sztukę wiązań. Zajęcia adresowane są do osób dorosłych, a przygotowaliśmy je przede wszystkim z myślą o osobach g/Głuchych i niedosłyszących – w trakcie wydarzenia zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.

 

 

Każda z osób uczestniczących w zajęciach samodzielnie wykona kwietnik o długości minimum 80 cm (każde z Was swój i potem zabierzecie go do domu). Pleść będziemy z dwukolorowych sznurków 5 mm, na naturalnym kółku. Kwietniki wykonacie samodzielnie i w całości na jednych zajęciach. Nie musicie mieć wielkich umiejętności manualnych – makrama jest bardzo prosta!

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN SPOTKANIA:

  • krótka historii makramy;
  • czym tworzyć makramę – rodzaje sznurków i do czego je stosować;
  • przygotowanie i podliczanie materiału na kwietniki;
  • omówienie dodatków makramowych – drewnianych i metalowych;
  • nauka 3 podstawowych splotów;
  • zakańczanie pracy i wskazówki jak ją konserwować;
  • gdzie jeszcze wykorzystać swoje umiejętności;
  • jak recyklingować „zrzuty”;
  • gdzie dostać najlepsze sznurki.

 

O prowadzącej

Monika Splotka – plecie, wiąże, łata i gada – a dokładnie jest instruktorką splotu i tkactwa. Sztuką włókna zajmuje się od dwudziestu lat, odkąd skończyła liceum plastyczne ze specjalizacją tkanina artystyczna i użytkowa. Wykonuje głównie kilimy, ale i inne techniki nie są jej obce. Prowadzi warsztaty z tkaniny i makramy od 2018 roku, na których nauczyła pleść już ponad czterystu osób. Ma na swoim koncie dwie wystawy indywidualne oraz serię performance’ów miejskich. Uwielbia sploty i swoją pasją chce się dzielić ze wszystkimi!

 

Kolorowa fotografia: młoda kobieta pozuje do zdjęcia z własnoręcznie plecionym kwietnikiem, ozdobionym niebieskimi koralami. To Monika - prowadząca warsztaty dla seniorów i seniorek.

materiały organizatora

Jak wziąć udział?

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zapisy przyjmujemy na trzy sposoby:

 

UWAGA! W TEJ CHWILI PRZYJMUJEMY ZAPISY WYŁĄCZNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ!

 

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu: bit.ly/WARSZTATY-MAKRAMA-PJM-REGULAMIN.

 


 

Projekt „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.