Wroć
Dalej

Za nami kolejny rok współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną, w partnerstwie z którą w 2022 roku zrealizowaliśmy cykl wydarzeń dla mieszkanek i mieszkańców osiedla Plac Grunwaldzki oraz innych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Wspólnie działamy także w ramach partnerstwa lokalnego „Nasz Grunwald”, w ramach którego regularnie spotykamy się w nieformalnym gronie instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, podmiotów sektora biznesowego oraz liderów i liderek lokalnych.

 

Od Święta Osiedla, przez spacery po osiedlu i popularyzację rzemiosła, aż po wspólne odkrywanie tajników kuchni wegetariańskiej!

 

Co prawda 2022 rok okazał się czasem wielu wyzwań, jednak w gronie partnerstwa lokalnego nie przestaliśmy aktywnie animować społeczności Placu Grunwaldzkiego. Przez dwanaście miesięcy spotykaliśmy się z Wami wielokrotnie – zarówno w plenerze (podczas pikników, spacerów i podwórkowych warsztatów), jak i w Centrum na Skłodowskiej-Curie 63a. Podczas całorocznych działań towarzyszyło nam ponad 350 osób, a my produkując je, wypiliśmy niezliczone ilości kawy i odbyliśmy wiele inspirujących spotkań, tworząc ofertę dla Was! Za ten wspólnie spędzony rok dziękujemy przede wszystkim Wam – uczestniczkom i uczestnikom poszczególnych wydarzeń!

 

Wszystkie z działań, które wspólnie z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy dla Was w 2022 roku, będą miały swoją kontynuację także w tym roku! Jeśli chcecie znać dokładne daty poszczególnych wydarzeń, a przede wszystkim chcecie dowiedzieć się o nich jako pierwszi_sze to zapiszcie się do naszej bazy newsletterowej klikając [TEN LINK].

 

Grupa ludzi w różnym wieku stoi na chodniku i słucha wykładu o osiedlu.
fot. Marcin Szczygieł

Spacerem po osiedlu, czyli fascynujące osiedle Plac Grunwaldzki

 

Pracownia Zewnętrzna to cykl oprowadzań z przewodnikami i przewodniczkami, dzięki którym razem poznajemy nasze osiedle. W 2022 roku cykl ten – cieszący się niesłabnącą popularnością: łącznie spacerowało z nami ponad 100 osób!), podzieliliśmy na trzy rundy:

 

 • kwietniowe spacery z Łukaszem Migniewiczem (22.04 i 28.04);
 • czerwcowe spacery z Anką Bieliz (23.06 i 30.06);
 • jesienne spacery z Lechem Molińskim i Łukaszem Migniewiczem (15.09, 22.09, 29.09 30.09).

 

Cykle warsztatowe i wspólne spotkania tematyczne

 

Wspólne spędzanie czasu i integracja mogą przybrać różne formy – niegdyś sąsiedzi i sąsiadki spotykały_li się na ławce przed domem, dziś spotkania te mają bardziej tematyczny charakter. Zawiązywaniu i pogłębianiu relacji społecznych zdecydowanie sprzyja gotowanie, ale jak się okazało spotkania w kręgu i kolektywne tworzenie rzemiosła są idealną okazją do poznania osób z najbliższej okolicy! W 2022 łącznie warsztatowało z nami 75 osób!

 

Grupa osób w różnym wieku stoi i siedzi przy długim stole, na którym znajdują się artykuły spożywcze - warzywa, owoce, zioła. To uczestnicy i uczestniczki warsztatów kulinarnych.
fot. Marcin Szczygieł

„Pojedzone. Sąsiedzkie spotkania kulinarne” to cykl praktycznych warsztatów, podczas których wspólnie odkrywaliśmy kuchnię roślinną. Spotkania te spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestniczek i uczestników, a kolejne odsłony foodowych niespodzianek przyciągały coraz więcej zainteresowanych osób, które wspólnie z nami nauczyły się, że kuchnia wegetariańska to nic trudnego, a wspólne gotowanie to sama przyjemność! Kulinarne warsztatowanie podzieliliśmy na kilka odcinków:

 

 • warsztaty wegańskie „Przewodnik po polskich ziołach” z Magdą Hajduk (6.07)
 • warsztaty wegańskie „ABC fermentacji” z Markiem Sztarkiem (13.07)
 • warsztaty wegańskie „Bez resztek – kuchnia zero waste” z Magdą Hajduk (20.07)
 • warsztaty wegetariańskie„Chlebem i strączkiem – wszystko można zrobić z fasoli” z Marcinem Dutkowskim i Natalią Juszkiewicz (27.07)
 • warsztaty wegańskie „Jesień na weganie” z Dominiką Józalą (21.09)
 • warsztaty wegetariańskie„Włoska sjesta” z Marcinem Dutkowskim i Natalią Juszkiewicz (28.09)
 • warsztaty wegetariańskie „Lepimy! Wege dania mączne” z Dominiką Józalą (12.10)
 • warsztaty wegetariańskie „Król ziemniak” z brzuchotwórcami (26.10)

 

Trzy starsze kobiety pochylone na stołem wybierają włóczki, z których następnie stworzą pasek.
fot. Marcin Szczygieł

„Powrót do rzemiosła” to kolejny cykl warsztatowy, tym razem dedykowany przede wszystkim seniorom i seniorkom z Grunwaldu. To właśnie od nich wiemy, że rękodzielnictwo i wspólne działania twórcze to coś, czego na osiedlu brakowało od dawna! Pod okiem Moniki Splotki nauczyliśmy się tkać starosłowiański pas na bardku, a w osiedlowej pracowni Zakwas Studio poznaliśmy nowe techniki lepienia z gliny.

 

W ramach cyklu odbyły się cztery spotkania:

 

 • warsztaty z tkania starosłowiańskiego pasa na bardku z Moniką „Splotką” (8.09 i 15.09)
 • warsztaty ceramiczne w Zakwas Studio (22.09 i 29.09)

 

Grupa kobiet w różnym wieku siedzi na podłodze, na matach ułożonych w kręgu. Klaszczą i uśmiechają się.
fot. Oliwia Drozdowicz

Wydarzenia organizowane w ramach naszej współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną to także działania adresowane do nowych sąsiadek, które na terenie osiedla pojawiły się na skutek wybuchu wojny w Ukrainie. „Wiosenne Kręgi dla kobiet” przygotowaliśmy wspólnie z Zahi, prezeską Fundacji Złoty Dom. Czym jest krąg kobiet? To przestrzeń, w której kobiety mogą się wspierać i celebrować. Krąg to miejsce, gdzie każda z obecnych ma szansę być wysłuchaną bez oceniania i nadawania etykiet, gdzie może zasilić swoją kobiecość w relacji z innymi kobietami.

 

W ramach tego cyklu odbyły się dwa spotkania:

 

 • Mandala kobiet (20.04)
 • Dynamiczna relaksacja (27.04, 17:00-20:00)

 

Trwa Święto Osiedla na łące. Na pierwszym planie seniorka wybiera torbę, którą będzie ozdabiać w ramach warsztatów sitodruku. W tle leżaki oraz inne stoiska warsztatowe.
fot. Marcin Szczygieł

Nic nie integruje bardziej niż wspólne świętowanie! Zwłaszcza jeśli w jego ramach przygotowane zostały atrakcje zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych i starszych. Druga edycja  „Święta Osiedla Plac Grunwaldzki” okazała się strzałem w dziesiątkę – maj i czerwiec 2022 roku to zdecydowanie czas celebrowania tożsamości, kultury i lokalnej społeczności wrocławskiego Grunwaldu. Świętowało z nami ponad 170 osób, które spacerowały od mostu do mostu, poznając ich historię (pod przewodnictwem Maćka Wlazło), pałaszowały smakowite (i legendarne na osiedlu) rurki z kremem, poznawały tajniki kreatywnego pisania i lepienia z gliny, a także pozwoliły nam porwać się na sąsiedzki piknik, który 4.06 zawładnął łąką na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Więcej o drugiej edycji Święta Osiedla przeczytacie [TUTAJ].

 

Młoda kobieta trzymająca w ręce szklany instrument przypominający cymbałki kuca pośród ludzi siedzących na leżakach oraz leżących na matach na trawie. Trwa koncert relaksacyjny.
fot. Marcin Szczygieł


 

Nasza współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną w 2022 roku odbyła się w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.