Wroć
Dalej

Po zimowej przerwie czas wrócić do ulubionych przez Was spacerów z przewodnikami i przewodniczkami! „Pracownia zewnętrzna” to już trzecia edycja pieszych wędrówek po Placu Grunwaldzkim. Tym razem, różne oblicza Grunwaldu odkryją przed nami mieszkańcy i mieszkanki osiedla. Projekt ten realizujemy we współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną.

 

Na beżowym tle czarny napis "pracownia zewnętrzna: spacery z mieszkańcami i mieszkankami Grunwaldu. Odkryjmy Plac Grunwaldzki OD NOWA!". Po lewej stronie napisu zdjęcie z nabrzeża Odry w białej ramce naśladującej zdjęcie jak z Polaroida.
projekt graficzny: Zuza Tokarska

W nowej odsłonie cyklu przewodnikami i przewodniczkami po Grunwaldzie będą mieszkańcy i mieszkanki osiedla. Tym samym oddajemy głos osobom związanym z Placem Grunwaldzkim – wieloletnim mieszkańcom i mieszkankom, lokalnym aktywistom i osobom, które znają Grunwald lepiej niż własną kieszeń. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają osiedle, te niecodzienne i całkiem zwyczajne historie oraz miejsca z perspektywy lokalnej społeczności. Odkryjmy Plac Grunwaldzki OD NOWA!

 

Podczas 4 zaplanowanych wydarzeń w sezonie wiosennym, osoby uczestniczące dowiedzą się o znaczeniu Odry w grunwaldzkim ekosystemie oraz ważnej roli drzew i grzybów w przestrzeni miejskiej, a także poznają historie miejsc, budynków, lokali usługowych i ludzi sprzed stu laty jak i z okresu tuż powojennego.

 

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w spacerach?

 

UWAGA! REKRUTACJA ZAMKNIĘTA – BRAK MIEJSC

 

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu: bit.ly/pracowniaZEWNETRZNAwiosnaREGULAMIN.

 

HARMONOGRAM:

 

Oprowadza Joanna Suchorzewska:

 • Było sobie życie — wspomnienia z kwartału | [REKRUTACJA ZAMKNIĘTA – BRAK MIEJSC]
  20.04, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka przy Moście Grunwaldzkim
  Spacerując wybrzeżem Wyspiańskiego, kampusem Politechniki Wrocławskiej oraz  ulicami Skłodowskiej i Smoluchowskiego, poznamy ciekawostki z czasów przedwojennych, wojennych i powojennych. Skupimy się nie tylko na historiach miejsc, budynków, ale i na wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek północnej części Grunwaldu. Poszukamy śladów po kulach w elewacjach przedwojennych kamienic, posłuchamy o przemarszach ludności pozbawionej domów na Sępolno, zbieraczach suchego chleba dla koni, a także dowiemy się, co znajdowało w dzisiejszym miejscu przestrzeni Plac Grunwaldzki OD NOWA.

  Dojazd na miejsce zbiórki – przystanek „Most Grunwaldzki” tramwajami numer: 4, 16, 33, 70 lub autobusami numer: 145, 146, 149, D.

 

 • Kto, gdzie i kiedy — usługi i ważne osobistości na Grunwaldzie | [REKRUTACJA ZAMKNIĘTA – BRAK MIEJSC]
  27.04, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka przy Rondzie Reagana tuż przy przejściu podziemnym przy Marii Skłodowskiej-Curie
  Przejdziemy się Marii Skłodowskiej-Curie, aby poznać losy historycznych punktów usługowych — tych, które zakończyły swoją działalność, ale zapisały się w historię Grunwaldu, w tym mleczarni, pralni czy sklepu kolonialnego. Dowiemy się również o ważnych osobistościach, które pracowały, działały lub były związane z osiedlem. Naukowcy, medycy, przyrodnicy, przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie to jedne z nielicznych osób, które kształtowały północną część Grunwaldu przez niemal stulecie.

  Dojazd na miejsce zbiórki – przystanek „Plac Grunwaldzki” tramwajami numer: 1, 2, 4, 10, 16, 33, 70 lub autobusami numer: 111, 115, 116, 121, 131, 145, 146, 149, 151, C, D.

Oprowadza Krzysztof Zaremba:

 • Odra i Grunwald – zaskakujący spacer po miejscach, które niby znamy | [REKRUTACJA ZAMKNIĘTA – BRAK MIEJSC]
  11.05, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka przed głównym budynkiem Politechniki Wrocławskiej, od strony Odry, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27
  Osiedle Plac Grunwaldzki niemal z każdej strony otoczone jest Odrą. Rzeka stanowi nie tylko naturalne granice, ale także tworzy unikalny ekosystem, który jest domem dla zwierząt i roślin. Poznamy na nowo miejsca, które niby znamy, ale również dowiemy się, w jaki sposób rzeka wpływa na życie mieszkańców i mieszkanek Grunwaldu. Podczas spaceru porozmawiamy również o znaczeniu retencji wody dla mikroklimatu w mieście, roli rzeki w kontekście przyszłych zmian klimatu, wysp ciepła i smogu, a także o tym każdy z nas w prosty sposób może zadbać o Odrę.

  Dojazd na miejsce zbiórki – przystanek „Kliniki – Politechnika Wrocławska” tramwajami numer: 1, 2, 4, 10, 16 lub autobusami numer: 115, 145, 146, 315 lub przystanek „Plac Grunwaldzki” tramwajami numer: 1, 2, 4, 10, 16, 33, 70 lub autobusami numer: 111, 115, 116, 121, 131, 145, 146, 149, 151, C, D.

Oprowadza Włodzimierz Kita:

 • Śladem drzew i grzybów na Grunwaldzie | [REKRUTACJA ZAMKNIĘTA – BRAK MIEJSC]
  18.05, 17:30-19:30 (czwartek) | zbiórka przy Moście Zwierzynieckim
  W trakcie wydarzenia posłuchamy opowieści o unikatowych drzewach Grunwaldu, określimy ich przybliżony wiek, wysokość i inne ważne parametry. Powspominamy wyjątkowe okazy, których już nie ma, a stanowiły ciekawy element krajobrazu naszego osiedla, a także zastanowimy się nad przyszłością najstarszych grunwaldzkich drzew. Na przykładach omówimy wpływ czynników atmosferycznych, zanieczyszczenia powietrza na stan zdrowotny i kondycję drzew. Uczestnicy i uczestniczki poznają również podstawowe metody identyfikacji i oznaczania grzybów oraz dowiedzą się o znaczeniu grzybów niszczących drzewa (tzw. hub) i warunkach ich występowania.

  Dojazd na miejsce zbiórki – przystanek „Kliniki – Politechnika Wrocławska” tramwajami numer: 1, 2, 4, 10, 16 lub autobusami numer: 115, 145, 146, 315.

 

O prowadzących:

 

Zdjęcie starszej kobiety z krótkimi, siwymi włosami.
materiały organizatora

Joanna Suchorzewska – urodziła się kilka lat po wojnie w mieszkaniu, w którym mieszka do dzisiaj. Przedszkolem był w lecie skwerek i podwórko, a w zimie zaśnieżone górki nad Odrą, często podwórze Politechniki, jak to było wówczas – bez nadzoru dorosłych. Okolica nie skrywała żadnych tajemnic przed wszędobylskimi dzieciakami. Dalsze poznawanie okolicy i miasta kontynuowała w podstawówkach. W dorosłym życiu sporo czasu spędziła w Archiwum Państwowym, poszukując materiałów dotyczących Plac Grunwaldzkiego, a przypadkowo znaleziona teczka na jednej z półek okazała się skarbnicą wiedzy na temat północnej części osiedla z lat 20 XX wieku. Podczas spaceru podzieli się wspomnieniami swoimi, swoich rozmówców oraz materiałem z archiwum.

 

Widok przez szybę na zachodzące nad Odrą słońce. Na szybie naklejka z napisaem "odra"
materiały organizatora

Krzysztof Zaremba – członek ekipy tworzącej to Odrę Centrum, osobliwe miejsce pod Mostem Grunwaldzkim. Doglądający akwaria, ogarniający socjale, oszczędzający energię elektryczną i wodę, realista klimatyczny i wielbiciel betonowego Manhattanu na Grunwaldzie.

 

Starszy mężczyzna w okularach pozuje do zdjęcia z rękoma skrzyżowanymi na piersi.
materiały organizatora

dr inż. Włodzimierz Kita – fitopatolog i mykolog, który przez 47 lat aktywności zawodowej zajmował się ochroną roślin przed chorobami, w tym głównie powodowanymi przez grzyby, a także pisaniem ekspertyz sądowych i innych dotyczących diagnozowania chorób roślin, przyczyn zamierania, zniszczenia drzew w parkach i aglomeracjach miejskich. Interesuje się badaniem grzybów w powietrzu i ich wpływowi na zdrowie ludzi i roślin, chorobami roślin rolniczych oraz tych znajdujących się w ogrodach przydomowych, działkowych. Od 30 lat zajmuje się analizą wpływu warunków siedliska i warunków atmosferycznych na drzewa i krzewy. Przy ul. Łukasiewicza mieszka od 1951 roku obserwując i analizując zmiany tu zachodzące zwłaszcza w kontekście wpływu zanieczyszczenia środowiska miejskiego oraz przebudowy infrastruktury drogowej na zieleń miejską. W ramach zainteresowań pozazawodowych fotografuje chore rośliny, grzyby je zasiedlające i ciekawe zjawiska przyrodnicze. Dużo podróżuje, często bywa w plenerze.

 


 

Projekt „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.