Wroć
Dalej

W ramach projektu „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” zbieramy opowieści o Placu Grunwaldzkim widziane oczami mieszkańców i mieszkanek osiedla. Czekamy na Wasze wspomnienia i osobiste historie związane z Grunwaldem od 1940 roku aż do dzisiaj. Te, które sami i same doświadczyliście i doświadczyłyście, te zasłyszane od babci i dziadka, ale także te które pamiętacie z archiwalnych fotografii. Razem z nami dokończcie opowieść o Grunwaldzie!

 

Codziennie poznajemy osiedle Plac Grunwaldzkiego – jego mieszkańców i mieszkanki, ale i historię, która nieustannie nas zaskakuje. Powstanie sedesowców zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, tworzenie się środowiska akademickiego i pierwszych, powojennych lat uczelni czy otwarcie namiotu handlowego „Goliat” i targowiska na Skłodowskiej-Curie to jedne z wielu ważnych historycznych momentów Grunwaldu, które zapisały się w tożsamość lokalną osiedla. Niewiele osób wie, że większość tych wydarzeń nie miałoby miejsca gdyby nie masowe wyburzenia zabudowy mieszkalno-usługowej na terenie dzisiejszej Osi Grunwaldzkiej w czasach Festung Breslau.

 

Czerwona pozioma grafika: Po prawej i lewej stronie umieszczone są czarno-białe archiwalne fotografie o nieregularnych kształtach. Jedna z nich pokazuje golibrodę przy pracy, druga kobiety na targowisku. Pomiędzy nimi biały napis: wspomnienia z Grunwaldu. Podziel się swoją historią.

projekt graficzny: Marcin Rosiński

Czas poznać nieopowiedzianą historię Placu Grunwaldzkiego widzianą oczami jego mieszkańców i mieszkanek. Zamieniamy się w słuch i zapraszamy Was do podzielenia się swoimi anegdotami, sentymentalnymi opowieściami i opiniami o historii, charakterze i kulturze naszego osiedla od 1940 roku aż do dziś.

 

Wywiady zostaną opublikowane na prowadzonej przez nas stronie internetowej w zakładce, a w 2025 roku staną się ramą dla pierwszego zina osiedlowego, w którym planujemy zebrać najciekawsze historie i fakty dotyczące historii osiedla Plac Grunwaldzki.

 

Kto może wziąć udział w otwartym naborze na sąsiedzkie historie?

 

Jeśli pamiętacie namiot handlowy Goliat, kultowe rurki z kremem, a może macie wspomnienia przekazane przez babcię i dziadka o szaberplacu, przedwojennej i powojennej rzeczywistości z jaką mierzyli się mieszkańcy Grunwaldu – skontaktujcie się z nami! Udział w sąsiedzkich historiach mogą wziąć nie tylko obecni mieszkańcy i mieszkanki Grunwaldu, ale również osoby, które spędziły swoje dzieciństwo lub młodość na osiedlu, lub pamiętają je z archiwalnych fotografii i opowieści. Chcemy poznać Waszą perspektywę i Wasze historie na temat tego niezwykłego osiedla od 1940 roku aż dziś.

 

Zgłoszenia do wywiadów prowadzimy na 2 sposoby:

 

 

Warunkiem uczestnictwa w realizowanych przez Fundację Ładne Historie rozmowach jest zaakceptowanie postanowień regulaminu dostępnego pod poniższym linkiem: bit.ly/NIEOPOWIEDZIANA-HISTORIA-wywiady-regulamin.

 

Kolorowa, pozioma fotografia. Dwie młode kobiety oraz jedna seniorka stoją pod drzewami i rozmawiają.

fot. Marcin Szczygieł


 

„Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”.

The project was supported by the EVZ Foundation. This publication does not represent the opinion of the EVZ Foundation. The author bears responsibility for any statements contained herein.

 

Logotyp programu EVZ