Wroć
Dalej

Po zimowej przerwie czas wrócić do jednej z naszych ulubionych aktywności, czyli spacerów po osiedlu. To już czwarta edycja „Pracowni zewnętrznej”, a Waszą i naszą przewodniczką będzie Ewa Pluta, którą dobrze znacie zarówno z Muzeum Miejskie Wrocławia, jak i Fundacji ART TRANSPARENT. Wiosenne wędrówki po osiedlu wykorzystamy do wspólnej rozmowy o różnorodności i historii osiedla postrzeganej z tej właśnie perspektywy. Do wspólnego zwiedzania Grunwaldu zachęcamy wspólnie z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną.

 

Tym razem chcemy odkryć historie niezwykłych kobiet i ich wkład w naukę oraz architekturę, a także poznać sylwetki osób, które w historii Wrocławia walczyły o równość. Pracowniczki naukowe, które na zawsze wpisały się w akademicką tożsamość miasta, architektki pracujące w cieniu swoich mężów i partnerów, a także bojowniczki o prawa społeczne – wszystkie te postacie będą towarzyszyć nam podczas sentymentalnych wędrówek śladami wspomnień o nich. Osiedlowe spacery odbędą się w dniach 18 i 25 kwietnia oraz 23 maja w ramach wspólnej celebracji Europejskiego Miesiąca Różnorodności. #EUDiversityMonth

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawiająca osoby na spacerze z po osiedlu. Pośrodku zdjęcia prowadząca spacer. Przy ustach ma mikrofon. Wokół niej osoby w różnym wieku.

zdjęcie: Anna Pazdej

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w tych spacerach? Udział w nich jest w pełni darmowy, wystarczy się zapisać, wypełniając formularz dostępny pod tym linkiem: https://bit.ly/ZAPISYPRACOWNIASPACERY2024.

 

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu: https://bit.ly/REGULAMINPZ2024.

 

Harmonogram spacerów:

 

 • 18 kwietnia, godz. 17:00-19:30 – „Nauka jest kobietą”
  Uwaga! W tym momencie lista uczestników_czek jest już zapełniona i przyjmujemy zgłoszenia tylko na LISTĘ REZERWOWĄ.
  PRZYDATNE INFORMACJE:

  • miejsce zbiórki: Pomnik Zwierzętom Doświadczalnym (plac Grunwaldzki 49, 50-372 Wrocław)
  • koniec spaceru: budynek C 19, Politechnika Wrocławska (Hoene-Wrońskiego 13C, 50-376 Wrocław)
  • długość spaceru: około 1,5 km

 

O SPACERZE

Podczas spaceru poznamy kobiety, które, mimo że żyły w świecie uczelni wyższych niemal całkowicie zdominowanych przez mężczyzn postanowiły wejść z impetem w to środowisko i poświęcić się naukom medycznym, przyrodniczym oraz ścisłym. Spotkało się to z dużym oporem części wykładowców, którzy mówili wręcz o niedopuszczalne obniżenie poziomu i powagi uczelni wyższych. Doświadczyły tego także naukowczynie związane w różnych okresach z wrocławskimi uczniami wyższymi. Niektóre z nich mieszkały w Breslau, inne we Lwowie. Wrocław, a szczególnie akademickie okolice Placu Grunwaldzkiego, włączył je do wspólnej historii. Zdobywały tu tytuły naukowe i współtworzyły legendarne wrocławskie szkoły badawcze. Wśród nich były lekarki, chemiczki, weterynarii, botaniczki, antropolożki i inne. Niektóre znane, inne zupełnie zapomniane. Ich biografie poznamy na tle ograniczeń oraz sytuacji społecznej, jaka towarzyszyła studiującym kobietom przed i po wojnie.

Będziemy poruszać się głównie chodnikami. Na trasie mogą pojawić się przeszkody w postaci nierównej nawierzchni lub nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Będą też nieliczne schody, jednak obok nich znajdują się również podjazdy.

 

 

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawia grupę osób w różnym wieku spacerujących po osiedlu Plac Grunwaldzki.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

 

 • 16 maja, godz. 17:00-19:30 – „Architektki” | Uwaga! nowy termin spaceru!
  Uwaga! W tym momencie lista uczestników_czek jest już zapełniona i przyjmujemy zgłoszenia tylko na LISTĘ REZERWOWĄ.

  PRZYDATNE INFORMACJE:

  • miejsce zbiórki: Zespół Szkół nr 8 (Mikołaja Reja 3, 50-354 Wrocław)
  • koniec spaceru: Audytorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (Fryderyka Joliot-Curie 13, 50-300 Wrocław)
  • długość spaceru: około 1,2 km

 

O SPACERZE

Wśród profesji, które najdłużej opierały się uczestnictwu kobiet, była architektura. Przez stulecia uważano, że kobiety nie nadają się do tego zawodu. Argumentowano, że  wymagająca precyzyjnych obliczeń architektura jest nieodpowiednia dla kobiet, którym rzekomo cechy anatomiczne i psychika uniemożliwią studiowanie tej nauki. Nawet po umożliwieniu kobietom studiowania architektury mało której udało się znaleźć pracę w zawodzie. Sytuacja zmieniła się diametralnie po 1945 roku. Ówczesne pokolenie architektek udowodniło, że wszystkie dotychczas obowiązujące poglądy na temat kobiet w architekturze to bzdury. I dało temu dowód w postaci świetnych projektów, które dziś są wizytówka Wrocławia i przyciągają do miasta osoby badawcze powojennej architektury z całego świata. W trakcie spaceru poznamy biografię i ich tła m.in.: Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Anny Tarnowskiej, Marii Molickiej, Krystyny Barskiej oraz Ewa Kazimierowskiej-Cieszyńska. Jednak przede wszystkim obejrzymy ich dokonania – wspaniałe budowle ulokowane na osiedlu Plac Grunwaldzki.

Będziemy poruszać się głównie chodnikami. Na trasie mogą pojawić się przeszkody w postaci nierównej nawierzchni lub nieprawidłowo zaparkowanych samochodów.

 

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawia neonowy napis "jest chemia" na szczycie budynku.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

 

 • 23 maja, godz. 17:00-19:30 – „Spacer Równościowy”
  Uwaga! W tym momencie lista uczestników_czek jest już zapełniona i przyjmujemy zgłoszenia tylko na LISTĘ REZERWOWĄ.
  PRZYDATNE INFORMACJE:

  • miejsce zbiórki: Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej (Marii Curie-Skłodowskiej 66, 50-369 Wrocław)
  • koniec spaceru: Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich (plac Grunwaldzki 13, 50-377 Wrocław)
  • długość spaceru: około 1,6 km

 

O SPACERZE

Maj jest Europejskim Miesiącem Różnorodności, w którym przypominamy, ze różnorodność społeczna, równe prawa i tolerancja są gwarantami prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. W historii, także Wrocławia, sporo jest osób i wydarzeń, które przypominają o tych zasadach i ostrzegają przed ich łamaniem. Aby przypomnieć sobie te momenty, wybierz się z nami na równościowy spacer po osiedlu plac Grunwaldzkim. To tu jak w dziejowej soczewce odkryć można historie emancypacji kobiet, pierwszych aktywistów walczących o prawa osób nieheteronoramatywnych, żydowskich lekarzy i lekarek, którzy leczyli wszystkich bez żadnych wyjątków. Ale to również tu przewinęła się historia ustaw rasowych i Zagłady. To tu mieszkali i działali ci, którzy sprzeciwili się paragrafowi 175 kryminalizującemu nieheteronoramtywnych mężczyzn lub gettu ławkowemu. Ale w dziejach tego osiedla są również postacie, które popierały zakaz wstępu kobiet, a później Żydów i Żydówek na polskie uczelnie wyższe. Z okazji Europejskiego Miesiąca Różnorodności przypomnimy historie jednych i drugich. Pierwszych dla inspiracji, a drugich ku przestrodze.

Będziemy poruszać się głównie chodnikami. Na trasie mogą pojawić się przeszkody w postaci nierównej nawierzchni lub nieprawidłowo zaparkowanych samochodów.

 

Pozioma, kolorowa fotografia przedstawia widok kamienny pomnik, w tle zabudowa akademicką.

zdjęcie: Zuza Woleńska

O prowadzącej:

Ewa Pluta – robotnica kultury, historyczka sztuki, zawodowo związana z Muzeum Miejskim Wrocławia i Fundacją Art Transparent. Rzeczniczka prasowa, kuratorka, koordynatorka do spraw dostępności, czasem przewodniczka. Wrocław uważa za najwspanialsze miasto na świecie (mimo braku morza). Kompulsywnie eksploruje jego dziejach, by wykopać z nich te wątki, które jeszcze nie zostały poznane. Szczególnie interesuje ją herstoria i queerstoria Wrocławia. Dumna mieszkanka Ołbina, opiekunka psa i kota.

 


 

Projekt „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław.