Wroć
Dalej

We wrześniu powracamy ze spacerami po osiedlu! W ramach cyklu „Pracowni zewnętrznej” odbędziemy dwie wędrówki z Małgorzatą Piszczek i Michałem Antonim Pieczką. Tym razem chcemy odkryć to, co dzikie i pozornie niewidoczne dla oka. Zwrócimy swój wzrok i słuch w stronę roślinności oraz dziko żyjących gatunków ptaków na obszarach miejskich. Na spacery zapraszamy wspólnie z Wrocławską Spółdzielnią Wrocławską.

 

Kolorowa fotografia przedstawia grupę osób podczas spaceru po osiedlu. Idą szerokim chodnikiem pod drzewami, na pierwszym planie kwitnące kwiaty.

zdjęcie: Anna Pazdej

Wrzesień to idealny czas na wspólne spacery po Grunwaldzie! W trakcie dwóch zaplanowanych przechadzek spojrzymy na miasto z perspektywy ich nie-ludzkich mieszkańców. Z każdym krokiem zanurzymy się w świat zieleni, poznając różnorodne gatunki roślin, które zamieszkują nasze ulice i podwórka. Odkryjemy, jaka zieleń może przetrwać w miejskim zgiełku oraz jak poszczególne gatunki dziko żyjących ptaków adaptują się do życia w betonowej dżungli. Podczas spacerów nie tylko zbliżymy się do Natury, ale także odkryjemy ekologiczne relacje w miejskim ekosystemie. Osiedlowe spacery odbędą się w dniach 12 i 19 września.

 

Harmonogram spacerów:

  • 18 września, godz. 17:30-19:30 – „Między Mostami” z Małgorzatą Piszczek | UWAGA! ZMIANA TERMINU SPACERU!

    PRZYDATNE INFORMACJE:Miejsce zbiórki: Most Pokoju (od strony Biblioteki Uniwersyteckiej)Koniec spaceru: Park im. Wojciecha Kacprzaka (obok Mostu Zwierzynieckiego)Trasa spaceru: Most Pokoju (od strony Biblioteki Uniwersyteckiej) – Wybrzeże Fryderyka Joliot-Curie – Most Grunwaldzki – Wybrzeże St. Wyspiańskiego – Campus Zieleni UWr – ul. Smoluchowskiego – Łąka B-10 przy Politechnice Wrocławskiej – Stara Odra – Park im. Wojciecha Kacprzaka (obok Mostu Zwierzynieckiego)

    Dojazd na miejsce zbiórki: przystanek „Urząd Wojewódzki (Muzeum Narodowe)” tramwajem numer: 12 lub autobusami numer: A, N. przystanek „Most Grunwaldzki” tramwajami numer: 4, 10, 13, 16, 19, 72 lub autobusami numer: D, 145, 146, 149.

    O spacerze:

    Będzie to spacer o miejskiej przyrodzie związanej z rzeką kształtującą krajobraz tej części miasta. Przypomnimy sobie, co było tu KIEDYŚ i kiedy było to KIEDYŚ. Popatrzymy na Odrę ujętą w kamienne koryto i na organizmy ją zasiedlające, pomeandrujemy – jak kiedyś rzeka – labiryntem nadrzecznych ulic i podwórzy komentując ich zazielenienie.

 

  • 19 września, godz. 17:30-19:30 – „Natura przejmująca miasta” z Michałem Antonim Pieczką

    PRZYDATNE INFORMACJE:Miejsce zbiórki: Skwer Ireny Sendlerowej w jego południowej części przy zbiegu ulic Ignacego Łukasiewicza i Mariana Smoluchowskiego.Koniec spaceru: Kampus GrunwaldzkiTrasa spaceru: Skwery Ireny Sendlerowej – ul. Curie – Skłodowskiej (Kompleks Starych Klinik) – ul. Chałubińskiego – ul. Jana Mikulicza-Radeckiego – Akademiki „Parawanowiec” i „Słowianka” –  Plac Grunwaldzki (wylot ulicy Odona Bujwida) – Pasaż Grunwaldzki – ul. Marii Curie-Skłodowskiej – ul. Benedykta Polaka – Kampus Grunwaldzki

    Dojazd na miejsce zbiórki: przystanek „Kliniki – Politechnika Wrocławska” tramwajami numer: 1,  4, 10, 12, 19, 72 lub autobusami numer: 115, 145, 146, 315, 345.

    O spacerze:

    Planowany spacer będzie miał na celu zapoznanie uczestników z gatunkami dziko żyjących ptaków występujących w obszarach miejskich. Podczas spotkania, którego trasa przebiegać będzie ulicami, skwerami i nabrzeżami okolic Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu, jego uczestnicy zapoznają się z konkretnymi gatunkami ptaków, ich zwyczajami oraz strategiami przeżycia podejmowanymi w miastach. Życie w bezpośredniej bliskości ludzi wiąże się bowiem z wyraźnie odmiennymi od ptaków żyjących w lasach, na polach czy terenach bagiennych formami ich zachowań. Jednocześnie podczas spaceru prowadzący postara się zaznajomić uczestników z prawidłowymi metodami dokarmiania ptaków zimą oraz metodami ich obserwacji. Dlatego też wskazane będzie, by uczestnicy i uczestniczkispaceru dysponowali własnymi lornetkami. Zapraszamy na wydarzenie wszystkich spragnionych bliskiego kontaktu z Naturą!

 

Jak wziąć udział w spacerach?

 

 

Uczestnictwo jest w pełni darmowe, wystarczy się zapisać:

  • wypełniając formularz dostępny pod tym linkiem: https://forms.gle/DSymGYuLR1zDkCjX8
  • telefonicznie (pn-pt 12:00-17:00) tel. 71 757 15 87 lub 573 815 456
  • stacjonarnie, odwiedzając nasze Centrum przy ul. Curie-Skłodowskiej 63a

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu.

W spacerze może wziąć udział każda osoba pełnoletnia.

 

 

O prowadzących:

 

Kolorowa fotografia przedstawia uśmiechniętą kobietę w okularach i sukience w kwiaty.

materiały organizatora

Małgorzata Piszczek – pracuje jako projektantka terenów zieleni, ogrodniczka i edukatorka przyrodnicza. Prowadzi szkolenia na temat adaptacji miast do zmiany klimatu dla samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów oraz przyrodnicze spacery edukacyjne. Działa społecznie na rzecz ochrony przyrody i klimatu we Wrocławiu. Stara się przekazać ludziom swój zachwyt przyrodą i trochę wiedzy o jej mechanizmach. Uważa, że czułość dla przyrody i jej poznanie pomaga budować relacje nie tylko z naturą, ale i sobą samym. Motywuje też do dbałości i walki o trwanie świata, którego czujemy się częścią.

Kolorowa fotografia przedstawia mężczyznę w okularach z siwym zarostem.

materiały organizatora

Michał Antoni Pieczka – wrocławianin od wczesnego dzieciństwa zafascynowany pięknem i różnorodnością świata Natury. Absolwent studiów humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim (historia sztuki i muzykologia) oraz szkół muzycznych I. i II. stopnia we Wrocławiu (klarnet). Od blisko dwunastu lat pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w Dziale Edukacji Muzealnej (od 2023 jako kustosz). Przyjaciel ludzi i wszelkich istot żywych. Jest człowiekiem wielu pasji, a do tych najważniejszych należą botanika, ornitologia, entomologia, a także barokowy śpiew i podróże po świecie. Brał udział w szeregu wypraw badawczych o charakterze etnograficznym, przyrodniczym oraz kulturo- i zabytkoznawczym w Europie, Azji, Afryce oraz obu Amerykach.

 


Projekt „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).