Wroć
Dalej

Jakie projekty zrealizujemy wspólnie w naszym mieście w najbliższych miesiącach? Rowerowe wycieczki po zielonych zakamarkach Jarnołtowa? Rękodzielnicze warsztaty na Jagodnie? Międzykulturowe spotkania na Osobowicach? Z początkiem kolejnego miesiąca rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów, w którym mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia kolejny raz mogą zrealizować swoje pomysły na społeczne działania.

 

Na fioletowym tle rysunki trzech postaci: dwóch kobiet i mężczyzny. Pierwsza z nich to kobieta, która trzyma flagę z napisem "weź miasto w swoje ręce!". Za nią stoi mężczyzna w okularach i z siwą brodą, w ręce trzyma megafon. Ostatnia jest kobieca postać z laptopem w ręce.
materiały organizatora

Mikrogranty to działający we Wrocławiu już od wielu lat, ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sztuki oraz wszelkich aktywności kulturotwórczych.

 

Na przeprowadzenie ponad stu projektów przeznaczonych zostanie ponad pół miliona złotych.

 

– W nowym roku na realizację projektu mieszkańcy i mieszkanki będą mieć całą wiosnę i początek lata. Już nie możemy się doczekać pełnych nowych pomysłów osób, które wkrótce zaczną konsultować z nami swoje inicjatywy. – zapowiadają koordynatorki i koordynatorzy programu.

 

Tradycyjnie w ciągu roku odbędą się trzy nabory (1–15 lutego, 1–15 maja i 1–15 września), w których można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych. Niezależnie od wybranej ścieżki oraz tego, na jaki rodzaj projektów się zdecydujecie, pomożemy Wam zadbać o niezbędną infrastrukturę i bezpieczne warunki do działania. Z nami możecie zacząć swoją przygodę z aktywnością na lokalnym gruncie i we współpracy z osiedlowymi liderami i liderkami. Zachęcamy Was do realizacji swoich pomysłów w naszym mieście!

 

Trzy drogi do wyboru

 

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych od zeszłego roku prowadzi Wrocławski Instytut Kultury – powstała w 2022 roku nowa miejska instytucja, zajmująca się rozwojem projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych. Ścieżka prowadzona przez WIK skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy często dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektową działalnością na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym zrealizowanych zostanie 40 inicjatyw na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.

 

Inicjatywy w dwóch pozostałych ścieżkach poprowadzi Fundacja Umbrella Jedną z nich są Mikrogranty młodzieżowe – zbliżający się nabór to szansa na projektowy debiut najmłodszych realizatorek i realizatorów. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie około 30 inicjatyw, dzięki którym młodzież będzie mogła sprawdzić się w akcji na lokalnym gruncie. Drugą ze ścieżek prowadzoną przez Fundację Umbrella są Mikrogranty NGO. Te zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych, czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających do 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja około 20 inicjatyw w ciągu całego roku.

 

Zachęcamy Was do wyjścia w przestrzeń Waszych podwórek oraz osiedli i przyjrzenia się aktywnościom i potrzebom mieszkańców i mieszkanek Wrocławia! To świetny moment na różnorodne działania międzypokoleniowe czy międzykulturowe. Czekamy na Wasze pomysły od 1 do 15 lutego!

 

Na fioletowym tle tabela podsumowująca informacje o trzech ścieżkach. Informacje te znajdują się także w tekście.
materiały organizatora

Spotkania informacyjne i warsztaty

 

Wszelkie pytania lub wątpliwości zostaną rozwiane podczas spotkań informacyjnych, na których przedstawimy szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. Tym razem spotkamy się zarówno w sieci, jak i na żywo. Transmisje online już za nami, ale wszystkie nagrania znaleźć można na facebookowym profilu Mikrograntów.

 

Spotkania na żywo:

 

  • Mikrogranty NGO | 30.01 | 17:30 | Centrum Sektor 3, ul. Legnicka 65
  • Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych | 31.01 | 17:30 | Barbara (ul. Świdnicka 8B)
  • Mikrogranty młodzieżowe | 1.02 | 17:00 | Centrum Sektor 3

 

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem, będą mogły wziąć udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach przeznaczonych każdej ze ścieżek, które poświęcone będą pisaniu wniosku.

 

  • Webinar online dla osób fizycznych i grup nieformalnych | 2.02 | 17:30 | obowiązują zapisy pod mailem: mikrogranty@instytutkultury.pl
  • Spotkania szkoleniowe dla przedstawicieli organizacji pozarządowych | 2.02 i 3.02 | 17:00-20:00 | Centrum Sektor 3
  • Warsztaty dla młodzieży | 7.02 | 16:30 | Centrum Sektor 3

 

Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie – pod adresami i numerami publikowanymi na stronach Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Fundacji Umbrella. Szykujcie się więc powoli do opisywania swoich pomysłów – pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów trwać będzie od 1 do 15 lutego. Swoje propozycje będzie można przesyłać przez specjalne formularze zgłoszeniowe, dostępne przez dwa tygodnie na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy ogłoszone zostaną 10. marca.

 

Do zobaczenia w mieście!

 

Fioletowa grafika z danymi kontaktowymi dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Opócz danych znajdujących się w tekście są tu podane numery telefonu: Ania - 502824410, Basia - 502824330, Marta - 501214914, Olivia - 607111539. Obok telefonów kontatkowych rysunek kobiety z laptopem.
materiały organizatora

Przydatne dokumenty

 

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:

 

 

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty