Wroć
Dalej

To już czwarta edycja cyklu „Pracownia zewnętrzna”. Tej jesieni zapraszamy Was do udziału w dwóch spacerach szlakiem przedwojennej i powojennej architektury na osiedlu Plac Grunwaldzki. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Kmiecik, architekt i mieszkaniec Grunwaldu. Projekt ten realizujemy we współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną.

 

Pozioma, kolorowa grafika: na bezowym tle widać napis Pracownia zewnętrzna: spacery z mieszkańcami i mieszkankami Grunwaldu. Odkryjmy Plac Grunwaldzki od nowa! Obok napisu fotografia jak z polaroida, przedstawiająca nabrzeże rzeki.

projekt graficzny: Zuza Tokarska

Kontynuujemy oprowadzania po Placu Grunwaldzkim z mieszkańcami i mieszkankami osiedla. Oddajemy głos osobom związanym z Grunwaldem, które znają osiedle lepiej niż własną kieszeń.

Tym razem, jesienne oprowadzenia dedykujemy architekturze – tej przedwojennej jak i powojennej. Wyjątkowe kamienice i nieznane miejsca odkryje przed nami architekt, historyk architektury i nauczyciel akademicki, Piotr Kmiecik. Spacer będzie subiektywnym spojrzeniem na osiedle. Wspólnie poszukamy w przestrzeni publicznej historycznych obiektów architektonicznych (będzie modernizm!), street artu, a nawet i drzew. Nie zabraknie ciekawostek – również tych osobistych, śródmiejskich legend i sentymentalnych opowieści.

 

Co, kiedy i gdzie?

  • Między katastrofami | 14 września (czwartek), 17:30-19:30
    Tematem przewodnim spaceru nie będą tylko katastrofy budowlane, chociaż rzeczywiście od katastrofy się zacznie i na katastrofie skończy. Postawimy za to na subiektywny wybór obiektów architektonicznych – tych ważnych, ciekawych i jednocześnie zupełnie niedocenionych. Przejdziemy się północną częścią Placu Grunwaldzkiego, która stała się laboratorium architektury powojennej. Siłą rzeczy powojennego modernizmu będzie dużo, ale nie zabraknie też XIX wieku, a może nawet pojawi się coś starszego. Pomiędzy ulicami i budynkami będziemy wypatrywać szeroko rozumianego street artu.Start: park Stanisława Tołpy, róg ul. Wyszyńskiego i Prusa
    Meta: Wydział Przyrodniczo-Technologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego, pl. Grunwaldzki 24a
    Dojazd na miejsce zbiórki: przystanek „Prusa” tramwajami numer: 1, 4, 33, 70 lub przystanek „Ogród Botaniczny” tramwajami numer: 2, 10, 17, 19, 23, 33 lub autobusami numer: A, N, 106, 111, 115, 128, 148.

 

  • Między mostami. O wrocławskiej medycynie, ale nie tylko | 21 września (czwartek), 17:30-19:30
    Wybrzeże Pasteura to historia wrocławskiej nauki, edukacji i medycyny w pigułce – i duża część spaceru będzie właśnie o tym. Zwrócimy uwagę nie tylko na to, co się na nim znajduje, ale także na to, co z niego widać. W poszukiwaniu ciekawostek przejdziemy się od mostu do mostu oboma brzegami Starej Odry. Tym bardziej że wschodni brzeg rzeki kryje ciąg dalszy historii medycyny, nauki i edukacji – nie wypada więc go odpuścić. Zdarzy nam się również wywoływać duchy dawno nieistniejących obiektów.Start: pomnik Jana Mikulicza – Radeckiego przed wejściem do gmachu Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego, ul. Curie-Skłodowskiej 66
    Meta: Szczeliny przeciwlotnicze, wybrzeże Wyspiańskiego
    Dojazd na miejsce zbiórki: przystanek „Kliniki – Politechnika Wrocławska” tramwajami numer: 1, 2, 4, 10, 16, 19 lub autobusami numer: 115, 145, 146, 315, 345.

 

Co zrobić, aby wziąć udział w spacerach?

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zapisy ruszą 8 sierpnia.

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu: bit.ly/pracowniaZEWNETRZNAjesienREGULAMIN

 

O prowadzącym:

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawia zbliżenie na twarz łysego mężczyzny z rudą brodą. To prowadzący spacery - Piotr Kmiecik.

materiały organizatora

 

dr inż. arch. Piotr Kmiecik — architekt, historyk architektury, nauczyciel akademicki, złośliwi twierdzą, że trochę archeolog. Od kilkunastu lat prowadzi i współprowadzi badania archeologiczno – architektoniczne na terenie Dolnego Śląska, a zwłaszcza Wrocławia, z całkiem sporymi sukcesami. Wrocławianin z wyboru, mieszkaniec pl. Grunwaldzkiego też z wyboru. Fan architektury militarnej, XIX wieku i powojennego modernizmu, psychofan wrocławskiego Manhattanu. Miłośnik streetartu.

 


Projekt „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).