Wroć
Dalej

Czy wiecie, że tegoroczna odsłona Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na osiedlu Plac Grunwaldzki jest efektem dwuletniego projektu, który zrealizowaliśmy, aby zwiększyć zaangażowanie lokalnej społeczności w ważne dla naszego osiedla sprawy? „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to proces, który zrealizowaliśmy dzięki finansowaniu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Angażowanie mieszkanek i mieszkańców osiedla to pozornie bardzo prosta sprawa – wystarczy zebrać grupę liderek i liderów lokalnych, dać im narzędzia do pracy i czekać na efekty. Realnie procesy partycypacyjne są o wiele bardziej skomplikowane i wymagają dużego nakładu pracy, ogromu motywacji i energii skierowanej do lokalnej społeczności. Partycypacja to obszar, w którym warto mieć elastyczność i gotowość na ciągłą zmianę, a swoje działania opierać o empatię i otwartość względem innych osób. Przygotowując się do tegorocznej odsłony kampanii WBO, przekonaliśmy się o tym nie raz, zarówno na etapie pracy z grupą roboczą, jak i finalizując projekty złożone w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego czy realizując profrekwencyjną kampanię.

 

zdjęcie: Anna Pazdej

Nasz cel od początku był bardzo jasno określony – chcieliśmy wzmocnić zaangażowanie obywatelskie na terenie osiedla, które przez lata nie miało liderek i liderów lokalnych. Plac Grunwaldzki to część Wrocławia, którą postrzega się jako osiedle akademickie, tranzytowe, tymczasowe… w opinii mieszkanek i mieszkańców stolicy Dolnego Śląska na Grunwaldzie mieszkają głównie seniorki i seniorzy, lokalna społeczność jest bardzo mała, a większość mieszkań wynajmują studenci i studentki. Nasz zespół już od jakiegoś czasu aktywnie pracuje z osobami mieszkającymi, uczącymi się lub pracującymi na Grunwaldzie, wiemy więc, jak duży potencjał tkwi w lokalnej społeczności tej części wrocławskiego Śródmieścia.

 

Do tej pory jednak żadna z grup oddolnych nie miała zasobów i czasu, by zaopiekować się tematem WBO w odpowiedni sposób – przeprowadzić konkretną diagnozę lokalną w kontekście osiedlowej infrastruktury, zebrać pomysły mieszkanek i mieszkańców osiedla, a następnie skonsultować finalne propozycje projektów z lokalną społecznością. Dotychczasowe próby wykorzystania społecznej energii na Grunwaldzie były rozproszone, brakowało instytucjonalnego – a w tym przypadku pozarządowego – lidera, który pomoże usystematyzować wiedzę na temat potrzeb, przekuć ją w konkretne propozycje, a następnie wesprze lokalnych liderów i liderki w zbieraniu głosów na ich propozycje.

 

Ważnym aspektem tego projektu była dla nas także przepaść pomiędzy społecznością studencką, która korzysta z osiedla i mieszka tu, a nestorami i nestorkami Grunwaldu. Obie grupy wiekowe miały dość stereotypowe zdanie o sobie nawzajem, właściwie żyły obok siebie bez integracji i współdziałania. Nasz projekt pozwolił włączyć w życie osiedla studentki i studentów różnych wrocławskich uczelni – Politechniki Wrocławskiej, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Uniwersytetu Wrocławskiego, stwarzając im przestrzeń do wykorzystania i rozwijania ich umiejętności i wiedzy z i dla lokalnej społeczności.

 

zdjęcie: Anna Pazdej

„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to projekt, w ramach którego udało nam się:

 

  • zrealizować ponad 50 wydarzeń edukacyjnych, mentoringowych i konsultacyjnych, w których wzięło udział ponad 50 osób w różnym wieku – zarówno studentów i studentek, jak i młodych dorosłych i osób w wieku 60+,
  • opracować i złożyć dwa projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego,
  • zaproponować – we współpracy z Kołem Studenckim Habitat NOW i grupą roboczą studentek i studentów – konkretne rozwiązania dla przestrzeni publicznej osiedla Plac Grunwaldzki, rozwiązania te podzielone na kilka etapów planujemy składać w ramach WBO w kolejnych latach,
  • przygotować i zrealizować kampanię promocyjną wokół projektów nr 200 i 204,
  • zwiększyć poziom uczestnictwa mieszkanek i mieszkańców osiedla w budżecie partycypacyjnym Wrocławia.

 

Partnerami projektu są Stowarzyszenie Architektów Polskich – Oddział Wrocławmenthol architects, Rada Osiedla Plac Grunwaldzki oraz Habitat NOW Studenckie Koło Naukowe. Działania wokół „Pracowni obywatelskiej – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” wspierają także Pasaż Grunwaldzki – galeria handlowa zlokalizowana na terenie naszego osiedla oraz Akademickie Radio LUZ – niekomercyjna rozgłośnia radiowa działająca przy Politechnice Wrocławskiej.

 

„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to projekt, który realizowaliśmy w pięciu etapach:

 

I ETAP – zakończony (listopad 2021-maj 2022) – inicjujemy działanie pracowni liderskiej i mapujemy zasoby, potrzeby i priorytety związane z zielonymi realizacjami na terenie Placu Grunwaldzkiego.

 

II ETAP – zakończony (czerwiec 2022-styczeń 2023) – na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na konsultowaniu wyników diagnozy lokalnej i mapowania wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami osiedla, a w efekcie konsultacji tworzymy projekt do WBO.

 

III ETAP – zakończony (luty 2023-lipiec 2023) – ten etap zadedykowaliśmy stworzeniu od podstaw kampanii promocyjnej dla stworzonego przez nas projektu, zanim jednak kampanię stworzymy, musimy podnieść poziom swoich kompetencji w zakresie promocji i budowania narracji w kampaniach społecznych.

 

IV ETAP – zakończony (sierpień 2023-wrzesień 2023) – na tym etapie wszystkie nasze osiedlowe siły i zasoby inwestujemy w wypromowanie przygotowanego przez nas projektu i zachęcenie mieszkanek i mieszkańców Wrocławia do oddania nań swoich głosów.

 

V ETAP – zakończony (wrzesień 2023) – ten etap to przede wszystkim kompleksowa ewaluacja zadania.

 

Kliknijcie tutaj by dowiedzieć się więcej o poszczególnych wydarzeniach, które zrealizowaliśmy na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

 

Więcej o projektach, które złożyliśmy do WBO 2023, przeczytacie tutaj.

 

Projekt osiedlowy nr 200 „Odnowa na Ładnej i Miłej”

 

projekt graficzny: Marcin Rosiński
projekt graficzny: Marcin Rosiński
projekt graficzny: Marcin Rosiński / wizualizacje: Koło Studenckie Habitat NOW

Projekt osiedlowy nr 204 „Odnowa na Pasteura”

 

projekt graficzny: Marcin Rosiński
projekt graficzny: Marcin Rosiński
projekt graficzny: Marcin Rosiński


 

„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Logotyp programu Aktywni Obywatele