Wroć
Dalej

Spółdzielnia Kinowa Wrocław to rozwinięcie filmowego projektu skierowanego do lokalnych społeczności stolicy Dolnego Śląska. Opis brzmi poważnie, choć samo wydarzenie ma w sobie spory potencjał luzu i dobrej zabawy wokół kina.

 

Kolorowa fotografia: duża grupa osób w różnym wieku siedzi na leżakach pod drzewem i ogląda plenerowy pokaz filmu.

fot. Jerzy Wypych

 

Wszystko zaczęło się w 2018 roku na Ołbinie, gdzie połączone siły Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy oraz Wrocławskiej Fundacji Filmowej zaczęły organizować projekcje filmowe w sekretnych lokalizacjach osiedla. Celem była integracja młodszych mieszkańców Ołbina oraz odkrywanie ciekawych zakątków najbardziej zaludnionego fragmentu Wrocławia. Te same założenia, tylko w skali trzech osiedli (Nadodrza, Ołbina i Placu Grunwaldzkiego) przyświecały nam w 2022 roku, kiedy miało miejsce przemianowanie wydarzenia w Spółdzielnię Kinową Śródmieście. Przez te wszystkie lata pokazy odbywały się m.in. w kilkunastu prywatnych mieszkaniach, w przestrzeni przekształcanego w mieszkania Browaru Piastowskiego, w Parku Tołpy, w kwiaciarni Rośliny, w SKiBie, w Klubie pod Kolumnami, w Odra Centrum czy na terenie Kampusu Grunwaldzkiego. Wśród prezentowanych filmów znalazły się, chociażby: „Paterson&quot” i „Kawa i papierosy”; Jima Jarmuscha, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „C’mon, C’mon” Mike’a Millsa, „Twarze, plaże” Agnes Vadry i JR-a czy „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego.

 

W tym momencie projekt rozpoczął trzeci etap swojego funkcjonowania i obejmuje 5 różnych wrocławskich osiedli, które w ciekawy sposób pracują na rzecz bliskiego otoczenia. Poszerzamy projektowe rozumienie sąsiedztwa, wybierając osiedla rozsiane po całym mieście (Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Szczepin, Tarnogaj), ale takie, w których od lat trwają starania lokalnych animatorów i animatorek o integrację mieszkańców. Naszą obecnością z kinem chcemy dodatkowo wzmocnić te wysiłki, a także pokazać je kinomanom z całego miasta. W następstwie takiej strategii postawiliśmy na temat „Małe Ojczyzny”. Takie ujęcie programu pozwoli zanurzyć się wyjątkowości odwiedzanych osiedli, a także stworzyć mieszkańcom Wrocławia przyjazną przestrzeń do spotkania ze sztuką filmową.

 

Harmonogram pokazów:

 • 24 kwietnia, Przedmieście Oławskie

  „Jańcio Wodnik”, reż. Jan Jakub Kolski

  + koncert Sitartronic/Pekoslavsky

 • 22 maja, Tarnogaj

  „Sytuacja awaryjna”, reż. Jiri Havelka

  + archiwum kolei na taśmie 16 mm

 • 26 czerwca, Plac Grunwaldzki

  krótkie metraże z Festiwalu Spektrum

  + spacer po Klinikach

 • 28 sierpnia, Szczepin

  „Film balkonowy”, reż. Paweł Łoziński

  + wystawa fotografii szczepińskich balkonów

 • 18 września, Ołbin

  ołbiński spacer filmowy

  + seans niespodzianka

 

Więcej informacji o pokazach wkrótce.

 

Kolorowy plakat wydarzenia. U góry duży biały napis: spółdzielnia kinowa Wrocław. małe ojczyzny. Poniżej harmonogram pokazów. Na samym dole belka z logotypami organizatorów i partnerów.

materiały organizatora

 

Jeżeli jesteś osobą ze szczególną potrzebą i chcesz wziąć udział w wydarzeniu, napisz na adres: wanot@wrocff.com.pl

 


Partnerem wydarzenia na Osiedlu Plac Grunwaldzki jest Fundacja Ładne Historie wspólnie z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

 

Spółdzielnia Kinowa Wrocław jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.