Wroć
Dalej

Wrocławski Budżet Obywatelski to część budżetu miasta, o której przeznaczeniu decydujecie Wy – mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia w głosowaniu. Na osiedlu Plac Grunwaldzki w ramach WBO mamy jak dotąd niewiele realizacji, czas więc wspólnie się zorganizować i zmotywować do współdziałania na rzecz Grunwaldu!

 

cover 1
autor projektu graficznego: Marcin Rosiński

Budżet obywatelski to proces, który umożliwia mieszkańcom i mieszkankom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. Co roku w ramach WBO ogłaszany jest konkurs, w ramach którego lokalne społeczności mogą zgłaszać swoje pomysły na realizacje, które mają na celu poprawienie stanu osiedlowej infrastruktury. Zaniedbane podwórka, braki w sprzęcie przy placach zabaw, potrzeby związane z nasadzeniami zieleni czy tworzeniem wybiegów dla psów to tylko nieliczne z pomysłów, które osoby z Wrocławia zgłaszają w ramach WBO. Wygrana jest naszym wspólnym celem i każdy z Waszych głosów się liczy!

 

370178002 607912204851553 8500407119963000076 n
autor zdjęcia: Marcin Szczygieł

W tym roku zachęcamy Was do głosowania na dwa projekty: nr 200 (osiedlowy) i nr 204 (ponadosiedlowy). Chcemy wspólnie z Wami wykorzystać szansę, jaką daje WBO, by odnowić dwie przestrzenie na naszym osiedlu – od Was wiemy, że obie są bardzo ważnymi punktami Grunwaldu. Przeczytajcie dalej ten tekst, by dowiedzieć się, o które miejsca nam chodzi lub kliknijcie poniższe odnośniki, żeby wybrać konkretny temat, który Was interesuje.

 

Głosowanie zaczyna się w dniu 22 września i kończy w dniu 9 października 2023 roku. Głosować możemy tylko w tym okresie i tylko na dwa projekty – jeden osiedlowy i drugi ponadosiedlowy. Głosujemy przez formularz dostępny na stronie [www.wroclaw.pl/wbo] lub pisemnie w punktach do głosowania. Wyniki tegorocznej edycji poznamy kilka dni po zliczeniu głosów przez Gminę Wrocław.

 

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROJEKCIE nr 200]
[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROJEKCIE nr 204]
[DOWIEDZ SIĘ, JAK GŁOSOWAĆ]

 

Ile głosów potrzebujemy? Dużo, a nawet bardzo dużo! Każdy oddany głos się liczy i ma ogromne znaczenie. W 2022 roku wybrano 10 projektów osiedlowych i 7 ponad osiedlowych. Aby wygrać, trzeba było zebrać 2370 głosów dla projektu osiedlowego i 2853 głosy dla ponadosiedlowego – aby zebrać ich tyle na Grunwaldzie, musimy działać razem i wspierać się!

 

post 1
autor projektu graficznego: Marcin Rosiński

[PROJEKT NUMER 200]

 

Projekt nr 200: Odnowa na Miłej i Ładnej, czyli jak zmienić jedno z kluczowych dla osiedla skrzyżowań?

 

Przez ostatnie dwa lata – w ramach projektu „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” – w gronie studentek i studentów wrocławskich uczelni, osób eksperckich i mieszkanek i mieszkańców osiedla badaliśmy przestrzeń wokół nas w celu znalezienia miejsc, które według Was najbardziej potrzebują nowych inwestycji. Rozmowy z lokalną społecznością wskazały nam konkretny punkt na mapie Grunwaldu: skrzyżowanie ulic Miłej, Ładnej, Grunwaldzkiej, Benedyktyńskiej i Górnickiego.

 

To właśnie tutaj nasi sąsiedzi i sąsiadki wskazały najważniejsze potrzeby związane z infrastrukturą:

 

 • zwiększenie dostępności skrzyżowania (także w kontekście osób niewidomych i niedowidzących);
 • poprawa jakości infrastruktury;
 • podniesienie poczucia bezpieczeństwa;
 • stworzenie miejsca na odpoczynek i integrację.

 

Ze skrzyżowania korzystają osoby w różnym wieku: są to seniorzy i seniorki oraz rodziny z dziećmi, dla których równe chodniki i bezpieczeństwo są kluczowe, studenci i studentki, które mijają tę krzyżówkę w drodze z i na zajęcia, to także osoby poruszające się na rowerze i samochodami (dla nich funkcjonalne skrzyżowanie też jest priorytetem).

 

pazdej 1
autorka zdjęcia: Anna Pazdej

Projekt nr 200 zakłada konkretne czynności, które mają pomóc osobom korzystającym z tego skrzyżowania lub mieszkającym w jego okolicach. W ramach planowanej inwestycji – na tym etapie – zaplanowaliśmy wykonanie najważniejszych prac związanych z poprawą jakości infrastruktury:

 

 • naprawa chodników i wyniesienie przejść dla pieszych;
 • uwzględnienie udogodnień dla osób niewidomych lub niedowidzących;
 • montaż stojaków na rowery – usuniętych na skutek rozpoczęcia budowy apartamentowca zlokalizowanego na tym skrzyżowaniu – i koszy na śmieci;
 • stworzenie ławki sąsiedzkiej i uporządkowanie pasma zieleni przy ulicy Ładnej.

 

W kolejnych latach planujemy wykorzystać WBO do zgłoszenia następnych etapów projektu – m.in. stworzenia infrastruktury wypoczynkowo-integracyjnej, zwiększenia ilości nasadzeń zieleni i zwiększenia dostępności terenu wokół skrzyżowania. Aby myśleć o kolejnym etapie, najpierw musimy zebrać wystarczającą ilość głosów w tym roku!

 

[PROJEKT NUMER 204]

 

Projekt nr 204: Odnowa na Pasteura, czyli jak zadbać o wybrzeże, z którego korzystają mieszkanki i mieszkańcy kilku osiedli?

 

Wrocławski Budżet Obywatelski to także inwestycje ponadosiedlowe, czyli takie, które dotyczą terenów, z których korzystają mieszkańcy i mieszkańcy różnych części Wrocławia. W tegorocznej edycji zachęcamy Was do zagłosowania na projekt zlokalizowany na wybrzeżu Ludwika Pasteura, to jest pomiędzy mostami Zwierzynieckim i Szczytnickim. Lokalna społeczność tamtej części osiedla od dłuższego czasu wskazuje na konieczność remontu tego odcinka terenów nad Starą Odrą – my postanowiliśmy wzmocnić ich głos i poprosić Was o pomoc w zebraniu odpowiedniej ilości głosów.

 

Teren wybrzeża Pasteura boryka się z wieloma potrzebami infrastrukturalnymi, wśród których zdiagnozowaliśmy m.in.:

 

 • problemy z nawierzchnią, z której korzystają zarówno piesi, jak i osoby na rowerach;
 • brak poczucia bezpieczeństwa wynikający ze złego stanu balustrady, ale i niedoświetlenia tego terenu;
 • zaśmiecenie terenu nabrzeża.

 

szczygiel
autor zdjęcia: Marcin Szczygieł

Tereny nadbrzeżne są we Wrocławiu kluczowe, zwłaszcza dla osób, które mieszkają na lub odwiedzają Śródmieście, lub Wielką Wyspę. Z wybrzeża Ludwika Pasteura korzystają nie tylko ludzie z osiedla, ale również turyści i turystki, a także osoby studiujące w stolicy Dolnego Śląska. W ramach projektu nr 204 zaproponowaliśmy kilka prostych rozwiązań, które pozwolą polepszyć stan lokalnej infrastruktury:

 

 • remont ciągu pieszego pomiędzy mostami Zwierzynieckim i Szczytnickim;
 • wymiana lub konserwacja balustrady na całym w/w odcinku;
 • montaż stojaków na rowery, koszy na śmieci i brakujących ławek;

 

W kolejnych latach planujemy wykorzystać WBO do zgłoszenia następnych etapów projektu – m.in. zwiększenia ilości nasadzeń zieleni, naprawy zabytkowych krawężników i zwiększenia dostępności terenu nabrzeża. Zanim jednak będziemy planować przyszłość, musimy skupić się na wygraniu tegorocznej edycji!

 

pazdej 2
autorka zdjęcia: Anna Pazdej

[Jak zagłosować w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego?]

 

Jak zagłosować? Kto może to zrobić? Co trzeba przygotować i gdzie można oddać głos?

 

Wspólnie możemy zdziałać naprawdę dużo, wystarczy zagłosować i zaprosić do głosowania naszych najbliższych – sąsiadów i sąsiadki, znajomych i przyjaciół, rodzinę. Jeśli chcecie nam pomóc, to opowiedzcie o WBO i tych dwóch projektach na swoim podwórku lub klatce schodowej, wywieście plakat w swojej bramie (a na pewno nie zrywajcie tych, które zawiesimy my – za zgodą zarządców Waszych budynków oczywiście) lub wyślijcie link do tej podstrony na sąsiedzkim czacie na WhatsAppie. Każdy gest się liczy, bo o projektach nr 200 i 204 musi dowiedzieć się jak najwięcej osób – zarówno naszych sąsiadów i sąsiadek z Grunwaldu, jak i mieszkańców i mieszkanek innych części Wrocławia. Każdy oddany głos przybliża nas do celu!

 

Głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego to prosta sprawa! Każdy, kto mieszka we Wrocławiu, może głosować – niezależnie od wieku. Nie trzeba też być tu zameldowanym. Głosujemy, używając formularza dostępnego na stronie internetowej [wroclaw.pl/wbo] lub w punktach do głosowania papierowego (lista tych punktów znajduje się na dole tego artykułu). Głosując, podajecie dane osobowe swoje (lub swoich dzieci), przy czym nie musicie się o nie martwić – zostają one na serwerze Gminy Wrocław i nie są nikomu przekazywane. Podczas jednorazowego głosowania wybieramy dwa projekty – jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy.

 

Głosowanie drogą elektroniczną jest prostsze i zajmuje mniej czasu! Żeby zagłosować, należy zaznaczyć wybrane projekty (wpisując ich numery), uzupełnić wymagane dane (w tym swój PESEL) i podać numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos (otrzymanie wiadomości SMS nie generuje żadnych kosztów dla osoby głosującej). Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego głos zostanie zapisany w systemie.

 

Dlaczego głosując podajemy PESEL? Bo jest to podstawowa informacja, na podstawie której Gmina Wrocław może zweryfikować czy nasz głos jest ważny (a przede wszystkim czy nie głosowaliśmy na więcej niż dwa projekty – jeden osiedlowy i drugi ponadosiedlowy).

 


 

Dołączcie do nas i zróbmy sobie odnowę na Ładnej, Miłej i Pasteura!